גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוחות חברות הרכב לא משקפים את הגאות בשוק

הדוחות הכספיים החציוניים של החברות הציבוריות בענף הרכב לא משקפים את בוננזת המכירות של הענף ואת שערי המטבע הנוחים

פקק באיילון / צילום: תמר מצפי
פקק באיילון / צילום: תמר מצפי

מכירות הרכב במחצית הראשונה של 2015 היו החזקות ביותר בתולדות ענף הרכב הישראלי. גם שערי החליפין של מטבעות ייבוא הרכב היו מהחיוביים ביותר שנראו אי-פעם. היורו צלל במחצית הראשונה לתהומות לא מוכרים, הין היפני המשיך לחפש תחתית ואפילו מצבו של הדולר השתפר משמעותית, אם כי עדיין לא ברמות השפל ההיסטוריות. אם מוסיפים לכך ריבית אפסית ולקוחות רעבים למימון - מקבלים תנאי רקע אידיאליים.

אבל נתוני הרקע הללו לא משתקפים במלואם בדו"חות הכספיים של חברות הרכב הציבוריות במחצית הראשונה. "עונת הדו"חות" מגלה תמונה פושרת למדי עם מגמה מעורבת. מתוך שלוש חברות ייבוא רכב, שמדווחות לבורסה (קרסו, דלק רכב ו-UMI), שתיים סיימו את המחצית הראשונה עם ירידה בהכנסות וברווחים. מגזר הליסינג המשיך להיאבק על שולי רווח צרים יחסית להיקף המחזור וההתחייבויות וחלק מהשחקניות התקשו לצוף.

כמובן, שזוהי רק תמונה חלקית. החברות הציבוריות בענף הן מיעוט ולא מן הנמנע, שבאגפים אחרים של הענף צלצלו הקופות הרושמות במרץ. אבל עדיין אפשר להסיק, שמכירות ושערי מטבע ידידותיים הם לא התנאים הבלעדיים שמשפיעים על רווחיות בענף. גם למותגים/מוצרים ולפיזור העסקי של קבוצות הרכב יש השפעה משמעותית על השורה התחתונה.

דלק רכב ו-UMI ירידה בשוק עולה

דלק רכב, מי שכונתה לא אחת "ספינת הדגל של ענף הרכב הישראלי", מתקשה לשחזר את ימי השיא שבהן שלטה ללא עוררין בשוק. החברה מרוויחה סכומים מכובדים מאד ונהנית מהחוזק של המותג מאזדה, ומשערו הנוח מאד של הין היפני. אבל התחרות, במיוחד בפלח ה-VOLUME מול הקוריאנים, גובה את המחיר.

למאזדה יש פערים כיום רציניים בהיצע המוצרים, במיוחד בפלחים עם צמיחה מואצת בישראל כמו פלח מכוניות המיני ופלח הג'יפונים. אם מוסיפים לכך את האופי "הסקטוריאלי" של שוק הליסינג, שהיה מוקד הכוח המסורתי של דלק רכב, ושכיום חלק נכבד מהשחקניות בו הן בשליטה של יבואניות רכב שמשתמשות בהן כדי לקדם את המותגים שלהן עצמן, מקבלים תמונה תחרותית בעייתית. זו משתקפת היטב בירידה של כ-20% במכירות מאזדה ברבעון השני, ביחס לרבעון המקביל.

המותג פורד היה מנוטרל במשך רוב המחצית של השנה בהעדר דגמים חדשים. על פי הדו"ח של דלק רכב ברבעון האחרון של השנה אמורה פורד לעשות "קאמבק" בהובלת פורד פוקוס המשפחתית החדשה. אבל, לאור מצבו הרדום של המותג כולו, דלק רכב תצטרך לבצע קסמים בחבילת המפרט / מחיר של המכונית החדשה (ובעיקר בהנחות לציים), כדי שפורד תתרום תרומה משמעותית לנתונים הכספיים שלה ברבעונים הבאים.

ואת נקודת האור העיקרית סיפקה ב.מ.וו/מיני, שהפכה ממותג נישה למנוע צמיחה עם היצע רחב מאד של מוצרים בפלחים הרווחיים ביותר בשוק הישראלי. המסקנה הברורה מהדו"חות של דלק רכב היא שריבוי מותגים אצל יבואן רכב - רצוי עם פיזור נאות של מטבעות ומיצוב - הוא סוג של "פוליסת ביטוח" עסקית, שמאפשרת ליבואן לצוף מעל המים גם בתקופות קשות, שבהן שאר המותגים סופגים מהלומות.

הדו"חות של UMI, שנכללים בתוך הדו"חות של "קרדן יזמות", ממחישים את הצורך הזה מהכיוון ההפוך. כמעט כל הביצים בתמהיל הייבוא של UMI נמצאות בסל של ג'נרל מוטורס, ובעיקר בסל של המותג שברולט. אבל שער הדולר הגבוה יחסית ברבעון הראשון ובעיקר הנסיגה ההדרגתית של שברולט מאירופה, האיטה את קצב השקות הדגמים החדשים בישראל וגרמה לדעיכה מואצת במכירות.

הרווח הנקי של החברה בששת החודשים הראשונים (כ-22 מיליון שקלים) נחתך לפחות ממחצית מהרווח בתקופה המקבילה אשתקד, כאשר הרבעון השני היה קשה במיוחד. כל זה, כאמור, על רקע של שוק שנמצא בנסיקה חדה ועל רקע רבעון שני מהטובים אי-פעם בענף.

קרסו מוטורס: הנפקה מסתורית

קרסו מוטורס היא הסמן החיובי בעונת הדו"חות. החברה השכילה למנף את עצמה בשנים האחרונות לטווח רחב של פעילויות עסקיות משלימות, שכוללות כיום ייבוא ארבעה מותגי רכב, שחלקם מבוססים על מטבעות שונים, בעלות על חברת ליסינג צומחת, אחזקות בחברה מרכזית לייבוא רכב דו-גלגלי, פעילות בשוק ייבוא הציוד המכאני וההנדסי, פעילות בתחום הרכב הכבד והתחבורה הציבורית ועוד. הפיזור הזה מוכיח את עצמו היטב. כך, למשל, על הירידה המתמשכת במכירות המותג רנו, פיצתה עליה במכירות ניסן וגם דאצ'יה "סגרה פינה" חשובה בפלח התחתון של השוק. אם מוסיפים לכך את האירו הידידותי מקבלים נתונים כספיים מרשימים: הון עצמי של כמיליארד שקלים, שמממן מעל 50% מהמאזן, רווח גולמי של כ-15.5%, רווח נקי של כ-70 מיליון שקלים במחצית ומחזור מכירות שנתי, שצועד לעבר ה-3 מיליארד שקלים.

כל הנתונים הללו מופיעים במצגת למשקיעים, שהציגה קרסו בשבוע שעבר לקראת הגיוס המתוכנן של אג"ח בהיקף כ-400 מיליון שקלים. כאן כמובן צריכה להישאל שאלה מסקרנת: "לשם מה בכלל צריכה חברה עם נתונים כספיים מעוררי קנאה שכאלה לגייס אג"ח בשוק ההון?" נזכיר בהערת אגב, שלמשפחת קרסו יש גם חטיבת נדל"ן לא-ציבורית, שהיקפיה הכספיים (וקרוב לוודאי שגם רווחיה בתקופת הבועה הנוכחית) מגמדים את אלה של פעילות הרכב. התשובות הרשמיות מעורפלות למדי אבל לא היינו פוסלים את האפשרות, שהכסף ישמש ברכישות אסטרטגיות לצורך התרחבות אנכית או אופקית (כמו רכישת חברת ליסינג גדולה) בענף הרכב. כך או כך, אנחנו מציבים את קרסו ברשימת המעקב שלנו, ונופתע מאד אם ב-12 החודשים הבאים לא יתבצעו שם מהלכים אסטרטגיים מרתקים.

מגמה מעורבת בליסינג

באגף חברות הליסינג הציבוריות אין הרבה חדש. קבוצת שלמה אחזקות, "הגורילה העסקית" של הענף (עם צי החכרה של מעל 70 אלף כלי רכב) סיימה את הרבעון השני עם רווח נקי של 38 מיליון שקל, גידול של 31% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי של חטיבת הרכב עלה ב-8.3% לכ-13 מיליון שקל. איוויס (קרדן רכב) סיימה עם הפסד של כמיליון שקל ואילו אלבר הרוויחה במחצית הראשונה של השנה כ-21 מיליון שקל לעומת 18 מיליון בתקופה המקבילה.

מטבע הדברים מוקד העניין שלנו בדו"חות אלבר הוא דווקא פעילות הייבוא המקביל, שעלתה לכותרות סביב פרשת חקירות של המכס בחברת הבת של אלבר, שעוסקת בייבוא מקביל. אלבר לא נוהגת לפרסם בדו"חותיה את התרומה הספציפית של פעילות הייבוא המקביל למאזן ואת היקפי הייבוא. אבל, אפשר למצוא לכך כמה רמזים. כך, למשל, אפשר להבחין בקפיצה דרמטית בתרומה של פרק "ההכנסות מסחר רכב" למאזן. ההכנסות הללו הסתכמו במחצית הראשונה ב-312 מיליון שקלים, גידול של לא פחות מ-72% לעומת המחצית המקבילה. אמנם סחר הרכב כולל גם מכירת כלי רכב משומשים (לא מליסינג) ומכירת רכבי "אפס קילומטרים", אבל אין ספק שפעילות הייבוא המקביל תרמה לכך תרומה משמעותית והסתכמה בכמחצית מההכנסות מפעילות הליסינג של אלבר.

על כמה מכוניות מדובר? גם כאן, החברה לא מפרטת, אבל בהתייחסות היחידה שלה בדו"ח לחקירת רשות המסים, שטמונה אי שם ב"ביאורים", אפשר לקבל רמזים. החברה מדווחת כי "במסגרת צעדי החקירה מעכבת רשות המסים באמצעות צו תפיסה ארעי כ-300 כלי רכב של חברת הבת, שעלותם בספרים היא כ-32 מיליון שקלים. בנוסף לחברת הבת יש 96 כלי רכב, בהליכי רכישה מתקדמים בחו"ל שעלותם בספרים כ-9 מיליון שקלים. מעבר לכך חברת הבת שילמה בגין מקדמה של 4 מיליון שקלים בגין הזמנת 95 כלי רכב נוספים. בשורה התחתונה הגענו להיקף רכישה לצורך ייבוא של כמעט 500 כלי רכב בשווי של כ-50 מיליון שקלים על פני תקופה של כמה חודשים. בהחלט נתונים מכובדים מאד לענף ייבוא "נישתי", שהחל את דרכו לפני פחות משנתיים.

מסירות כלי רכב ינואר-יולי 2015

עוד כתבות

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

בני הזוג נתניהו עם הנשיא פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה והנשיא פוטין חנכו את האנדרטה לזכר מגיני לנינגרד

בטקס השתתפו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא ראובן ריבלין, שרי ממשלה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ונציגי ארגוני וטרנים

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

הרשי פרידמן / צילום: תמר מצפי

אזורים ריט בדרך לבורסה: ביקושים של 285 מיליון שקל ממוסדיים

בהודעה לבורסה אמש עדכנה אזורים כי היא תשקיע כ-260 מיליון שקל בהון של אזורים ריט, שתונפק לפי שווי חברה של כ-220 מיליון שקל

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שלמה פילבר / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות: לאפשר חדירה לטלפונים של אוריך, שלום ואיינהורן

השלושה נחקרו בחשד למעורבות באירוע הטרדת עד המדינה בתיק "4000", שלמה פילבר ● בית המשפט העליון הנחה את בימ"ש השלום לשוב ולערוך בחינה של השפעת תוצרי החיפושים המוקדמים, אשר נפסק לגביהם כי הם פסולים

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי

ביל אבוט, מנכ"ל הולמרק הפורש / צילום: FayesVision/WENN.com, רויטרס

מנכ"ל חברת האם של ערוץ המשפחה האמריקאי פורש בגלל שידור פרסומת חתונת לסביות

ביל אבוט, המנכ"ל הפורש, אמר בנובמבר שערוץ הולמארק יהיה פתוח לתוכניות להט"ביות, וגרם בכך לכמה צופים למתוח ביקורת על האפשרות הזו

 

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

מקרון גער בשוטרים הישראלים; בצרפת מבקרים אותו על חוסר תכנון

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית, שביקרה את הנשיא על החלטתו "לצאת לטיול מאולתר" בעיר העתיקה

נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הנציב חזר בו: עובדי מדינה שנשארו בבית בסבב האחרון בעזה יקבלו שכר

כעת בתום הליך הידברות בין הסתדרות עובדי המדינה, בראשות אריאל יעקבי, לבין נציב שירות המדינה, הפך הרשקוביץ את החלטתו וקבע כי העובדים באזורים אלו יזכו להשלמת שכר של עד חצי יום עבודה

טל רז / צילום: סיון פרג'

עוזב ומוכר: טל רז מימש מניות שיכון ובינוי ב-1.3 מיליון שקל

לאחר המכירה, נותרו בידיו של רז מניות בשווי נוכחי המתקרב ל-2.5 מיליון שקל ● לפני הצטרפותו לאפקון משו"ב שימש בין היתר כמנכ"ל עיתון מעריב וכמנכ"ל כלל פיננסים

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

מלון סוליי באילת / צילום: יח"צ

יותר תיירים, יותר לינות - סיכום 2019 במלונות בישראל

4.5 מיליון ה תיירים שהגיעו לישראל ב-2019 שיפרו גם את מספר הלינות שהגיעו לשיא: בשנה זו נרשמו כ-12.1 מיליון לינות תיירים ב מלונות בישראל, עליה של 4.7% לעומת שנת 2018