גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פסטיבל הסרטים בחיפה חוגג 31; במה מומלץ לצפות?

בשנתו ה-31 פסטיבל הסרטים בחיפה נושא דגל בינלאומי, עם בכורות חשובות, סרטי ביכורים מרתקים וסרטי תעודה על אורסון וולס וסטנלי מילגרם ■ בראש חבר השופטים יעמוד השנה הבמאי האיראני הגולה מוחסן מחמלבאף

מתוך הסרט "ילדת יום רביעי". הונגריה / צילום: יחצ
מתוך הסרט "ילדת יום רביעי". הונגריה / צילום: יחצ

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה חוגג את שנתו ה-31, ומצליח להביא לכאן כמה מהנפשות הפועלות המרתקות בתחום הקולנוע, למרות הפוליטיקה הסבוכה של החרם וחופש הביטוי מבית ומחוץ, המשבשים את הקשר הישראלי עם מסגרות תרבות בינלאומיות. בפסטיבל שייפתח במוצ"ש הבא (26 בספטמבר) בולטת נוכחותו של הבמאי האיראני הגולה מוחסן מחמלבאף ("רגע של תמימות", "רוכב האופניים"), מחלוצי הגל החדש של הקולנוע האיראני. מחמלבאף יציג בבכורה את סרטו "הנשיא" ובנוסף ישמש כיו"ר חבר השופטים בתחרות הקולנוע העלילתי הישראלי של הפסטיבל ואף ינחה כיתת אמן.

התסריטאי והבמאי הבריטי החשוב פיטר גרינאווי ("חוזה השרטט", "כתוב בעור", "הטבח, הגנב, אשתו והמאהב"), תומך ואורח כמעט קבוע בפסטיבל, יציג את סרטו החדש "אייזנשטיין בגואנאחואטו". עוד בין אורחי הכבוד הדוקומנטריסט הוותיק קלוד לנצמן ("שואה") בן ה-90. נוכחותם של היוצרים הבינלאומיים היא הכרה חשובה בערך הפסטיבל ובחשיבותה של עשייה תרבותית, חופשית מכבלי הפוליטיקה והמאבקים המדיניים באזור.

בתחרות הישראלית משתתפים הסרטים: "מדוע עזבתני" של הדר מורג, "באבא ג'ון" של יובל דלשד, "היורד למעלה" של אלעד קידן, "אינרציה" של עידן חגואל, "ברש" של מיכל ויניק, "התעוררות" של גיא מאירסון, ו"ציפורי חול" של אמיר וולף.

רשימת הסרטים המומלצים (כולל סרט אחד שמומלץ שלא לראות) לפניכם, אך עוד קודם דרוש הסבר קצר לעניין הסרטים העלילתיים הישראליים: נהוג לכתוב דברי ביקורת על הסרטים הישראליים שמשתתפים בפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים הנערכים כאן. הפעם, אחרי מחשבה רבה, החלטנו לשמור את הביקורות למועד יציאת הסרטים לבתי הקולנוע (מרביתם יופצו בסינמטקים). זאת, מפני שהפסטיבל הוא אירוע חגיגי לסרטים הישראליים, ומי שלא יצפה בסרטים במסגרת הפסטיבל יש סיכוי סביר שלא יצפה בהם כלל. גם אם חלקם לא מצטיינים, הקהל הוא השופט המיועד של עבודתם האמנותית של שחקנים, צלמים, מעצבים אמנותיים וצוות הפקה נרחב, לצד הבמאים, וההזדמנויות שלהם להביע את כישרונם הן די נדירות.

גם בזירה הבינלאומית, טעות היא לחשוב שחשיבותו של פסטיבל סרטים נמדדת בהקרנת סרטיהם החדשים של במאים בעלי שם ובכמות הצופים. חשיבותו של פסטיבל נמדדת בעיקר במידת חשיפתם של יוצרי קולנוע צעירים ומבטיחים בקולנוע העולמי בפני הקהל הרחב. עבור הקהל זוהי הזדמנות ראשונה וחד פעמית להתוודע ליצירות אלה.

גישה זו דורשת מסעות איתור מייגעים בפסטיבלים בינלאומיים. לעתים, המלאכה הופכת מורכבת אף יותר, כאשר סרטי ביכורים מעולים משתלבים בפסטיבלים גדולים וזוכים בפרסים, שכן מחד, קל לאתרם, אך מאידך, הביקוש להם בעקבות הזכייה מאלץ את המפיקים להיות יותר סלקטיביים ולאפשר רק למספר מצומצם של פסטיבלים להקרין את הסרטים.

"ילדת יום רביעי"

במאית: לילי הורבאת' (הונגריה, 2015)

למרבה השמחה, הסרט ההונגרי דל התקציב "ילדת יום רביעי", שזכה בפרסים בבכורה העולמית שלו בפסטיבל קלרובי וארי הנחשב בצ'כיה, הגיע לחיפה. איזה יופי של סרט. איזה משחק מושלם. קינגה וצי, בתפקיד ראשון בקולנוע, היא ללא ספק תגלית השנה בקולנוע העולמי. וצי מגלמת את מיה, נערה בת 19 שננטשה על-ידי הוריה וגדלה בבית יתומים. היא עצמה אם לילד בן 5, שגדל אף הוא בבית יתומים. אלא שמיה לא נטשה אותו - אך בשל אורח חייהם הפרוע של מיה ובן זוגה, עברם הפלילי ונטייתה של מיה להרס עצמי, רשויות הרווחה פסקו שהילד יגדל תחת השגחה. פרויקט שיקום חברתי חדש, המעודד תושבים קשי יום לפתוח עסקים מקומיים במימון ציבורי, הוא הסיכוי של מיה להשתחרר מהתלות בבן זוגה האלים, מהחיים בדוחק, והוא גם הסיכוי שלה לקבל חזקה על הילד שלה.

"פידליו: המסע של אליס"

במאית: לוסי בורלטו (צרפת, 2014)

סרט ביכורים יפה ומעניין, שהתרגום העברי עושה עמו חסד: במקור הוא נקרא "פידליו: האודיסאה של אליס", כשבפועל, אליס לא עוברת אודיסאה. היא עוברת מסע לא ארוך בלב ים על אניית משא בשם "פידליו" - אמנם לא מסע קצר כמו מסעה של "פידליו", האופרה הכושלת (ועל כן היחידה) של בטהובן, שחיי הבמה שלה היו קצרים, אבל גם לא מסע ארוך מספיק על מנת שאליס תעבור שינוי במהלכו.

השחקנית היוונייה המקסימה אריאן לאבד (שכיכבה אשתקד בסרט הישראלי "הבן של אלוהים" של גיא נתיב וארז תדמור), מגלמת היטב את אליס, אישה צעירה ויפה, מכונאית אניות במקצועה. המקצוע הפיזי והתובעני מקשה עליה לשמור על קשרי זוגיות. במשך שבועות היא בלב ים, רחוקה מקרוביה ומבן זוגה האוהב. היא מוקפת גברים, שרובם ככולם היו שמחים לשכב איתה. ביניהם הקפטן, שבעבר היה ביניהם רומן סוער.

"התפוצצות"

במאי: סילאס צומרקאס (יוון, 2014)

זהו סרט כמו נבואי, כיוון שהוא הופק טרם המשבר הכלכלי העמוק שפוקד את יוון, והוא מספק קווים להתהוותו. העלילה מספרת על אישה צעירה, יפה וייצרית בשם מריה. בעלה רב-חובל במקצועו, הוא אהבת חייה, והשניים ושלושת ילדיהם הצעירים חיים תחת קורת הגג המשפחתית המורחבת, עם הוריה של מריה, אחותה ובעלה. מריה עובדת כקופאית במינימרקט המשפחתי, ויום אחד היא מגלה שאימה העלימה כספים מקופת העסק, וחמור לא פחות: היא העלימה מס באופן שיטתי. מאותו רגע, עיניה של מריה נפקחות פתע: היא מגלה עוד דברים שלא שמה להם לב קודם, כמו למשל, הבריאות הנפשית של ילדיה, ודברים שקשורים בחיי הנישואין שלה - היא מזהה רמזים ומגלה שבעלה בוגד בה. כעת היא לבד מול העולם, ושפיותה נמצאת בסכנה. תהיו נחמדים לעצמכם ואל תחמיצו.

"אורסון וולס: צללים ואור"

במאית: אליזבת קאפניסט. תיעודי (צרפת, 2015)

אמנם סרט הטלוויזיה האסתטי הזה לא מחדש דבר אודות גאון הקולנוע המנוח, שהשנה מלאו מאה שנים להולדתו. עבור מי שעקב אחר הקריירה של וולס, שהייתה מרשימה כפי שהייתה טראגית, עשירה כפי שהייתה מוחמצת; ואחר הראיונות שנערכו עמו (רבים מהם ניתן למצוא ביוטיוב), הסרט הנו על סף האזוטרי. כמו סרט תיעודי המופק עבור תלמידי בית ספר, הוא מכיל מעט מכל דבר. מעט מרואיינים, מעט קטעים מתוך סרטים, מעט קטעי ראיונות, כל זאת בליווי קריינות. 55 דקות בדיוק, כמו מתוזמן עם צלצול בית הספר המבשר על יציאה להפסקה. מי היה אורסון וולס? מה ניסה להוכיח לעולם, לעצמו? האם הסתירות הפנימיות שבו הטילו צל על גאונותו? מה הניע את האיש הדיכאוני, הזעוף, עם הצחוק המתגלגל, העצב בעיניים ועודף המשקל הקיצוני? כיצד חוו אותו נשותיו, בתו, אנשי צוות שעבדו עמו? שאלות אלה ורבות אחרות נותרות ללא מענה, ולמעשה הסרט מבלי משים שולח את הצופה הסקרן אל מדפי הספרים, אל הביוגרפיות הרבות שנכתבו אודותיו. אך עבור הדור החדש, שאינו קורא ספרים ושלא הכיר את אורסון וולס ואת מורשתו הקולנועית, ועבור כל המבקש להיזכר ביוצר הדגול, הסרט מהווה הזדמנות טובה להכיר.

"הניסוי"

במאי: מייקל אלמרידה (ארה"ב, 2015)

משהו השתבש בהפקה הזו. יתכן שהתקציב נגמר מוקדם מהצפוי או שהבמאי והתסריטאי, מייקל אלמרידה, הותש במלאכת כתיבת התסריט. כך או כך, הפער בין מחצית השעה הראשונה של הסרט לבין השעה שלאחריה הינו כה קיצוני, עד שנדמה שמישהו התעייף ונטש באמצע הדרך. חצי השעה הראשונה היא מופת דרמטי: העמדה קולנועית של הניסוי ההיסטורי של מילגרם - ניסוי שנוי במחלוקת אך פורץ דרך, שנערך בראשית שנות ה-60 באוניברסיטת ייל שבארצות-הברית, על-ידי הפסיכולוג החברתי סטנלי מילגרם, שדמותו עומדת במרכז הסרט.

מילגרם ביקש לבדוק את הנטייה האנושית לציית לסמכות, בניסיון להבין את הציות הכמו אוטומטי של הגרמנים בימי הנאציזם. אך כשמסתיימת המחשת הניסוי למעשה מסתיים הסרט. יותר נכון: מסתיים העניין של אלמרידה בדמותו המרתקת של מילגרם. גם שחקנים מעולים כפיטר סארסגארד ווינונה ריידר לא מצילים את המצב.

מכאן ואילך מספרת הדמות על חייה, בקריינות משמימה ובבימוי חסר חן, שנמשכת עד מותו בטרם עת של האיש. כיצד שינה המחקר את חייו המקצועיים והאישיים של מילגרם או את תפישת עולמו אודות הטבע האנושי? ומדוע שלא להפליג בדמיון ולבחון את השפעת המחקר על חייהם של אלה שהשתתפו בניסוי? או כל המשך עלילתי אחר. עדיף כבר לצפות שוב ב"הנחשול".

פסטיבל הסרטים בחיפה / צילום: יחצ

עוד כתבות

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

קיזוז הפסדים ושבח מקרקעין בעקבות המגפה

עסקים שמוצאים את עצמם עם הפסדים בעקבות הקורונה יוכלו להקטין את חבות המס בעזרת קיזוז הפסד עסקי או הפסד הון

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

קובי חזן. / צלם: אורן קאן

זמן להשקיע ? "אני ממליץ למי שנמצא על הגדר לרדת ממנה"

קובי חזן, המנהל את קרן הגידור אמידה, מעריך כי בנקודת הזמן הזו כדאי לחזור להשקיע במניות, "אבל חייבים לעשות את זה בצורה סלקטיבית" ● באיזה מגזרים לדעתו כדאי להתמקד ?

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: כך תדעו איך להתייחס לשמועות הקורונה שהגיעו אליכם ממקורות לא רשמיים

קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

המדדים של בורסת טוקיו משתקפים על אחת החברות הכלכליות במרכז טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת באסיה בצל המאבק בהתפשטות הקורונה

יום מסחר תנודתי במיוחד בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים ● ירידות בבורסות סין, יפן עולה בלמעלה מ-2%

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק