חשש מקריסת מגה: "הימים הקרובים קריטיים לרשת"

בכיר במגה ל"גלובס": "חייבים כאן התגייסות של הספקים, של הבעלים ושל השותפים האחרים כדי להציל את מגה" ■ יו"ר הוועד: "אם מישהו חושב לפגוע באלון רבוע כחול, ושהידיים שלו יישארו נקיות - הוא טועה טעות מרה"

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר
סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

חברת כרמל מזרחי עצרה כליל את האספקה למגה, על רקע החשש כי הרשת לא תוכל לעמוד בתשלומים - כך נודע ל"גלובס". עצירת האספקה התרחשה כבר לפני כשבועיים, בעקבות שמועות שהחלו בשוק, כי מצבה של רשת השיווק מתערער שוב. ספקים אחרים חוששים כעת, כי לא יקבלו תשלומים עבור הסחורה שיספקו, ושוקלים אם להמשיך לספק לרשת.

החששות מגיעים על רקע המשבר הנוסף, שאליו נקלעה החברה-האם, אלון רבוע כחול. אתמול (ג') התקיימה אסיפה של בעלי האג"ח של אלון רבוע כחול, יחד עם הנהלת הקבוצה, וזאת ברקע דרישות שהועלו מצד הבנקים שהחברה-האם תפרע את החוב כלפיהם. מחזיקי האג"ח טוענים, כי אלון רבוע כחול קרובה לחדלות פירעון. אי-הגעה להסכם עם מחזיקי האג"ח מסכנת את הסדר החוב ברשת מגה ומאיימת על קריסתה.

מגה
 מגה

יש מי שממשיך לספק כרגיל

בכיר ברשת מגה אומר ל"גלובס": "הימים הקרובים הם קריטיים, כי אם הספקים לא יתנו אמון בבעלים ובהתנהלות של מגה, יהיה למגה קשה לעמוד בעוד סיטואציה של חוסרים ובלקוחות שיגיעו ויתאכזבו. זה סיבוב אחד יותר מדי. אנחנו נמצאים בתקופה קריטית, וחייבים כאן התגייסות של הספקים, הבעלים והשותפים האחרים כדי להציל את מגה".

בקיץ האחרון, נזכיר, הגיעה מגה להסדר חוב עם הספקים, אשר במסגרתו האחרונים הסכימו לדחיית פירעון של שליש מהחוב ולפריסת יתרת החוב לתשלומים. אלא שמאז, בעוד חלק מהספקים המשיכו לעבוד עם הרשת כרגיל, חלקם החליטו לא להגדיל את החשיפה לרשת ואף לצמצם אותה, בהתאם לתשלומים שהרשת העבירה; בראשם אפשר למנות את קבוצת נטו, שהיא ספק מרכזי בבשר ובדגים.

נטו מספקת למגה בתמורה למזומן בלבד, ולכן הרשת רוכשת ממנה רק מוצרים חיוניים, קרי דגים טריים ומוצרים בכשרות מהודרת לתת-הרשת "זול בשפע". ההערכה היא, כי בשל מדיניות זו הצליחה קבוצת נטו לצמצם את החשיפה שלה למגה בחצי. זאת, כיוון שהיא המשיכה לקבל את התשלומים עבור חוב העבר, כמו כל הספקים האחרים.

גם חברת ליימן שליסל מספקת למגה בתמורה למזומן בלבד. החברות ויסוצקי, סוגת, יוניליוור ודיפלומט מספקות באופן חלקי. לפי שעה, תנובה, שטראוס, אסם והחברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) מספקות לרשת בהתאם לביטוחי האשראי שיש להן; אך במגה חוששים, כי כעת גם אלו יתחילו להפעיל לחצים על הרשת.

עם זאת, ישנם ספקים שממשיכים לספק למגה סחורה, כפי שסיפקו טרם ההגעה להסדר חוב. ספק גדול, המבקש להישאר בעילום שם כדי למנוע לחצים מצד הבנקים, אומר ל"גלובס": "האם אני ממשיך לספק? כן. הרשת עבדה יפה בחגים. זה אומר, שהחנויות היו מלאות סחורה ועבדו. אני לא רואה תוצאות כספיות, ואני לא יודע אם הם הרוויחו או הפסידו. מה שאנחנו רואים עכשיו אלה צרות בחברה-האם, ולכן זו כבר לא שאלה אם הם עובדים יפה או לא. אם יתחילו לנער את הספינה מלמעלה, זה כבר סיפור אחר".

- האם הצלחתם לצמצם החשיפה למגה?

"לא ממש. ביולי הם שילמו במזומן, ואחר-כך שילמו חובות קודמים, שזה היה מקביל לכמות הסחורה שהם משכו. אני מעריך שבסוף החודש נהיה בערך באותו המצב שבו היינו בסוף יוני, ואני מעריך שזה המצב של כל הספקים - למעט אלו שהפסיקו לעבוד עם מגה כמובן".

- מה עומד מאחורי ההחלטה שלך להמשיך לספק כרגיל?

"אם נפסיק לעבוד אתם, אפשר יהיה לסגור את הרשת, ולכן האחריות שלנו היא אחרת. לקבוצת נטו, למשל, יש מתחרים ששמחים לקפוץ לעגלה. אני לא יודע אם המתחרים שלי ישמחו לקפוץ על העגלה במקומי, ואני לא בטוח שהם יכולים למלא את מקומי ברשת. אנחנו עושים היום סיורים בסניפי הרשת, ובודקים אם מדפים מתרוקנים וספקים אחרים לא מספקים.

"כשאתה קופץ ראשון מהסירה, זה שורף אותך בשוק. עד כמה שהמתחרים שלהם רוצים לראות את מגה נופלים, אף אחד לא אומר למשל 'הנה יוניליוור, איזה יופי', אלא אומרים 'הנה יוניליוור, זו חברה שאי-אפשר לסמוך עליה'. ספקים אחרים מקנאים, אבל הקמעונאים האחרים מסתכלים ומסמנים ממי להיזהר בעתיד".

המנכ"ל מתוסכל

ספק גדול אחר אומר: "אנחנו עובדים על פי האובליגו, והוא מספיק גדול כדי לעבוד רגיל. אני מאוד מקווה שהם ישרדו. זה ממש לא טוב לשוק, אם הם לא ישרדו וזה לא טוב לצרכנים. להגיד לך שאני מאמין? לא כל-כך. מגה צריכה מזומנים כדי לשלם, וכרגע נראה שלא ממש יש לה. ברוקמאייר (מנכ"ל מגה, א' ח') עושה קסמים ממה שאפשר. אם יש איזושהי תקווה לרשת - זה הוא".

לדברי משה וידברג, מבעלי שוקולד השחר, "בינתיים אנחנו מספקים סחורה, אבל לא חורגים מהאובליגו שהיה לנו לפני כן. היה לנו מזל גדול שמגה משכה סחורה חודש לפני פסח, וקיבלנו את הכסף, כך שבהסדר נשארנו עם חוב של 800 אלף שקל. בראש השנה סיפקנו חלק מהסחורה במזומן. למה להסתכן? העדפתי להרוויח פחות ולפזר סיכונים".

גם ספקים שעושים מאמצים לסייע למגה מביעים ספקות גדולים באשר ליכולת הרשת לשרוד. לדברי אחד מהם, "יש למגה 67 חנויות גדולות שמפסידות. ההערכה שלי היא שמגה מפסידה 15-18 מיליון שקל בחודש. מגה היא סוס מת. צריך לקרות משהו דרסטי כדי שהדברים ישתנו". בסביבת מגה טוענים, כי לא יהיה זה הוגן לשפוט את הרשת על ביצועיה, בשל חודשי המשבר שבהמהלכם פעילות הרשת נפגעה קשות. במגה, רשמית, סירבו להגיב לדברים הללו.

מנכ"ל מגה, רביב ברוקמאייר, אמר ל"גלובס": "זה מתסכל, שדווקא בימים שבהם מגה מצליחה לייצב את עצמה ולשפר את מעמדה, ולטפל בשלב השני של תכנית ההבראה לרשת, מתחוללת מעלינו סערה גדולה במאבק בין בעלי איגרות החוב והבנקים לבין קבוצת אלון רבוע כחול.

"האחריות הכבדה שיש לנו, הן לעובדים והן לספקים, היא הפקטור הכי חשוב כרגע, ואני עושה כל מאמץ להרגיע את הרוחות בכדי שהרשת תשמור על מקומה. גם הבעיות שצצו בנושא מכירת הסניפים, כחלק מתוכנית ההבראה, הן מינוריות ולא משמעותיות, מאחר שיש לנו אלטרנטיבות למכירת הסניפים.

"עם עוד קצת סבלנות ואורך-רוח, אין שום סיבה שהרשת לא תחזור להיות גורם משמעותי בשוק. צריך לזכור שעד עכשיו שילמנו את כל התשלומים בהתאם למתווה בית המשפט. המכירות שלנו נמצאות במגמת שיפור, וברור לגמרי שהספקים הם מפתח להמשך תהליך ההבראה. כרגע הספקים נמצאים בשלב שבו הם צופים על המתרחש בהסדר החוב, והם מאוד מקווים שההסדר הזה יצא לפועל, בכדי להבטיח את המשך התשלומים. אני מאמין שאביגדור קפלן (מנכ"ל קבוצת אלון, א' ח') ובעלי השליטה מבינים את גודל השעה, ויעשו כל מאמץ להגיע להסדר בקרוב".

איום מרומז מהוועד

יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי, שולח כבר איום מרומז למחזיקי האג"ח ולבנקים. "אם מישהו חושב לפגוע באלון רבוע כחול, ובעקיפין בכ-5,000 עובדי רשת מגה, והיידים שלו יישארו נקיות - הוא טועה טעות מרה".

- למה כוונתך?

"נדע מה לעשות. המסר מספיק ברור, ולכן אני מציע לכולם להתעשת ולעשות הכל על מנת לא לפגוע במגה. יש הסדר חוב מחייב, שכל הצדדים חתמו עליו בבית המשפט ואישרו אותו. מגה במגמת עלייה. הגענו לפדיון של כ-80 מיליון שקל בשבוע. החנויות נראות טוב. המורל חזר לעובדי החברה. אנחנו עושים הכול על מנת לשמור על מקור הפרנסה.

"כל הבעלי האג"ח, הבנקים וההסתדרות אישרו את המתווה. אנחנו בטוחים שיימצא פתרון לחברה-האם אלון רבוע כחול. זה תמוה, שמעמידים להם אקדח לרקה. תנו להם סבלנות. אם ימכרו נכסים, הם יחזירו את החובות שלהם".

- כרגע יש חששות של ספקים, ויכול להיווצר כדור שלג?

"צריך לעצור את כדור השלג, שרק החל להתגלגל, כי אנחנו בכיוון נכון מאוד. הלקוחות חזרו ומירב הספקים מספקים סחורה".

רשת מגה
 רשת מגה

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נתח שוק וצרכנות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988