גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיירות מרפא באיכילוב: אין העלמות מס, ברבש זומן למשטרה

החקירה - בעקבות תחקיר "עובדה" מ-2014 שתיעד רופאים בכירים דורשים תשלום מתיירי מרפא, לכאורה בניגוד לדין ■ גורמי האכיפה מודים: "הרופאים אולי גבו יותר מדי כסף מהתיירים, אבל הוציאו חשבוניות"

גבי ברבש / צילום: תמר מצפי
גבי ברבש / צילום: תמר מצפי

פרופ' גבי ברבש, עד לאחרונה מנכ"ל המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), זומן לפני פרישתו למשרדי היחידה לחקירות הונאה במשטרה (להב 433) במסגרת חקירה פלילית שנפתחה לפני כשנתיים בעקבות תחקיר של התוכנית "עובדה" בערוץ 2 - כך נודע ל"גלובס".

באותו תחקיר תועדו 3 רופאים בכירים דורשים עשרות אלפי שקלים עבור ניתוח של תיירים רפואיים, לכאורה בניגוד לדין. ברבש נשאל על-ידי החוקרים על הנהלים הנהוגים באיכילוב בכל הקשור לתיירות מרפא, וזאת ככל הנראה כדי לפסול או לבסס את הטענה שלפיה הנהלת בית-החולים ידעה שהרופאים הבכירים גובים כסף פרטי מתיירי מרפא מעבר לתשלום שהם מעבירים לבית-החולים. ברבש השיב כי לא ידע על כך דבר, וכי הנהלים באיכילוב אינם שונים מאלה המונהגים על-ידי משרד הבריאות.

ברבש, כפי שנחשף בעבר ב"גלובס", ניסה למנוע מבעוד מועד את פתיחת החקירה והמליץ ליועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר, לפעול מול הפרקליטות כדי שהשלושה יספגו עונש משמעתי בלבד שלא יפגע במטופלים. ברבש הציע בין היתר לשלול מהרופאים, למשך תקופה מסוימת, את ההיתר שניתן להם לפרקטיקה פרטית, וכך הם ישקיעו את כל מרצם ברפואה הציבורית.

גורמים במערכת הבריאות רמזו אז כי ייתכן שברבש אינו דואג רק למטופלים, אלא חושש שחקירה משטרתית תפתח "תיבת פנדורה" שתגיע גם אליו. לדבריהם, לא יכול להיות שהרופאים ומזכירותיהם מדברים ללא חשש על גבייה פרטית של עשרות אלפי שקלים מתיירים רפואיים בתוך שטח בית-החולים בלי שהמנהל הוותיק והדומיננטי יודע על כך.

ברבש, כך נודע, הבין את התחושות במערכת וערך בדיקת פוליגרף במכון פרטי, שהוכיחה לכאורה כי לא ידע על מעשי הרופאים. את הבדיקה הוא העביר לגורמים במשרד הבריאות ולסביבתו הקרובה בבית-החולים.

"ברבש ידוע כמי שחולל פלאים באיכילוב, ומגיע לו קרדיט גדול על זה, אבל הוא גם ידוע כבעל 7 נשמות, שהצליח לחמוק מכמה פרשות חמורות בבית-החולים ובראשה זו של מנתח הלב פרופ' ולדימיר יקירביץ'", טוען גורם משפטי בכיר.

גורמים באיכילוב, בצד גורמים במשרד הבריאות, טענו כי גם בבתי-חולים אחרים עקפו את ההוראות שאוסרות לגבות מתיירי מרפא מעבר לתעריף הקבוע של מטופל רגיל, אולם עשו זאת באופן ממוסד יותר: בית-החולים גבה סכום גבוה יחסית מהתייר והעביר נתח משמעותי לרופא, מעבר לשכר הנהוג בגין ניתוחים המתבצעים בשעות אחר-הצהריים דרך תאגיד הבריאות (תשלום המכונה "ססיות").

לא מתחת לשולחן

מהרטוריקה שנשמעה בתחקיר של "עובדה" אפשר היה להתרשם כאילו הרופאים הבכירים לא רק עברו על הנהלים של משרד הבריאות, אלא גם על חוקי המס של ישראל.

כך, בקריינות שליוותה את התחקיר נאמר בין היתר: "הצד השחור של החלוק הלבן"; "הרופא רוצה כסף, לא סתם כסף, אלא מתחת לשולחן, בלי שאף אחד יידע". הכותרת שניתנה לתחקיר באתר זכיינית ערוץ 2 קשת הייתה: "כך תועדו רופאים בכירים דורשים כסף שחור".

ובאמת, יום בלבד לאחר שידור התחקיר, רשות המסים הודיעה על פתיחה בחקירה בחשד להעלמת מס מצד הרופאים. חוקרי הרשות אפילו דרשו מצוות עובדה להעביר לידיהם את חומרי התחקיר, כדי לסייע להם בבדיקה (הצוות סירב).

כעבור שנתיים, אנו חושפים היום כי חקירת רשות המסים לא העלתה ממצאים מיוחדים, וכי הטענה להעלמת מס ירדה מסדר היום. "הם אולי גבו מהתיירים הרבה יותר מדי כסף, אבל הם עשו את זה עם חשבוניות", אמר גורם המעורב בחקירה.

במערכת הבריאות יש מי שמשווה היום בין הטיפול בפרשת איכילוב לטיפול בפרשת קלאס קליניק בתל-השומר (ביצוע ניתוחים קוסמטיים פרטיים על חשבון שעות העבודה הרגילות). פעם נטען לאפליה נגד איכילוב ופעם לאפליה דווקא נגד תל-השומר, או ליתר דיוק פרופ' אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית.

האפליה המיוחסת כנגד איכילוב היא על רקע הפתיחה בהליך פלילי, בעוד שפרשת קלאס קליניק בתל-השומר זכתה להליך משמעתי בלבד. מנגד, בעוד שפרופ' וינקלר הושעה מעבודתו עד לסיום ההכרעה בתיק, שלושת הרופאים מאיכילוב ממשיכים גם היום לשמש בתפקידים בכירים וניהוליים ולקיים במקביל פרקטיקה פרטית ענפה.

הסיבה להבדלים בכל הקשור להשעיה נעוצה במבנה הבעלות של בית-החולים: בעוד תל-השומר הוא ממשלתי לחלוטין וכפוף מבחינה משמעתית לנציבות שירות המדינה - איכילוב מוגדר בית-חולים ממשלתי-עירוני, ובנושאים משמעתיים הוא כפוף לעיריית תל-אביב. זו האחרונה עצרה את הכוונה לפתוח בהליך משמעתי ברגע שהורו על פתיחה בחקירה פלילית. גורמים בנציבות שירות המדינה סבורים כי גם בפרשת קלאס קליניק היה מקום לפתוח בחקירה משטרתית.

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה", שדרש לפתוח בחקירה מיד לאחר שידור תחקיר "עובדה", פנה לאחרונה למשטרה ולמשרד המשפטים לאור הימשכות ההליכים.

"החקירה נפתחה בינואר 2014, ואנחנו מתקרבים כבר לשנתיים שבהן הרופאים ממשיכים לשמש בתפקידים ניהוליים. במצב כזה ראוי היה שהחקירה תקודם בנחישות רבה יותר, מה גם שהתשתית הראשונית הייתה יחסית מוצקה וברורה לכאורה. מדובר בתחום רגיש, וגם לטובת הנחקרים והחשודים ראוי היה ליצור ודאות ולסיים את החקירה מהר ככל הניתן", אמר בשיחה עם "גלובס".

מעיריית תל-אביב-יפו נמסר: "הנושא עדיין מצוי בחקירת משטרה, עיריית תל-אביב-יפו תמתין לתוצאות ותפעל בהתאם".

עוד כתבות

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ צדק? חורים במחקר נגד שימוש בתרופת המלריה לקורונה

האם זה אומר טראמפ צדק כשהחליט על דעת עצמו לקחת את התרופה למניעה? לא בהכרח ● מחקרים נוספים הראו כי תרופת ההידרוקסיכלורוקווין לא יעילה בטיפול בקורונה, ובימים אלה מתפרסם מחקר נוסף המעיד כי אין לה תועלת במניעה

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמוקרטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

נתוני מאסצ'לנג': חברות המאיץ שהתבססו בירושלים גייסו 80 מיליון דולר

50% מהחברות הללו מנוהלות על ידי נשים והן מעסיקות באופן ישיר או עקיף 3,000 עובדים בירושלים

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אלו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין שתי ישראל ויפן לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

רוברט לבנדובסקי עם תומאס מולר, באיירן מינכן, בונדסליגה / צלם: רויטרס

הקורונה חיסלה את הספורט? יש ליגות שעוד ירוויחו ממנה

הליגה הגרמנית חזרה מוקדם לפעילות ונהנית מבלעדיות טלוויזיונית וחשיפה שעשויה להיות שווה לה הון ● בכדורגל הישראלי מקווים שהמשבר יאיץ שילוב של הימורים על משחקים בזמן אמת, דבר שנחשב לפוטנציאל הכנסה אדיר

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר