גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ש"ס דרשה מאות מיליוני שקלים - וההצבעה על תקציב המדינה בוטלה

(עדכון) יו"ר הוועדה גפני נעל את הדיון לאחר שלא נמצאה פשרה לדרישת ש"ס ליישם תוכנית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית ■ תקדים: הוועדה נדרשה לאשר את תקציב המדינה ללא תקציב הביטחון ■ ח"כ שפיר: "זו הכרזה על בחירות"

על רקע מחלוקות סביב תקציב המדינה פוצצה היום (ד') ישיבת ועדת הכספים שנועדה לאשר את התקציב לקראת אישורו בשבוע הבא במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. ברקע הדברים, נדרשה הוועדה לאשר באופן תקדימי את תקציב המדינה לשנים 2015-2016 - אך ללא תקציב הביטחון. כמו כן ש"ס דרשה ליישום תכנית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית כתנאי לתמיכתה בתקציב, תכנית שעלותה נאמדת במאות מיליוני שקלים.

יו"ר הוועדה משה גפני נעל את הדיון על הצבעות התקציב מבלי להצביע, בעקבות אי הסכמות בתוך סיעת הקואליציה, גפני אמר שסירב לחכות שעות ולעכב את חברי הוועדה וביטל את הדיון להיום.

בשעה האחרונה כינס יו"ר ש"ס אריה דרעי את חברי סיעת ש"ס במטרה לדון בצעדים לפתרון המשבר. קודם לכן נפגש דרעי עם מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר ועם ראש אגף תקציבים אמיר לוי כדי למצוא פתרון לדרישת הסיעה החרדית. מכיוון שטרם נמצא המתווה שיביא לריצויה של ש"ס, החליט גפני לפזר כאמור את ישיבת הוועדה ולא להביא את התקציב להצבעה.

תקציב הביטחון לשנת 2015 יעמוד על 57 מיליארד שקל, אך כאמור אין עדיין הסכמה על התקציב ל-2016. באוצר הציעו שתקציב הביטחון יעמוד על 56 מיליארד שקל בשנה הבאה, אך ראשי מערכת הביטחון מתנגדים לכך.

ח"כ סתיו שפיר (המחנה ציוני) מסרה בתגובה כי "מה שאנחנו רואים כאן היום זו הכרזה על בחירות. עצוב מאוד שממשלת ישראל לא מצליחה לקבל החלטות אפילו לא בזמנים קשים כאלה. אין לממשלה תכנון תקציבי, וגם אם נצביע איכשהו על התקציב בשבוע הבא - הממשלה כבר הודיעה שבכוונתה לשנות אותו לגמרי במהלך השנה, על אף שזה מנוגד לחוקי יסוד. עדיף שלא תבזבז לכולנו את הזמן ותלך הביתה".

מוקדם יותר היום גפני הגיב לדרישה לאשר את תקציב המדינה ללא תקציב הביטחון: "אכן אין זה שגרתי שוועדת הכספים מתכנסת להצביע על תקציב המדינה שכסעיף מרכזי בו (תקציב הביטחון) טרם הושגה לגביו הסכמה והוועדה הרלוונטית אף דחתה אותו", אמר גפני. "במדינה מתוקנת, מן הראוי שהדיון במכלול התקציב ייעשה כשכל התמונה פרוסה לנגד חברי הכנסת, אך כאן נוצר מצב ייחודי, שבו הוועדה המשותפת אמרה אמירה חד-משמעית, שבתקציב המוצע לא ניתן לעמוד באתגרי הביטחון של מדינת ישראל".

הח"כים מהאופוזיציה זעמו על המהלך החריג. ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "לא ייתכן שאחרי שהוועדה המשותפת לתקציב הביטחון דחתה את תקציב הביטחון לאחר דיון מעמיק ובהמלצת השר עצמו, יבוא תקציב המדינה לאישור והכנסת תעקוף את הוועדה ותאשר את תקציב הביטחון. זו מדיניות הקריצה של נתניהו - שום דבר לא מסודר, אין תכניות אסטרטגיות. תכנית 'גדעון' לא נידונה אף לא פעם אחת בקבינט המדיני-ביטחוני! הממשלה הזו קיימת כבר כמעט חצי שנה ושוב נזכרים ברגע האחרון, בדקה ה-91 לקבל החלטות הרות גורל הנוגעות לחיים של כולנו! בוועדת תקציב הביטחון אני, מהאופוזיציה, הצעתי נוסחת פשרה ליו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי אך הוא החליט לדחות גם אותה. לא ניתן לכנסת לבזות את עצמה".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הוסיף: "הממשלה והקואליציה החליטו לעלות הבוקר על ועדת הכספים עם D-9 ולדרוס כל הליך חוקי בדרך לאישור תקציב המדינה. היועץ המשפטי של הכנסת מכופף בטריקים זולים וחברי הכנסת נכפים לאשר את תקציב המדינה כשאין הסכמה או מושג מה יהיה גודלו של המשתנה הגדול ביותר בעוגת התקציב - תקציב הביטחון. זוהי פארסה שהופכת את הכנסת ועדת הכספים לחותמות גומי ריקות מתוכן ומשמעות. אני קורא ליו"ר ועדת הכספים גפני שהתנהל עד כה בהגינות לא לתת את ידו לביזיון הזה. עם ממשלה ללא משילות ועם התנהלות עקומה כזאת כבר עדיף ללכת לבחירות".

דבריה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) היו חריפים יותר: "יו"ר הוועדה מודה שאנחנו נדרשים להצביע היום על תקציב פיקטיבי. גודלו של תקציב הביטחון הוא לא הנעלם היחיד - אם אכן, כפי שהצהיר יו"ר הוועדה, יגדילו את תקציב הביטחון בהסתייגויות המשמעות היא שיקטינו את התקציבים האזרחיים. מדובר על סכום עתק בגובה 7 מיליארד שקל. מאיפה יבוא הכסף הזה? כל התקציב יכול להשתנות, זאת בדיחה עצובה שאין לה תקדים.

"זו בושה שיו"ר הכנסת לא מגן על כבודן של הכנסת ושל ועדות הכנסת, ונותן יד לפארסה שתכתים את הכנסת ותיצור תקדים מסוכן שאת השלכותיו לא ניתן יהיה להשיב לאחור. הממשלה הזאת הופכת את רמיסת הכנסת כולה לשיטה. בכל פעם שמשהו לא עובד לפי התוכניות עוקפים, רומסים ועושים צחוק מההליך הדמוקרטי. הממשלה גוררת את ועדת הכספים כמו נבלה בשוק, ומחרבת את ההליך הדמוקרטי. גם הגדלת התקציב באמצעות העברות תקציביות זאת חלופה שערורייתית. אין שום הבדל בין הרעיון לקבוע את התקציב בהסתייגות במליאה לבין לאשר תקציב בלי הסתייגות ולהגדיל אותו אחר כך בדלת האחורית - זאת נבלה וזאת טריפה".

עוד כתבות

מונית של גט / צילום: צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

גט מודיעה על סגירת ג'ונו ועל שיתוף פעולה עם ליפט

גט הודיעה היום על סגירת הפעילות של שירות הנסיעות השיתופיות שלה בארה"ב, שנרכשה תמורת 200 מיליון דולר ב-2017 ● שיתוף הפעולה עם ליפט ייכנס לתוקף ב-2020 ויאפשר ללקוחות העסקיים של גט להזמין נסיעה שיתופית של ליפט

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מילים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

פרופ' יצחק בין ישראל / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השקעה של 2 מיליארד ש' בשנה בעיר חכמה, בחקלאות ובאקדמיה: כך מתכננת ישראל להפוך למעצמת בינה מלאכותית

"גלובס" מפרסם את המלצות הוועדה לקידום תעשיית הבינה המלאכותית בישראל • בראש הוועדה עומדים הפרופסורים יצחק בן-ישראל ואביתר מתניה ● בן ישראל: "תוך חמש שנים תהפוך ישראל לאחת מחמש המדינות המובילות בעולם בבינה מלאכותית"

הלואו קוסט/ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלואו קוסט חינכו את כל העולם לעבוד אחרת: האם בקרוב נשלם אפילו על שימוש בשירותים בטיסה?

בענף התעופה המגמה ברורה - הרווחיות מכרטיסי הטיסה שמחירם הולך ויורד נשחקת, וחברות התעופה מחפשות אחר עוגני רווח משלימים ● והן אכן מצליחות: בהשפעת חברות הלואו קוסט, כמעט שום דבר כבר לא חינם ● "על כוס מים חברות כבר גובות כסף וגם על אוזניות למערכות הבידור"

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

הצלחה בהנפקת יוחננוף: ביקושים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל

החברה הבטיחה את הסכום שביקשה לגייס, כ-460 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף"

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

כשהסוללות יסיימות את שירותן ברכבים, הן יכולות לשמש לתעשיית הפאנלים הסולאריים

עבור תעשיית הפאנלים הסולאריים מדובר בצעד ראשון אמנם, אך בבשורה גדולה; כשיהפוך התחום למסחרי יותר, הוא יזדקק לסוללות רבות

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

דובר צה"ל: ארבע רקטות שוגרו מסוריה לישראל ויורטו

זוהו 4 שיגורים משטח סוריה לעבר ישראל שיורטו ע"י כיפת ברזל ● ככל הנראה לא היו נפילות בשטח ישראל ● תושבים באצבע הגליל דיווחו על שמיעת קולות נפץ ● סוכנות ידיעות סורית דיווחה במקביל על פיצוץ ליד דמשק

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"