גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: ערוץ 10 יסיים את השנה עם רווח של כ-10 מיליון שקל

ערוץ 10 משיק היום את "בייבי בום" כתוכנית הדגל של לוח שידורים חדש עם יעד רייטינג ממוצע של 9% ומעלה ■ המודל של התאמה בין ההוצאות להכנסות מפרסומות מוכיח את עצמו, והאסטרטגיה היא לא להתחרות מול ערוץ 2

יוסי ורשבסקי / צילום: גיא קרן
יוסי ורשבסקי / צילום: גיא קרן

היום (ד') תשוב למסך ערוץ 10 התוכנית "בייבי בום", לעונה שלישית. שתי העונות האחרונות שלה היו לתוכניות הנצפות ב-3 השנים האחרונות בערוץ (18.1% ו-18.6%), מאז שידורה של "אללה איסלאם" בספטמבר 2012.

בעבור ערוץ 10 לא מדובר רק בהשקת תוכנית הדגל, שתהיה גם היקרה ביותר כרגע על המסך, אלא בלוח שידורים שלראשונה באופן רציף - עד לפסח 2016 - יבוסס על תוכן מקורי וללא שידורים חוזרים. זו לפחות האסטרטגיה, עד כמה שאפשר לשמור עליה במציאות שנעה בין בחירות לעימות בטחוני.

"בייבי בום" (בהפקת אסף גיל) תוצב מול הזכיינית קשת, כמו גם משחקי מכבי בימי חמישי ו"גב האומה" שתשודר במוצאי שבת, מה שמוכיח במידת מה את התפיסה בערוץ 10 לנסות ולהתמודד - שלא לומר להחליש - את קשת, לעומת הזכיינית רשת, שמולה יוצבו אלטרנטיבות "קלות" יותר כמו שידור רצועה דוקומנטרית בימי ראשון ו"המקור" בימי שלישי, מול "הישרדות".

אם שואלים בערוץ 10, יודעים לספר שם כי בשיחות סגורות הורה המנכ"ל יוסי ורשבסקי ש"לא מתייחסים לערוץ 2". כלומר, הלוח יהיה יציב וקבוע, לא בר-שינוי על-פי מידת התחרות, וכמוהו גם מקבצי הפרסום.

בניגוד לזכייניות ערוץ 2 ממול, הברייקים לא ייעלמו או יקוצצו על-מנת לשפר את נתוני הצפייה. אולי משום שרף הציפיות מהרייטינג הוא נמוך בסך-הכול וריאלי במסגרת עוצמת המאבק שמעמיד הערוץ.

אין הפסד כלכלי

"בערוץ 10 מסתכלים מהשורה התחתונה למעלה", אומר בכיר בתעשיית הפרסום. כוונתו היא שכל דקה נספרת באופן כזה שבסוף הערב ובסוף החודש תעלה ההכנסה על ההוצאה. לא יהיה רגע אחד של הפסד כלכלי, גם אם מדובר בהתרסקות מדרוגית, ובשנה האחרונה היו חודשים שלמים שערוץ 10 לא היה שחקן כלל בכל הקשור למפת צפייה.

ועדיין, האסטרטגיה של ורשבסקי, יחד עם הגב של בעלי הבית החדשים, קבוצת RGE, הוכיחה את עצמה. בחודשים האחרונים בוטלה על-ידי משרד רואי החשבון זיו-האפט הערת העסק החי שהוצמדה לערוץ מאז ראשיתו.

אם לא די בזאת, על-פי התחזיות, לראשונה זה זמן רב יסיים הערוץ את השנה עם רווח נקי של 10 מיליון שקל לפחות. לשם השוואה - את שנת 2014 סיים הערוץ בהפסד של למעלה מ-30 מיליון שקל.

צריך לזכור שבין חודש ינואר לחודש יולי 2015 ערוץ 10 היה בתקופה של זיכיון בתנאי רישיון, ולמעשה רק 4 חודשים שהערוץ, תחת הבעלות החדשה, נמצא ברישיון, אותו קיבל מהרשות השנייה לתקופה של 15 שנה. עד אז הוא היה נתון באי-ודאות מלאה ולא ידע האם יש עתיד לפניו. על כן, במשך תקופה ארוכה - שבמסגרתה גם חל קיצוץ דרמטי בערוץ - לא יצאו הפקות לדרך.

חידוש ההפקות חל רק בינואר האחרון, ומאז התמלא המדף, כשהיעד להתחלת הוצאת לוח שידורים רגיל שאינו מבוסס על שידורים חוזרים, או מיחזורי כתבות ממהדורת החדשות תחת הכינוי "סלפי", היה לוח החורף.

ורשבסקי הודיע ערב קבלת הרישיון על אסטרטגיה ברורה - בעיקר חדשות ותוכניות תעודה ותחקיר, בעלויות מינימליות, ודרמות אך ורק על-פי קריטריונים של עמידה בתנאי הרשות השנייה.

בעונה הנוכחית תשודר הסדרה "בני-ערובה", שתהיה אולי סדרת הדרמה האחרונה שישדר ערוץ 10. שידורה נובע בעיקר מהתחייבות ליוצרים ולמפיצים שנבעה משביעות-הרצון מהעונה הראשונה.

מעתה - בניגוד לרשת ולקשת שיוצאות מגדרן עם הפקות מושקעות כמו ב"כפולים" ו"המדרשה" - יסתפק ערוץ 10 רק בסיטקומים דלי-תקציב כמו "בנות הזהב" ו"לה פמיליה", אותם גם אפשר לשדר שוב ושוב בשידורים מחזוריים מבלי שהקהל ירגיש ממש בהבדל. הפקת הדרמה המושקעת ביותר המתוכננת היא עונתה השלישית "חברות".

היעד שהציג ורשבסקי ביולי 2014 עמד על רייטינג של 7.8%, בכדי לצאת מאוזנים לאור ההשקעה. בדצמבר אותה השנה הוא הציג יעד של 8.4%. נכון לחודש אוקטובר, על-פי הנתונים שהגיעו לידי "גלובס", הוא לא עמד ביעד והשיג רייטינג ממוצע מאז תחילת השנה של 8.1%. כעת, כשלוח חדש ומקורי עולה, היעד של ורשבסקי הוא לעבור את תשעת האחוזים.

רייטינג ונתח ערוץ 10

עד כה אומרים בקבוצת RGE שהם שבעי-רצון מהתוצאות הכספיות של ערוץ 10, וכי התוצאות אף מקדימות את התחזיות. "נצמדנו לתוכנית עסקית, ואנחנו הדוקים כאילו היא התנ"ך", אמר ורשבסקי בשיחות סגורות.

"בייבי בום" היא כרגע התוכנית היקרה ביותר על הלוח של ערוץ 10 - 400 אלף שקל, ועלותה דומה פחות או יותר לתוכנית מסע הבישולים של גידי גוב וישראל אהרוני. אלה יחפפו בשידור רק לתקופה קצרה, כשלמעשה הלוח מסודר כך שתהיה בו תוכנית דגל יקרה אחת בלבד, והיתר תוכניות זולות משמעותית. "גב האומה", למשל, עולה פחות מ-250 אלף שקל לתוכנית.

"הם בודקים יום אחרי יום, ואם הם לא מביאים את ההכנסות שצריך, הם עושים סטופ ועושים דברים יותר זולים", אמר גורם בתעשייה.

איש פרסום בכיר הוסיף כי "ערוץ 10 הפך להיות לסמן ימני ומשנה את השוק כולו. גם בערוץ 2 התחילו לעשות ימי שידור שמזכירים יותר את ערוץ 10, עם דוקומנטרי דל-תקציב".

בשוק מדווחים גם על שינוי דרמטי במוסר התשלומים של הערוץ. "הם הפכו להיות הזכיין שהכי טוב לעבוד איתו בכל הקשור לתזרים", אומר מפיק בכיר, "הכול בזמן ועל-פי הסיכומים".

גם משרדי הפרסום אומרים כי לראשונה זה זמן רב "הערוץ לא משדר לחץ, ואין שיחות טלפון של בקשת עזרה", ותולים את הסיבה לכך בניהולו של ורשבסקי. "יש תחושה שיש שם מנהל", אמר בכיר. "הם הרבה יותר רגועים מאז שיש בעל בית שלקח אחריות. זה מאוד משמעותי לעסק".

עם זאת, יש מי שמאיר את העובדה שבמקבצי הפרסומות של ערוץ 10 יש לא מעט פרסום עצמי של חברות-בת או חברות שנמצאות בשיתוף-פעולה עם הערוץ, כמו האתרים טריוואגו וצ'יינה ביי שנמצאים בשיתוף-פעולה עם אתר נענע10. מאז כניסתה של קבוצת RGE, רואים גם פרסום רב של ערוץ הילדים וערוץ הספורט.

"אוקטובר הוא חודש חלש, אבל בערוץ 10 זה נמשך לאורך זמן", אמר בכיר. "זה מעורר חשש שהם לא מצליחים למלא מקבץ פרסומות".

בערוץ אומרים כי הסיבה לכך היא ניסיון לשמור על מחיר קבוע, שכן ניסיון למלא בכוח מקבצי פרסום, משמעותו מכירות במחירי מבצע, מזה הם מבקשים להימנע.

"ההשקעה שלהם היא לא השקעה גדולה בתוכן, המודל שהלוואי שכל תעשיית הטלוויזיה הייתה עובדת לפיו", אומרים בתעשיית הפרסום, "זה לייצר התאמה בין הוצאות לפרסומות, והוא עומד בזה. אבל אם יהיו מפרסמים שיגידו שהם לא מעוניינים להיות שם, המודל יכול לקרוס. כרגע ערוץ 10 משתלב בסדר בקמפיינים, אף אחד לא עושה טובה להם שהוא שם. רוב הקמפיינים שעולים, מקבלים את ה'שר' הטבעי שלהם שם".

ועדיין, מזהירים בשוק, "שוק הפרסום נמצא בבעיה, ויש חשיבות משמעותית לרבעון האחרון של השנה אצל כל הזכייניות. כרגע הן משדרות ביטחון עצמי, אבל השוק שברירי בעבור כולן. נראה אם 'בייבי בום' יעמוד בציפיות".

עוד כתבות

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של 22% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

מתחדש המאבק המשפטי נגד HOT בסוגיית הפריסה האוניברסלית

בפנייה למשרד התקשורת במסגרת מיצוי הליכים משפטיים בטרם פנייה לבג"ץ, עמותות "הצלחה" ו"צדק פיננסי" דורשות לקבל לידיהן מהמשרד את תוכניות העבודה של HOT, שנועדו להוכיח כי החברה עומדת במתווה המדיניות המקל שנקבע לה

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

מדגם: ניצחון גדול למפלגת השמרנים של ג'ונסון; המטבע הבריטי מזנק בחדות

מפלגתו של ג'ונסון זכתה ל-368 מושבים - הרבה מעל לרוב הדרוש ● ג'ונסון יוכל להקים ממשלה לבדו, מה שסולל את הדרך ליציאתה של בריטניה מהאיחוד ● ג'רמי קורבין העומד בראש מפלגת הלייבור רשם התרסקות כואבת עם 191 מושבים בלבד