גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא עוד שיח של מסכנות

הפריפריה זקוקה לקידום. השאלה היא מה יעשה עם זה דרעי

אריה דרעי / צילום: אוריה תדמור
אריה דרעי / צילום: אוריה תדמור

השר אריה דרעי קיבל החודש תיק חדש - השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. זאת, לאחר התפטרותו מתפקיד שר הכלכלה, במטרה לקדם את מתווה הגז. אף שעוד לא ברור לגמרי אילו סמכויות ותקציבים יוקנו לשר ואיזה צורה ילבש המשרד החדש, שמורכב על שלדת המשרד לפיתוח הנגב והגליל, יש טעם ומקום לדון כבר עתה באג'נדה שיקדמו המשרד החדש והעומד בראשו.

השאלה המרכזית היא - מה יעשה השר דרעי בתפקידו החדש, ואיזה מדיניות הוא יקדם, עם ובלי קשר ישיר לשאלת הסמכויות והתקציבים. האם הוא יעודד את המגמות החיוביות המתפתחות כיום בפריפריה, שמא ימשיך בשיח הישן של "סגירת פערים", שמשמעותו היא משיכת השמיכה התקציבית הקצרה למעלה או למטה, כמענה אד-הוק ללחץ פוליטי זה או אחר.

בשנים האחרונות עוברת הפריפריה שינוי משמעותי, אובייקטיבי וסובייקטיבי. זאת, לאחר שנים של הזנחה ותת-תקצוב. במישור הריאלי בוצעה בשנים הללו תפנית דרמטית בהשקעות הממשלתיות בפריפריה, בעיקר בתשתיות פיזיות, תוך עידוד וטיפוח מנועי צמיחה מקומיים. התשתיות נועדו בעיקר לקצר את המרחקים בין מרכז לפריפריה; וההשקעות במנועי צמיחה מקומיים נועדו לייצר יתרון יחסי מקומי ואזורי.

בנוגע לנגב - מחולל השינוי המרכזי הוא העתקת בסיסי-ההדרכה של צה"ל לנגב. הקמת "עיר הבה"דים" כבר מחוללת שינוי משמעותי בכלכלה המקומית, והעתקתם העתידית של בסיסי התקשוב והמודיעין של הצבא, תמנף אותה לגבהים חדשים של פיתוח כלכלי וחדשנות טכנולוגית.

נתעכב על כמה נקודות להבהרה על מה שקורה היום בנגב. הקמת "קריית-הסייבר" הלאומית בפארק ההיי-טק בבאר-שבע, היא מופת של תכנון מוקדם, שהשכיל לחבר בין כל בעלי-העניין והגורמים הרלבנטיים ליצירת אשכול כלכלי חדשני בעל פוטנציאל עסקי רחב.

החיבור בין היחידות הטכנולוגיות של הצבא, אוניברסיטת בן-גוריון וחברות עסקיות, בתמיכה מאסיבית של עיריית באר-שבע, יצר הפריה הדדית ומינוף כלכלי, שכבר הביאו לנהירה של חברות רב-לאומיות לפארק ההיי-טק, בהן ענקית התקשורת הגרמנית דויטשה-טלקום, וחברות EMC db-motion, IBM ועוד. שיתופי-הפעולה בין חוקרים, מדענים ובין החברות העסקיות, החיבור בין המו"פ האוניברסיטאי לצרכים הטכנולוגיים של צה"ל, וההיזון הדדי ביניהם, הביאו להכרה בינל' במעמדה החדש והעולה של באר-שבע, שהוכתרה על-ידי אוניברסיטת ברנדייס כ"אחת משש הערים המבטיחות בעולם להשקעה מצד חברות היי-טק". בתוך כך, העיר משנה את פניה ללא היכר, תוך השקעות עתק בחינוך, בתרבות, בתעסוקה ובתשתיות.

בנגב נוצרת תנועת מלקחיים חשובה - חיזוק האוכלוסייה המקומית, תוך שילובה בפיתוח הכלכלי-הטכנולוגי, ויצירת תשתית לקליטת אוכלוסיות חדשות שייהנו מחיזוק התשתיות. שתי זרועות המלקחיים מזינות זו את זו.

במישור התודעה מתחולל שינוי עמוק עוד יותר. המנהיגות המקומית והתושבים יצרו שיח חדש בציבוריות הישראלית. לא עוד שיח של מסכנות, אלא של חדשנות. לא עוד תקציבים לסגירת פערים להשגת שקט תעשייתי, אלא חזון של הזדמנויות כלכליות.

המוטו החדש והחשוב המאפיין את הפריפריה אינו עוד חיקוי של "מדינת תל-אביב" - שלא יצלח - אלא הצגת חלופה כוללת ושלמה לה. זה דגלה של ישראל החדשה, המבקשת להציע לצעירים איכות וסגנון חיים כאלטרנטיבה לחיים במרכז הארץ. במקום צפיפות - רווחה; במקום פיח ועשן - איכות סביבה; במקום ניכור - ערכים של סולידריות חברתית. במקום להיות אחד מתוך 40 מחפשי משרה אחת פנויה - היצע תעסוקתי נרחב.

אחרי שלושה דורות של דימויי מסכנות ונחשלות, הפריפריה מציעה אג'נדה חדשה לישראל, ומציגה פתרונות לכמה מן הבעיות המעיקות על הדור הצעיר: דיור, יוקר מחיה, היעדר תעסוקה איכותית ומכניסה ועוד.

פיתוח הפריפריה הוא גם אינטרס לאומי - בין היתר כדי למנוע את הפיכת ישראל לעיר-מדינה אחת, מחדרה עד גדרה. ריכוז הכוח הטכנולוגי בת"א-רבתי מעצים את הפערים הכלכליים-חברתיים הקיימים בחברה הישראלית. גוש דן רבתי אחראי לנתח עצום מהתוצר בישראל, 54%! מהתל"ג. הנתון הזה בולט מאוד גם בהשוואה למטרופולינים אחרות בעולם, שכן רוב הערים במדינות הגדולות אחראיות ללא יותר משליש מהתוצר המקומי.

פיתוח הנגב והגליל יכול להיות הפרק החדש בתולדות הציונות המעשית. "מדינת תל-אביב" היא מקום שבע, מקובע ופחות דינאמי. לעומת זאת, הנגב והגליל יכולים להיות "הספר החדש" של ישראל, ארץ האפשרויות החדשות. מקום שבו רעיונות, אנשים ומעשים נפגשים ליצירת חברה חדשה, בעלת אוריינטציה טכנולוגית, המשתמשת ביתרונה היחסי של ישראל בהון אנושי ובתנאי האקלים לצורך פיתוח אנרגיות מתחדשות, ותוך חיבור לכלכלה הגלובלית.

קידום הפריפריה יכול להיות דומה למהפך שעברה כלכלת ישראל לפני 30 שנה, מאז "תוכנית הייצוב" - מעבר מכלכלה ריכוזית, סגורה ועתירת ידיים עובדות, לכלכלה פתוחה, הנשענת על תעשיות עתירות ידע ומוטת יצוא.

כדי להבטיח את שגשוג הנגב והגליל יש צורך להקצות עוד משאבים לאומיים לפיתוח מקיף של שירותים ותשתיות מתקדמות. יש צורך בתמריצים ובהטבות מס (בדומה להטבת מס של כ-20% לשכר עובדי חברות הסייבר בקריית הסייבר בבאר-שבע). כלומר, עדיין יש צורך בהעדפה מתקנת. אך הרוח החדשה שמפעמת בנגב - של יזמות, חדשנות ותנופה - היא זו אשר תמשוך ליישובים ולערים אוכלוסייה צעירה ומשכילה המשוועת להשתלב בתעשיית הטכנולוגית.

זו האג'נדה החדשה שצריכה לעמוד לנגד עיניו של השר דרעי. הוא יוכל לקדם את האזור אם יציב לעצמו מטרת-על, ירתום את כל הכוחות במישור הארצי והמקומי, תוך חיבור המגזר השלישי הפעיל מאוד בפריפריה, גם כזרוע הארוכה של הממשלה - ותוך שימוש בפלטפורמות ובתשתיות שכבר הוקמו. אף שמשרדו לא יהיה גדול, בעיקר לא מבחינה תקציבית, השר יוכל לעשות בו שימוש כמנוף לשינויים גדולים, אם ישכיל לחבר, לקשר, לתאם, לאגום משאבים ולפתח דיאלוג. במילים אחרות: להוות גורם מאחד, מגשר וממנף לטובת הרעיון הגדול של קידום הפריפריה.

הכותבת היא מ"מ ראש מועצת עומר, חברת הוועד-המנהל של אוניברסיטת בן-גוריון

עוד כתבות

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת ההכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

מראה פנימי של מטוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מה מתרחש בתוך המטוס בין טיסה לטיסה, מרגע הנחיתה ובדרך להמראה הבאה?

אחרי שגלגלי המטוס נגעו בקרקע, אחרי שמחיאות הכפיים גוועו, והנוסעים ירדו מהמטוס - מתחילה ספירה לאחור מתוזמנת היטב שמעליה מרחפת עננת יעילות ● קבלו הצצה אל מאחורי הקלעים

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט בודקת את פעילות הסטארט-אפ הישראלי AnyVision

ענקית הטכנולוגיה השקיעה בסטארט-אפ שפיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, אך בודקת האם הפר את כללי האתיקה שלה  ● AnyVision בתגובה: "אנחנו יזמנו את הבדיקה של מיקרוסופט. אנחנו לא מפרים את כללי האתיקה שלה"

פרוייקט דורית סלע / צילום: עודד סמדר, יח"צ

סיפור מעטפת הרמוני של כפריות עם נגיעות מודרניות: הבית המרהיב במרכז הארץ

דורית סלע הפכה בית כפרי לבית עכשווי עם חיפוי באבן בזלת פראית ● בחללים הרחבים החליף הפרקט את רצפת האבן כדי להפחית את תחושת הניכור

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

שרי שיבננדה  /  צילום: יח"צ PayPal

“ייקח עוד עשור עד שנגיע לעולם ללא מזומן”: בכיר בפייפאל מספר על החיבה של הישראלים להזמנות מחו"ל

סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייפאל, שרי שיבננדה, מאמין שבעתיד נוכל לבצע תשלומים מכל מכשיר, אבל שהחנויות הפיזיות לא ייעלמו לעולם ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על כניסת הענקיות לתחום התשלומים ומציין כי "הישראלים בחוד החנית של התנהגות צרכנית"

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור שחברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בריאיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

אירוח מירי בלבול  / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

"קיבלתי מתנה. נתינה זה דבר שלא דורש ממני כלום. זה ממלא אותי, מחזק אותי"

מירי בלבול מארחת את חבריה לארוחת ערב בביתה, ומשחזרת איך הקימה בית ספר להלבשת בתים ● על הדרך היא גם מעצבת דירות לנערים שנפלטו מהבית, ולנשים שיצאו ממעגל הזנות

פרופסור לאון גרינהאוס/ צילום: יונתן בלום

מה הקשר בין דיכאון לחרדה ומתי רצוי להיעזר בתרופות: דבר המומחה

מה ההבדל בין דיכאון לחרדה, מה הקשר לסטרס ומתי רצוי להיעזר בתרופות? ● פרופ' לאון גרינהאוס, מומחה לדיכאון וחרדה, נותן בהם סימנים וצופה כי בשנים הקרובות יהיה מהפך באבחנה ובטיפול

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

ניסן מקסימה 2019.  / צילום: יחצ

היו זמנים באמריקה: מודל מקסימה 2019 נאה ועתידני, אך מזהם

דגם הסלון זכה לשורה של שדרוגים מהותיים אך צריכת הדלק והזיהום נשארו גבוהים

 

 

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"