גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסופרת ג'וג'ו מויס: "הספרים שלי מסחריים אבל לא נוסחתיים"

הסופרת ג'וג'ו מויס ("הנערה שהשארת מאחור", "ללכת בדרכך") מוציאה עוד רב-מכר ומסבירה למה כל עלילה זקוקה לסיפור אהבה טוב, ואיך הרגיעה קוראת מודאגת שהזדעזעה ממותו של הכלב (הדמיוני) בספרה

ג'ו ג'ו מויס / צילום: ג'ני לואיס יחצ
ג'ו ג'ו מויס / צילום: ג'ני לואיס יחצ

העוקבים אחר רשימות רבי-המכר בחודשים האחרונים, לא יכלו להחמיץ את שמה של ג'וג'ו מויס. ברשימה של "צומת ספרים" יש נציג אחד של הסופרת הבריטית בצמרת ספרי הפרוזה, "הנערה שהשארת מאחור", שיצא ב-2012. ברשימה של סטימצקי מופיעים גם "ללכת בדרכך" והחדש שיצא לאחרונה "אחד ועוד אחד" (הוצאת "ידיעות ספרים"). אין זה מצב נפוץ ש-3 ספרים של אותו המחבר, שיצאו בשנים שונות, תופסים מקום בעשיריה המובילה. בעולם נמכרו 9 מיליון עותקים מספריה, ולמרות שאין להשוותם בסגנון ובתפוצה המהירה ל"50 גוונים של אפור" או להצלחה המטאורית של סדרת "הארי פוטר", אין ספק שמדובר בתופעה.

"כל אחד אחר יוכל לשפוט טוב ממני מדוע הספרים מעניינים", אומרת מויס בראיון ל"גלובס". "אני רק עובדת קשה כדי לוודא שאפילו שהספרים שלי הם 'מסחריים' בהגדרה, הם לא נוסחתיים, לא הולכים בדיוק בנתיב שאתה מצפה. אני חושבת שאנשים מזדהים עם הדמויות שלי - אנשים רגילים, שמוצאים עצמם בסיטואציות יוצאות דופן".

- את כותבת לא מעט ספרים רומנטיים, שגם זכו בפרסים. את מרגישה שז'אנר זה מעניין במיוחד את ציבור הקוראים, בעיקר הקוראות?

"אף פעם לא חשבתי כך תוך כדי עבודה, 'לכתוב סיפור רומנטי', אלא רק על לכתוב סיפור, כאשר בדרך כלל האהבה הייתה חלק מרכזי בו. אני חושבת שרוב הספרים הטובים מכילים סיפור אהבה שמתפתח בהם".

אייל דדוש, סמנכ"ל השיווק של "ידיעות ספרים", מתאר את התופעה: "האמת היא שאנחנו לא שונים בהרבה ממה שקורה בעולם. גם במקומות אחרים, בעיקר באירופה, מויס מגיעה למקומות הראשונים בכל רשימות רבי-המכר. יש משהו מיוחד מאוד בכתיבה שלה. היא מצליחה לגעת בהרבה אנשים. די נדיר שסופר מצליח להגיע להישג כזה מבחינת מכירות - ספר אחרי ספר - ושבכל פעם נכנסים קהלים חדשים. אנחנו גם רואים שמכירות הספרים הקודמים לא יורדות".

- מבחינת ההוצאה, זו ההצלחה הכי גדולה מאז "50 גוונים של אפור"?

"ספריה של מויס וספרי '50 גוונים' הם סיפורים שונים לגמרי. ל'גוונים' היה פיק מטורף חודשיים בלבד, בעוד שמויס מוכרת כל הזמן, שוב ושוב".

ספרה הבא שיצא לאור בעברית יהיה "אחריך", שייצא לקראת שבוע הספר 2016. זהו ספר המשך לרב-המכר "ללכת בדרכך", שבימים אלה הופך לסרט הוליוודי.

"קשה להסביר מה סוד ההצלחה שלה", אומרת רויטל ויטלזון יעקבס, ממחלקת קניינות הספרים בסטימצקי ובעצמה חובבת של ספרי מויס. "הציניקנים יגידו את המשפט השנוא עליי: 'היא עלתה על נוסחה'. אבל אני אומרת שג'וג'ו מויס עשתה לרבי-המכר מה ששונדה ריימס עשתה לטלוויזיה. לקרוא ספר שלה זה כמו לראות פרק של 'האנטומיה של גריי'. את מוצאת את עצמך בוכה וצוחקת ורוצה לפנות את כל מה שנקרה בדרכך כדי לקרוא.

"לזכותה גם יאמר שהיא יודעת לכתוב במגוון קולות. 'הנערה שהשארת מאחור' הוא רומן היסטורי, 'ללכת בדרכך' מתמודד עם נכות והקורא נמצא בתחושה שהוא רואה סרט בנוסח 'מחוברים לחיים', ולעומתם 'אחד ועוד אחד' הוא עכשווי ואותנטי".

אשת השעה

מויס נולדה בלונדון לפני 46 שנה. את דרכה החלה כעתונאית ב"אינדיפנדנט", שם עבדה במשך כעשור ושימשה בין היתר כסגנית עורך החדשות ובהמשך כאחראית האמנות והמדיה בעיתון. בראייה לאחור, היא מרגישה שאפילו שספרות ועיתונות הם תחומים שונים, העבודה ב"אינדיפנדנט" הכינה אותה לשלב הבא בקריירה.

"העיתונות הייתה מאוד יעילה מבחינתי, בלימוד כיצד לראות סיפורים בכל מקום וגם בכתיבה לפי דדליין", היא אומרת.

ב-2002, בעודה עובדת כעיתונאית, יצא ספרה הראשון, "גשם מחסה" ובעקבותיו הגיעו עוד 12, כולם תורגמו לעברית, מלבד האחרון ("אחריך"), שכאמור ייצא לאור בישראל בעוד מספר חודשים. מויס היא מהסופרים המעטים שזכו פעמיים בפרס "הרומן הרומנטי של השנה" על-ידי התאחדות סופרי הרומנים הרומנטיים בבריטניה.

במרכז הספר "אחד ועוד אחד", שיצא לאור לאחרונה גם בעברית, ניצבת ג'ס, אם חד הורית, קשת יום אך אופטימית. היא מוצאת עצמה במסע יחד עם בתה, גאונה במתמטיקה, בנה החורג שסובל מהתעללות בבית הספר ואד, חנון ומיליונר, שהסתבך בגדול. במסע הזה כל המשתתפים, אולי למעט הכלב, מקבלים הזדמנות לחיים טובים יותר.

"אני חושבת שהרבה אמהות חד הוריות התחברו לספר ואהבו אותו", אומרת מויס ל"גלובס". "גיליתי שיש מעט ספרים שעוסקים באם חד הורית וילדיה, שבהם הם מוצגים באור חיובי. בספרים האלה הם בדרך כלל מתים, מעצבנים או נודניקים. אני מקווה שנשים בעיקר יראו את חייהן משתקפים אליהן בחזרה בספר. אני מאמינה שהן אוהבות את ילדיהן ועושות את הטוב ביותר שהן יכולות".

- לצד הגיבורה ג'ס, דמותו של הגבר בספר מתמודדת עם אתגר מסוג אחר: הסתבכות בתחום הפיננסי-טכנולוגי. זהו תחום שבו גיבורי הרגע הזה הופכים לנבלים ברגע הבא.

"לא כל-כך חשבתי במונחים הללו. יותר חשבתי על האדם המסוים שמצב כזה יכול ליצור: מומחה מרשים מבחינה טכנולוגית, שנראה שעתידו מובטח במונחים פיננסיים ומקצועיים. אבל יש לו מעט מאוד כישורים חברתיים או כלים בסיסיים של היגיון פשוט. חשבתי שהוא יהיה דמות גברית מעניינת במרכז העלילה".

- זהו ספר מסע, של ג'ס, אד וילדיה. מה הופך את המסע הזה למיוחד?

"אני חושבת שהדבר הכי מיוחד במסע הזה, הוא שכל אחד שם לומד שהוא יכול להיפתח וללמוד משהו מהאנשים שסביבו. אד לומד לבטוח ולאהוב, ג'ס לומדת שהיא לא תמיד צריכה להיאבק לבד, הילדים לומדים איך להתמודד עם הנסיבות, והכלב... טוב, הוא בעיקר מוסיף ארומה לסיפור".

הצלחתה של מויס בקופות אינה תלויה רק בתוכן הספרותי. את התמיכה השיווקית מעניקות הוצאות הספרים, למשל בכריכות הממותגות והמאפיינות את ספריה - גם אם אין קשר ביניהם. "עיצוב הכריכות קורא לקוראות הנאמנות שלה מרחוק. 'בואי - יש פה משהו מוכר ואהוב'", אומרת ויטלזון יעקבס. "הקהל מת על מויס. זה לא קרה בספר הראשון, אבל 'ללכת בדרכך' היה כל-כך טוב, שאנשים קנו את הראשון רק כדי לקרוא ממנה עוד. ועכשיו, עם בוא 'אחד ועוד אחד', רשמית הקוראים בארץ הצטרפו לטרנד ההערצה העולמי".

מעורבת בתסריט

הסרט על בסיסו של "ללכת בדרכך" נמצא בשלבי עבודה מתקדמים והוא אמור לצאת לאקרנים באמצע 2016. יככבו בו אמיליה קלארק ("משחקי הכס") וסם קלאפלין (הסרט הרביעי של "שודדי הקאריביים" והשני של "משחקי הרעב"). בהרבה מקרים כאשר ספר זוכה לעיבוד קולנועי, הסופר נותר בתפקיד צופה מהצד, ממתין לראות מה יעשו ליצירתו. אך לא במקרה הזה. ככותבת התסריט, מויס עבדה בצמוד לשחקנים והבימאית, ת'אה שארוק.

"הייתי על סט הצילומים בכל יום. זו הייתה החוויה הכי טובה בחיי העבודה שלי עד כה", משתפת מויס."אני מאוד נרגשת לקראת המעבר של ספר שכתבתי למדיום הקולנועי", היא אומרת. "אני רק מקווה שהתסריט שכתבתי עושה צדק עם הסיפור".

- את נמצאת בקשר הדוק עם קוראייך? קוראת את כל התגובות?

"קיבלתי המון מיילים מקוראים שסיפרו לי כל מיני סיפורים מהחיים שלהם. חלקם מאוד אישיים וכמובן שהיו ביניהם כאלה שנגעו בי, ואפילו גרמו לי לבכות. לעתים הם גם גרמו לי לצחוק. אני זוכרת קוראת אחת שסיפרה לי שהיא הזדעזעה כל-כך כש'הרגתי' כלב באחד מספריי, וכאוהבת חיות היא לעולם לא תקרא אותי יותר. אז כתבתי לה בחזרה שזה היה כלב דמיוני ושהכלב שלי, האמיתי, בריא ושמח בביתי".

 

הספרים של מויס

המספרים של מויס

עוד כתבות

נכס של סטרווד ווסט./ צילום: מצגת החברה

סטרווד ווסט מסתבכת: לאחר שמחזיקי האג"ח פתחו בהליך משפטי, נאלצת להתמודד עם טענות של נושה מובטח בארה"ב

לדברי חברת הנדל"ן האמריקאית הנסחרת בת"א, הטענות לא אמורות לפגוע מהותית בעסקיה, אבל נראה שבשוק סקפטיים לגבי זאת, והאג"ח שהנפיקה, בהיקף של יותר מ-900 מיליון שקל, נסחרו היום בירידה של יותר מ-3% למחיר המשקף הפסד של כ-60% למשקיעים בהנפקה

קניון חדש ברהט  / הדמיה: יח"צ

מרכז מסחרי IN, שוק OUT: רני צים ומידאס ישקיעו 51 מיליון שקל בעיר הבדואית רהט

זאת כחלק מפיתוח הפעילות במגזר הערבי תחת המותג SEVEN ● הפרויקט, שנמצא עדיין בשלבי תכנון, ייבנה על שטח של כ-17 אלף מ"ר ויכלול כ-9,000 מ"ר שטחי מסחר

תשלום דמי מזונות משותפים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביה"ד הרבני בעקבות העליון: "לחייב אב בתשלום מזונות רק כשזה מקדם את טובת הילדים"

ביה"ד הרבני בחיפה ביטל את המזונות שנדרש לשלם אב לילדה שעברה את גיל 6 ונמצאת במשמורת משותפת ● הסיבה: כושר ההשתכרות של האם גבוה בהרבה מכושר האב ● בכך צעד ביה"ד צעד משמעותי לעבר "מהפכת השוויון בנטל המזונות" שהנהיג העליון

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019

לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן / צילום: Jack Gruber-USA TODAY, רויטרס

כך הואשם הקצין היהודי בנאמנות כפולה בשימוע האימפיצ'מנט

מאמץ רפובליקני לקעקע אמינותו של של לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן, שמשפחתו היגרה מבריה"מ לארה"ב בהיותו בן שלוש ● וינדמן, שהאזין לשיחת טראמפ עם נשיא אוקראינה, העיד: "אין זה יאה שנשיא ידרוש ממדינה זרה לחקור את יריבו הפוליטי" ● פרשנות

הנשיא טראמפ ומושל קליפורניה, גאווין ניוסום/ צילום: רויטרס

כך נאבקת קליפורניה בטראמפ וגוררת לקלחת את ענקיות הרכב העולמיות

המדינה הודיעה כי תעצור רכישות כלי רכב מחברות שתומכות בממשל, המבקש לשלול ממדינות ארה"ב את הסמכות לפקח על פליטות מנועי רכב

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות שערים בת"א; עזריאלי ושטראוס מתחזקות אחרי הדוחות, פועלים נחלשת

טבע מובילה את הירידות וצונחת ב-4% ● בנק הפועלים דיווח על ירידה ברווחים ● אלקטרה נדל"ן צוללת 9% אחרי דוחות ● עזריאלי ושטראוס דיווחו על צמיחה ברווחים

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

ההצגה ממשיכה? ההסתדרות תסייע בתשלום משכורות לעובדי הבימה

על רקע המשבר שמאיים על עתיד התאטרון הלאומי, נפגשו יו"ר ההסתדרות ומנכ"לית הבימה ● במהלך הפגישה סוכם כי ההסתדרות תסייע בתשלום שכר העובדים באמצעות הקרן למפעלים במצוקה ● בר-דוד: "לא אתן יד לכך שהתאטרון הלאומי ייסגר במשמרת שלי"

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

אין ולא תהיה דרך למגן את כל הבתים בארץ מהתקפות הרקטות

הגיע הזמן לומר לאזרחים ביושר: אין ולא תהיה דרך להוסיף לכל הבתים הישנים בישראל מקלט שאפשר להגיע אליו בשניות ● דעה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ על הנפקת האג"ח של טבע: "הביקוש החזק ממחיש את האמון באסטרטגיה ובסיכויים הפיננסיים שלנו"

טבע הבטיחה אתמול גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת איגרות חוב בחו"ל, לאחר שביקשה בתחילה לגייס 1.5 מיליארד דולר בלבד ● האג"ח הונפקו בריבית של 7%-6% ללא ביטחונות

סינמה סיטי באר שבע / צילום: עידן אסלן, יח"צ

בהשקעה של כ-550 מיליון שקל: סינמה סיטי יורדת לדרום

המתחם החדש בבאר-שבע משתרע על פני 3 קומות בשטח של 50 אלף מ"ר וכולל קומה שלמה של 20 אולמות קולנוע, 4 אולמות VIP, היכל מופעים, תאטרון ואולם כנסים מהגדולים בדרום הארץ, מתחם הופעות ומתחם החלקה על הקרח

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

גיל מנדלזיס, קפיטוליס / צילום: אייל טואג, יח"צ

עוד גיוס לחברת פינטק: קפיטוליס גייסה 40 מיליון דולר

המערכת שמפתחת החברה יודעת לבצע אופטימיזציה של העסקאות שרשומות בספרים של גופים פיננסיים ● את סבב הגיוס B הובילו הקרנות ספארק ו-SVB קפיטל, שהצטרפו למשקיעים הקיימים סקויה ואינדקס ונצ'רס

בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

אולי הגיע הזמן להפסיק לפחד מהבנקים?

חשיפתו המסורתית לגורמי המאקרו, הרגולציה המחמירה שמאפיינת אותו וכמובן משבר 2008 מרחיקים את ציבור המשקיעים מסקטור הבנקאות בארה"ב ● אבל לאור התוצאות הטובות בשנים האחרונות, המהלכים להורדת הסיכון והתמחור הנמוך, ראוי לשקול את הגדלת ההשקעה בכמה מהבנקים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

טילים מעל בתי דמשק/  צילום: רויטרס, SANA

בתגובה לירי על רמת הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

חיל האוויר תקף עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי ● דובר צה"ל: התקיפה - תגובה לשיגור הרקטות על רמת הגולן ● לפי דיווחים בסוריה, בתקיפות נהרגו 11 בני אדם, מהם 8 איראנים ● אשכנזי: "רואים באסד אחראי לנעשה בשטחו"