גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כן, ילדים הם גם נטל

ומי שאומר אחרת הוא או שקרן, או שאין לו רגשות, או שאין לו ילדים - או שהוא שר האוצר

ילדים / איור: תמיר שפר
ילדים / איור: תמיר שפר

א. המדינה הזו שלנו תמיד מספקת מלא סיבות טובות להיעלב. אם יש דבר אחד שלמדתי בחיים על עלבונות ועל השפלות זה שכדאי מאוד לבחור טוב-טוב ממה להיעלב ומתי, כי אם אתה מאלה שנעלבים יותר מדי, זה לא בהכרח אומר שאתה טיפוס רגיש - הרבה פעמים זה פשוט אומר שאתה נודניק.

ניקח שני עלבונות שסופקו לנו השבוע מידי נבחרינו המכובדים, מוצדק ולא מוצדק. המוצדק - מה שעשה ח"כ אורן חזן לח"כ קארין אלהרר. על-פי הדיווחים, לעג חזן שוב ושוב לאלהרר המרותקת לכיסא גלגלים, "את צריכה שעיסאווי פריג' (ח"כ ממרצ) יעזור לך?". אלהרר נפגעה, כמוה ציבור שלם במדינה, נתניהו גער וחזן, שנאלץ להתנצל בחצי פה עוד טען בחוצפתו שעשו עליו סיבוב. אין הרבה דברים בזויים, נחותים, עלובים ומגעילים כמו ללעוג לאדם עם מוגבלות. זה לא צריך להעליב רק את הנכים ואת אוהביהם, זה צריך להעליב כל אדם שיש לו לב ומצפון. את ח"כ חזן צריך להעיף מכל מדרגות המשכן בחזרה לקזינו שממנו זחל. לא רק בשביל הנכים, בשביל כולנו. חברה המאפשרת ומשלימה עם לעג לחלשים שבה היא לא חברה שאתם רוצים להיות חלק ממנה. זה באשר לעלבון המוצדק של השבוע.

ולעלבון הלא מוצדק: מוקדם יותר השבוע, במסגרת הדיונים על תקציב המדינה, עלה שר האוצר משה כחלון לדוכן ובקשר לקצבאות הילדים אמר: "במקום שאני גדלתי, ילדים היה ברכה, בשבילכם באופוזיציה, ילדים זה נטל". הו, העלבון הצורב, הקדוש, שפשה והתפשט בשורותינו כשריפה במפעל לנייר טואלט. "על זה אין מחילה!", זעק פובליציסט מכובד אחד; "הסתה!", אמרה אחרת; "ההתבטאות הזו מתייחסת למחצית מעם ישראל כמי שלא אוהב את הילדים שלו", נכתב, זה הרי ממש "גועל נפש". חלק הבינו שהוא מדבר על שמאלנים, חלק הבינו שמדובר באשכנזים וחלק אמרו שזה בכל מקרה אותו דבר.

מצטער, אבל לא נעלבתי ממשה כחלון. אף שאני שמאלן אשכנזי תל אביבי ממושקף מהאופוזיציה עם שני ילדים בלבד.

ב. וזה לא רק כי אני לא חושב שיש מה להיעלב מאדם שהבטחותיו (בינתיים) ככתובות על קוביית קרח שנשכחה על מכסה מנוע דולק באוגוסט באילת, ושהדבר העיקרי שיש לו (בינתיים) להציע, כך מתברר למצער, זה חיוך מקסים. לא נעלבתי כי אני לא מאמין בדיכוטומיה האבסולוטית שהציע השר כחלון בנוגע ליחס לילדים - או ברכה או נטל. כל מי שיש לו ילדים, וזה לא משנה אם יש לו אחד, שניים, ארבעה או אחד עשר, יודע טוב מאוד שילדים הם גם וגם. אם יש לך מזל בחיים, הם יותר ברכה מנטל (נטל: עו*ל; משא; מועקה; קושי), אבל אם הם לא אפילו קצת נטל, זה אומר אחד משלושה דברים - או שהם לא הילדים שלך, או שאין לך רגשות, או שאתה סתם שקרן (אופציה רביעית: אתה שר אוצר).

על עצמי לספר תמיד השתדלתי: ילדיי הם בשבילי ברכה, ברכה גדולה. אני אוהב אותם והם מאירים את חיי באור יקרות, מהיום שהם באו לעולם הוכפלו כמויות השמחה והסיפוק שלי מאות מונים, בלעדיהם הייתי הרבה פחות והיה לי הרבה יותר משעמם. אף פעם לא התלוננתי עליהם בטור הזה ולעולם גם לא אעשה זאת. אבל מה - הם גם נטל. פחות ממה שהם ברכה, אבל נטל, ועוד איך נטל. הם נטל כמו שאני הייתי נטל על הוריי וכמו שהם היו נטל על הוריהם וכך אחורה ואחורה עד לילדים הראשונים שנולדו. נטל כלכלי, כמובן, אבל זה רק קצה הקרחון. ילד בעולם הוא כמו צל שמוטל עליך תמיד, לפעמים יותר, לפעמים פחות, אבל הוא תמיד יסתיר לך את השמש. הם כל הזמן במחשבותיך, אתה דואג להם ועליהם. צרותיהם הופכות להיות צרותיך כאילו שאין לך מספיק, מחלותיהם מחלותיך (הבן שלי הדביק אותי בדלקת עיניים השבוע. ברכה זה לא, תאמינו לי), מטלותיהם מטלותיך וקשייהם - קשייך. בכל פעם שהם חוצים כביש יורדות לך כמה שניות מהחיים ובכל פעם שהם בוכים, כואב לך. אפילו כשאתה דואג לעצמך, אתה דואג גם בגללם. רוצים להצחיק הורים? תגידו להם שילדים הם ברכה בעיצומה של חופשה משפחתית.

לסיכום: לא נעים לי לומר, אבל יותר משהזדעזעתי מדברי כחלון, באותו יום הוקל לי יותר כשהילדים שלי יצאו מהבית בזמן, ונשארתי קצת לבדי. זו הייתה ברכה אמיתית, שנייה רק לברכה שאני חש כשהם נרדמים במיטותיהם בערב.

ג. אז אל תיעלבו ממשה כחלון, שמאלנים אופוזיציונרים אשכנזים מיעוטי ילדים שכמותכם. אין ממה, זו סתם דיכוטומיה משומשת שמאחוריה אין דבר וחצי דבר. ילדים הם שמחה והם נטל, הם ברכה והם עול - ככה זה החיים וזה מה שיפה בהם. אין דבר שהוא רק דבר אחד, ואם יש, הרי שהוא שטוח ונטול עניין. במקום לפטור את דבריו בחצי תנועה מבטלת של מפרק היד, זעקתם ככרוכיות ונעלבתם כחשופיות. לא עובר יום בלי שהשמאל נעלב מאיזה משהו לא חשוב. אנחנו הילד שצועק זאב זאב בפעם האלף - אף אחד כבר לא מקשיב אף על פי שהזאבים האמיתיים כבר מזמן פה, והם טרפו כמעט את כל העדר.

אולי אם לא הייתם מבזבזים את כל הזעם הקדוש והעקר על כחלון בתחילת השבוע, הזעם הנכון באמת - על חזן - היה יותר אפקטיבי. אה כן, סליחה, אני יודע שכבר שכחתם מה זה אפקטיבי. אז חיפשתי עבורכם באתר של האקדמיה ללשון עברית: אפקטיבי - מביא לתוצאה הרצויה; שפעולתו מחוללת שינוי. המילה התקנית בעברית היא "תוצאי".

ובאשר לעניין עצמו, קצבאות הילדים. אני לגמרי בסבבה עם זה, בטח עם התיקון האומר שבמקום קצבה של 170 שקלים לילד, יועברו למשפחה 120 שקלים ואילו 50 הנותרים יופקדו בחיסכון לכל ילד, שייפתח בגיל 18 או 21. בעיניי זה יפה מאוד וטוב שנותרו לי כמה שנים לתכנן איך אני שם יד על הסכום הזה. אחרי הכול היו, ועוד יהיו לי, הרבה הוצאות.

ד. ואם כבר ילדים, סיפור קצר ועצוב. מול המרפסת שלנו עץ דקל יפה וגבה צמרת. הדקל הזה היה אחת הסיבות העיקריות ששכרנו את הדירה לפני כמעט תשע שנים. אז רק צמרתו דגדגה את קומתנו, אבל עם השנים צמח וגדל יחד עם הילדים, היום הוא מגיע עד הגג. כמי שעובד מהבית, אין הרבה דברים שאהבתי יותר מלשבת מולו ולבהות דרכו בשמיים, סתור שיער הדקל כתינוק שובב וגם שיערי די סתור. הוא היה חלק מחיינו. כמי שבילו תקופה ביערות הגשם, למדנו שעץ הוא בעל חיים לכל דבר. כל כמה חודשים הייתי נאלץ לכרות את כפותיו שפלשו אל המרפסת, כאילו מנסות לשבת איתנו בסלון. אהבנוהו. עדיין.

לפני כמה זמן חלה הדקל שלנו, כמו דקלים רבים אחרים בעולם. חיפושית מרושעת בשם חדקונית הדקל האדומה אכלה את תוכו והטילה בו את חיפושיותיה (ראו כתבתו של חברי הטוב שחר סמוחה בגיליון זה). לאט-לאט שפל הדקל שלנו, כפותיו הזקופות נפלו למטה, יבשו והצהיבו, ראשו הסמיך הקריח וגזעו הולך ונהיה כפוף. קשה לראות. גם דקלים אחרים בשכונה הולכים ונכרתים.

בסוף לא הייתה ברירה אלא לספר לילדים. נגה, הקשוחה יותר, ישר חקרה ושאלה וביררה. ילדה של פרטים. הלל, שרגשותיו תלויים חשופים על צווארו ולבו רחב יותר מכל העולם, פרץ בבכי מר. אבל הדקל הזה, אמר, הוא כמו חבר שלי! אני מכיר אותו מאז שנולדתי! איך אוכל בלעדיו? אף פעם לא הייתי עצוב ככה, הצהיר. אני לא יודע מה אעשה אם יכרתו אותו.

אולי עוד אפשר להציל את הדקל, העניין בבירור. בינתיים, בכל פעם שאנחנו עוברים לידו, נשבר הלב של הלל והרגשות פורצים ממנו בתהליך כואב ומרתק של פרידה. אחד מהדברים הכי מרגשים שראיתי. דרך הסיפור הזה של הילד והעץ - שאף פעם לא היה נדיב במיוחד, אבל תמיד מסביר פנים - גם אני מרשה לעצמי להרגיש יותר ממה שהייתי מרשה לעצמי לפני.

אז כן, יותר ברכה מנטל. יכול להיות שזה אומר שאני בשל לקואליציה.

עוד כתבות

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

טראמפ בהודו: "לא מקבלים יחס טוב מהודו אבל אני מחבב את מודי מאוד"

הקשר בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מתחזק על רקע החשש המשותף של המדינות מטרור, מהגירה ומעליית סין כמעצמת על ● במקביל, מחלוקת סחר מעיבה על מערכת היחסים בין המדינות

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן / צילום: רפי קוץ

מנדלבליט: "אני משוכנע כי ממלא מקום פרקליט המדינה לא פעל משיקולים פוליטיים בפרשת המימד החמישי"

היועץ המשפטי לממשלה אמר את הדברים בכנס ירושלים של קבוצת בשבע ● מנדלבליט התייחס גם לקביעתו של שר המשפטים ש"יש מקרים שאין לכבד את פסיקת בג"ץ" ואמר: "ישנו אך ורק מוסד אחד שאת הכרעותיו חובה על הכול לקבל, וזהו בית המשפט העליון"

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצנה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם רע ממכון ההנצחה של אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה של הנאצים במחנות המוות: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת, היא גם מעודדת מכחישי שואה"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

ה"מזל" של תשובה: רכש מניות קבוצת דלק ב-44 מיליון שקל לפני נפילה של 7% ביומיים

על המניות שרכש מופסד תשובה "על הנייר" כ-3 מיליון שקל ● בשנה האחרונה איבדה מניית דלק 35% מערכה, כך שאובדן הערך של בעל השליטה מגיע בסך הכל לכ-1.5 מיליארד שקל

קריית גת. שיווק של 7,600 יחידות דיור בשלוש שנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משתי כיתות א' ל-930 תלמידים בשכבה: "ברשויות לא ערוכים לגידול בתושבים"

"כשמבקשים ממשרד החינוך הרשאות לבתי ספר חדשים, הם עונים: 'אתה רוצה לגמור לי את כל התקציב השנתי?'" ● ראשי רשויות ורגולטורים מדברים על האתגרים של הסכמי הגג

אילן בירנפלד, יו"ר ומנהל עסקים ראשי Deloitte ישראל / צילום: יח"צ

פירמת הייעוץ ורואי החשבון Deloitte ישראל תאפשר לעובדיה לעבוד יום מהבית

ככל הידוע, מדובר בפירמת ייעוץ וראיית חשבון הראשונה מקרב חמשת הפירמות המובילות בארץ המודיעה באופן רשמי על האפשרות של עובדיה לבחור לעבוד מהבית

דוחות כספיים בדקה ה-90 / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

כשיש בעיה בתחזית, כדאי להתכונן גם ליום סגריר

המתכונת של דוח התזרים החזוי שמתפרסם ע"י חברות שמתגלים אצלן סימני אזהרה ספוגה בבעיות מובנות ● המנעד שבין תחזית שמרנית למופרכת תלוי בהנהלת החברה וטובל בניגודי אינטרסים ● מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון שמשקיעי האג"ח יופתעו לרעה? ● כתבה אחרונה בסדרה

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד-ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי-ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי בקרן ידרשו להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

דירות חדשות בבניינים שעברו תמ"א 38 לעומת דירות בפרויקט חדש / צילום: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רוצים חדש מהניילון? האם הקונים מעדיפים דירות חדשות בתמ"א 38 או בפרויקטים חדשים

מה הפרש המחירים בין דירה חדשה שהוקמה בפרויקט תמ"א 38 לכזו שנבנתה בפרויקט חדש? השמאי אייל נקב בדק שורה של עסקאות נדל"ן שבוצעו בכמה פרויקטים במרכז נתניה והגיע לממצאים מעניינים ● ניתוח עסקה

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ההסתדרות נגד עסקת פרטנר-הוט: מאיימת להשבית את חברת הסלולר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד שלח למכתב ליו"רית פרטנר אסנת רונן: "המיזוג עלול להביא לפיטורי אלפי עובדים במשק. ההסתדרות תנקוט את כל הצעדים העומדים לרשותה על-מנת למנוע את הפגיעה הקשה בענף ובעובדים"

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

כך קרס הניסיון הבינלאומי להתמודד עם משבר האקלים

המומחים מזהירים שמשבר האקלים מסכן את עתיד האנושות, ובעתיד הלא רחוק נסבול מחום קיצוני, רעב ומלחמות בסדר גודל שטרם חווינו ● האם ייתכן שללא הקפטיליזם לא נצליח לגבש קואליציה כלכלית שתציל את כדור הארץ? ● האזינו

קובי ויהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף

עורך הדין שהונה את קובי ויהודית ריכטר יושעה מהמקצוע ל-8 שנים

עו"ד יעקב הרכבי, בן דודה של יהודית ריכטר, הורשע ע"י בית הדין המשמעתי לאחר שמשכן נכס ששייך לזוג כבטוחה להלוואה מסוכנת שנטל לעצמו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 23 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

תוכניות המחיר למשתכן ברחבי הארץ / צילום: אייל פישר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הפתעה לפני הבחירות: הגרלה נוספת של מחיר למשתכן יוצאת היום לדרך

מטה הדיור הודיע כי יפתחו היום שורה של הגרלות קטנות ל-851 דירות באזור הצפון בלבד ● רוב הדירות יהיו בחיפה, הנוספות יהיו בחצור הגלילית ובנוף הגליל

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הלחץ על הבורסה בת"א נמשך; ירידות שערים חדות בכל המדדים

פתאל ממשיכה את הצלילה מאתמול ונחתכת יותר מ-4% ● כל מניות מדד-35 נסחרות עמוק באדום, למעט אנרג'יאן שמתחזקת בכ-1% ● ירידות של עד 3.5% בביטוח, בתקשורת ובגז

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

האבטלה בינואר נשארה ברמת השפל של 3.6%

מספר המועסקים הגיע בינואר ל-3.986 מיליון נפש, עלייה של 0.3% לעומת החודש הקודם

דן אלדד /צילום : כדיה לוי

פרשנות: הצדק וההחמצה של דן אלדד

הפספוס מבחינתו של אלדד היא שהוא קיבל החלטה נכונה מבחינה משפטית, אבל היא משמשת את רה"מ ואנשיו כדי לשים כביכול את גנץ על מישור פלילי אחד עם נתניהו

עלא הינו / צילום : קרן הרמן

"אני מהראשונים בכפר שהיה להם מחשב"

עלא הינו, בן 43, מהנדס תוכנה בכיר בחברת Gong.io ● טווח שכר: 35-40 אלף שקל