גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כן, ילדים הם גם נטל

ומי שאומר אחרת הוא או שקרן, או שאין לו רגשות, או שאין לו ילדים - או שהוא שר האוצר

ילדים / איור: תמיר שפר
ילדים / איור: תמיר שפר

א. המדינה הזו שלנו תמיד מספקת מלא סיבות טובות להיעלב. אם יש דבר אחד שלמדתי בחיים על עלבונות ועל השפלות זה שכדאי מאוד לבחור טוב-טוב ממה להיעלב ומתי, כי אם אתה מאלה שנעלבים יותר מדי, זה לא בהכרח אומר שאתה טיפוס רגיש - הרבה פעמים זה פשוט אומר שאתה נודניק.

ניקח שני עלבונות שסופקו לנו השבוע מידי נבחרינו המכובדים, מוצדק ולא מוצדק. המוצדק - מה שעשה ח"כ אורן חזן לח"כ קארין אלהרר. על-פי הדיווחים, לעג חזן שוב ושוב לאלהרר המרותקת לכיסא גלגלים, "את צריכה שעיסאווי פריג' (ח"כ ממרצ) יעזור לך?". אלהרר נפגעה, כמוה ציבור שלם במדינה, נתניהו גער וחזן, שנאלץ להתנצל בחצי פה עוד טען בחוצפתו שעשו עליו סיבוב. אין הרבה דברים בזויים, נחותים, עלובים ומגעילים כמו ללעוג לאדם עם מוגבלות. זה לא צריך להעליב רק את הנכים ואת אוהביהם, זה צריך להעליב כל אדם שיש לו לב ומצפון. את ח"כ חזן צריך להעיף מכל מדרגות המשכן בחזרה לקזינו שממנו זחל. לא רק בשביל הנכים, בשביל כולנו. חברה המאפשרת ומשלימה עם לעג לחלשים שבה היא לא חברה שאתם רוצים להיות חלק ממנה. זה באשר לעלבון המוצדק של השבוע.

ולעלבון הלא מוצדק: מוקדם יותר השבוע, במסגרת הדיונים על תקציב המדינה, עלה שר האוצר משה כחלון לדוכן ובקשר לקצבאות הילדים אמר: "במקום שאני גדלתי, ילדים היה ברכה, בשבילכם באופוזיציה, ילדים זה נטל". הו, העלבון הצורב, הקדוש, שפשה והתפשט בשורותינו כשריפה במפעל לנייר טואלט. "על זה אין מחילה!", זעק פובליציסט מכובד אחד; "הסתה!", אמרה אחרת; "ההתבטאות הזו מתייחסת למחצית מעם ישראל כמי שלא אוהב את הילדים שלו", נכתב, זה הרי ממש "גועל נפש". חלק הבינו שהוא מדבר על שמאלנים, חלק הבינו שמדובר באשכנזים וחלק אמרו שזה בכל מקרה אותו דבר.

מצטער, אבל לא נעלבתי ממשה כחלון. אף שאני שמאלן אשכנזי תל אביבי ממושקף מהאופוזיציה עם שני ילדים בלבד.

ב. וזה לא רק כי אני לא חושב שיש מה להיעלב מאדם שהבטחותיו (בינתיים) ככתובות על קוביית קרח שנשכחה על מכסה מנוע דולק באוגוסט באילת, ושהדבר העיקרי שיש לו (בינתיים) להציע, כך מתברר למצער, זה חיוך מקסים. לא נעלבתי כי אני לא מאמין בדיכוטומיה האבסולוטית שהציע השר כחלון בנוגע ליחס לילדים - או ברכה או נטל. כל מי שיש לו ילדים, וזה לא משנה אם יש לו אחד, שניים, ארבעה או אחד עשר, יודע טוב מאוד שילדים הם גם וגם. אם יש לך מזל בחיים, הם יותר ברכה מנטל (נטל: עו*ל; משא; מועקה; קושי), אבל אם הם לא אפילו קצת נטל, זה אומר אחד משלושה דברים - או שהם לא הילדים שלך, או שאין לך רגשות, או שאתה סתם שקרן (אופציה רביעית: אתה שר אוצר).

על עצמי לספר תמיד השתדלתי: ילדיי הם בשבילי ברכה, ברכה גדולה. אני אוהב אותם והם מאירים את חיי באור יקרות, מהיום שהם באו לעולם הוכפלו כמויות השמחה והסיפוק שלי מאות מונים, בלעדיהם הייתי הרבה פחות והיה לי הרבה יותר משעמם. אף פעם לא התלוננתי עליהם בטור הזה ולעולם גם לא אעשה זאת. אבל מה - הם גם נטל. פחות ממה שהם ברכה, אבל נטל, ועוד איך נטל. הם נטל כמו שאני הייתי נטל על הוריי וכמו שהם היו נטל על הוריהם וכך אחורה ואחורה עד לילדים הראשונים שנולדו. נטל כלכלי, כמובן, אבל זה רק קצה הקרחון. ילד בעולם הוא כמו צל שמוטל עליך תמיד, לפעמים יותר, לפעמים פחות, אבל הוא תמיד יסתיר לך את השמש. הם כל הזמן במחשבותיך, אתה דואג להם ועליהם. צרותיהם הופכות להיות צרותיך כאילו שאין לך מספיק, מחלותיהם מחלותיך (הבן שלי הדביק אותי בדלקת עיניים השבוע. ברכה זה לא, תאמינו לי), מטלותיהם מטלותיך וקשייהם - קשייך. בכל פעם שהם חוצים כביש יורדות לך כמה שניות מהחיים ובכל פעם שהם בוכים, כואב לך. אפילו כשאתה דואג לעצמך, אתה דואג גם בגללם. רוצים להצחיק הורים? תגידו להם שילדים הם ברכה בעיצומה של חופשה משפחתית.

לסיכום: לא נעים לי לומר, אבל יותר משהזדעזעתי מדברי כחלון, באותו יום הוקל לי יותר כשהילדים שלי יצאו מהבית בזמן, ונשארתי קצת לבדי. זו הייתה ברכה אמיתית, שנייה רק לברכה שאני חש כשהם נרדמים במיטותיהם בערב.

ג. אז אל תיעלבו ממשה כחלון, שמאלנים אופוזיציונרים אשכנזים מיעוטי ילדים שכמותכם. אין ממה, זו סתם דיכוטומיה משומשת שמאחוריה אין דבר וחצי דבר. ילדים הם שמחה והם נטל, הם ברכה והם עול - ככה זה החיים וזה מה שיפה בהם. אין דבר שהוא רק דבר אחד, ואם יש, הרי שהוא שטוח ונטול עניין. במקום לפטור את דבריו בחצי תנועה מבטלת של מפרק היד, זעקתם ככרוכיות ונעלבתם כחשופיות. לא עובר יום בלי שהשמאל נעלב מאיזה משהו לא חשוב. אנחנו הילד שצועק זאב זאב בפעם האלף - אף אחד כבר לא מקשיב אף על פי שהזאבים האמיתיים כבר מזמן פה, והם טרפו כמעט את כל העדר.

אולי אם לא הייתם מבזבזים את כל הזעם הקדוש והעקר על כחלון בתחילת השבוע, הזעם הנכון באמת - על חזן - היה יותר אפקטיבי. אה כן, סליחה, אני יודע שכבר שכחתם מה זה אפקטיבי. אז חיפשתי עבורכם באתר של האקדמיה ללשון עברית: אפקטיבי - מביא לתוצאה הרצויה; שפעולתו מחוללת שינוי. המילה התקנית בעברית היא "תוצאי".

ובאשר לעניין עצמו, קצבאות הילדים. אני לגמרי בסבבה עם זה, בטח עם התיקון האומר שבמקום קצבה של 170 שקלים לילד, יועברו למשפחה 120 שקלים ואילו 50 הנותרים יופקדו בחיסכון לכל ילד, שייפתח בגיל 18 או 21. בעיניי זה יפה מאוד וטוב שנותרו לי כמה שנים לתכנן איך אני שם יד על הסכום הזה. אחרי הכול היו, ועוד יהיו לי, הרבה הוצאות.

ד. ואם כבר ילדים, סיפור קצר ועצוב. מול המרפסת שלנו עץ דקל יפה וגבה צמרת. הדקל הזה היה אחת הסיבות העיקריות ששכרנו את הדירה לפני כמעט תשע שנים. אז רק צמרתו דגדגה את קומתנו, אבל עם השנים צמח וגדל יחד עם הילדים, היום הוא מגיע עד הגג. כמי שעובד מהבית, אין הרבה דברים שאהבתי יותר מלשבת מולו ולבהות דרכו בשמיים, סתור שיער הדקל כתינוק שובב וגם שיערי די סתור. הוא היה חלק מחיינו. כמי שבילו תקופה ביערות הגשם, למדנו שעץ הוא בעל חיים לכל דבר. כל כמה חודשים הייתי נאלץ לכרות את כפותיו שפלשו אל המרפסת, כאילו מנסות לשבת איתנו בסלון. אהבנוהו. עדיין.

לפני כמה זמן חלה הדקל שלנו, כמו דקלים רבים אחרים בעולם. חיפושית מרושעת בשם חדקונית הדקל האדומה אכלה את תוכו והטילה בו את חיפושיותיה (ראו כתבתו של חברי הטוב שחר סמוחה בגיליון זה). לאט-לאט שפל הדקל שלנו, כפותיו הזקופות נפלו למטה, יבשו והצהיבו, ראשו הסמיך הקריח וגזעו הולך ונהיה כפוף. קשה לראות. גם דקלים אחרים בשכונה הולכים ונכרתים.

בסוף לא הייתה ברירה אלא לספר לילדים. נגה, הקשוחה יותר, ישר חקרה ושאלה וביררה. ילדה של פרטים. הלל, שרגשותיו תלויים חשופים על צווארו ולבו רחב יותר מכל העולם, פרץ בבכי מר. אבל הדקל הזה, אמר, הוא כמו חבר שלי! אני מכיר אותו מאז שנולדתי! איך אוכל בלעדיו? אף פעם לא הייתי עצוב ככה, הצהיר. אני לא יודע מה אעשה אם יכרתו אותו.

אולי עוד אפשר להציל את הדקל, העניין בבירור. בינתיים, בכל פעם שאנחנו עוברים לידו, נשבר הלב של הלל והרגשות פורצים ממנו בתהליך כואב ומרתק של פרידה. אחד מהדברים הכי מרגשים שראיתי. דרך הסיפור הזה של הילד והעץ - שאף פעם לא היה נדיב במיוחד, אבל תמיד מסביר פנים - גם אני מרשה לעצמי להרגיש יותר ממה שהייתי מרשה לעצמי לפני.

אז כן, יותר ברכה מנטל. יכול להיות שזה אומר שאני בשל לקואליציה.

עוד כתבות

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז