גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשת החברתית: איפה נפגשו סר רונלד כהן והרב יעקב ליצמן?

וגם: גרמניה וישראל מציינות 50 שנים של יחסים דיפלומטיים

השר ליצמן, סר רונלד כהן, הרב מיכאל סורוצקין / צילום: שלמה גולדפרב
השר ליצמן, סר רונלד כהן, הרב מיכאל סורוצקין / צילום: שלמה גולדפרב

העיקר הבריאות

איל ההון הבריטי סר רונלד כהן ורעייתו ליידי שרון הראל, מפיקת קולנוע ישראלית ובתו של יוסי הראל (בעברו מפקד אניית אקסודוס), השתתפו בטקס קביעת מזוזה והסרת הלוט של האגף החדש ע"ש ג'ולי הראל ז"ל שהתקיים ביום חמישי האחרון במכון "הלאה", המכון לאבחון ולבריאות השד ע"ש רחל נש בירושלים.

במעמד זה נחנכה גם רחבת כניסה חדשה מעוטרת בתמונות שמן ענקיות של נופי ירושלים פרי מכחולה של הציירת אורה ניסים, הודות לתרומתם של בני הזוג אלפונס ורחל מעלאהן (MELOHN), אילי נדל"ן מניו-יורק, אשר בני משפחתם כיבדו בנוכחותם את הטקס.

בטקס, שנערך במעמד שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן; מועצת המנהלים של המכון והנהלות קופות-החולים ובתי-החולים באזור ירושלים, הציג הרב מיכאל סורוצקין, מייסד ויו"ר מכון "הלאה", בפני המשתתפים את הישגי טכנולוגיית הדמיית השד המתקדמת והמשרתת כיום את מטופלות המכון. השר יעקב ליצמן ברך את העושים במלאכה והדגיש את מחויבותו לסייע למכון להמשיך להוביל באבחון מוקדם של סרטן השד.

סר רונלד כהן ציין את החדשנות של המכון בפן הרפואי וציין לשבח את עבודתו של שר הבריאות אשר מצליח לדבריו "לרפא אפילו את התחלואים הבוירוקרטיים של מערכת הבריאות".

עוד השתתפו בטקס: פרופ' אריה דורסט, כירורג בכיר וחבר מועצת המנהלים של מכון "הלאה"; ופרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בהדסה והמנהלת הזמנית של בית-החולים, בומי טראוב, נשיא כבוד של התאחדות תעשייני היהלומים בישראל; הסופרת יעל טבת קלגסבלד; ואחרים.

השר ליצמן, סר רונלד כהן, הרב מיכאל סורוצקין / צילום: שלמה גולדפרב

עסק טכנולוגי

חברת הסטארט-אפ Credithood היא הזוכה במקום הראשון וב-25 אלף דולר, בתחרות החדשנות של מסטרקארד והאיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) בתחומי הטכנולוגיה הפיננסית. לשלב הגמר הגיעו 10 חברות מתוך 60.

Credithood הוקמה על-ידי מאיה קומרוב, לשעבר מנכ"לית בלאט לפידות, ושותפה ז'אק אלעד ששימש כיו"ר הבנק הבינלאומי. החברה מציעה לעסקים קטנים לקבל מימון מלקוחותיהם, וזאת תוך מתן דירוג מועדף.

את הפרס העניקו לקומרוב ולמתן ברק מנהל הטכנולוגיות הראשי של הסטארט-אפ - אנדרש המברגר, מנכ"ל מסטרקארד ישראל, קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית IATI, וארז צור, מנכ"ל EMC ישראל ויו"ר משותף של IATI.

אנדרש המברגר, מתן ברק, מאיה קומרוב, קרין מאיר רובינשטין וארז צור/ צילום: קובי קואנטס

זמן למטרה טובה

כשמותג ישראלי חוגג 30 שנות קיום יש סיבה לחגיגה. לרגל יום ההולדת העגול, מותג השעונים עדי יוצא במכירה פומבית של שעונים שעיצבו 30 מעצבי אופנה ומובילי דעת קהל בהם: אריק זאבי, עדו תדמור, מיכל נגרין, ירון מינקובסקי אנה ארונוב אליאנה תדהר, ארנון תורן, מנכ"ל קבוצת קניוני עזריאלי, ועוד.

כל אחד קיבל לידיו שעון אותו עיצב כראות עיניו, כאשר התערוכה תוצג בקומת הגלריה של קניון עזריאלי בתל-אביב. השעונים עצמם יימכרו במכירה פומבית באתר המקוון של שעוני עדי (מחיר ההתחלה הוא כ-500 שקל), כשכל ההכנסות יועברו כתרומה לעמותת שק"ל לקידום ושילוב בעלי צריכים מיוחדים ומוגבלויות בקהילה.

באירוע ההשקה נכחו: שרית שניר חפץ, מנכ"לית שעוני עדי; לרה פלדמן, מנכ"לית עמותת שקל; ואחרים. 

מנכלית שעוני עדי שרית שניר-חפץ ומנכלית עמותת שקל לארה פלדמן/ צילום אלירן אביטל

יוזמה סינית

משלחת של מועדון היזמות הסיני בראשתות של ד"ר מה וונג הגיעה השבוע לישראל כדי ללמוד על הכלכלה, על החדשנות ועל היזמות הישראלית ובמטרה לקדם שיתופי-פעולה כלכליים. חברי המשלחת התארחו אתמול (ב') בקבלת-פנים שנערכה לכבודם בביתו של רפי מהודר בתל-אביב, חבר אגודת הידידים של אוניברסיטת תל-אביב.

בין הישראלים שהגיעו לקבל את פני האורחים מסין: פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, ורעייתו פרחיה; ד"ר גיורא ירון, יו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה; פרופ' יעקב פרנקל, נשיא חבר הנאמנים של האוניברסיטה; פרופ' ירון עוז, רקטור אוניברסיטת תל-אביב; ד"ר אלי פישר ובתו נורית; ישראל מקוב; עמירם לוין; עדי לוסטיג; ואחרים.

לפני קבלת-הפנים הספיקו חברי המשלחת להיפגש עם נציגי חברת המסחור של אוניברסיטת תל-אביב, רמות אשר הציגו את הטכנולוגיות הנמצאות כעת בתהליך של פיתוח.

 פרופ' יעקב פרנקל, דר מה וונג, ודר גיורא ירון / צילום: אסף שילה ישראל סאן

דומינו מזרח תיכוני

מייקל סינג, מנכ"ל Washington Institute למדיניות המזרח התיכון ולשעבר יועץ אסטרטגי לבית הלבן, יגיע לוועידת ישראל לעסקים 2015 של עיתון "גלובס" וייקח חלק במושב מליאה מיוחד בנושא הדומינו המזרח תיכוני: תרחישים מדיניים-ביטחוניים והיבטים כלכליים. מרכז וושינגטון למדיניות במזרח התיכון שבראשו עומד סינג הוא גוף על-מפלגתי המוקדש לחשיבה ולבחינת ענייניה של ארה"ב במזרח התיכון.

מומחיותו בנושא המזרח התיכון נרכשה לאורך שנים בהן כיהן בתפקידים בכירים בבית הלבן ובשירות הביון האמריקאי. בין השנים 2007-2008 כיהן סינג כמנהל בכיר לנושאי המזרח התיכון וצפון אפריקה בבית הלבן, ובין השנים 2005-2007 ניהל ב-NSC את דסק המזרח התיכון, כשתחת אחריותו מדינות בעלות מארג פוליטי מורכב, דוגמת איראן וסוריה.

סינג אף שימש כעוזר מיוחד לשרי החוץ קולין פאואל וקונדוליסה רייס, וכן כאיש צוות השגרירות של ארה"ב בישראל. בזירה הפוליטית, שירת בתפקידים בכירים בצוות הקמפיין של המועמד לנשיאות המושל מיט רומני והיה יועצו לנושא המזרח התיכון.

בעבר שימש סינג כמרצה אורח במרכז בלפר למדע וביטחון בינלאומי בבית הספר קנדי לממשל באוניברסיטת הרווארד וכמדריך לכלכלה בהרווארד קולג'. ועידת ישראל לעסקים 2015 של עיתון "גלובס" תתקיים בתאריכים ה-6-7 בדצמבר בתל-אביב, ותארח את בכירי המגזר העסקי, מקבלי ההחלטות, אנשי ממשל, בכירי ה משק, דמויות מפתח מהעולם ועוד, לדיונים ייחודיים ואקטואליים.

מייקל סינג/ צילום:תמר מצפי

מהדקים יחסים

בשעה שבגרמניה מתלבטים אם להסיר מוצרים ישראלים ממדפי הרשתות המקומיות, השבוע מצוינות 50 שנות יחסים דיפלומטיים בין גרמניה לישראל.

לציון המאורע התכנסו ביום חמישי האחרון במכללה למינהל, ד"ר קלמנס פון גוצה, שגריר גרמניה בישראל; ד"ר אנדור נאג'י, שגריר הונגריה בישראל; גרישה אלרואי, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל גרמניה; דב צור, ראש עיריית ראשון-לציון; פרופ' אשר טישלר, נשיא המכללה למינהל; רון גוטלר, יו"ר חבר הנאמנים של המכללה למינהל; ועמנואל נחשון, דובר משרד החוץ.

בתום שלב הברכות, השתתף השגריר הגרמני בפאנל בנושא היסטוריית היחסים בין המדינות והתייחס לביקורת המושמעות על ישראל ברחבי אירופה ובגרמניה ובפרט כשאמר כי "הביקורת המושמעת בגרמניה היא הוכחה לחשיבות של ישראל בעיני הגרמנים".

רון גוטלר, דר קלמנס פון גוצה, דב צור, דר אנדור נאג'י ופרופ' אשר טישלר/ צילום: עידן גרוס

 

עוד כתבות

הכינרת / צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לשאול, למה עדיין כל כך אכפת לנו ממפלס הכינרת

אחרי שנים קשות במיוחד, הכינרת באמת מלאה, והמראה שלה ממלא את הלב ● אז למה כל התחזיות מדברות על כך שתוך זמן לא רב נצטרך להזרים אליה מים, והאם עדיין יש חשיבות לגובה המפלס שלה

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:  Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

הטרדה מינית. / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה"ב, ג'ון בולטון ורה"מ נתניהו בבקעת הירדן / צילום: קובי גדעון לע"מ

דעה: סיפוח? בקעת הירדן תחילה

המחלוקת בישראל ביחס לגורלם העתידי של השטחים הפכה במשך שנים למחלוקת ביחס לזכויותיהם בהווה של המתיישבים בשטחים אלה ● עד כמה מוצדק הפער המשפטי שקיים בין ערי הקו הירוק ליישובים שמחוצה לו, ומה משמעותו האמיתית של רעיון סיפוח? ● דעה

רקדני בלט/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מה קורה לנו בגוף כשאנחנו רוקדים ומה אפשר ללמוד מביונסה ומטימברלייק

מדוע רקדנים מקצועיים פגיעים יותר מספורטאים אחרים ואיך אפשר למנוע פציעות באמצעות אווטארים ● מה הופך ריקוד למושך ● ומדוע המחשב התבלבל כשהראו לו תנועות של מוזיקת מטאל ● חוקרים מתחומי רפואת הספורט, המוח ומוזיקה הולכים ומבססים את מדעי הריקוד

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?

ירון צפדיה / צילום: איל יצהר

"העולם נמצא בקצה הגל הקוריאני, והגל הבא הוא הסיני"

פורטפוליו עם ירון צפדיה, מנכ"ל משותף בניופאן, על גלגוליו של העסק המשפחתי, על הימים בפוליטיקה ועל הקשר העסקי עם הסינים

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

אניסטון וקארל ב"תוכנית הבוקר"./ AppleTV : צילום

דעה: גם באפל מתמודדים עם קשר השתיקה

המסר ברור: אמנם יש לנו עוד הרבה לאן להתקדם כחברה, אבל התהליך הזה כבר כאן ● מי שיתנהל לפי נורמות פסולות, וזה לא משנה כמה הוא פופולרי, עשיר וחזק - ישלם את המחיר החברתי ● דעה

רוגל אלפר / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

מתוך הסרט ריצ'רד ג'ול/ צילום: באדיבות Tulip Entertainment

הסרט "ריצ'רד ג'ול" הוא פשטני וחסר מורכבות

הסרט "ריצ'רד ג'ול", עם תסריט חסר מורכבות ובימוי פושר של קלינט איסטווד, מנצל סיפור גבורה כדי לנגח את התקשורת

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

מבחר מאכלי דגים משאראק / צילום: שני בריל

מהים ישר לצלחת: עלייתם של הדגים המקומיים

החורף הוא שעתם היפה של הדגים, ובמסעדות ישראל, בהתאם לטרנד העולמי, מעדיפים אותם מקומיים, עונתיים ופחות מוכרים

 אמרה סטודמאייר/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

היצירתיות מאחורי התרגילים לעקוף את הרגולציה בספורט

בספורט קיימים מנגנונים מורכבים של אסדרה, שאמורים לטפל בכמעט כל תרחיש אפשרי ● אבל עם ההשקעה במועדונים ושחקנים שהולכת וגדלה - מגיעים גם גדודי רואי החשבון ועורכי הדין, שמוצאים דרך לעשות צחוק מהתקנונים 

מתוך הסרט / באדיבות HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

המלכה אליזבט ובנה הנסיך צ'ארלס/ צילום: רויטרס Agustin Marcarian

זה לא הכס, זה הכסף: הארי ומייגן לא לבד - כמה שווים בתי המלוכה באירופה ואיפה נרשמו הסקנדלים הגדולים

פרישתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל מחובותיהם המלכותיות והדיון על הכספים שהם צריכים לקבל (ולהחזיר) הסיטו את הווילון מעל התחום המוצנע של שוויים הכלכלי של בתי המלוכה האירופיים. איזה מלך משלם מיסים ולמי יש פטור, מי מתנהל בשקיפות ומיהם שיאני השכר?