גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מארק צוקרברג הפך לאבא: אתרום 99% ממניותיי בפייסבוק לצדקה

צוקרברג ואשתו הכריזו על התוכנית יחד עם ההודעה על הולדת בתם ■ צוקרברג מקים חברה בערבון מוגבל, שתיקרא "יוזמת צ'אן-צוקרברג", ותשתמש בכסף לפעילות פוליטית ולהשקעת רווחים ■ בנוסף לתרומות רגילות הוא הגביל את עצמו לתרומה של עד מיליארד דולר במניות פייסבוק בשנה בשלוש השנים הבאות

מארק צוקרברג ואשתו פריסילה צ’אן / צילום: רויטרס
מארק צוקרברג ואשתו פריסילה צ’אן / צילום: רויטרס

התחייבותו של מארק צוקרברג להקדיש 99% ממניותיו בפייסבוק למטרות צדקה זכתה לתשומת לב מיידית בזכות גודלה - 45 מיליארד דולר במחיר המניה הנוכחי - אבל האופן שבו הוא מתכנן את התרומה עשוי להיות בסופו של דבר משמעותי לא פחות מהסכום.

צוקרברג מקים חברה בערבון מוגבל שתשתמש בכסף לפעילות פוליטית ולהשקעת רווחים, בנוסף לתרומות רגילות. בכך הוא מגלה איך דור חדש של יזמים מעמק הסיליקון עשוי לפעול בעתיד בעולם הנדבנות.

המהלך של צוקרברג אינו ממש מפתיע בהתחשב בכך שהוא חתם לפני חמש שנים על "התחייבות נתינה" - יחד עם מיליארדרים נוספים מתחום ההיי-טק כמו ביל גייטס - להענקת מרבית הונו לצדקה.

צוקרברג ישמור על שליטתו במניות ההצבעה של פייסבוק בעתיד הנראה לעין, והוא הגביל את עצמו לתרומה של עד מיליארד דולר במניות פייסבוק בשנה בשלוש השנים הבאות, לפי דיווח לרשות ניירות הערך, SEC.

בגלל מבנה המניות הכפול של פייסבוק, שבו הוא מחזיק במניות הצבעה עם זכויות מיוחדות, צוקרברג יכול לתרום מניות רגילות בלי לאבד את שליטתו ברשת החברתית שהוא ייסד ב-2004.

נדבנים ידועים עמדו בתור כדי להלל ולשבח את מייסד פייסבוק בן ה-31 וכדי לקרוא ליזמי היי-טק נוספים ללכת בעקבותיו. יועצים בתחום הפילנתרופיה אמרו שהשימוש של צוקרברג בחברה בע"מ יקנה לו חופש פעולה רחב לחתור ליעד של "קידום הפוטנציאל האנושי והשוויון לכל הילדים".

צוקרברג ורעייתו פריסילה צ'אן הכריזו על תוכניתם אתמול (ג') יחד עם הולדת בתם הראשונה, מקס, וכתבו לה מכתב פתוח שמבטיח לבצע השקעות לטווח ארוך, לבנות טכנולוגיות חדשות ולעצב את המדיניות הציבורית כדי לפתור את הבעיות הגדולות של העולם (ראו טקסט נפרד).

בווידאו נלווה שצולם כשהם יושבים על ספה בביתם, מוקפים בתמונות משפחתיות, שהועלה לפייסבוק, צוקרברג אמר ששיפור מעכת החינוך, קידום המדעים וחיזוק קהילות כרוכים ב"מערכות מורכבות גדולות, שקשה להזיז אותן בטווח קצר".

מארק ופרסילה צוקרברג עם בתם מקס / מתוך הפייסבוק

ההודעה באה יום אחרי שהוא הצטרף ל"קואליציית האנרגיה פורצת הדרך", קבוצת המיליארדרים הבינלאומית שמבטיחה להשקיע באנרגיה ירוקה כדי לגשר על "עמק המוות שכמעט לא ניתן לעבור" שמפריד בין קונספציות מבטיחות למוצרים שמישים.

בניגוד לקרנות צדקה מסורתיות, חברות בע"מ יכולות לעסוק בתמיכה במדיניות ציבורית ובהשקעות למטרת רווח שיכולות לקדם את המטרות שלהן. המבנה הזה גם יאפשר לבני הזוג צוקרברג לשמור על שליטה ישירה במניות פייסבוק שהם יתרמו לחברה, שתיקרא "יוזמת צ'אן-צוקרברג". בני הזוג אומרים שכל רווחי ההשקעות יופנו חזרה לעבודת צדקה נוספת.

"יוזמת צ'אן-צוקרברג תחתור למשימה שלה על ידי הקמת מלכ"רים, ביצוע השקעות פרטיות והשתתפות בוויכוחים על מדיניות, בכל מקרה במטרה לייצר אפקט חיובי בתחומים של צורך גדול", מסרה פייסבוק.

מכתבם של בני הזוג לבתם מקס מדבר גם על התועלת של חיבור בני אדם לאינטרנט, ובאמצעות האינטרנט, זה לזה - היבטי המפתח בעסקי פייסבוק ועבודת הצדקה שהחברה מנהלת.

"המבנה של ארגז הכלים שלהם הוא ההיבט המבטיח ביותר", אמרה קימברלי דשר טריפ, יועצת לפילנתרופיה. "זה דומה לבני דור המילניום שרוצים עבודה בעלת משמעות כלשהי. העבודה שלהם והנתינה שלהם משתלבות".

ארה"ב מעניקה הקלות מס נדיבות לתרומות לצדקה, שיכולות להגביל מסי רווחי הון בעיקר, אם כי ערך ההקלות תלוי במכשירי הנדבנות ובעיתוי הענקת התרומות ומכירת המניות.

נדבנים נוספים מעמק הסיליקון שהקימו חברות צדקה בע"מ הם לורן פאואל ג'ובס, אלמנתו של מנכ"ל ומייסד אפל המנוח סטיב ג'ובס, ודסטין מוסקוביץ', שותפו של צוקרברג בהקמת פייסבוק. עלייתם באה במקביל לעניין הגובר ב"השקעות אימפקט", שמנסות לייצר תועלת חברתית יחד עם תשואה להשקעה.

גם מוסקוביץ' ורעייתו קארי טונה מתכננים להעניק את רוב מניותיהם בפייסבוק לצדקה במהלך חייהם, והם ביצעו השקעות למטרת רווח בבינה מלאכותית, במענקים לקידום רפורמות בתחום ההגירה ובתמיכה לארגוני צדקה לחסרי בית.

עמק הסיליקון מתמודד עם הפילנתרופיה באותו האופן שבו יזמי ההיי-טק מתמודדים עם כל אתגר: שימוש בנתונים ובטקטיקות של ניסוי וטעייה - "מבחני A/B בשפת המהנדסים - כדי לגבש תשובות שאפתניות ולעתים בלתי רגילות לבעיות דוחקות. שון פרקר, משקיע מוקדם בפייסבוק, שהקים את קרן הצדקה שלו מוקדם יותר השנה, מכנה זאת "נדבנות של האקרים".

מוסקוביץ' וטונה תומכים בעבודה של מיזם שנקרא GiveWell שמדרג את ההשפעה של השקעות אפשריות שונות או מענקים. "יש בהחלט נימוקים טובים למתן צדקה מוקדם ככל שניתן, באיזון עם הידיעה שככל שאנחנו לומדים יותר, אנחנו משתפרים יותר בתחום הזה", אמרה טונה. "אנחנו מנסים לשתף אחרים בכל מה שאנחנו עושים ובלמידה שלנו, לטובת אותם אחרים שמנסים גם הם ללמוד איך לתת בצורה הטובה ביותר".

צוקרברג חזר על הרעיון הזה בקטע הווידאו שלו, שבו הוא אומר שהוא צופה שחלק מעבודת הנדבנות שלו לא יהיה מוצלח. "כמו כל דבר שעושים בעולם, צריך ניסיון והכשרה, ואתה לא הולך להיות מושלם בזה בפעם הראשונה", הוא אמר.

דארן ווקר, נשיא מכון פורד, ארגון הצדקה ההיסטורי של חברת פורד, אמר שהתוכנית של בני הזוג צוקרברג למניות פייסבוק שלהם היא "קריאה ברורה לדור חדש של בני דור המילניום" להשתמש בהונם למטרות של צדק חברתי.

מייקל בלומברג, מיליארדר המדיה וראש העיר ניו יורק לשעבר, אמר שצוקרברג הוכיח ש"גיל 30 הוא גיל 70 החדש" במה שנוגע לצדקה. "הגישה המסורתית לנתינה - להשאיר אותה לגיל מתקדם או למוות - כבר נעלמת", הוא כתב. "השאלה היא: כמה מעמיתיו בעמק הסיליקון ומעבר לו יצטרפו אליו?"

"מקס, אנחנו אוהבים אותך וחשים אחריות גדולה להפוך את העולם למקום טוב יותר לך ולכל הילדים"

המכתב המלא שפרסמו מארק צוקרברג ואשתו פריסילה צ'אן לרגל הולדת בתם

מקס היקרה,

לאמך ולי עדיין אין המילים לתאר את התקווה שאת נותנת לנו לעתיד. חייך החדשים מלאי הבטחה, ואנחנו מקווים שתהיי מאושרת ובריאה כדי שתוכלי למצות את החיים במלואם. כבר נתת לנו סיבה להרהר על העולם שבו אנחנו מקווים שתחיי.

כמו כל ההורים, אנחנו רוצים שתגדלי בעולם טוב יותר מעולמנו כיום.

הכותרות מתמקדות לעתים קרובות במה שלא בסדר, אבל במובנים רבים העולם הולך ומשתפר. הבריאות משתפרת. העוני מצטמצם. הידע צומח. אנשים מתקשרים ביניהם. פירושה של ההתקדמות הטכנולוגית בכל תחום היא שחייך יהיו טובים באופן דרמטי מחיינו כיום.

אנחנו מצדנו נעשה הכול כדי שזה יקרה - לא רק בגלל שאנחנו אוהבים אותך, אלא גם בגלל שיש לנו אחריות מוסרית לכל הילדים בדור הבא.

אנחנו מאמינים כי לחייהם של כל האנשים יש ערך שווה, וזה כולל את המספר הרב יותר של אנשים שיחיו בדורות העתידיים לעומת הדור הנוכחי.

לחברה שלנו יש מחויבות להשקיע כעת כדי לשפר את חייהם של כל האנשים שיבואו לעולם הזה, ולא רק את חייהם של האנשים שכבר נמצאים כאן. אבל כעת, אנחנו לא תמיד מכוונים את המשאבים שלנו באופן קולקטיבי להזדמנויות ולבעיות הגדולות ביותר שמולן יתייצב הדור שלך.

מחלות, למשל. כיום אנחנו, כחברה, מוציאים פי חמישים או יותר על טיפול בחולים משאנחנו מוציאים על מחקר שימנע אנשים מלחלות מלכתחילה. הרפואה הפכה למדע אמיתי לפני פחות ממאה שנים, וכבר הומצאו תרופות שמבטיחות החלמה מלאה מחלק מהמחלות והתקדמות טובה בריפויין של מחלות אחרות. הודות להאצה בטכנולוגיה, יש לנו סיכוי אמיתי למנוע, לרפא ולנהל את כל המחלות, או כמעט את כולן, במאה השנים הבאות.

כיום מרבית האנשים מתים מחמש סיבות: מחלת לב, סרטן, שבץ, מחלות ניוון עצבי ומחלות מידבקות, ואנחנו יכולים לרשום התקדמות מהירה יותר בהתמודדות עם מחלות אלה ועם בעיות אחרות.

ברגע שנכיר בכך כי ייתכן שהדור שלך והדור של ילדייך לא יסבלו ממחלות, יש לנו אחריות קולקטיבית להקצות יותר השקעות לטובת עתיד כזה כדי להפוך זאת למציאות.

אמך ואני רוצים לעשות את חלקנו.

ריפוי מחלות ייקח זמן. בפרקי זמן קצרים של חמש או עשר שנים, זה לא ייראה כאילו אנחנו רושמים התקדמות רבה. אבל בטווח הארוך הזרעים שנזרעים כעת יצמחו, ויום אחד את או ילדייך ייראו מה שאנחנו יכולים רק לדמיין: עולם ללא סבל כתוצאה ממחלות.

יש כל כך הרבה הזדמנויות כאלה. אם החברה תמקד יותר מהאנרגיה שלה באתגרים אדירים אלה, אנחנו נשאיר לדור שלך עולם הרבה יותר טוב.

כל התקוות בשני רעיונות

תקוותינו לדור שלך מתמקדות בשני רעיונות: קידום הפוטנציאל האנושי וקידום השוויון. קידום הפוטנציאל האנושי פירושו פריצת דרכים חדשות בכל הנוגע לכמה נהדרים יכולים להיות החיים האנושיים.

האם תוכלי ללמוד ולחוות פי מאה משאנחנו יכולים כיום? האם הדור שלנו יוכל לרפא את המחלות כדי שאתם תוכלו לחיות חיים ארוכים ובריאים בהרבה? האם נוכל לקשר את העולם באופן שתהיה לכם גישה לכל רעיון, אדם והזדמנות? האם נוכל ליצור יותר אנרגיה נקייה כדי שאתם תוכלו להמציא דברים שעליהם אנחנו לא מסוגלים אפילו לחשוב כיום - תוך שמירה על איכות הסביבה? האם נוכל לטפח יזמות באופן שיאפשר לכם לבנות כל עסק שהוא ולהתמודד עם כל אתגר שהוא, כדי שתוכלו לקדם את השלום והשגשוג?

קידום השוויון פירושו להבטיח שלכל אחד יש גישה להזדמנויות האלה, ללא קשר ללאום, למשפחה או לנסיבות שבהן הוא נולד. החברה שלנו חייבת לעשות זאת לא רק למען הצדק או הצדקה, אלא למען גדולת ההתקדמות האנושית.

כיום נגזל מאתנו הפוטנציאל שיכולים להציע לנו אנשים כל כך רבים. הדרך היחידה לממש את הפוטנציאל המלא שלנו היא לתעל את הכישרונות, הרעיונות והתרומות של כל אדם בעולם.

האם הדור שלנו יכול למגר את העוני והרעב? האם נוכל לספק לכל אדם ואדם טיפול רפואי בסיסי?האם נוכל לבנות קהילות אינקלוסיביות ומסבירות פנים? האם נוכל לטפח יחסים שלווים ומלאי הבנה בין כל העמים בעולם? האם נוכל באמת להעצים את כולם - נשים, ילדים, מיעוטים נטולי ייצוג מספיק, מהגרים ובלתי-מקושרים?

אם הדור שלנו יבצע את ההשקעות הנכונות, התשובה לכל אחת מהשאלות הללו תהיה "כן" - ואנחנו מקווים שזה אכן יקרה במהלך חייך.

המשימה הזאת - קידום הפוטנציאל האנושי וקידום השוויון - תדרוש גישה חדשה מצדו של כל מי שפועל להשגת יעדים אלה. עלינו לבצע השקעות ארוכות טווח לעשרים וחמש, חמישים ואפילו מאה שנים. האתגרים הגדולים ביותר דורשים אופק זמן ארוך מאוד, ולא ניתן להתמודד עמם באמצעות חשיבה לטווח קצר. עלינו ליצור מעורבות ישירה עם האנשים שאותם אנחנו משרתים. איננו יכולים להעצים אנשים אם לא נבין את הצרכים והמאוויים של הקהילות שלהם.

עלינו לבנות טכנולוגיה כדי לחולל שינוי. מוסדות רבים משקיעים כסף באתגרים אלה, אך מרבית ההתקדמות באה מגידול בפריון הייצור באמצעות חדשנות. עלינו להשתתף במדיניות ובפעילות כדי לעצב את הדיון הציבורי. מוסדות רבים נרתעים מכך, אך ההתקדמות זקוקה לתמיכתן של תנועות חברתיות כדי להיות בת-קיימא.

עלינו לתמוך במנהיגים החזקים והעצמאיים ביותר בכל תחום. שיתוף פעולה עם מומחים אפקטיבי יותר למשימה מאשר הניסיון להוביל את המאמצים בעצמנו. עלינו לקחת סיכונים כיום כדי להפיק לקחים למחר. אנחנו בשלב מוקדם של תהליך הלמידה שלנו, ורבים מהדברים שאנחנו מנסים לעשות אינם עובדים. אבל אנחנו נקשיב ונלמד ונמשיך להשתפר.

האינטרנט בשירות השוויון

ניסיוננו בלימוד מותאם אישית לצורכי הלומד, בגישה לאינטרנט ובחינוך ובריאות קהילתיים עיצב את הפילוסופיה שלנו. הדור שלנו גדל בכיתות בית ספר שבהן למדנו כולנו את אותם הדברים באותו הקצב ללא קשר לתחומי העניין או לצרכים שלנו. בני הדור שלך יקבעו את היעדים בהתאם למה שהם רוצים להיות בעתיד, כמו מהנדס, עובד במערכת הבריאות, סופר או מנהיג קהילה. תהיה לכם טכנולוגיה שמבינה כיצד תלמדו באופן הטוב ביותר, ובמה עליכם להתמקד. אתם תתקדמו במהירות בנושאים שמעניינים אתכם הכי הרבה, ותקבלו כמה עזרה שתצטרכו בתחומים המאתגרים ביותר עבורכם. אתם תלמדו נושאים שאינם מוצעים כלל בבתי הספר כיום. כמו כן יהיו למורים שלכם כלים ומידע טובים יותר לסייע לכם להשיג את יעדיכם.

יתרה מזאת, תלמידים ברחבי העולם כולו יוכלו להשתמש בכלי למידה מותאמים אישית באמצעות האינטרנט גם אם אינם מתגוררים בקרבת בתי ספר טובים. כמובן שלא יהיה די בטכנולוגיה בלבד כדי להעניק לכל אחד הזדמנות הוגנת בתחילת החיים, אך שיטת הלימוד בהתאמה אישית עשויה להיות דרך גמישה להעניק לכל הילדים חינוך טוב יותר ושוויון הזדמנויות גדול יותר.

אנחנו מתחילים לבנות את הטכנולוגיה הזאת כעת, והתוצאות כבר מבטיחות. התלמידים לא רק רושמים ביצועים טובים יותר במבחנים, אלא רוכשים את המיומנויות והביטחון הדרושים ללמוד כל מה שברצונם. והמסע הזה רק החל. הטכנולוגיה והלימוד ישתפרו במהירות בכל שנה ושנה שתהיי בבית הספר. גם אמך וגם אני לימדנו תלמידים וראינו מה צריך כדי שזה יעבוד. יהיה צורך לשתף פעולה עם המנהיגים החזקים ביותר בתחום החינוך כדי לסייע לבתי ספר ברחבי העולם לאמץ את שיטת הלימוד בהתאמה אישית. יהיה צורך לערב את הקהילות, וזו הסיבה שאנחנו מתחילים בקהילה שלנו באזור המפרץ בסן פרנסיסקו. יהיה צורך לבנות טכנולוגיה חדשה ולנסות רעיונות חדשים, ויהיה צורך לעשות שגיאות ולהפיק לקחים רבים לפני שהיעדים האלה יושגו. אבל ברגע שאנחנו מבינים איזה עולם ביכולתנו ליצור עבור הדור שלך, יש לנו אחריות כחברה למקד את השקעותינו בעתיד כדי להפוך זאת למציאות.

יחד נוכל לעשות זאת. וכשנעשה זאת, שיטת הלימוד בהתאמה אישית תסייע לא רק לתלמידים בבתי ספר טובים, אלא גם תתרום ליצירת שוויון הזדמנויות גדול יותר עבור כל מי שיש לו קישור לאינטרנט.

רבות מההזדמנויות הגדולות של הדור שלך יבואו מהענקת גישה לאינטרנט לכולם. לעתים קרובות אנשים תופסים את האינטרנט רק כאמצעי בידור או תקשורת, אך עבור מרבית האנשים בעולם האינטרנט עשוי להיות חבל הצלה. הוא מספק חינוך למי שאינו מתגורר בקרבת בית ספר טוב. למי שאינו מתגורר בקרבת רופא, האינטרנט מספק מידע רפואי על האופן שבו ניתן למנוע מחלות ולגדל ילדים בריאים. האינטרנט מספק שירותים פיננסיים למי שאינו מתגורר בקרבת בנק. הוא מספק גישה למקומות עבודה ולהזדמנויות תעסוקה למי שמתגורר במקום שבו הכלכלה אינה במצב טוב. האינטרנט כל כך חשוב, שאחד מכל עשרה אנשים שמשיגים גישה לאינטרנט מצליח להיחלץ מעוני, ונוצר מקום עבודה חדש אחד בערך.

למרות זאת, למחצית מאוכלוסיית העולם - יותר מ-4 מיליארד בני אדם - עדיין גישה לאינטרנט.

אם הדור שלנו יקשר אותם לאינטרנט, נוכל לחלץ מעוני מאות מיליוני בני אדם. נוכל גם לסייע למאות מיליוני ילדים לקבל חינוך, ונוכל להציל את חייהם של מיליוני בני אדם שלהם נסייע להימנע ממחלות.

זהו מאמץ ארוך טווח נוסף שאותו ניתן לקדם באמצעות טכנולוגיה ושותפות. יהיה צורך להמציא טכנולוגיה חדשה כדי להפוך את האינטרנט לבר השגה יותר מהבחינה הכספית ולהביא גישה לאינטרנט לאזורים לא מקושרים. יהיה צורך בשיתוף פעולה עם ממשלות, ארגונים שלא למטרת רווח וחברות. יהיה צורך ליצור מעורבות עם קהילות כדי להבין למה הן זקוקות. לאנשים טובים יהיו השקפות שונות לגבי הדרך הטובה ביותר קדימה, ואנחנו ננסה דברים רבים לפני שנצליח. אבל יחד נוכל להצליח וליצור עולם שבו שורר שוויון רב יותר.

הבריאות מעל הכול

טכנולוגיה לכשעצמה אינה יכולה לפתור בעיות. בניית עולם טוב יותר מתחילה בבניית קהילות חזקות ובריאות יותר. לילדים יש ההזדמנויות הטובות ביותר כשהם יכולים ללמוד. והם יכולים ללמוד באופן הטוב ביותר כשהם בריאים.

טיפוח הבריאות מתחיל בשלב מוקדם - עם משפחה אוהבת, תזונה טובה וסביבה בטוחה ויציבה. ילדים שעוברים חוויות טראומטיות בשלב מוקדם בחיים מתאפיינים לעתים קרובות בהתפתחות שכלית וגופנית פחות בריאה. מחקרים הראו שינויים פיזיים בהתפתחות המוח שמפחיתים מהיכולת הקוגניטיבית.

אמך היא רופאה ומחנכת, והיא ראתה זאת במו עיניה. למי שהייתה ילדות לא בריאה קשה לממש את הפוטנציאל שלו. אם אינך בטוח שיהיה לך כסף למזון או לשכר דירה, או אם אתה חושש פן תיפגע פיזית או תהפוך קורבן לפשיעה - יהיה לך קשה מאוד למצות את הפוטנציאל שלך. אם אתה פוחד שתלך לכלא במקום ללכת לקולג' בגלל צבע עורך, או בגלל שמשפחתך תגורש בגלל מצבכם המשפטי, או שתיפול קורבן באלימות בגלל דתך, נטייתך המינית או מגדרך - יהיה לך קשה מאוד למצות את הפוטנציאל המלא שלך. אנחנו זקוקים למוסדות שמבינים כי קיים קשר בין סוגיות אלה. זאת הפילוסופיה של סוג בית הספר החדש שאמך מנסה לבנות.

באמצעות שיתוף פעולה עם בתי ספר, מרכזי בריאות, ארגוני הורים ומוסדות ממשל מקומי, ובאמצעות המאמץ לוודא כי כל הילדים זוכים לתזונה טובה ולטיפול טוב מינקותם, אנחנו מנסים לטפל בסוגים השונים של אי-צדק בהנחה שהם קשורים הדדית זה בזה. רק אז נוכל, כקולקטיב, להעניק לכל אחד הזדמנות שווה.

ייקח שנים רבות לפתח את המודל הזה במלואו. אבל זו דוגמה נוספת לקשר ההדוק בין קידום הפוטנציאל האנושי לקידום השוויון. אם אנחנו מעוניינים בשניהם, עלינו לבנות קהילות אינקלוסיביות ובריאות.

כדי שהדור שלך יחיה בעולם טוב יותר, יש המון דברים שהדור שלנו יכול לעשות. כיום אמך ואני מתחייבים להקדיש את חיינו כדי לתרום את חלקנו הקטן להתמודדות עם אתגרים אלה. אני אמשיך לכהן כמנכ"ל פייסבוק במשך שנים רבות מאוד, אבל סוגיות אלה חשובות מכדי שאמתין עד שאת או אנחנו נהיה מספיק מבוגרים להתחיל בעבודה הזאת. אנחנו מקווים שהעובדה שאנחנו מתחילים בגיל צעיר תאפשר לנו לראות את התועלות המצטברות במהלך כל חיינו.

את פותחת את הדור החדש של משפחת צ'אן-צוקרברג, ואנחנו פותחים את יוזמת צ'אן-צוקרברג לקשר בין אנשים ברחבי העולם במטרה לקדם את הפוטנציאל האנושי ואת השוויון עבור כל הילדים של הדור החדש. תחומי ההתמקדות הראשוניים שלנו יהיו לימוד בהתאמה אישית, ריפוי מחלות, קישור בין אנשים ובניית קהילות חזקות.

במהלך חיינו נתרום 99% ממניות פייסבוק שלנו, ששוויין הנוכחי כ-45 מיליארד דולר, כדי לקדם את המשימה הזאת. אנחנו יודעים כי זו תרומה קטנה בהשוואה לכל המשאבים והכישרונות של אלה שכבר עובדים על פתרון בעיות אלה. אבל אנחנו רוצים לעשות מה שביכולתנו, ולעבוד לצדם של רבים אחרים.

אנחנו הופכים להורים ונכנסים לפרק החדש של חיינו, ואנחנו רוצים להביע את הערכתנו העמוקה לכל מי שמאפשר זאת. אנחנו מסוגלים לעשות את העבודה הזאת רק מכיוון שיש מאחורינו קהילה עולמית חזקה. בניית פייסבוק יצרה משאבים לשיפור העולם עבור הדור החדש. כל חבר בקהילת פייסבוק משחק תפקיד בעבודה הזאת. נוכל להתקדם לעבר ההזדמנויות האלה רק אם נישען על מומחים - המורים הרוחניים, השותפים והאנשים הנפלאים שתרומותיהם בנו את התחומים האלה.

מקס, אנחנו אוהבים אותך וחשים כי מוטלת עלינו אחריות גדולה להפוך את העולם למקום טוב יותר לך ולכל כל הילדים. אנחנו מאחלים לך חיים מלאים באותה האהבה, התקווה והשמחה שאת מעניקה לנו. אנחנו ממתינים בקוצר רוח לראות מה תביאי את לעולם הזה.

באהבה,

אמא ואבא

התורמים הגדולים ביותר בעולם

עוד כתבות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות בוול סטריט לאחר פרישתו של ברני סנדרס מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

יאיר המבורגר / צילום: תמר מצפי

בצל הקורונה: מה חושבים במודי'ס על חברות ביטוח האשראי הפועלות בישראל

בססח - שבבעלות קבוצת הביטוח הראל וחברת יולר הרמס הזרה - נותרה באופק יציב לדירוג A3 שלה, בעוד שאופק הדירוג של כלל ביטוח אשראי השתנה לשלילי בדירוג זהה ● קופאס הבינלאומית, שפועלת עצמאית בישראל, עברה לאופק שלילי בדירוג A2

 

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים