גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם משתלם בכלל להפיק דרמות מושקעות כמו "כפולים"?

בערוץ 10 חושבים שלא והולכים על סיטקומים כמו "לה פמיליה" או "בנות הזהב" בעלות של 300 אלף שקל לפרק - לעומת כ-800 אלף שקל לפרק של דרמה ■ בשוק ההפקה חוששים שגם ערוץ 2 ילך בעקבות 10

כוכבי הסדרה "כפולים"/ צילום: יחצ
כוכבי הסדרה "כפולים"/ צילום: יחצ

סדרת דרמה בערוץ מסחרי היא מוצר לא כלכלי - ובמידה מסוימת המשפט הזה הוא סטטוס-קוו בתעשיית הטלוויזיה. השקעה ביצירה ישראלית מקורית היא דרישה בסיסית של הרגולטור מגופי השידור, אך בשנים האחרונות - ואולי במיוחד בשנתיים האחרונות - נאבקים גופי השידור לא רק למלא את החובה הזו, אלא גם לייצר דרמה שמכסה את ההשקעה שלה, ואולי אף כזו שתהווה נכס אסטרטגי בעל ערך מוסף.

בערוץ 10, למשל, הצהירו באופן ברור שהם מוותרים על הערך המוסף בהפקות המקור המתוסרטות. עם השינוי באג'נדה של החברה והמעבר שלה לשידור שמתמקד בשידורי תעודה ותחקיר, זולים ואפקטיביים, הוחלט גם לשנות גישה כלפי היצירה הדרמטית.

דרישת נאותות ההפקה של הרגולטור עומדת על כ-250 אלף שקל לפרק? הערוץ עובר לשדר סיטקומים רזים כמו "בנות הזהב" או "לה פמיליה" (שתיהן בהפקת אולפני הרצליה), שעלות פרק אחד שלהן לא עולה על 300 אלף שקל.

סדרות כמו אלה - שהן חביבות לצפייה על הקהל אך אינן מותירות חותם תרבותי עמוק, אם לנסח זאת בעדינות - הן הפתרון האולטימטיבי בעבור ערוץ 10. הן עונות בדיוק על דרישות הרגולטור על-מנת שיסווגו תחת ההגדרה "סוגה עילית" ("דרמה", במובן הישראלי הרגולטורי, יכולה להיות גם סדרה קומית, ואין בהגדרתה זו משמעות לאופי תוכנה). בזמן קצר יחסית מופקת כמות משמעותית של פרקים (ל"בנות הזהב" הופקו 40 פרקים במכה), ומעל לכל - מדובר בתוכן שאפשר לשדר אותו שוב ושוב בשידור חוזר, ולצופים זה לא ממש משנה. שידור נוסף של התוכנית משמעותו הכנסות נוספות שמשיגות רייטינג דומה לזה של השידור הראשון.

אדפטציה לצפיית בינג'

עד עתה, למשל, שודרו 4 תוכניות של "בנות הזהב" והניבו רייטינג של 8.6% צפייה. לעונה הקודמת של הסדרה שודרו לפחות 3 סיבובים של שידורים חוזרים, ובכל פעם נתוני הצפייה לא היו שונים משמעותית מהשידור הראשון. כך שאם הסדרה לא כיסתה את ההשקעה בפעם הראשונה, היא ללא ספק עשתה זאת בשידור השני. משם זה רק מרוויח.

"חברות" (בהפקת יואב גרוס), שבימים אלה עובדים על עונה שלישית שלה בערוץ 10, בה הושקע סכום גבוה יותר לפרק מאשר הסיטקומים האחרים, השיגה בשידור הראשון של עונתה השנייה 10.8% צפייה. בשידור השני - שעלותו כאמור אפסית - השיגה התוכנית רייטינג של 10.1%, כמעט ללא הבדל.

בשוק ההפקה חוששים שההתנהלות של ערוץ 10 תהווה דוגמה גם לזכייניות ערוץ 2. אחרי הכול, הפקה של תוכנית ריאליטי מחזיקה פוטנציאל כלכלי גדול יותר, מניבה נתוני צפייה גבוהים יותר, מאפשרת גמישות בברייקים הפרסומיים ותוכן שיווקי, ובעיקר מחייבת צפייה בזמן אמת.

וזה אולי הקושי הגדול ביותר של זכייניות הטלוויזיה המסחרית - ההבנה שאופי הצפייה משתנה, ושהקהל לא מהסס להקליט סדרות דרמה, להריץ את הפרסומות ולצפות במספר פרקים בזה אחר זה.

עובדות אלה עמדו לנגד עיני הזכיינית קשת, שאמש (ד') שידרה את הפרק האחרון של "כפולים". הזכיינית לקחה סיכון גבוה כששיבצה את דרמת המתח המצליחה בפריים הראשון, כלומר מיד לאחר החדשות. בדרך-כלל סדרות דרמה משודרות מיד לאחר תוכנית ריאליטי, בתקווה שזו תהווה מקפצה נוחה להעלאת הרייטינג ולמקסם את ההכנסות הכלכליות. כך נוהגת כיום רשת עם "המדרשה", וכך לשם השוואה נהגה קשת עצמה עם "החדש של עומרי גורדון", שנכשלה כלכלית.

עלות ההפקה של כל אחת מ-3 הסדרות הללו עומדת על בין 700-800 אלף שקל לפרק, פי 2.5 לפחות מהסיטקומים של 10. זה לא שבקשת וברשת לא עושים סיטקומים כלכליים וזולים, אשר ממוקדים בעיקר לעמידה במכסות הרגולטוריות, אך לשתי הזכייניות הללו יש הכרה ברורה שכגופי שידור מובילים בישראל, הדרמות שהם משדרים חייבות להוות נכס אסטרטגי בעל ערך מוסף.

כך בדיוק התייחסו בקשת ל"כפולים". על-מנת להתמודד עם נטיות הקהל כלפי הדרמות, הם החליטו להפוך את ערבי הצפייה הראשונים בה ככאלה שמיועדים לדור המקליט והצופה בבינג'.

בשבועיים הראשונים שודרו שני פרקים ברצף, בזה אחר זה, עם מעט מקבצי פרסומות, אם בכלל. הפרומואים הזהירו מ"ספוילרים", על-מנת לחייב צפייה בזמן אמת, ולמנוע זיפזופ לתחרות ההגונה שערוץ 10 הציב - "בייבי בום".

מבחינת נתוני הצפייה זה עבד. התוכנית זכתה לממוצע צפייה גבוה של 727 אלף צופים בכל פרק, וממוצע צפייה של 26.1% במשקי-בית יהודיים. ועדיין, הקהל הקליט ויותר מזה הלך לאינטרנט. ההנחה היא שבצפייה דחויה התווספו לכל פרק עוד 2% צפייה לפחות, אך מאסת הצפייה במאקו, אתר הזכיינית, הייתה מרשימה - 380 אלף צופים בממוצע בכל פרק וכ-2.7 מיליון צפיות לצפייה כה.

קשת מבינה שהיא לא יכולה לתרגם כל עין של צופה שהיא מאבדת ממסך הטלוויזיה, לסכום דומה לזה שהיא מניבה מעין שצופה במסך מאקו. מה שמוביל לשאלה, האם השידור של "כפולים" - 8 פרקים ששודרו באופן איטנסיבי ותחרותי - היה כלכלי? התשובה הפשוטה היא שאם קשת הייתה מסתמכת אך ורק על מסך ערוץ 2 - ככל הנראה התשובה היא לא. 

הזכיינית לקחה את הסיכון (האפקטיבי) בשיבוץ ובניהול התוכנית על המסך, רק לאחר שידעה בוודאות שהפוטנציאל הבינלאומי של הפורמט מתחיל להתממש. עוד לפני שהתוכנית יצאה להפקה, עוד בשלב הנייר, היה בה עניין בינלאומי, והיא נמכרה להפקה בארה"ב ולהפצה בגרסתה העברית ל-Fox International Channels לשידור ב-127 מדינות, כשזו הפעם הראשונה שהרשת רכשה סדרה זרה לשידור בגרסתה המקורית. במקביל גם ערוץ הכבלים הצרפתי Cannalּּּּּּּּ+ צפוי לשדר בקרוב את הסדרה בגרסתה המקורית. הפוטנציאל הבינלאומי הוא שהופך את הסדרה לכלכלית.

"שוק היצירה נפגע"

העניין של קשת, כמו גם של רשת, בשוק הבינלאומי, זוכה לא אחת לקיתונות של ביקורת משוק ההפקה המקומי. לא אחת נשמעים מפיקים המבקרים את העניין של הזכייניות בחו"ל, בטענה כי מסך ערוץ 2 וקהלו מהווים מעבדת ניסויים בעבור צופי העולם. במקרה זה, "כפולים" מוכיחה בדיוק ההפך - אלמלא הנטייה של קשת החוצה, אולי הצופה הישראלי לא היה נהנה ממנה כלל.

לשם השוואה, ניתן לראות את הסדרה "בני-ערובה" שתעלה בקרוב בערוץ 10, אשר לא תתאים לאופיו ולגישתו כלפי דרמות. מדובר בעונה שנייה לסדרה יקרה (למעלה מ-700אלף שקל לפרק), שזכתה לעניין בחו"ל. על-פי גורמים בשוק, הסדרה מתאפשרת רק בזכות העובדה שמפיק הסדרה חיים שריר רכש את זכויות ההפצה בחו"ל, בתמורה לכך שנטל על עצמו מהפקת העלויות.

"הנישול של זכויות המפיק ביצירות הדרמה מטרידות אותנו בעיקר", אומרת יו"ר איגוד המפיקים המשותפת יפעת פסטרלניק, שחולקת את תפקידה עם המפיקה ענת אסולין. האיגוד ידון בנושא בכנס הבינלאומי ה-9 של איגוד המפיקים, "Think Global", שיארח ראשי קרנות מרכזיות באירופה לצד מפיקים ומפיצים בכירים.

"אם הוט ו-yes אין לנו שום בעיה", אומרת פסטרלניק, "ערוץ 10 בכלל לא פונה אלינו, הוא היה שנים במאבק כלכלי, איגודי היוצרים תמכו, ואנחנו לא רואים איך RGE פונה לשוק העצמאי והגוסס היום. רק חברות הפקה מוכנות להיות מפיקות בפועל עובדות בשוק, כאלה שמייצרות את מה שמפותח בתוך הזכיינית".

לדבריה, לאחרונה נעשה סקר בין חברי האיגוד שהציג מציאות קשה בשוק. "אנחנו מעריכים ששני שליש מהמפיקים לא עובדים", היא אומרת.

"המציאות היא שאתה עובד רק אם אתה קשור בטבורך לאיזה זכיין. הבעיה היא שלצערנו זה מספק את הרגולטור, כי הכול עומד על-פי כל הכללים, אבל שוק היצירה נפגע. אנחנו נופיע בפני וועדת פילבר, ואנחנו מקווים שייקחו את השינוי הזה בחשבון".

השקעה בסדרות מתוסרטות-קשת רשת ערוץ 10

עוד כתבות

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה 2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21, וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

זהר גנדלר, ניזאר מישעאל, תמר קידר הריס, כאיד אבו עייאש וגארי ג'ייקובס  / צילום: הבא טורעאני

מדעי החיים האמיתיים: מי הגיעו למפגש של הקרן היהודית-ערבית NGT3

וגם: היו"ר וידמן והמנכ"ל פרשר ממזגים מחלקות בבנק מזרחי טפחות

 

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

כנס חירום על עתיד התיווך בישראל / צילום: איגוד המתווכים, איציק לוי, יח"צ

300 מתווכים בכנס חירום: לא לבטל את חובת רישיון התיווך

מאות מתווכים הגיעו אתמול לכנס חירום שארגן איגוד המתווכים, במחאה על כוונת משרד המשפטים לבטל את חובת רישיון התיווך בישראל ● יו"ר האיגוד איציק לוי: "המהלך הוא מחטף. לא ניתן לבטל את החוק בממשלת מעבר"

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ?

ביום א' יפוג הדד-ליין שהציבה ארה"ב לממשל הסיני, וייכנסו לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על מוצרים תוצרת סין ● מה האינטרס של טראמפ לענות לבקשת הסינים לפטור ממכסים, ומה יש להם להפסיד? ● כך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הגיעה לסף פיצוץ, שלב אחר שלב ● האזינו