גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש לשכת עוה"ד: להוריד את שכר הלימוד במכללות למשפטים

1,127 עורכי דין חדשים הוסמכו הערב ■ בטקס הציג ראש הלשכה, אפי נוה, יוזמה לקיצוץ שכר הלימוד במכללות ■ "בעלי ההון עושקים את הסטודנטים - ואח"כ שולחים את עורכי הדין הצעירים ישירות ללשכת התעסוקה"

עו"ד אפי נוה / צילום: תמר מצפי
עו"ד אפי נוה / צילום: תמר מצפי

פתיחת המכללות למשפטים שהובילה להצפת מקצוע עריכת הדין ולכך שבישראל יש כ-62 אלף עורכי דין, אמורים היו לכאורה לגרום לירידה גדולה בביקוש לעיסוק בעריכת דין ובפופולריות שלו, אך המציאות מראה אחרת. למרות ההצפה ולמרות קשיי הפרנסה שמהם סובלים רבים מעורכי הדין, יוסמכו הערב (ג') בבנייני האומה בירושלים 1,127 עורכי דין חדשים שצלחו בהצלחה את בחינות לשכת עורכי הדין.

215 מהמוסמכים החדשים רכשו את השכלתם המשפטית בקריה האקדמית קריית אונו, 197 מהם למדו במרכז הבינתחומי בהרצליה, 125 - באוניברסיטת תל-אביב, 117 - באוניברסיטת העברית בירושלים, ו-104 למדו במכללה למינהל.

אחת מהמתמחות הצעירות שתתייצב היום נרגשת בבנייני האומה כדי לקבל את תעודת עורך הדין היא ליטל כחלון, בתו של שר האוצר משה כחלון. אולי מדובר בעוד ראייה להמשך האטרקטיביות של המקצוע.

כחלון רכשה את השכלתה המשפטית באוניברסיטת חיפה, ואת ההתמחות היא עשתה במשרד ליפא מאיר, שעוסק במגוון תחומי המשפט האזרחי. היא התמחתה במחלקת ליטיגציה תחת ניהולו של ראש המחלקה, עו"ד אלון פומרנץ. אחד התיקים שהיא טיפלה בהם נוגע להסכם פשרה בתביעה ייצוגית הנוגעת לחברת מקורות.

כחלון - כך לפי מידע שהגיע לידי "גלובס" - עברה בהצלחה רבה את בחינת הלשכה, שהייתה השנה קשה במיוחד, וקיבלה ציון גבוה בהרבה מהממוצע. כחלון סיימה תואר ראשון באוניברסיטת חיפה, וכרגע עושה את התואר השני בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה.

שיעור הנכשלים במבחן: 40%

לבחינת הלשכה האחרונה שנערכה ב-29 באוקטובר ניגשו 1,943 מתמחים ומתמחות, אך רק 59.7% מהם עברו את הבחינה בהצלחה. ההישגים של הסטודנטים שלמדו באוניברסיטאות ובמרכז הבינתחומי היו טובים בהרבה משל הסטודנטים שלמדו במכללות הפרטיות למשפטים.

כך, למשל, 96% מבין הסטודנטים שלמדו לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל-אביב עברו את הבחינה בהצלחה, ו-94% מהסטודנטים שרכשו השכלה משפטית באוניברסיטה העברית עברו אותה בהצלחה.

"עושק השכבות החלשות"

גם אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן והמרכז הבינתחומי השיגו שיעורי מעבר של למעלה מ-85% מקרב הסטודנטים שנבחנו.

לעומת זאת, רק 40% מהסטודנטים שלמדו במכללת שערי משפט ו-36% בלבד מקרב הסטודנטים שלמדו במכללת כרמל בחיפה הצליחו לעבור את הבחינה ולקבל היום את תעודת עורך הדין הנכספת.

בין לשכת עורכי הדין לבין המכללות מתנהל מזה זמן ויכוח קשה על האופן שבו צריך וניתן לטפל בהצפת המקצוע. ראשי המכללות למשפטים מתנגדים באופן נחרץ ליוזמת הלשכה בראשות עו"ד אפי נוה, שמגובה על-ידי שרת המשפטים איילת שקד, להאריך את תקופת ההתמחות משנה לשנתיים.

לדברי פרופ' יעד רותם, דיקן הפקולטה למשפטים במרכז האקדמי ברמת-גן, "אם ההתמחות תוארך, יהיה מדובר במהלך שלא רק שלא יביא לשיפור איכות מקצוע עריכת הדין, אלא ייצור חסם שימנע מאנשים מוכשרים לעסוק בעריכת דין. צריך להבין שלשכת עורכי הדין היא גוף שיש לו ניגוד אינטרסים, בין תפקידו כרגולטור שאמור לפקח מי יבוא בשערי המקצוע - לבין שאיפתו כאיגוד מקצועי לדאוג לחבריו ולצמצם את כמות הנכנסים למקצוע", תוקף רותם את עמדת הלשכה.

כשברקע ההתנצחות בין הלשכה לבין המכללות, יוזם ראש הלשכה, עו"ד אפי נוה, הצעת חוק שעלולה לפגוע קשות בכיס של המכללות הפרטיות שפועלות כגופים עסקיים לכל דבר.

בטקס ההסמכה האחרון, שנערך בהשתתפות שקד, החליט ראש הלשכה נוה לחשוף לראשונה את כוונתו ליזום הצעת חוק להורדת שכר הלימוד במכללות הפרטיות למשפטים בצורה דרמטית ומשמעותית.

בהצעה מעבירה לשכת עורכי הדין גם מסר תקיף וחד-משמעי למכללות ולבעלי ההון בישראל, לפיו מי שמתיימר לדאוג לשכבות החלשות ולפריפריה - כדאי שיתחיל במתן דוגמה אישית, ולא יגבה 30 אלף שקל עבור כל שנת לימוד מסטודנט צעיר בעיירות הפיתוח ובפריפריה.

"הגיע הזמן שנחזיר את הצדק גם לעולם האקדמי ונעצור את הקפיטליזם החזירי של בעלי ההון העושקים את השכבות החלשות בשכר לימוד שערורייתי, ולאחר מכן שולחים את עורכי הדין הצעירים ישירות ללשכת התעסוקה לקבלת דמי אבטלה. בעלי ההון לא יחגגו יותר על ילדי ישראל והשכבות החלשות", אומר ראש הלשכה.

נוה טוען כי בעלי ההון הם היחידים שמפיקים מזה שנים רבות רווחים אדירים ממצב הדברים, "בהפעילם את תעשיית המכללות ללא כל אבחנה וסינון, תוך העלאת טיעוני-סרק דמגוגיים בדבר דאגה לשכבות החלשות".

ראש הלשכה מפנה אצבע מאשימה בנוגע לאחריות למצב הקיים גם כלפי המועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ולתקצוב שלה. לדבריו, יש להן אחריות ישירה לנזק הכבד שנגרם למקצוע עריכת הדין. "גם בכך נטפל באופן יסודי", הוא מבטיח.

עוד כתבות

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

מה אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון  / צילום: איל יצהר, גלובס

אילו נכסים אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון

בית במטולה במיליון שקל, בית בראש פינה ב-2.3 מיליון שקל, בית בכפר תבור ב-2 מיליון שקל או בית בזכרון יעקב ב-3 מיליון שקל

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

קרן ההלוואות בערבות המדינה: התנאים חלומיים, הביצוע בלתי אפשרי

שר האוצר והחשכ"ל הציגו בראשית השבוע קרן הלוואות לעסקים בתנאים חד פעמיים וללא ביורוקרטיה, שתאפשר להם לקחת הלוואות ישירות מהבנקים • אלפי בקשות כבר הוגשו, אבל הבנקים לא שמעו על הבטחות האוצר ואינם ערוכים לתת מענה

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה ● 338 איש החלימו ושוחררו ● הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור

מסיכת מגן זרוקה על מרצפות אחת הסמטאות העמוסות של העיר העתיקה בברצלונה. כעת ריקה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

פרשנות: איך יכול להיות שבחלקים מאירופה כבר רואים את האור בקצה המנהרה?

הקורונה הוכיחה כי לצד השקעה משמעותית יותר בתשתיות בריאות, בזמנים אלה מדינות אירופה צריכות מנהיגים פרגמטיים, שלא חוששים לשנות את עמדותיהם ולקבל החלטות קשות בזמנים קצרים ● אלה שעשו כך, כבר מריחים את היום שאחרי

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל, השבוע בנאום בבריסל  / צילום: Yves Herman, רויטרס

גוגל משיקה אתר שמאפשר לראות באיזה מדינות הבידוד החברתי עובד

האתר כולל פילוח לפי מדינות, ושופט את הצלחת המדיניות על פי מדדים כמו שהות בפארקים, חנויות, מקומות עבודה ועוד

מרכז הסחר העולמי בוול סטריט, ניו יורק, העמוס בדרך כלל, שומם / צילום: John Minchillo, Associated Press

מספר המתים בניו יורק צפוי לעקוף הלילה את זה של אסון התאומים

מושל ניו יורק מדווח על "הזינוק הגדול ביותר ביום אחד במספר המתים מאז תחילת המגפה" – 562 הרוגים, מ־2,373 אתמול ל־2,935 היום ● באסון התאומים נהרגו 2,977 איש

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

זה המחיר הכבד שישלמו האוכלוסיות החלשות במדינה: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

עז מסתובבת בעיירת החוף הנופש כְלַנְדִידְנו בצפון ווילס / צילום: Pete Byrne/PA, AP

עוד יבואו ימים אחרים: 10 תמונות מהשבוע של העולם בצל הקורונה

כמו ארגון טרור שנשקו העיקרי הוא האימה והשפעתו המיידית היא הפחד והשיתוק – כך פועלת הקורונה על אזרחי העולם ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

נפתלי בנט ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, כדיה לוי, גלובס

המסמך שחזה את הכל: לאן נעלמה התוכנית הממשלתית למלחמה במגפה?

קואליציה של ארגוני שקיפות, ובראשם צדק פיננסי, חשפו השבוע כי בכירי מערכת הבריאות כיום הגישו כבר ב-2007 תוכנית פעולה מפורטת למצב של התפרצות נגיף • התוכנית חוזה בדיוק של כמעט אחד לאחד את הסוגיות הקשות, אז למה בקושי שמעתם עליה?

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

בעקבות הפרסום בגלובס: המדינה תהפוך את המענק לעצמאים לקצת יותר משתלם

האפשרות להגשת הבקשות למענק באתר רשות המסים יוצאת לדרך • מוקדם יותר השבוע פרסמנו כאן כי המענק כפוף לתשלום מס • בעקבות הביקורת ב"גלובס" ניתנו הקלות שונות למקבלי המענק ובוטלה החובה לשלם ביטוח לאומי עליו

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

יוסי כהן, המוסד, איל וולדמן, מלאנוקס, אמיר גל אור, INNONATION, שי ויניגר,  למונייד / צילום: Gali Tibbon, AP, כדיה לוי, קובי קנטור, שלומי יוסף

מזוודות מלאות דולרים במזומן, שומרי ראש וניסיונות שוד: כך הופך שוק הציוד הרפואי לשוק שחור

אנשי הרכש הרפואי יושבים בדרך-כלל במשרד ומתמודדים עם טפסים ורגולציה, אבל ימי הקורונה שינו לחלוטין את המצב ● העסקאות מבוצעות במזומן, ומי שממצמץ מפסיד את הסחורה ● המרוץ הבינלאומי גורם לזינוק במחירים ולמרדף נואש אחרי מכונות הנשמה ומסכות