גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גיל שויד ויאיר סרוסי בדו-קרב צילום, מאיר חת מנבא משבר

וגם: ארגונים פרו-פלסטינים מצאו דרך ללחוץ על כוכבת הפופ טיילור סוויפט להחרים את לב לבייב

שויד מול סרוסי / צילום: סיון פרג'
שויד מול סרוסי / צילום: סיון פרג'

דו-קרב צילום בתערוכה נגד האיידס: שויד מול סרוסי

בערב הראשון לתערוכה של בנק הפועלים נקנו יצירות ב-1.8 מיליון שקל. רוב הכסף יופנה למאבק במחלה

בנק הפועלים הוציא לדרך בפעם ה-17 תערוכת אמנות שנועדה למאבק באיידס. כלומר, הכסף שנאסף ממכירת היצירות מוקדש ברובו למטרה זו (וחלק קטן ממנו מקבלים האמנים עצמם). ביום הראשון לתערוכה גויסו כך כ-1.8 מיליון שקל. בתערוכה מוצגות כ-700 יצירות, והיא מוקדשת לזכרה של לאה רבין ז"ל. 

ביום הראשון לאירוע הגיעו אליו 7,000 איש, בהם בכירי אנשי העסקים של ישראל. היו שם ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע; ישי דוידי, יו"ר קרן פימי, ורעייתו שירה; איש העסקים עדי קייזמן; אמיר איל, יו"ר בית ההשקעות אינפיניטי; גיל שויד, יו"ר ומנכ"ל צ'ק פוינט, וחברתו לחיים, עו"ד מיטל דנינו; עופר נמרודי, מבעלי השליטה בהכשרת היישוב; חיים גבריאלי, לשעבר מנכ"ל אי.די.בי; יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך; עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק; איש העסקים צביקה בארינבוים; איל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס; דליה רבין, יו"ר מרכז רבין; אחיה יובל רבין; נאוה ברק, נשיאת עמותת עלם, ובן זוגה, עו"ד שלום זינגר; חיים סקאל, יו"ר סקאל הולדינגס, ורעייתו מיכל; ג'ייסון אריסון, בנה של שרי אריסון ויו"ר הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, יחד עם אשתו אליטל; טובה וסמי סגול; עו"ד צביקה האוזר ובת הזוג דליה בודינגר; דב קוטלר ואשתו חגית; הפרסומאים מושיק תאומים, ראובן אדלר, אייל חומסקי ומודי כידון; ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס; ואורן קובי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת לוגיסטיק גרופ.

גיל שויד, חובב צילום מושבע, החל ב"קרב צילומים" עם יו"ר הבנק, יאיר סרוסי, כאשר כל אחד צילם את השני.

שויד מול סרוסי / צילום: סיון פרג'

חת מנבא משבר?

פרופ' מאיר חת מכיר את שוק ההון הישראלי מלפני ולפנים. בין שלל תפקידיו הוא היה מפקח על הבנקים, יו"ר הבורסה, יו"ר בנק לאומי, יו"ר טבע ויו"ר פסגות אופק. לאחרונה הוא הוציא ספר שכותרתו "הבנקאות בישראל במסגרת הזמן. 1965-2012".

בסוף השבוע התקיים במכללה למינהל אירוע ההשקה לספר, בו נכחו בין היתר נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג; ענת לוין, המשנה למנכ"ל כלל ביטוח; פרופ' אבי בן-בסט; וזאב אבלס, יו"ר בנק אגוד. לרגל האירוע התקיים פאנל בהשתתפותם. באירוע השתתפו גם פרופ' אשר טישלר, נשיא המכללה למינהל; ורות חשין, מנהלת קרן ירושלים ואלמנתו של מישאל חשין.

פלוג דיברה נגד הפרדת חברות האשראי מהפיקוח של בנק ישראל ואמרה כי "ההמלצה של ועדת שטרום לעודד אשראי צרכני על חשבון כספי הפנסיה בהחלט לא מקובלת עלינו. זה רעיון רע".

בהתייחסות לדבריה אמר פרופ' בן-בסט כי "לא שמעתי נימוק מדוע מחריגים את בנק דיסקונט, ורק אותו לא מאלצים למכור את חברת כרטיסי האשראי. אני חושב שיש נימוק שלא אומרים אותו".

לוין סיכמה: "אם צריך עוד רגולטור חדש, אז זה רגולטור נגד מודלים כלכליים", והוסיפה כי כשהתכוננה לפאנל, קראה מאמר של חת מ-2004 החוזה את קריסת דויטשה בנק, ואף מציין את הסיבה המדויקת שבגללה אכן נכנס הבנק לקשיים: דויטשה בנק הפך לקרן גידול והסתבך בשל כך בהפסדים במסחר.

חת, אשר סיכם את הערב, אמר: "המשבר הבא בוא יבוא, ואני מוטרד, כי הבנקים מראים שלעיתים הם לומדים לקחים ממשברים קודמים ולעיתים אינם לומדים. התחרות מביאה אנשים לגבול האתיקה, ולכן בעיניי היא לא חזות הכול".

רות חשין, מאיר חת, קרנית פלוג ואשר טישלר / צילום: עדי גרוס 

קליפ מחאה: להיפטר מהיהלומים של לבייב

ארגונים פרו-פלסטינים מצאו דרך ללחוץ על כוכבת הפופ טיילור סוויפט להחרים את לבייב

פעילים פרו-פלסטינים בניו-יורק סימנו את איש העסקים לב לבייב ועסקיו כיעד למתקפה. הם בחרו בדרך יצירתית - יצירת קליפ שכולו פרודיה המבוססת על הלהיט של הזמרת האמריקאית טיילור סוויפט, "Shake It Off", שזכה ביו-טיוב כבר לכ-1.3 מיליארד צפיות.

למה דווקא סוויפט? כי היא נצפתה בספטמבר 2015 עונדת יהלומים של לבייב.

קטע הווידאו המחאתי מגיע לאחר מופע מחאה מוזיקלי שנערך לפני 10 ימים מול חנות היהלומים של לבייב במנהטן. 45 המפגינים שרו בין היתר, בסגנון שירי יום ולנטיין, שחל באותו יום: "לבייב שובר את לב הפלסטינים" ו"טיילור סוויפט, היפטרי (Shake Off) מהיהלומים של לבייב".

לפי המארגנים, המחאה כנגד לבייב היא בשל המעורבות של חברות שלו בבנייה מעבר לקו הירוק ופעילות היהלומים שלו באנגולה, השנויה במחלוקת.

כבר בספטמבר פנו 7 ארגונים לסוויפט בדרישה שתגנה את לבייב בפומבי, והיא לא השיבה להם. עתה נראה כי הלחץ עולה מדרגה, ועם הפצת הווידאו הם מצפים ממנה להחרים את לבייב.

מילות השיר בווידאו, הפונות לסוויפט: "התכשיט שלך אינו כה מדהים. ממדינת אפרטהייד, זה מה שלבייב לא מספר. החברות שלו חייבות לעזוב. השכר שלו (שהוא נותן) הרבה יותר נמוך. זה מה שהאנשים אומרים".

הארגונים הפרו-פלסטינים כבר ניסו מספר פעמים להפגין מול החנות של לבייב, ובכל פעם היא הייתה סגורה. האם זו מקריות? הם מאמינים שלא. "זה סימן לכוח של התנועה להחרמה והסנקציות נגד ישראל", אמר חאני גאזי מהסניף הניו-יורקי של ארגון עדאלה.

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

אלפרד מאן עוזב את מנקיינד

בחודשים האחרונים המניה צנחה בכ-70%, וגם המנכ"ל עזב

נמשכות הטלטלות בחברת הביומד האמריקאית מנקיינד, שנסחרת גם בבורסה בתל-אביב. הפעם מדובר על פרישת מייסד החברה, המיליארדר והפילנתרופ אלפרד מאן, מתפקיד יו"ר הדירקטוריון של מנקיינד. זאת, חודשים ספורים אחרי שהמנכ"ל פרש והוחלף במנכ"ל אחר - שלא נכנס לבסוף לתפקיד, ובמקומו מונה סמנכ"ל הכספים מתיו פפר לתפקיד.

כל השינויים מגיעים כשברקע המוצר המוביל של מנקיינד, משאף אינסולין לטיפול בסוכרת, לא הצליח להציג צמיחה במכירות, והשותפה של מנקיינד לשיווקו, חברת סאנופי, זנחה אותו.

פרישתו של מאן מהתפקיד תהיה מיידית, והוא מוחלף על-ידי קנט קריסה, לשעבר דירקטור בג'נרל מוטורס. מאן אף לא מצוטט בדיווח על פרישתו, והמנכ"ל פפר, שכן מצוטט, מחמיא לו ומודה לו על תרומתו לחברה.

מאז צירופה לבורסה בתל-אביב באוקטובר, מניית מנקיינד צנחה בכ-70%.

אלפרד מאן / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

ביי תל אביב: בצל הקורונה שוכרי הדירות נוהרים לפתח תקווה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות של 5% לאחר הורדת הריבית

מדד ת"א 35 זינק ב-4.88%%,  מדד ת"א 90 קפץ ב-5.5% ומדד הבנקים עלה ב-2.2% ● לפי הערכה מעודכנת של חטיבת המחקר של בנק ישראל, המשק רשם צמיחה שלילית של 5% ברבעון הראשון

מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן והשר דוד אמסלם. / צילום: יוסי זמיר

מסתמן פתרון לאינטרנט רחב פס באזורי פריפריה מרוחקים בישראל

משרד התקשורת החליט להתיר למפעילי התקשורת, כולל בזק, לספק באופן מיידי שירותים רחבי פס במקומות שבהם אין פריסת תשתיות נייחות ● המשך האסדרה של התחום יגיע לאחר סיום המשבר

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

עמיר פרץ ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

פרץ הודיע על פיצול העבודה-מרצ: סיעת העבודה תתמזג לתוך כחול לבן

יו"ר העבודה: "הלכנו לאיחוד כי הייתה סכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה. כיום איננו רואים עין בעין את האופן בו יש לשרת את עם ישראל" ● ח"כ מרב מיכאלי: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס"

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

אפקט הקורונה: סופר-פארם סוגרת זמנית 9 סניפים

הסיבה לסגירה היא ירידה משמעותית בפעילות ● בחברה העדיפו לנייד את כוח האדם לטובת חנויות עמוסות ולפעילות האונליין

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

ולדימיר פוטין ומוחמד בין סלמאן / צילום: Natacha Pisarenko, AP

לא מוותרות: כך רוסיה וסעודיה הכניסו את שוק הנפט למרוץ נגד הזמן

דחיית כינוס החירום של אופ"ק לא מבשרת טובות למפיקות הנפט, שנלחמות בקריסת מחירו ● בשעה שסעודיה ורוסיה ממשיכות להתכתש ביניהן, הצפת העולם בנפט גולמי מתרחבת

בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים / צילום: אדי מוהאלנד, AP

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,312,494 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 72,636 אנשים ● בצד החיובי - 275,068 בני אדם כבר החלימו

כוחות ההצלה הקזחיים מפנים את הריסות המטוס / צילום: ועדת החירום של משרד הפנים בקזחסטן

סיכום תאונות התעופה ב-2019: ירידה במספר התאונות ביחס ל-2018, אולם עם 240 קורבנות

שנת 2019 הסתיימה עם 53 תאונות אוויריות - 8 מתוכן הוגדרו כתאונות קטלניות שגבו את חייהם של 240 בני אדם, רובם נהרגו ב-3 תאונות

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה

אנשי הצוות הרפואי במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בפדלונה, ברצלונה, מנסים להציל חולי קורונה במצב קשה / צילום: Anna Surinyach, Associated Press

מהראשונות בעולם: ישראל תבצע ניסוי קליני בתרופה יפנית נגד קורונה

התרופה אביגן נבחנת לטיפול במחלת הקורונה בשלביה הראשונים וכעת נבדק האם ביכולתה לקצר את משך המחלה ולמנוע הידרדרות למצבים קשים ● הניסוי, שיתבצע ב-80 חולים בבתי החולים הדסה ואיכילוב, צפוי להתחיל בשבועות הקרובים

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

בורסות אסיה נסחרות בהמשך להאטה בקצב ההדבקה בקורונה באיטליה ובארה"ב

אמש בניו יורק הבורסות קפצו בחדות על רקע האופטימיות נוכח הדיווחים על ירידה בקצב ההדבקה והתמותה באיטליה וארה"ב

נשים מחכות בתור למכולת בברצלונה, ספרד / צילום: Emilio Morenatti, AP

מילות קוד וקו חם בווטסאפ: כך מתמודדים בעולם עם העלייה באלימות נגד נשים

הסגר שנכפה על רבים ברחבי האירופה מביא לעלייה במספר מקרי האלימות במשפחה ● בניסיון להתמודד, רשויות וארגוני הנשים פיתחו דרכים חדשות כדי להנגיש עזרה לנשים וילדים פגיעים

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: קשה לסרב למעסיק, אבל לעובדים אסור לקחת חלק בהונאה

מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בזמן משבר הקורונה, ובכל זאת דורשים מהם להמשיך לעבוד - הם עבריינים ● לעובדים יש עילת תביעה נגד המעסיק

חנויות סוגרות בניו יורק / צילום: David Boe, AP

מודי'ס: רבע מהכלכלה האמריקאית נמחקה במגפת הקורונה

מניתוח מקיף שנעשה בוול סטריט ג'ורנל עולה כי התפוקה היומית בארה"ב ירדה ב־29% ביחס לשבוע הראשון של מרץ, לפני גל סגירת העסקים