גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צביקה גיור נזכר בימיו ככדורסלן, אליעזר שקדי מספר על החלום של אביו

וגם: אופיר קרני מקפיד להתרחק מהתקשורת, אבל עתה הוא במוקד של תביעה נגד חברת דן

אליעזר שקדי, צביקה גיור / צילום: תמר מצפי
אליעזר שקדי, צביקה גיור / צילום: תמר מצפי

אנדורן, בן הזוג והתביעה נגדו

אופיר קרני מקפיד להתרחק מהתקשורת, אבל עתה הוא במוקד של תביעה נגד חברת דן

ביום חמישי נחשף ב"גלובס" כי מתווכי הנדל"ן אליאב עיני, אסף עטיה ונורית אבידר לוי וחברת מעוף יועצי נדל"ן שבבעלותם תובעים מחברת האוטובוסים דן כ-2.9 מיליון שקל דמי תיווך עבור עסקת המכירה של בניין משרדים בהרצליה פיתוח לידי קבוצת דלק של יצחק תשובה תמורת 245 מיליון שקל.

התביעה היא כנגד "החברה המאוחדת לתיירות", חברה-בת של דן המרכזת את פעילות הנדל"ן שלה, ונגד אופיר קרני, סמנכ"ל הכספים של החברה-האם. פרט שלא מופיע בתביעה הוא היות קרני בן זוגה ואבי שלוש הבנות של יעל אנדורן, לשעבר מנכ"לית משרד האוצר.

קרני משמש בתפקידו הנוכחי מאז 2005. הוא הכיר את אנדורן באוצר, בו עבד באגף התקציבים במשך 6 שנים, לפני ש"חצה את הכביש" לדן. בתפקידו האחרון באגף היה קרני רכז תחום התחבורה, שעוסק בין היתר בתחבורה הציבורית.

בראיון שנתנה בעבר ל"כלכליסט", טענה אנדורן כי האמביציות שלה ושל בעלה לא מתנגשות בחיי היומיום. "כל אחד עושה את הקריירה שלו ונותן מקום לשני. יש גם תמיכה מאוד גדולה, והקריירות שלנו כמעט לא נוגעות לאופן שבו אנחנו מגדלים את הבנות שלנו".

יעל אנדורן ואופיר קרני / צילום: איל יצהר, אסף מרדכי

כדאי לאבי גבאי לעלות לארובה?

למורת-רוחה של חברת החשמל, מאז נכנס לתפקידו השר לאיכות הסביבה, אבי גבאי, קידם מאמצים כדי שזו תפחית את השימוש בפחם. לאחר עימותים בינו לשר יובל שטייניץ, הוסכם שהיא תפחית את ייצור החשמל מפחם ב-15%.

ייתכן כי זה הרקע להזמנת החברה, בראשות עופר בלוך, את השר גבאי לביקור אצלה, כפי שעשה בשבוע שעבר. החברה הזמינה אותו להתרשם מפרויקט הפחתת הפליטות בתחנות הכוח אורות רבין שליד חדרה ורוטנברג שליד אשקלון, שנועד להפחית את זיהום האוויר הנוצר בעת הפעלת היחידות בפחם. מדובר בפרויקט שעלותו, לפי חברת החשמל, היא כ-8 מיליארד שקל.

העימות שתואר כאן בין השר לחברה הוא כנראה גם הרקע לכך שרגע לפני שעלה לארובה בגובה שדל 250 מטר, הוא צייץ בטוויטר "עומדים לעלות לקצה הארובה, ואני לא ממש פופולרי בחברת החשמל". כשעלה גבאי למרומי הארובה, הוא אמר: "דברים שרואים משם לא רואים מכאן".

עופר בלוך, אבי גבאי / צילום: יוסי וייס

אלכוהול כיד המלך

אנשי עסקים שעוברים בנתב"ג מכירים את טרקלין המלך דוד, מקום המפגש בשדה התעופה לנוסעי המחלקה הראשונה וחברי מועדון הנוסע המתמיד של אל-על.

עכשיו מתחדש שם התפריט, הכולל מאפיה פעילה במקום, אספרסו בר, בר וויסקי ובר יין. במסגרת זו נסגרו שיתופי-פעולה עם מספר גורמים, בין היתר יקבי רמת הגולן וקפה ג'ו, וכן לראשונה יוצב בקומת הגלריה "The Glenlivet Lounge" - טרקלין הסינגל מאלט וויסקי של טמפו אלכוהול.

חדש בגלריה לאונג' / צילום: אנטולי מיכאל

קו התלונות למנכ"ל פתאל 

בסוף השבוע ארגנה רשת מלונות פתאל 3 ימי נופש ל-400 ספקים שלה במלון ליאונרדו באשדוד. היו שם קובי פז מבזק; עופר איתני, יו"ר איתני גרופ; ג'ק בר; חגית אדלר; אילן שבע (ביכורי שדה); עזר שר שלום (הבעלים של חברת פעמית); רפי פופלבסקי מסנו; ואבינועם בן-מוחה.

בתוכנית היו הופעות של אדיר מילר ועינת שרוף והרצאות של שלמה מעוז ורביב דרוקר.

מנכ"ל רשת פתאל, ראובן אלקס, עלה לדבר ותיאר בהומור משהו מההתנהלות המקצועית: "מיקי (פולג, סמנכ"ל הרכש) עומד איתכם בקשר במהלך כל השנה, ואני הטלפון השני בחברה. כשיש לכם תלונות, אתם מתקשרים אליי".

ראובן אלקס / צילום: עינת לברון

הגובה כן קובע

למה לא רוצים להצטלם עם מנכ"ל ניופאן, ואליעזר שקדי על חלומו הפרוע של אביו

צביקה גיור, מנכ"ל ניופאן, היה בצעירותו שחקן כדורסל בבית"ר תל-אביב. הוא פרש בגיל 28, כשהשחקנים הזרים החלו להיכנס לליגה בהמוניהם.

ביום שישי ארגנה חברת ניופאן שבהנהלתו אירוע ללקוחות והשותפים העסקיים שלה, והיה אפשר למצוא שם חיבור בין הקריירה הראשונה שלו שהסתיימה לפני שנים לזו הנוכחית. היה שם ממכבי תל-אביב של היום המנכ"ל, אלי דריקס, וממכבי של פעם, מוטי ארואסטי וגם שוקי שוורץ, שהוא שותף עסקי של גיור. שוורץ וגיור רכשו לפני עשור את חברת טולמנ'ס, יחד עם יורם באומן ורו"ח יצחק סוארי, שאף הוא הגיע לאירוע.

עוד היו שם: רונן בראל, יו"ר ארנסט אנד יאנג; שמואל פרנקל, מנכ"ל אפסילון; לאון אדרי, מבעלי הסינמה סיטי; דן אורנשטיין, מנכ"ל צ'מפיון; רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרט; גיל סמסונוב; רמי ואירנה שלמור; יונה פוגל, מנכ"ל פז; רונה אנג'ל; חן למדן, מנכ"ל אוריין; וכמה מבכירי ענף החשמל.

החיבור הזה, בין הכדורסל לעסקים, גם הביא לסצנה מעניינת. כשהתבקשו להצטלם עם גיור, כמה מהמוזמנים סירבו בחיוך, שהרי הצילום לא ייראה טוב מבחינתם בשל גובהו של גיור. אפילו שוורץ, ששיחק כפורוורד וגובהו הוא כמעט 2 מטר, סירב בתחילה לצילום מסיבה זו. לבסוף רובם התרצו.

גם אליעזר שקדי, לשעבר מפקד חיל האוויר ובהמשך מנכ"ל אל-על, הגיע לאירוע וסיפק "שיעור בציונות". הוא סיפר כי בהיותו מפקד החיל, לקח פעם את אביו, ניצול שואה מהונגריה, לפגישה בבית הנשיא שמעון פרס עם נשיא הונגריה. שקדי תיאר באירוע כיצד התרגש אביו ואמר כי בחלום הכי פרוע שלו בצעירותו לא ציפה לדבר כזה, שיום אחד הוא יפגוש את נשיא הונגריה בבית הנשיא של מדינת ישראל, כאשר בנו הוא מפקד חיל האוויר הישראלי.

אליעזר שקדי, צביקה גיור / צילום: תמר מצפי

מובילאיי והמגפה האחרונה

זיו אבירם משמח את ההורים ומנבא על העתיד בכבישים

בדיור המוגן אחוזת בית הכרם מתגוררים לא מעט דיירים שהם הורים של בכירים במשק. המקום החליט לאחרונה להזמין את הבנים המוכרים להרצות.

בין המרצים היו פרופ' אלישע מוזס, בנה של הדיירת קרין מוזס, מהמחלקה לפיזיקה במכון ויצמן למדע, שהרצה על בינה מלאכותית; פרופ' דרור חרץ, בנה של הדיירת חנה חרץ, המשמש כיום כמנכ"ל חברת VBL, שהרצה על טיפול גנטי ומניעת מחלות לב ועל פיתוח תרופה שחונקת תאים סרטניים; הפרופ' למשפטים והאלוף במיל' ישי בר, חתנה של הדיירת אלקה אייזנברג, שהרצה על הנושא "בין משפט לאסטרטגיה - הפעלת כוח צבאי בישראל 2016"; וגם זיו אבירם, מייסד ומנכ"ל מובילאיי ובנם של הדיירים דניאל ופרידה אבירם.

אבירם הבן סיפר כי בעידן שבו האנושות התגברה על המגפות, המגפה האחרונה שנשארה היא תאונות הדרכים, ממנה מתים 1.5 מיליון אנשים מידי שנה, כאשר החברה שהקים נותנת מענה למגפה הזו.

לאבירם היו מספר אמירות מעניינות באירוע ביחס לעתיד. לשאלת הדיירים, מתי יהיו רכבים אוטונומיים על הכביש, הוא אמר כי להערכתו זה יקרה בסביבות 2022. הוא גם נשאל אם בעתיד יהיה צורך ברישיון נהיגה וענה בשלילה. לדבריו, יגיע היום שלימוד נהיגה ורישיון לא יהיו רלוונטיים, כי נוכל לתכנת את הרכב להביא אותנו לעבודה ומשם להמשיך כדי לקחת את הילד לבית הספר.

מנכלי"ת אחוזת בית הכרם, אורלי גולן, סיפרה כי בשיחות עם הדיירים, הם מרבים להתגאות בבני המשפחה המשמשים בתפקידי מפתח במשק, באקדמיה ובאמנות. "לכן חשבנו שנכון יהיה ליהנות ממגוון הרצאות ואירועים בהשתתפות דור ההמשך", היא אמרה.

זיו אבירם וההורים / צילום: יחצ

עוד כתבות

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר