גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ניהול סיכונים לא נכון עשוי להשאיר את החברה פגיעה"

דורון בירן, סמנכ"ל הכספים של מוטורולה סולושנס, מסביר על צמיחה עסקית של החברה, האתגרים הניצבים לפניה, ניהול סיכונים ומנהיגות

דורון בירן / צילום: יחצ
דורון בירן / צילום: יחצ

מוטורלה סולושנס (Motorola Solutions) ישראל הוקמה בשנת 1964 בתקופה, שבה ישראל עדיין נאבקה על קיומה, והיתה הראשונה לפתח את תעשיית התקשרות ארץ בכלל ותעשיית הניידות והאלחוט בפרט. בישראל הוקמה השלוחה הראשונה של מטה חברת מוטורלה מחוץ לצפון אמריקה, והחברה אף בחרה להקים כאן מרכז מחקר ופיתוח.

האתגרים הייחודיים לישראל, יחד עם איכות מוצרי מוטורולה, הובילו למספר רב של פריצות דרך טכנולוגיות ולפרויקטים אשר זכו לתהודה עולמית. כל פרויקט, בכל קנה מידה, תוכנן ויושם בהתאם לתובנות ועל בסיס צרכים מעשיים שעולים מהשטח. דורון בירן, סמנכ"ל הכספים של מוטורולה, מספר על הצמיחה העסקית של החברה, האתגרים הניצבים בפניה, ניהול סיכונים בה ומנהיגות.

ספר לנו על הרקע המקצועי שלך

"אני בעל תואר ראשון בכלכלה וכספים ותואר מוסמך במנהל עסקים. לאחרונה אף הוסמכתי כמומחה בניהול סיכונים (CRO). אני מאמין ששירותי הצבאי בצה"ל בסדיר ובמילואים, שבמהלכו הגעתי לדרגת סגן אלוף, סיפק גם כן יסודות חשובים לקריירה המקצועית שלי.

"הקריירה שלי ב-מוטורולה סלושנס החלה לפני כ-20 שנים", מספר בירן, "בתחילת הדרך, הצטרפתי למפעל של החברה בערד כחשב פעילות הייצור בישראל ולאחר מכן שימשתי כחשב מרכז הפיתוח למשך מספר שנים. בהמשך, מוניתי לחשב פעילות ה-Go-to-Market (מכירות) בישראל. לאחר עשור בעולם הפיננסים, החשבות והכספים, עברתי לארגון המכירות ומילאתי במשך 6 שנים תפקידים עסקיים, שבמסגרתן הקמתי ומיזגתי מספר פונקציות תפעוליות בישראל. ובסופו של דבר, שימשתי סמנכ"ל התפעול של מוטורולה סלושנס ישראל במשך שלוש שנים. לאחר מכן מוניתי לסמנכ"ל הכספים של מוטורולה סלושנס בישראל ו-Sub-Saharan Africa, שזהו תפקידי בשלוש השנים האחרונות.

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"היקף האחריות שלי רחב מאוד. ראשית, אני אחראי על החשבות העסקית בחברה, אך גם על תחומי המיסוי, גזברות ועל שאר הנושאים הפיננסיים בה. בנוסף, ארגון הרכש בישראל כפוף לי, ואני מנהל את הקשרים העסקיים השוטפים עם קבלני המשנה שלנו בישראל. לאור אופי העסקים, קיימת חשיבות מיוחדת למחלקת האבטחה בישראל, והיא נתונה לרגולציה קפדנית . גם מחלקה זו מדווחת ישירות אלי".

מהו האתגר הגדול ביותר כסמנכ"ל כספים ראשי של ארגון?

"כסמנכ"ל כספים אתה נדרש להתמודד מידי יום עם סוגיות רבות. עלייך להתעדכן באופן שוטף במידע רב, ולהיות בעל יכולת תגובה מהירה לאתגרים מיד עם התרחשותם. בה בעת, אסור לך לאבד מיקוד ולהתעלם מההיבטים שיכולים לשפר את החברה ומשפיעים עליה לטווח ארוך. זוהי הסיבה שהאתגר הגדול ביותר בתפקיד הוא קביעת סדר העדיפויות. מנהל הכספים הראשי הוא שאחראי להבטיח תעדוף נכון של הסוגיות השונות בארגונו, על מנת לוודא המשך השיפור של הארגון, צמיחה חיובית ותוצאות בריאות."אחד הדברים שזוהו אצלנו כבר לפני מספר שנים כאשר מיסדתי את תהליך ה-

B&Q) Bid and Quote) בחברה, הוא שיש לנו צורך בתהליך מסודר לניהול סיכונים בעסקאות. חיפשנו דרכים כדי לייעל את התהליך מצד אחד ומצד שני לטפל באופן מהיר ושוטף - מחד בשיפור אחוזי הזכייה במכרזים ומאידך בהקטנת הסיכונים לחברה וניהולם. כיום, לאחר שעברנו מספר שלבים ושינויים, קיימת אצלנו בחברה מערכת שהיא גלובלית וממוחשבת, המאפשרת לזהות ולנהל סיכונים של עסקאות. אנחנו מזינים אל המערכת את כל הפרטים ודרכה מתריעים על סיכונים כבר בתהליך אישור העסקה. אנו מגישים כחלק מתהליך אישור העסקה, תוכנית לטיפול בסיכונים וכמובן מבצעים לאחר מכן מעקב שוטף אחר ניהול הסיכונים כחלק מניהול הפרויקטים אצלנו".

לדברי בירן, "ניהול סיכונים לא נכון עשוי להשאיר את החברה פגיעה. בחברה כמו מוטורולה קיים מנעד רחב של סיכונים שיש לנהל ואנחנו מתמודדים איתם ברמה היומיומית. לדוגמה: ביטוחי סחר חוץ באופן שוטף לעסקאות באפריקה על מנת להפחית את הסיכון על קבלת התשלומים מהלקוחות, ביצוע Due Diligence באופן שוטף לעסקאות המתבצעות באמצעות ערוצי מכירות של צד ג', על מנת לוודא שהכול תקין בהתקשרות הזו ושאין בעיות של אתיקה וחשיפה לחברה. עבודה לא נכונה בשווקים הללו, עשוייה להפיל עסקאות מחד, ומאידך להעמיד את החברה במצב פגיע".

מהם האתגרים העיקריים העומדים בפני החברה שלך?

"הצרכים הבסיסיים בפתרונות הן מצד לקוחות ממשלתיים והן מצד לקוחות מסחריים, נותרו לדעתי ללא שינוי. לאור זאת, בשנים הבאות עלינו לבחון היטב את השינויים הטכנולוגיים בשוק הגלובלי, ולוודא שאנו בישראל מוכנים להם. אני גם מודע לכך שלאור הצטרפותה של ישראל לארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) יחולו, קרוב לוודאי, שינויים ברגולציה מעבר לשינויים שהממשלה כבר הנהיגה. כחברה מקומית בישראל עלינו להיות מודעים לשינויים הרגולטוריים הללו ולהבטיח שנהיה מוכנים אליהם היטב".

מהי העצה הטובה ביותר שהיית נותן למנהלי כספים ראשיים אחרים?

"מנהל כספים ראשי חייב בראש ובראשונה להנהיג, להחזיק ביכולת להתמודד עם אתגרים, ובו בזמן להיות בעל פרספקטיבה רחבה. הפילוסופיה המקצועית שלי מבוססת על גישת 'רץ המרתון'; עליך להכיר בכך שהדרך לפניך היא ארוכה, ולהתכונן בהתאם. עליך להבין שזה לא יהיה קל, ובמהלך הריצה להיות בעל המוכנות הנפשית הנכונה, שהרי הדחף לוותר ולהרים ידיים יעלה שוב ושוב. העיקרון הזה תקף גם בקריירה; עליך להיות מוכן לרוץ למרחק ארוך, ולוודא שהצבת לעצמך אתגרים שהם אמנם ברי הישג, אך קשים דיים. יש לבחור אתגרים שיועילו לעסקי החברה ויתמכו בה בכדי שתשתפר. לאחר מספר שנים, אתה עשוי לחשוב לעצמך שזהו, אתה מכיר כבר את העבודה, אך עליך לשאול את עצמך כל העת באילו אופנים אחרים אתה יכול לתרום לצמיחת החברה בשנים שיבואו - זהו הערך הטמון בהצבת אתגרים.

זוהי גם הסיבה שאני עובד במוטורולה סלושנס כבר 20 שנה. אנו ממשיכים ומציבים לעצמנו אתגרים, ופועלים רבות עבור הלקוחות ברגעים החשובים קרי, תמיכה בפעילות שלהם שמרביתה עוסקת בביטחון האוכלוסייה והצלת חיים. אני סבור שעבודת החברה זוכה להערכה רבה, ומשמעות הדבר היא שהתרבות הארגונית שלנו מיוחדת מאוד".

מה לדעתך יהיה הפרויקט הגדול הבא של החברה?

"למרות שאיני יכול לספק נתונים ספציפיים, כחברה הפועלת בישראל, היעד המתמשך והעיקרי שלנו הוא להבטיח צמיחה עסקית. למרבה המזל אנו חברה יציבה הזוכה להערכה רבה בשוק הישראלי. עם זאת, עלינו להבטיח תמיד שאנו שומרים על רמת ביצועים טובה כדי לתרום לצמיחת החברה וכלכלת ישראל.

התחום בו ניכרות הזדמנויות מיוחדות הוא עולם הסטארט-אפים, בייחוד בישראל שהיא אומת הסטארט-אפ. כדי להמשיך ולצמוח, עלינו לפתח עסקים בקצב דומה או מהיר יותר מזה של היום. משמעות הדבר היא ניצול התרבות העסקית החדשנית של ישראל לטובתנו, והרחבת המערכת האקולוגית-עסקית שלנו כדי לתרום לחברה ברמה הגלובלית".

עוד כתבות

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

ועדת התחרות באשראי: "לא נרשמה ירידה בריבית באשראי צרכני"

היום פורסם הדוח השני של "הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי", שמשותפת למשרד האוצר ולבנק ישראל ● "בניתוח נתוני 2016-2018 נרשמו אינדיקציות פרו-תחרותיות בשוק האשראי הצרכני, לאחר השלמת מספר צעדים בנושא"

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: כך תדעו איך להתייחס לשמועות הקורונה שהגיעו אליכם ממקורות לא רשמיים

קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית ● המשרוקית של גלובס

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,000 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על מענק הסיוע לעצמאים נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות