גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חומר נפץ חברתי-עסקי

אם חברה כמו צ'ק פוינט תצא מישראל, זה יהיה שבר גדול לחלום ההיי-טק הישראלי

גיל שויד / צלם: יונתן בלום
גיל שויד / צלם: יונתן בלום

יזם ההיי-טק, גיל שויד, מייסד ומנכ"ל חברת צ'ק פוינט המצליחה, עורר השבוע דיון ציבורי רחב כשאמר כי התנאים העסקיים בישראל הורעו מאוד בשנים האחרונות, ועלולים לדחוף חברות כמו צ'ק פוינט החוצה, לחו"ל. שויד התייחס בדבריו למכלול של פעולות ממשלתיות, שנוגעות לאקלים העסקי הנוהג בישראל, ובכלל זה נטל המיסוי, הביורוקרטיה והרגולציה, אך מיצה זאת באומרו כי "קיימת תחושה של עליהום על החברות בישראל".

שויד אינו לבדו. קריאתו מהדהדת טענות של בעלי חברות ומנהלים בכירים במגזר העסקי - על עודף רגולציה, ועל כך שהם הפכו בשנים האחרונות לכליא-ברק הקולט ומנקז אליו את זעם הציבור, בנושאים כמו יוקר המחיה, פערי שכר, היעדר הזדמנויות, אי-שוויון חברתי וכדומה.

ואכן, בישראל מתפתחת בשנים האחרונות תרבות עממית, עוצמתית, של "עליהום" על המגזר העסקי הרווחי, תוך ניסיון להשחיר את פניהם של בעלי העסקים. תרבות זו מחלחלת לשכבות רחבות בחברה, ומלובה על-ידי פוליטיקאים - חלקם ציניים, חלקם אידיאולוגיים - וזוכה לגיבוי מאנשי-רוח ומאינטלקטואלים. מדובר בתערובת נפיצה של אנטי-קפיטליזם ואנטי-ממסדיות, משולבת בהלך-רוח כללי של אי-נחת וחוסר שביעות-רצון מתפקוד המערכות הפוליטיות והחברתיות.

החלטת רשות המסים למסות את חברות האינטרנט הזרות המקיימות פעילות עסקית מהותית בישראל, עוררה כצפוי רעש גדול. אחרי הכול, מדובר במהפכה בתחום המיסוי, הצפויה להשפיע דרמטית על פעילותן של חברות ענק, כמו גוגל, פייסבוק ואמזון, ולהשפיע כנראה גם על ייקור עלויות מוצרים שיימכרו לצרכן דרך האינטרנט.

נא לזכור, ישראל מתחרה כיום, ראש בראש, בשורה גדולה של מדינות שכל אחת מהן שואפת למשוך לתחומה כמה שיותר חברות רב-לאומיות ומשקיעים זרים. כשהסנטימנט של המשקיעים הזרים מתחיל לצאת נגד מדינה מסוימת, היא עלולה לצאת בשן ובעין. ראו מקרה ברזיל לאחרונה, שהייתה עד לא מכבר חביבת המשקיעים. מדינות לא מעטות יכולות להציע כוח עבודה במחירים נמוכים יותר מישראל - אמנם לא באותה מיומנות מקצועית, אבל מספיקה - לספק תמריצים עסקיים טובים יותר, ולעגן אקלים עסקי מזמין ונוח יותר.

ועוד נזכיר, כי ישראל השלימה בשלושת העשורים האחרונים מהפך כלכלי חסר תקדים בהיקפו ובמהותו, שאסור לסגת ממנו. עיקרו - מעבר מכלכלה ריכוזית סגורה, עם מגזר ציבורי גדול ונטל מס מעיק, לכלכלת שוק פתוחה ותחרותית, המושכת השקעות זרות, ומשתלבת בהצלחה בתהליכי הגלובליזציה של השווקים הפיננסיים.

בד בבד, המדינה שינתה את תמהיל כלכלתה, תוך הסטת מרכז הכובד ממשק ממוקד ייצור תעשייתי, עתיר ידיים עובדות, לכלכלה עתירת-ידע המבוססת על פיתוח חדשנות טכנולוגית, דבר שהביא ליצירת תעשיית היי-טק משגשגת. מהלך זה שינה את כלכלת ישראל מהקצה לקצה, והפך אותה למיני-מעצמה כלכלית. 300 ויותר מרכזי המו"פ של החברות הגדולות, מספקים כיום יותר מ-52 אלף מקומות עבודה, והם אחראים בעקיפין על העסקתם ופרנסתם של כרבע מיליון איש.

אלא שכל ההישגים האלה נתונים עתה בסכנה.

לפי נתונים של מכון המחקר IMD (ל-2015), אשר חוקר מצבי שוק של מדינות העולם - ישראל מובילה בכל הפרמטרים החיוניים והחשובים לבנייה ולקיום תעשייה טכנולוגית המפתחת חדשנות. עם זאת, כך עולה מהדוח, קיים פער ניכר בין היכולות המדעיות-טכנולוגיות-מחקריות של ישראל, המעמידות אותה בראש הטבלה העולמית, לעומת היכולות בתחומים אחרים, כמו תשתיות פיזיות, פריון, ומשיכת משקיעים זרים.

למשל, אם משווים בין ישראל לאירלנד, שהיא אחת המתחרות המובהקות שלנו על השקעות זרות בתחום הטכנולוגי, מתברר כי אירלנד משיגה ציונים טובים מישראל בכמה תחומים קריטיים. לדוגמה, אירלנד ניצבת במקום הרביעי, הגבוה, בתחום משיכת השקעות זרות, אבל ישראל ניצבת במקום ה-28, הנמוך. גם האקלים העסקי באירלנד זוכה לדירוג גבוה - 4 לעומת 26 בישראל.

יתר על כן, אירלנד הודיעה לאחרונה, כי בכוונתה להוריד עוד יותר את מס החברות הנהוג בה, 12.5%, שגם כך הוא אחד הנמוכים בקרב המדינות המפותחות. וכך תקום בה קטגוריית מס חדשה ונמוכה - עבור חברות והכנסות הקשורות לפטנטים ולקניין רוחני.

ובחזרה לישראל. במצב תחרותי כזה, על מקבלי ההחלטות לנהוג בזהירות ולעצב כאן אקלים עסקי מעודד יזמות, ומושך משקיעים זרים, תוך איזון עדין ומושכל בין צרכים חברתיים לבין אינטרסים עסקיים. ומעל הכול - לא להרוס את מה שנבנה כאן בעמל רב, במשך שלושה עשורים.

אם חברה כמו צ'ק פוינט תצא מישראל, זה יהיה שבר גדול לחלום ההיי-טק הישראלי, ויש למנוע זאת. במובן זה, דבריו של גיל שויד הם אות אזהרה חמור. הקריאה הדרמטית שלו על כך ש"דוחפים החוצה חברות ישראליות", חייבת למצוא אוזן קשבת אצל הקברניטים בטרם יהיה מאוחר מדי.

■ הכותבת היא מנהלת שותפה בפירמת עורכי הפטנטים "לוצאטו את לוצאטו", חברת הוועד המנהל של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מ"מ ראש מועצת עומר ויו"רית עמותת "יחדיו". 

עוד כתבות

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

העסקה נסגרה: סופטבנק מקבלת את השליטה ב-WeWork, אדם נוימן יקבל 1.7 מיליארד דולר

העסקה משקפת ל-WeWork שווי של כ-8 מיליארד דולר ● המייסד והמנכ"ל אדם נוימן יקטע את מרבית קשריו עם החברה ● סופטבנק תשקיע כ-3 מיליארד דולר ברכישת מניות החברה, ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שהייתה מתוכננת לשנה הבאה

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם ה"ברקזיט"

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי פעם, בעד הסכם "ברקזיט" כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד ה"ברקזיט" יידחה אחרי ה-31 באוקטובר ●  הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

נכס של הרץ בניו אורלינס / צילום: מצגת החברה

סלקטיביות באמריקאיות: קשיים בהנפקת המניות המתוכננת של חברת הרץ בת"א

במסגרת ההנפקה תכננה הרץ גרופ לשנות את סיווגה לקרן השקעות בנדל"ן בארה"ב (קרן ריט), כחלק ממהלך הנפקה הנחשב ארוך ומורכב יחסית, והינו ראשוני מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שעד היום גייסו אג"ח בבורסה המקומית

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה