"לא נכון שהרווח לקבלן במחיר למשתכן הוא נמוך"

אמיר נחום, מבעלי אורתם סהר: "אין טעם לקנות היום קרקע שלא במחיר למשתכן, במיוחד בערים שבהן יש גם פרויקטים של מחיר למשתכן"

אמיר נחום / צילום: איל יצהר
אמיר נחום / צילום: איל יצהר

בשבוע שעבר זכו אורתם סהר וגינדי החזקות במכרז של מחיר למשתכן בראש העין, במסגרת השותפות החדשה בין שתי החברות. מדובר במתחם שמאפשר הקמה של 264 דירות מוזלות לזכאים, ובמה שלדברי אמיר נחום, מנכ"ל ומבעלי חברת אורתם סהר, הוא צעד ראשון בשותפות שמטרתה הפיכת מחיר למשתכן למקור עיסוק מרכזי בתקופה הקרובה. "שיתוף הפעולה שלנו עם גינדי החזקות הוא לא חדש, כי אנחנו משתפים פעולה כבר כעשר שנים בפרויקטים שונים שבנינו בעבור החברה.

"לאחרונה קיבלנו החלטה להתמקד בייזום, להפסיק לבנות בעבור אחרים ולעבור לביצוע עבור שותפות בייזום. החלטנו שנהיה שחקן משמעותי במחיר למשתכן משום שזה משרת היטב את האסטרטגיה להפוך מקבלן ליזם-קבלן. גינדי החזקות הבינו את יתרון שלנו בתכנון וביצוע וזה מתחבר ליתרון שלהם בצד המימון והשיווק".

- אבל במחיר למשתכן אין שיווק. כל הדירות מכורות מראש.

"נכון, אבל בהמשך ייתכן שיהיה שיתוף פעולה נוסף. כרגע היתרון החשוב הוא הנושא המימוני. הם נתנו לנו הון עצמי של 100 מיליון שקל לפרויקטים הללו ואחרי הסכום הזה הם יעבירו 75% מההון העצמי הנדרש ואנחנו 25%. המימון הראשוני יאפשר לנו קידום ובנייה של כאלף דירות וזה יתרון ענק. במקום להיות מעורבים בכמה מאות דירות לבד, יהיו למעלה מאלף ביחד".

- במחיר למשתכן הרווח מראש נמוך, ואתם תצטרכו עוד לחלק את הרווח.

"הטענה שהרווח לקבלן או ליזם במחיר למשתכן הוא נמוך אינה נכונה. אנחנו בלי רווח של 16% בפרויקט, לא ניכנס אליו. הרווח הוא תוצאה של תכנון נכון ושל ניסיון בביצוע. אנחנו יודעים לבנות ולתכנן כך שנצליח להוציא את הרווח המקסימלי שיספיק לשותפות. אנחנו מקבלים את הרווח מהקבלנות ומתחלקים ברווח היזמי יחד עם גינדי, והם מקבלים ריבית על המימון".

- אתם חושבים גם להמשיך השותפות מעבר למחיר למשתכן? גם על קרקעות פרטיות או מכרזים רגילים?

"אין טעם לקנות היום קרקע שלא במחיר למשתכן, במיוחד בערים שבהן יש גם פרויקטים של מחיר למשתכן. נוסף לכך, קשה למצוא קרקעות שהן לא מחיר למשתכן ומה שיש זה פחות או יותר קרקע פרטית. הבעיה היא שבגלל שאין מכרזי מדינה רגילים, מר ברקוביץ שמחזיק בקרקע ורצה עליה סכום מסוים מבין שהוא הפך עכשיו להרבה יותר מבוקש וגם הוא שווה יותר. בגלל זה אני גם חושב שמחירי הדירות ימשיכו לעלות - וגם בגלל המחסור החמור בעובדים. אם לא יביאו עוד עובדים זרים או יאפשרו ליותר פלסטינים להגיע וייעלו את המעבר במחסומים - אני לא יודע עד לאן מחירי הדירות עוד ימשיכו לעלות".

 

"בנק לא מתאבד"

נחום סבור שגם בנושא המשכנתאות לזוכים בהגרלות יתגלה היתרון של חברות גדולות. "בקרית מוצקין יש בנק מלווה וגם בראש העין. הבנק רואה תוכנית של יזם או קבלן שהיא הגיונית, עם רווח, ולוקחת בחשבון גם את הבלתי צפוי וניהול ותקורות, אז הבנק רוצה ללוות את הפרויקט ולתת משכנתאות.

"הבעיה היא שאם בא חובבן ונותן מחיר מאוד נמוך כדי לזכות, הבנק לא יהיה בטוח שהוא יוכל להשלים את הפרויקט אז ודאי שלא ייתן ליווי. זה מובן מאליו. בנקים לא הולכים על מחיר התאבדות. הבעיה הכי גדולה עם מכרזי מחיר למשתכן, היא שמחיר למשתכן הוא מכרז על ביצוע, אבל אין שום סעיף שקובע שמי שניגש צריך להיות קבלן. כל אחד יכול להציע כמה שהוא רוצה ולזכות בלי להבין בתחום.

"במכרזים הללו חייבים לתת סיווג קבלני כי במצב הקיים מפקירים את הזכאים. זה מתחיל ממאכרים ומחברות חסרות שם, שאם הם זוכים יש סיכוי שהבניין לא יקום, לא יהיה באיכות טובה, או כל מיני צרות אחרות".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988