גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"העברת מכון וולקני לצפון תהיה הרסנית לחקלאות בישראל"

פרופ' ג'ון המונד, מבכירי המכון למינהל מחקר חקלאי בארה"ב: "המהלך יפגע בניסיון המצטבר משום שרוב החוקרים לא יעברו לגור בצפון"

מטוס היינאן / צילום: יחצ ללא זכויות יוצרים
מטוס היינאן / צילום: יחצ ללא זכויות יוצרים

שר החקלאות אורי אריאל ("הבית היהודי") הכריז על כוונתו להעביר את מכון וולקני ממתחם בית דגן בראשל"צ לאיזור הצפון, והסביר זאת בפינוי קרקע יקרה למגורים במרכז הארץ, ובסיוע בפיתוח וייהוד הגליל. כנגד המטרות האלה עומד הצורך לשמר ולפתח את המחקר החקלאי דווקא עכשיו, כשמדעני החקלאות טוענים שהבעיות בחקלאות הולכות ומתרבות: מידבור, סחף קרקעות חקלאיות, המלחה וזיהום קרקע ומי תהום, בעיות הדברה והאבקה על ידי חרקים, בצורות ומזג אוויר משתגע.

למדעני המכון יש רשימה ארוכה של הישגים, וגם טיעונים טובים נגד המהלך: התוכנית יצאה לאוויר העולם ללא בדיקה יסודית של השלכות מהלך כזה על מכון וולקני, שפועל כבר 95 שנים בהצלחה בסביבה תומכת של משרד החקלאות, הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, מכון ויצמן ואוניברסיטאות בר אילן, תל אביב ובן גוריון. מכון וולקני מהווה למעשה את הציר המרכזי לביצוע מחקרים חקלאיים עם המוסדות האקדמיים הללו. ללא קשר יומיומי עם המוסדות האלה וללא פעילות מחקרים של סטודנטים, כולל לתארים הגבוהים - לא יתקיים מחקר חקלאי ולא יוכשר דור המשך.

עלות של מיליארדי שקלים למדינה

בפועל, רק מספר קטן ביותר של עובדי מכון וולקני יעתיקו את מגוריהם ועבודתם צפונה, לכן משמעות התוכנית היא פגיעה במקומות התעסוקה של מאות עובדים בדרוגים השונים, ולא מעבר המוסד צפונה כפי שהרעיון מוצג.

העברה צפונה של כל מכון וולקני, כולל התשתית הטכנולוגית והמחקרית של מרכז וולקני על כל מכוניו, לרבות המעבדות, חממות, בתי גידול והתשתית המחקרית - תעלה למדינה מיליארדי שקלים, ועל כן העלות מול התועלת תקטן משמעותית. מאידך תוכנית העברה כזו תשבית את המחקר למשך ההעברה. התוצאה מכך היא שמחקרים רבים ייעצרו ושיקומם יארך זמן רב, אם בכלל.

בהיבט הנדל"ני, לא התייעצו עם דב צור, ראש עיריית ראשל"צ, המתנגד בחריפות להעברת מעון וולקני וקורא לכוונה "מהלך הזוי". לדבריו, התשתיות הקיימות בבית דגן לא יעמדו ממילא בעומס של בנייה המסיבית על השטח שיתפנה, ויפגעו בריאות הירוקות של האזור, ולכן היעד האמיתי לתוספת יחידות דיור צריך להיות מחנה צריפין המתפנה. עוד לדבריו, ניתן לרכז את פעילות מכון וולקני על לא יותר מ-15% מהשטחים שעליהם הוא יושב כרגע, ללא צורך בפינוי של בניין אחד, ולבנות על יתרת השטח.

המועצה הלאומית לכלכלה שבראשה עמד יוג'ין קנדל, המליצה בזמנו לחזק את מכון וולקני בצפון ובדרום (ראו מסגרת על פעולות המכון) - אבל עמדת המועצה היתה ברורה: לא לפגוע בריכוז המחקר והפעילות באיזור הגיאוגרפי שבו היא מתקיימת כיום.

"הסיכון גדול והרווח יהיה קטן"

פרופ' ג'ון המונד, מבכירי המכון למינהל מחקר חקלאי בארה"ב (USDA), היה אחד מאלה שהצליחו למנוע ב-1983 את תוכנית ממשל רייגן להעביר את מכון המחקר המוביל בלצ'וויל במרילנד, כדי למכור את הקרקע ליזמי נדל"ן. המאבק הצליח.

"במהלך השנים קיימתי דיונים עם חוקרים רבים ממכון וולקני וביקרתי במרכז וולקני מספר רב של פעמים", אומר המונד, "וכמו כן כיהנתי כיו"ר הוועדה הטכנית המייעצת של BARD כך שאני בקיא באספקטים המגוונים של המחקר החקלאי באזורים השונים של הארץ. יש לי גם קשרי עבודה עם חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מהפקולטה לחקלאות ברחובות, מאוניברסיטת תל אביב וממוסדות מחקר נוספים כך שאני בהחלט מודע לחשיבות הגיאוגרפית בקיום אינטראקציה בין חוקרי מכון וולקני לחוקרים ממוסדות המחקר השכנים.

"העברה של מרכז וולקני יכולה לגרום להשלכות הרסנית לחקלאות ישראל, לדוגמא, העברה של מעבדה אחת למקום אחר באותו מוסד פוגעת ברצף העבודה לחודשים רבים; העברה של מוסד שלם למקום אחר יכולה לפגוע ברצף העבודה למספר שנים רב.

"נוסף לכך, מעבר כזה יפגע בניסיון שהצטבר במחקרים השונים משום שחלק מהחוקרים הבכירים לא יעברו. מרכז החיים שלהם נמצא בסמוך למיקום הנוכחי. גם חלק עיקרי מכוח האדם הטכני המיומן שצבר ניסיון רב ערך לא יעבור למיקום החדש וההכשרה של עובדים טכניים חסרי ניסיון יכולה לקחת חודשים רבים.

"העברה של וולקני יכולה לשבש קשות ואולי אף להרוס את היחסיים הפרודוקטיביים של חוקרים רבים ממרכז וולקני עם חוקרים מהאוניברסיטאות הקרובות ובכך גם תיפגע היכולת לגייס סטודנטים מתאימים לביצוע של המחקרים השונים בתחומי החקלאות. למיטב ידיעתי אין בצפון אוניברסיטה העוסקת בתחומי המחקר החקלאי והקמה של אוניברסיטה כזו תיקח שנים רבות.

"המיקום הנוכחי בבית דגן הוא מיטבי מאחר שיש גישה תוך כמה שעות אל כל אזורי הגידול ברחבי ישראל. העתקה של וולקני לצפון הארץ תקשה מאוד על ההתנהלות באזורי הגידול הרחוקים שבנגב ובערבה ותבזבז שעות וימי עבודה על כל נסיעה לדרום.

"ההעתקה תפגע אנושות באחד ממוסדות המחקר החקלאי המובילים בעולם. הסיכון גדול מדי והרווח שיתקבל יהיה נמוך מאוד; לכן כדאי לבחון את הרעיון מחדש, ביתר רצינות ובמקצועיות".

 

מכון וולקני פועל בשלושה מרכזים ברחבי הארץ:

צפון - נווה יער ליד רמת ישי, 1,800 דונם, 1,500 מתוכם מעובדים השאר כבישים ומבנים. כ-100 עובדים, כולל מספר סטודנטים, מתוכם 25 חוקרים בתחומים אלה: בשר לבקר, צמחים ארומטים, תבלינים ורפואיים, דלועיים, מטעים, גנטיקה של הצמח, עשבים רעים, הדברה ביולוגית ואנטומולוגיה, קרקע, מים וסביבה, חקלאות אורגנית. מעבדת ריחות לאומית.

דרום - מושב גילת, 2,500 דונם, כ-60 עובדים כולל מספר סטודנטים, מתוכם 14 חוקרים בתחומים אלה: חקלאות על סף מדבר - פיתוח ממשקי גידול למגוון רחב של גידולים כולל מטעים. דגש מיוחד על זית, פלפל, עגבנייה ובזיל, מחלות, מזיקים, סוג הקרקע ואיכות המים בנגב ובערבה. מעבדה לאבחון מחלות צמחים, מעבדה לאיכות שמן, שיטה לניבוי וחיזוי תכולת חנקן וזרחן בקרקע, מעבדה לאיכות קמח, שימור והספקה של אוסף זני ההדרים בישראל.

מרכז - בית דגן, ראשון לציון, 3,200 דונם, כ-900 עובדים כולל משתלמים וסטודנטים, מתוכם כ- 140 חוקרים בכל תחומי החקלאות והסביבה.

הסיכון גדול מדי

מרכזי מחקר חקלאי ותיקים בעולם צמודים בדרך כלל לאוניברסיטה אחת או יותר, ולניסיונות להזיז אותם יש מחיר:

הולנד - מכון המחקר היוקרתי PTG בנאלדוויק אולץ ב-1995 להתמזג עם מרכז מחקר בעיר אלסמר, במרחק 60 ק"מ. מתוך 190 חוקרים נותרו במכון הממוזג רק 20 חוקרים. הולנד איבדה מעמד מוביל בתחום מחקר חקלאות בבתי צמיחה.

קנדה - מרכז המחקר הפדרלי a.c.v.r.c בעיר ונקובר הועבר לפריפריה בקולומביה הבריטית. מרבית המדענים והעובדים פרשו ולא עברו. מערכת מחקרים ותיקה נהרסה למעשה.

צרפת - לפני שש שנים הוחלט להעביר מחקר שבדק את עמידות החיטה למחלות מהמרכז המוביל בעיר רן (RENNES) למרכזים קטנים אחרים. כל החוקרים העדיפו לעבור הסבה מקצועית ולהישאר בעיר, ולא ללכת בעקבות המחקר ולעבור למקום מגורים חדש. המרכז נפגע קשות ואיבד את מעמדו כמוביל בתחום.

מכון וולקני - תעודת זהות

כ-1.2 מיליון דונם מסך 3.3 מיליון דונם הקרקע החקלאית בכל הארץ הם בנגב, 421 אלף בשפלה ובהרי יהודה ושומרון, 408 אלף במרכז הארץ, 740 אלף בעמקים, 300 אלף דונם בגליל המערבי, ורק 230 אלף דונם בגולן ובגליל המזרחי.

עוד כתבות

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

לקוחות בחנות אפל בבייג'ין, בחודש שעבר  / צילום: רויטרס

עם חצי טריליון דולר, אפילו המגפה לא תחליש את ענקיות הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר הנוכחי חזקות מתמיד - עם קופות מזומנים דשנות, השקעות עתק על מחקר ופיתוח ונכונות לבצע רכישות • לא רק שהמוצרים והשירותים שלהן חיוניים בזמן המשבר, הן גם מסוגלות לנצל אותו כדי להשאיר את המתחרים הפוטנציאליים הרחק מאחור

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"