גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרגולציה בארה"ב על מניות הפארמה משפיעה על ת"א 25

לאמריקאים נמאס מתעלולי חברות התרופות הגדולות ומתכנוני המס ששיפרו את רווחיותן ■ שינוי החקיקה בנושא נותן אותותיו גם על המניות הגדולות בת"א

יהודה יגור / צילום: תמר מצפי
יהודה יגור / צילום: תמר מצפי

*** הכתבה בשיתוף מנורה מבטחים

לפני מספר חודשים החליט מנכ"ל חברת "טורינג פארמאסוטיקל" להעלות את מחירה של תרופה מצילת חיים מ- 13.5 דולר למחיר של 750 דולר - התייקרות של יותר מ- 5,000%. חברת טורינג לא פיתחה את התרופה שקיימת כבר משנת 1953, אלא קנתה את הפטנט עליה וכחודש לאחר הרכישה ביצעה את ההעלאה הדרמטית.

הסיפור של טורינג ותרופת הדראפרים השתלב היטב בקמפיין הבחירות של הילארי קלינטון, שמיהרה להצהיר כי אם תיבחר תילחם בהפקעות מחירי התרופות. נציין כי מחירים של מוצרים פרמבצטים בארה"ב אינם נתונים לפיקוח, אולם כל סוגיית עלות הטיפול הרפואי בכלל ומחירי התרופות בפרט הם נושאים טעונים. ההצהרות של קלינטון וההתעסקות הציבורית בנושא לא היטיבו עם מחירי מניות חברות התרופות. כשלזעם הציבורי מהמקרה של טורינג, הצטרף גם תכנון המס של חברת פייזר.

שיעור המס הממוצע ששילמו חברות אמריקאיות במהלך 2015 עמד על כ-39%, זאת לעומת מדינות אחרות שמאפשרות לחברות הפועלות בתחומן ליהנות ממשטר מס נוח יותר, כמו למשל אירלנד, שם שילמו החברות כ- 12.5% במהלך השנה שעברה. לכן, חברות הפארמה הגדולות בארצות הברית עלו בשנים האחרונות על שיטה שאפשרה להן להגדיל את הרווחים ואת שווי המניות. אלו מבצעות מיזוג הפוך (החברה הקטנה רוכשת כביכול את הגדולה - מכונה גם "היפוך שרוול") של חברות מתחרות הפועלות תחת משטרי מס ידידותיים יותר, בצורה כזו שהחברה שמשלמת מס מופחת הופכת להיות הדומיננטית בעסקה.

על רקע אווירת הבחירות בארצות הברית והזעם המופנה כנגד חברות התרופות הגדולות שנתפסות על ידי חלק מהפוליטיקאים כתאבות בצע, פועלים במשרד האוצר האמריקאי להפסיק את הטריק של החברות האמריקאיות. השינוי הרגולטורי, שנה אחת בלבד לפני שהנשיא ברק אובמה מסיים את כהונתו, מגיע בעקבות ביקורת פוליטית על אחת מהרכישות ההפוכות היקרות בהיסטוריה בין פייזר לאלרגן - שהייתה אמורה להתרחש ולגרוע מקופת האוצר האמריקאי כ-20 מיליארד דולר בעשור הקרוב. במסגרת החקיקה החדשה, בעת חישוב המסה הקריטית שקובעת היכן תמוסה החברה הממוזגת, יתעלמו מהרכישות שביצעו החברות הזרות במשך 3 השנים שקדמו למיזוג. במילים אחרות, רכישות של חברות בשווי של כ-100 מיליארד דולר שביצעה אלרגן לא יחשבו , ולכן בסיס המס בעסקה זו צפוי להישאר בארצות הברית. כמובן שתחת נסיבות אלו, אין טעם לבצע את המיזוג ותמורת תשלום קנס קטן יחסית, הודיעה פייזר על ביטול העסקה.

הקשר הישראלי

דעת הקהל השלילית בארצות הברית וההצהרות של הילרי קלינטון, המועמדת המובילה מטעם הדמוקרטים לנשיאות בארצות הברית, באשר לצורך להוריד את מחירי התרופות, גררו את מדד הבריאות (HealthCare) בארצות הברית לירידה של כ-3% מתחילת השנה. גם החברות טבע, פריגו ומיילן שמהוות כ- 25% ממדד ת"א 100 נפגעו קשות מהאווירה השלילית כלפי הסקטור שנחשב בעבר דפנסיבי. שלוש המניות מניבות ביצועי חסר משמעותיים על מדד ה-S&P 500 מזה כתשעה חודשים, הכוללים כמובן גם את ארבעת החודשים הראשונים של השנה.

תרשים 1: ביצועי מניות הפארמה במהלך חצי השנה האחרונה כנגד מדד ה- S&P500

ביצועי מניות הפארמה במהלך חצי השנה האחרונה כנגד מדד ה-S&P500

להערכתנו, חוסר הפיזור במדדי המניות העיקריים בישראל מזמין ניהול אקטיבי של הרכיב המנייתי, זאת במיוחד נוכח העובדה שחברות הפארמה והבנקים מהווים כ- 43% מהמשקל הנוכחי במדד תל אביב 100, ואילו במדד ת"א 25, הבנקים, האנרגיה והפארמה מהווים כ- 60%. ההתרסקות של מניית פריגו שגררה את מדד המעו"ף מטה, רק ממחישה בעיה זו.

גם הבורסה מכירה בבעיית הריכוזיות במדדים המקומיים וזו הסיבה שבחודשים הקרובים צפויים שינויים במדדי המניות, וחלוקת המשקולות בין המניות השונות תבוצע באופן שיאפשר פיזור רחב יותר. בכדי לעשות זאת, מתכוונת הבורסה להגדיל את כמות המניות בכל מדד ולהגביל את המשקל המקסימלי למניה בודדת ל-4% בתל אביב 100, לעומת 10% היום.

חלוקת מדדי המניות בישראל למניות גדולות (Large Cap) הנסחרות בשווי שוק של 5 מיליארד שקל ומעלה ומניות בינוניות (Mid Cap) הנסחרות בשווי של בין 150 מיליון שקל ל-5 מיליארד שקל, מחדדת את היתרון הברור למניות הבינוניות. כך, מדד המניות הגדולות שמעניק משקל מקסימאלי של 10% למניה ירד מתחילת השנה בכ-5% לעומת עלייה של כ-3% במניות ה-Mid Cap.

פיזור רחב ותמחור זול

להערכתנו, היתרון של מניות ה-Mid Cap נובע משלוש סיבות עיקריות. הראשונה, חולשה מסיבות כלכליות נקודתיות של מניות הפארמה הגדולות ומניות הגז המהוות ביחד כ-30% ממניות ה-Large Cap ו/או ממדד תל אביב 25. הסיבה השנייה היא תמחור שנראה על פניו זול יותר במניות הבינוניות לעומת הגדולות. אומנם בכדי לדעת באופן מדויק את התמחור יש לבצע הערכת שווי ספציפית לכל חברה ואז להשוות את הפער בין מחירי היעד למחיר הנוכחי, אך ניתן גם להתרשם מהתמחור באמצעות שימוש במכפילים. כך למשל, אם נסתכל על מכפילי הרווח וההון החציוניים נראה כי במניות הגדולות מכפיל הרווח החציוני עומד על כ-13.5 שנים לעומת 10 שנים בלבד במניות הבינוניות. בחינת המכפיל החציוני מנטרל מכפילים קיצוניים, שנובעים מאי התאמה של שיטת המכפיל לפעילות החברה או לגורם האחראי על הערך, כמו למשל בחלק מחברות הגז.

גם השוואת מכפילי ההון (שווי השוק חלקי ההון העצמי בספרים) מלמדת על תמחור נוח יותר למניות ה-Mid Cap, שנהנות ממכפיל חציוני של 1.18 לעומת 1.84 במניות הגדולות. גם אם נבודד את מכפיל ההון לחברות הנדל"ן בלבד, נראה שמכפיל ההון במניות הגדולות עומד בממוצע על 1.18 לעומת 0.94 במניות הבינוניות.

הסיבה השלישית לעדיפות בביצועי המניות מהשורה השנייה היא היערכות של המשקיעים לשינוי בשיטת המדדים שמבצעת הבורסה, זאת היות וברור שהגבלת המשקל המקסימלי של מניה תגרור יציאת כסף מהמניות הגדולות ומעבר למניות הבינוניות. פעולה זו אומנם צפויה להיות הדרגתית ולהתפרש על פני מספר חודשים, אך היא תשמור על זרימת כסף חיובית למניות ה-Mid Cap.

בשורה התחתונה: להערכתנו, מניות ה-Mid Cap מאפשרות למשקיעים ליהנות מפיזור רחב יותר, תמחור זול יחסית וזרימת כסף גדולה ביחס לגודלן.

*** יהודה יגור מכהן ראש צוות אג"ח במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

עוד כתבות

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"