גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צריך להתאים את המנגנונים של ההתאחדות לכדורגל לדין הכללי"

כך אומר ל"גלובס" עו"ד מורן מאירי, שחילץ את שוער מכבי ת"א פרדרג ראיקוביץ' מהשעיה במשחק העונה

עו"ד מאירי. אורנשטיין הציל את המצב / צילום: אמיר מאירי
עו"ד מאירי. אורנשטיין הציל את המצב / צילום: אמיר מאירי

שוערה הסרבי של קבוצת הכדורגל של מכבי תל-אביב, פרדרג ראיקוביץ' (20), הוא אחד השוערים הצעירים המוכשרים בעולם. ראיקוביץ' נרכש על-ידי מכבי בחודש אוגוסט האחרון בסכום שיא של 3 מיליון יורו - הסכום הגבוה ביותר ששולם אי-פעם להעברת שחקן לליגה הישראלית. מאז רכישתו עמד ראיקוביץ' בהצלחה די רבה בשער של מכבי, ו-4 מחזורים לפני תום עונת הכדורגל, סייע לה להגיע כפסע לפני זכייה באליפות.

אבל אז, אחרי ההתמודדות של מכבי מול קבוצת הפועל סכנין, התחוללה מהומה, שבמהלכה דחף ראיקוביץ' את מאמן סכנין, יוסי אבוקסיס, והפיל אותו על הארץ. המעשה הזה כמעט עלה לשוער הצעיר ביוקר. ב-27 באפריל החליט בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל להרחיק את ראיקוביץ' מ-3 משחקי ליגה בעקבות האירוע באצטדיון של סכנין.

המשמעות הייתה שראיקוביץ' יפסיד את משחק העונה שנערך השבוע בין מכבי לבין הפועל באר-שבע, ביום שני, 2 במאי. למזלו של השוער המוכשר, עורך דינה של מכבי תל-אביב, מורן מאירי, נחלץ להגנתו, ובעצה אחת עם אנשי הקבוצה, החליט לערער על החלטת בית הדין של ההתאחדות לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. השופט איתן אורנשטיין, שדן בערעור, הורה על עיכוב ביצוע ההחלטה על השעיית ראיקוביץ', דבר שאיפשר לו להשתתף במשחק מול באר-שבע.

ראיקוביץ' אמנם שמר על "רשת נקייה" באותו משחק, אך לצערם של אוהדי מכבי ולשמחתם של אוהדי באר-שבע ושונאי מכבי אחרים, המאבק המשפטי לא הביא לתוצאה הספורטיבית המיוחלת. המשחק הסתיים בתיקו (0:0), שמשמעותו היא ש-3 משחקים לפני תום העונה, שמרה באר-שבע על פער 3 הנקודות בפסגת הליגה. 

פרדרג ראיקוביץ' / צלם: דני מרון

על כל פנים, הדרך לכך שראיקוביץ' כן ישתתף במשחק העונה לא הייתה פשוטה. "הכול התחיל בכך שדיין בית הדין המשמעתי, ישראל שמעוני, לא הסכים שראיקוביץ' יהיה מיוצג בדיון בנוגע להשעיה שלו", אמר היום (ה') עו"ד מאירי על מה שקרה. "בהתחלה הגשנו ערעור על ההחלטה לבית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, שבראשו עומד נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב לשעבר, אורי גורן, אך כשהגעתי לדיון וביקשתי רשות לייצג את ראיקוביץ', בקשתי סורבה.

"בהמשך, בהתאם למה שמאפשר תקנון ההתאחדות, הגשתי כתב הגנה בשם ראיקוביץ', שבו הוא הכחיש את האישומים נגדו, אך את עיקר כתב ההגנה הקדשנו לטענה של ראיקוביץ' יש זכות להיות מיוצג בהליכים שנוקטת ההתאחדות בעניינו. בנוסף, הוגשה בקשה לעיכוב ביצוע העונש של ראיקוביץ' עד ההכרעה בערעור. אבל הדיין שמעוני דחה את כל הבקשות".

בין היתר כתב הדיין שמעוני בהחלטתו כי "זיהויו של השוער כגורם הדוחף כמפורט בדוח השופט (שופט המשחק, ח' מ') ומאושש למעלה מכל ספק על-ידי אבוקסיס. נפלא מבינתי מה גרם לשוער של מכבי לשלוח ידיו אל מאמן היריבה. העובדות כי אינו דובר עברית, או כי הינו שחקן צעיר, או כי אינו משפטן, אינן מקימות הגנה בפני התנהגות מסוג זו. אין ספק כי גם בסרביה דחיפת מאמן והפלתו על-ידי שחקן יריבה הינה עבירה משמעתית".

ראיקוביץ' ומאירי ערערו על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, שערך דיון בטענות הצדדים. בסופו של דבר, כשעתיים לפני המשחק הגורלי הוציא השופט אורנשטיין צו שאיפשר לראיקוביץ' להשתתף במשחק.

בימים הקרובים אמור אורנשטיין לקבל החלטה בתביעה העיקרית שהגיש ראיקוביץ', שבה הוא מעלה טענות נגד ההחלטה של ההתאחדות שלא לאפשר לו ייצוג משפטי, וכן נגד עצם ההחלטה להרחיק אותו מ-3 משחקים.

- ראיקוביץ' אינו דובר עברית, ובכל זאת לא ניתנה לו אפשרות לשכור עורך דין שייצג אותו?

עו"ד מאירי: "בדיוק. כפי שכתבנו בבקשה, ראיקוביץ' אינו דובר עברית ומתקשה גם באנגלית. לכן הוא לא יכול היה להגן על עצמו, לא לנהל חקירה נגדית, הוא אינו מכיר את הדין והתקנונים הרלבנטיים, ולא יכול היה להתמודד לבדו עם הטענות המשפטיות וכתב האישום המשמעתי נגדו, שלטעמנו היה מנוסח באופן חלקי, חסר והשמיט עובדות מהותיות.

"הוא גם לא יכול היה להתגונן מפני פגמים דיוניים שנפלו, לטענתנו, בהליך, כגון הסתמכות של בית הדין המשמעתי על ראיות לא קבילות שהוא עיין בהן מיוזמתו והתעלמות מכך שעדים חיוניים שרצה ראיקוביץ' להביא להגנתו, לא זומנו".

וכך, כפי שכתב מאירי בבקשה: "שוער כדורגל בן 20, דובר סרבית ואנגלית לא טובה, שמעולם לא היה בבית הדין או בערכאה שיפוטית, ואין לו כל ידע במשפטים, אמור היה לבצע חקירה נגדית ל-3 עדים בניסיון להוכיח את חפותו. תיאטרון אבסורד ממש".

- למה דווקא במנגנוני השיפוט של ספורט הכדורגל מתרחש "תיאטרון אבסורד" ככהגדרתך?

מאירי: "ישנם 16 תקנונים שונים בהתאחדות לכדורגל, ורגולציה שלמה שהיא בעייתית ופגומה. למשל, בהתאם לתקנוני ההתאחדות לא הייתה לראיקוביץ' זכות ערעור על ההחלטה של בית הדין המשמעתי, ואפילו לא זכות להגיש בקשת רשות ערעור עליה. גם פנייה בהולה שביצענו לנשיאות בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל לא סייעה לרפא את הפגמים. הדרך היחידה הייתה לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה לבטל את ההחלטה. וכך עשינו.

"בכלל, בתקנוני ההתאחדות לכדורגל ישנם סעיפים שמאפשרים פגיעה בכל מה שקשור לזכויות אדם בסיסיות, כמו הזכות לייצוג משפטי והזכות של אדם להגן על עצמו (כמו שקרה במקרה של ראיקוביץ'). אני חושב שזה לא נכון, ושהמצב המשפטי בעולם הכדורגל לא צריך להיות שונה מהמצב המשפטי הכללי".

לסיכום אומר מאירי: "צריך להתאים את המנגנונים של ההתאחדות לכדורגל לדין הכללי, ולדאוג לכך שלכדורגלנים תהיה זכות ייצוג בהליכים שננקטים נגדם במוסדות ההתאחדות ובבתי הדין שלה, שתהיה להם זכות ערעור, ועוד זכויות בסיסיות שיש לכל אדם שעומד לדין משמעתי או אחר. זכויות הכדורגלנים בתקנון ההתאחדות מאוד מוגבלות, ורק במקרים חריגים מאפשרים להפעיל אותן, וזה לא צריך להיות ככה".

- אחרי הצלחת המאבק המשפטי שלך, ושראיקוביץ' השתתף בסוף במשחק העונה, האם התאכזבת מכך שמכבי תל-אביב לא הצליחה לנצח את באר-שבע ונשארה במקום השני?

"מטבע הדברים, מאחר שאני עורך הדין של הקבוצה, אני גם רוצה שהיא תצליח במשחקים. אבל אני מעדיף לא לעסוק בכך, אלא בנושאים המשפטיים שבהם אני מטפל".

עו"ד מורן מאירי

תפקיד: שותף-מייסד במשרד עורכי הדין מטרי-מאירי וראש המחלקה המסחרית בפירמה. לפני הקמת מטרי-מאירי, היה שותף במחלקה המסחרית במשרד עורכי הדין דנציגר-קלגסבלד. 

השכלה: תואר ראשון במשפטים, ממכללת שערי משפט (1997); תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן (2004). 

מומחיות: מומחה מוביל בישראל בתחום דיני ספורט. ייצג בתיקי הספורט הגדולים והחשובים שהתנהלו בארץ בשנים האחרונות. מייצג באופן שוטף את קבוצת הכדורגל מכבי תל-אביב וכן מאמנים ישראלים מובילים וכדורגלנים בולטים בסכסוכים משפטיים ובעסקאות העברה ורכישה בישראל ובחו"ל. 

עוד כתבות

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

עמיר פרץ מעביר את פטיש יו"ר הכנסת לבני גנץ, היו"ר המיועד / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הכנסת אישרה הלילה את חקיקת היסוד של תוכנית הסיוע הכלכלית

החקיקה אושרה לאחר הכנסת תיקונים של ועדת הכספים שיעגנו פיקוח של הכנסת על התוכנית ● במסגרת התיקונים נקבע כי שינויים בסעיפי התוכנית הכלכלית בשיעור של 15% ומעלה יחייבו את אישור ועדת הכספים; בנוסף יועבר דיווח חודשי לוועדה על אופן יישום התוכנית

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים

ג'ונסון וברקע מרקל ומקרון. /צילום: רויטרס,  POOL New

בריטניה: דאגה לשלומו של בוריס ג'ונסון; גרמניה: תוספת 1,500 אירו לאחיות

ישנם 1,347,689 מקרי קורונה ברחבי העולם ● 74,782 אנשים נפטרו כתוצאה מהנגיף ● 68% ממקרי הקורונה בעולם מגיעים מסין, מארה"ב, מצרפת, מספרד, מאיטליה ומגרמניה ●  גרמניה: תוספת של 1,500 אירו לאחיות, הסגר לא יוסר עד 19 באפריל

שוטר במעבר הגבול הסגור בין דנמרק לגרמניה / צילום: Ritzau Scanpix, רויטרס

אחרי שהצליחו לשטח את העקומה, דנמרק ואוסטריה יוצאות לקרב על חזרה לשגרה

בחלק ממדינות אירופה כבר מתחילים לדבר על הדרך לצאת מהמשבר ובאוסטריה ובדנמרק אפילו קבעו תאריך - 14 באפריל ● בדנמרק מדברים על "חזרה איטית" לשגרה מהשבוע הבא ● נראה כי המדינות שהצליחו "לשטח את העקומה" כבר עומדות בפני לחץ עסקי וציבורי לפתוח מחדש את המשק

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עצמאים, בונים על מענק מהמדינה? תקראו את האותיות הקטנות

בעלי עסקים, שקיוו לעזרה מהמדינה, גילו שדווקא ברגעים הכלכליים הקשים בחייהם כי הם נחשבים בעיני המדינה לתא משפחתי "עשיר" מדי בהכנסות או שפתחו את העסק בתאריך לא מתאים

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גלובס" מצטרף לעתירה לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה

העתירה הוגשה לבג"ץ כבקשת הצטרפות לעתירות "הארץ", ומטרתה לפעול לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה בהן דנו בנושא ההתמודדות עם הקורונה ● "כשהמידע מוסתר ואינו גלוי, אין ביכולתם של המבקשים למלא את תפקידם בדמוקרטיה – לבחון את ההחלטות ואת דרך קבלתן"

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתו בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

דעה: הבנקים לא מלכ"רים, אך לא צריכים להגזים

הבנקים צריכים לעשות מאמצים ולסייע ללקוחות דווקא היום, ולא רק להצהיר שהם מסייעים ונותנים גרייס

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

קפץ לצמרת: שכר בעלות של כ-13 מיליון דולר למנכ"ל נייס ב-2019

ברק עילם קפץ למקום הראשון בצמרת שיאני השכר של החברות הציבוריות בבורסה בתל אביב, כשאחריו ברשימה מופיעים מנכ"ל טבע קאר שולץ, מנכ"ל פריגו מורי קסלר ומנכ"ל שיכון ובינוי ומי שניהל בעבר את הפניקס, אייל לפידות

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

לשכת עורכי הדין: חנויות בקניון פטורות משכר דירה; שוכרי דירות אינם פטורים

בנייר עמדה שנשלח לשר המשפטים מסבירים בכירי הלשכה כי עסקים שהושבתו כליל עקב תקנות החירום בגין הקורונה, פטורים משפטית מחובת תשלום שכר דירה ● עם זאת, לא ניתן לקבל קשיים כלכליים שאליהם נקלעו שוכרי דירות כסיבה להפרת החוזה

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה

 

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

מטאנס שחאדה, הרשימה המשותפת / צילום: אתר הכנסת

"50% מהעובדים הערבים הם עדיין שכירים שעובדים מחוץ ליישובים שלהם". האמנם?

האם שכירים ערבים מתקשים יותר להגיע לעבודה בזמן הסגר? הנתונים מראים שכולם באותה סירה

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה