תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

ירשתם נחלה? כיצד תתנהלו נכון ותמנעו מסכסוך במשפחה?

חוקים ומגבלות על ירושה ומכירה של נחלות מובילים לסכסוכים משפחתיים ■ האם המצב עומד להשתנות?

יואב שינקין/פוקסי מדיה
יואב שינקין/פוקסי מדיה

***הכתבה בשיתוף פוקסי מדיה

ירושה בנחלות: נושא מורכב שגורם לסכסוכים במשפחה
דמיינו לעצמכם בית צמוד קרקע, גינה רחבת ידיים, משפחה מאושרת או בקיצור - נחלה חקלאית. בניגוד לדימוי, לא כל בעל נחלה הוא מיליונר והמגבלות החלות על נחלות מהוות בסיס לסכסוכים משפחתיים רבים. ניתן להוריש אותה רק בשלמות ולא ניתן לפצל ולמכור את הנחלה בחלקים. בנוסף, עד לקבלת המחיר הראוי עלול לעבור זמן רב. ואם כל זה לא מספיק, אז לאחר המכירה יש מיסוי כבד בדמות דמי רכישה, דמי הסכמה, מס שבח ולאחרונה נוסף גם תשלום של היטל השבחה. בקיצור? לא נשאר הרבה לחלק למשפחה.

שלושה צעדים מקדימים לשמירת הרגליים על הקרקע
כדי לא לפתח ציפיות שאינן ריאליות - הצעד הראשון והחשוב הוא לבצע בדיקה כמה שווה הנחלה באמת. בדרך זו תצמצמו את אי הודאות. הצעד השני הוא לנסות ולהבין מהם הצרכים של כל אחד מבני המשפחה. בדיקה כזו תסלול מתווה שיענה בצורה טובה ביותר על הצרכים של כל הנוגעים בדבר. הצעד השלישי הוא לבחון האם הנחלה עומדת בדרישות לפיצול מגרש מנחלה לצורך רישומו על שם אחד מבני המשפחה או מכירתו לצד ג'.

תיאום ציפיות ואפשרויות פיצול עתידיות יכולות לצמצם מתחים וסכסוכים
בעתיד הקרוב, צפויה רשות מקרקעי ישראל לאפשר את תשלום "דמי הרכישה", אשר ישפר באופן משמעותי את הזכויות בנחלה. מדובר במהפכה של ממש שמעלה את שווי הנחלות, שכן ניתן יהיה לממש את מלוא זכויות הבנייה הקיימות והעתידיות בהן ללא צורך בתשלום נוסף לרשות מקרקעי ישראל. כמו כן, האפשרות לפצל מגרש מתוך הנחלה מהווה בשורה, כיוון שניתן יהיה לחלק בצורה קצת יותר הוגנת את המשאבים במשפחה וכמובן למנוע סכסוכים.

למידע נוסף לחצו כאן >>

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988