גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הגדול מכולם"

מוחמד עלי הבין הפוטנציאל הפוליטי שיש בידיו ובאגרופיו, וניצל זאת מצוין

מוחמד עלי/ צילום: רויטרס
מוחמד עלי/ צילום: רויטרס

ישראל הצטרפה למספד הבינלאומי למי שהיה פעם קסיוס קליי, והפך על-פי בחירתו למוסלמי בשם מוחמד עלי, הדמות המסמלת יותר מכול את ההתרסה נגד גזענות בתחום הספורט. בארץ שבה גזענות וספורט שלובים זו בזה, והיחס למוסלמים ממילא רווי בנימות שליליות, אין פלא שטוקבקיסטים מחרפים בשצף-קצף את זכרו של האיש, שנוסף לכך שהתאסלם ונלחם על זכויות השחורים, הוא תמך גם במאבקם של הפלסטינים.

על רקע העיוורון החלקי הזה בציבור הישראלי, כדאי להסביר מה משמעותו ומה מקומו של המתאגרף מוחמד עלי בהיסטוריה של המאבק על שוויון ועל זכויות אדם. אין טעם להיטפל לשחצנות שבעבעה במסריו של המתאגרף - שחצנות היא חלק מהמשחק של ספורטאים בולטים, כפי שיודע כל מעריץ או משמיץ של CR7, למשל.

עדיף להתייחס למהותה של המחאה והפעילות של מוחמד עלי, כשם שיש להתייחס ברצינות לספורט בכלל, כאשר אנו עוסקים בדפוסי התנהגות אנושיים ובשאלות חברתיות ופוליטיות גדולות. הספורט אינו רק עיסוק לשעות הפנאי ומקור לטבלאות סטטיסטיות מורכבות, אלא גם - וזה העיקר - המראה שבה משתקפים פניה של חברה.

והחברה המערבית, ולא רק האמריקאית, היא חברה שבה אי-השוויון והגזענות תופסים מקום של "כבוד", אך גם חברה שהצליחה לעבור כברת-דרך ארוכה בניסיון להשתחרר מן הגזענות ומההפליה של קבוצות חסרות פריבילגיה.

מוחמד עלי ביקש להתמודד באמצעות האגרוף עם שאלות קריטיות של אפליה וגזענות. הוא אחד בשרשרת נכבדה של ספורטאים אמריקנים, שהבינו את חשיבותה של הזירה הספורטיבית כדי להפנות זרקור לשאלות אלה. אמריקני ממוצע מכיר את התאריך 15 באפריל 1947 - לדעת רבים, התאריך החשוב ביותר בהיסטוריה של המאבק נגד הפליה של שחורים בארה"ב. בתאריך זה עלה לראשונה בהיסטוריה של הבייסבול, המשחק הלאומי האמריקני, שחקן שחור לשחק בליגה העליונה, הליגה של הלבנים. השחקן ג'קי רובינסון חצה את הרוביקון, ופרץ את הסכר.

16 שנה מאוחר יותר, בשנת 1963, צורף לנבחרת ארה"ב לגביע דייויס - כאן מדובר בטניס - הטניסאי שחום העור ארתור אש. לראשונה צורף שחקן שחור לנבחרת ארה"ב בענף הקרוי "הספורט הלבן" (ולא רק בשל צבע הבגדים שהיה עדיין מקובל אז). לימים זכה ארתור אש בשלושה תוארי גרנד-סלאם, שהחשוב בהם לצורך העניין הוא הניצחון בווימבלדון בשנת 1968, נגד בן ארצו הלבן, ג'ימי קונורס.

הימים היו ימי ההחרפה של המאבק על שוויון הזכויות הגזעי בארה"ב, ועל רקע זה זינקה הקריירה של מי שיבחר בשם מוחמד עלי. ספורט האגרוף היה כבר קודם לכן ענף שבו עשו שחורים רבים (וגם יהודים רבים) את דרכם כלפי מעלה בסולם החברתי, ומילאו כך תפקיד פוליטי.

ראוי להזכיר את התפקיד שמילא ניצחונו של "המפציץ החום" האמריקני, ג'ו לואיס, על המתאגרף הגרמני במשקל כבד, מקס שמלינג, שייצג את גרמניה הנאצית, עוד בשנות ה-30. מוחמד עלי הבין את הפוטנציאל הפוליטי שיש בידיו ובאגרופיו, וניצל זאת בצורה אופטימלית. לזריזות הרגליים ולעוצמת המהלומה צירף את יכולת הניסוח הפרובוקטיבית שלו, כדי להיות לא סתם "הגדול מכולם", אלא מי שיתרום תרומה מהדהדת למען המופלים לרעה בחברה.

ואז, בשנת 1968 - בעצם הימים שבהם ניהל מוחמד עלי את מאבקו, כולל סירובו לשרת בוייטנאם ולהשתתף כך בהרג אזרחים - הגיעה בעיית שיוויון זכויות שוב אל זירת הספורט, והפעם אל המשחקים האולימפיים במקסיקו. הזוכים במדליית הזהב והארד בריצת 200, האצנים השחורים טומי סמית וג'ון קרלוס, עלו על דוכן המנצחים בגרביים שחורים ובכפפות שחורות, והצדיעו בהרמת אגרוף שמאל בעת נגינת ההמנון של ארה"ב.

לפני פחות מעשר שנים זכו סוף-סוף שני האצנים בפרס ארתור אש על אומץ ציבורי, אך בשעתם הם נחשבו לבוגדים. יושב-ראש הוועד האולימפי, האמריקני הלבן אוורי ברנדג', מי שלא הפסיק את משחקי מינכן ב-1972, גם לאחר רצח הספורטאים הישראלים, ומי שלא ראה פסול בהצדעה הנאצית במשחקים האולימפיים בשנת 1936, ניצל את מחאת ההצדעה של סמית וקרלוס כדי לסלקם מן הנבחרת האמריקנית.

כל הספורטאים שמנינו כאן לא עצרו בתאריכים הגורליים שהוזכרו. הם המשיכו בפעילות למען שוויון אזרחי וזכויות האזרח - כך ג'קי רובינסון, כך טומי סמית וג'ון קרלוס, וכך גם ארתור אש. ספורטאי יכול לבזבז את התהילה על עניינים טפלים, והוא יכול, אם יש בו שאר רוח, להפוך את התהילה למנוף למטרות נעלות. את זאת ידעו גם מתאגרפים וספורטאים יהודים. הסופר היהודי פיליפ רוט ניסח זאת בצורה קיצונית ואמר: מנקודת הראות שלי כיהודי, "סלפסי מקסי" המתאגרף היהודי, חשוב יותר מאשר ד"ר אלברט איינשטיין.

קבלת האחריות על-ידי הספורטאי היה לה לרוב מחיר. כפי שלמדו מוחמד עלי, טומי סמית ואחרים, מחאתם העלתה מולם גל של עוינות, שהיה בה לפגוע קשות בהצלחה הספורטיבית. את הסיכון הזה לקח מוחמד עלי על עצמו, ובסופו של דבר יצא מנצח לא רק באליפות העולם במשקל כבד.

מספורטאים בכירים מצפים שלפחות ישתתפו בקמפיין "לא לגזענות", אם לא למעלה מזה.

עוד כתבות

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

צביקה בארינבוים / צילום: ניצן חרמוני

עוד תפנית בעלילה: סומוטו מוכרת לצביקה בארינבוים את פעילות הפצת האפליקציות שלה בכ-34 מיליון דולר

בארינבוים יעביר 10 מיליון דולר עם השלמת העסקה, ובנוסף תקבל סומוטו באופן מדורג אחוזים מהרווח התזרימי הנקי במשך שלוש שנים מתחילת השנה

אריאל הרוש / צילום: שלומי יוסף

שחקני בית"ר ירושלים תבעו פיצויי פיטורים - והופנו להתאחדות לכדורגל

ביה"ד לעבודה קיבל את בקשת בית"ר ירושלים לעכב את הדיונים בתביעה שהגישו נגדה הכדורגלנים אריאל הרוש, תומר בן יוסף, אוהד סיידוף, שי חדד, רועי זיקרי וברק משה - והעביר את הסכסוך לדיון במוסדות הבוררות של ההתאחדות לכדורגל ● "להעסקת ספורט יש מאפיינים ייחודיים"

פרויקט הקמת תחנת כוח הידרו־אלקטרית על־ידי AES. הגדול ביותר בצ’ילה / צילום: IVAN ALVARADO, רויטרס

במרכז אמריקה עדיין נותר ערך בשוק האג"ח

למשקיעים שמחפשים היכן עדיין ניתן למצוא ערך בשוק האג"ח, מומלץ לשים לב לחברות במרכז אמריקה, למשל AES Gener, חברת האנרגיה הצ'יליאנית, שמשקיעה מאמץ רב להפוך לירוקה יותר ונהנית מפיזור גיאוגרפי ומינוף נמוך

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הערכות: הוט תבקש לבחון את המיזוג שלה עם פרטנר במקביל למיזוג סלקום וגולן טלקום

בהוט שוקלים לבקש מהמדינה שלא לתת אישור למיזוג של סלקום עם גולן טלקום לפני שיבחנו את פוטנציאל המיזוג של הוט עם פרטנר ● בהוט מאמינים כי המיזוג שלה עם פרטנר טומן בחובו יתרונות ברמה הלאומית, ולכן על הרגולטור לבחון את שני המיזוגים במקביל

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן

מוחמד בכרי / צילום: Mosab Omar, רויטרס

דעה: לשקרי מוחמד בכרי אין חופש ביטוי

גם המחוזי וגם העליון קבעו כי סרטו של בכרי, "ג'נין ג'נין", גדוש שקרים שאינם נובעים מטעות או מרשלנות, אלא מעשה מכוון כדי לעוות את המציאות ● להגן על הסרט שהוכח כשקרי כחלק מ"ההגנה על חופש הביטוי", זה פשוט לא להבין מהו חופש ביטוי

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

יש תאריך: משפטו הפלילי של רה"מ נתניהו ייפתח ב-17 במרץ 2020

המשפט ייפתח בהקראת כתב האישום; עם זאת, הליך ההוכחות בתיק צפוי להתחיל רק בעוד כחצי שנה ● לפי החלטת ביהמ"ש, הדיון ב-17 במרץ ייערך במעמד הנאשמים - כלומר נתניהו יצטרך להגיע לדיון

נעמה יששכר עם אמא שלה יפה ישככר, שרה ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

דעה - על לשון הרע ופילים לבנים: מי קובע עבורכם את עולם התודעה שלכם

כשמספרים לנו משהו על מישהו, גם אם לא נאמין לזה, תמיד נשאל את עצמנו אם אולי בכל זאת יש לפחות חלק קטן של אמת במה שעכשיו סיפרו לנו ● ואם כולם מדברים על נערה שנמצאת בכלא הרוסי, ולא על נערה אחרת שכמעט נרצחה מסלע שזרקו עליה פלסטינים, אז הנה מישהו קבע עבורכם את עולם התודעה שלכם

אהוד ברק / איל יצהר

אינטרקיור מגדילה כושר יצור: תקצור צמחים ראשונים במסגרת הסכם עם חוות הקנאביס בגן שמואל

מאינטרקיור נמסר כי החווה כבר קיבלה אישור לגידול קנאביס מיחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש

כיל מרחיבה את פעילות הפתרונות לחקלאים: רוכשת חברה אמריקאית בכ-30-25 מיליון דולר

חברת Growers פועלת בתחום של עיבוד וניתוח נתונים חקלאיים ● מנכ"ל כיל: "שילוב הפלטפורמה הייחודית של Growers עם הידע האגרונומי הנרחב של כיל יאיץ את תהליך הפיתוח והחדירה לשוק"

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

חברות מוצרי החשמל מעלות מחירים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל