גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דסק"ש מאיימת לגרור את שותפתה כמצ'יינה לבוררות בלונדון

זאת, בשל ניסיונה לרכוש את ענקית חומרי ההדברה סינג'נטה ■ בדסק"ש חוששים שעסקה כזו תקל על סינג'נטה להיכנס לסין ובכך תפגע באדמה שם, ובהתאם רוצים פיצוי הולם 

נשיא כמצ'יינה, רן ג'יאנשי, עם אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי /  צילום: אבישי גרינפלד
נשיא כמצ'יינה, רן ג'יאנשי, עם אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי / צילום: אבישי גרינפלד

חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) חשפה בסוף השבוע סכסוך עסקי קשה עם שותפתה לבעלות על חברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן), חברת כמצ'יינה (CNAC) הסינית. בתגובה שהגישה לבית המשפט המחוזי בת"א, בבקשה לתביעה נגזרת כנגדה וכנגד אדמה ו-CNAC, טוענת דסק"ש כי היא "רואה בחומרה רבה את התנהלותה של CNAC" בקשר עם ניסיונה לרכוש את ענקית חומרי ההדברה השוויצרית, סינג'נטה, תמורת 43 מיליארד דולר.

בתגובה מוסיפה דסק"ש, שהינה חברה בשליטת קונצרן אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין, כי בכוונתה "לנקוט בכל האמצעים המשפטיים העומדים לה, על מנת לשמור על זכויותיה על-פי כל דין". מדובר בתגובה ממשית ראשונה של דסק"ש להצעת הרכש שהגישה כמצ'יינה לסינג'נטה, שהיא אחת ממתחרותיה הגדולות של אדמה בשוק חומרי ההדברה לחקלאות ברחבי העולם.

רק לאחרונה, ציינה דסק"ש בתשקיף מדף שפרסמה ב-31 במאי כי הדירקטוריון שלה הנחה את ההנהלה לפנות לכמצ'יינה ולהמשיך ולעמוד על כל זכויות החברה, "ובכלל זה בקשר עם עסקת סינג'נטה, כפי שאלה נקבעו במסגרת הסכם בעלי המניות בין הצדדים בקשר עם אחזקותיהם באדמה". מכאן, שאת העמדה החדשה כלפי הצעת הרכש - שהוגשה כבר בפברואר - גיבשו הדירקטוריון וההנהלה רק לקראת הגשת התגובה לביהמ"ש.

פיצוי בכסף, מניות או הגבלות

באוקטובר 2011 רכשה כמצ'יינה 60% ממניות אדמה מידי הציבור ומדסק"ש והפכה לבעלת השליטה בחברת מוצרי ההדברה הישראלית. דסק"ש נותרה עם 40% ממניות אדמה ובין הצדדים נחתם הסכם בעלי מניות, שכלל התחייבות הדדית לאי תחרות באדמה. את המניות שבידה שעבדה דסק"ש לטובת בנק סיני כנגד הלוואה של 960 מיליון דולר, שתפחה מאז לסך של 1.17 מיליארד דולר בגלל שלוש שנים של צבירת ריבית. חוב זה אמור להיפרע בתשלום אחד בסוף 2018, כלומר בעוד כשנתיים וחצי בלבד.

לדסק"ש, למותר לציין, אין כיום את הסכום הדרוש לפירעון החוב העצום, והיא כבר פועלת להארכת מועד ההלוואה. אלא שבחירתה להתנגש עם כמצ'יינה סביב עסקת סינג'נטה עלולה להציב סימן שאלה בנוגע לסיכוי להשיג מהבנק הסיני דחייה במועד הפירעון.

הסכסוך בין הצדדים נובע כאמור מהצעת הרכש שהגישה כמצ'יינה לסינג'נטה ושאותה היא מקווה להשלים עד סוף 2016, אם תצליח לקבל את אישור הרגולטור השוויצרי לעסקה. במקביל, מובילה כמצ'יינה את מיזוגה של אדמה אל תוך חברת חומרי הדברה אחרת שבשליטה, סנונדה, שנסחרת בורסת שנגחאי. עסקה זו אמורה גם כן להסתיים עד סוף השנה הנוכחית (בכפוף לאישור הרגולטורים בסין ובעלי מניות סנונדה), אולם המחלוקות שצפות ועולות כעת בין בעלי המניות באדמה מטילות צל כבד על השלמתה.

בתגובתה לביהמ"ש, מציינת דסק"ש כי היא דוחה את הבקשה לתביעה נגזרת, וכן את הבקשה לסעד זמני של השעיית הדירקטורים מטעם CNAC המכהנים בדירקטוריון אדמה. עם זאת, במכתב התגובה, עליו חתומים עוה"ד אלקס הרטמן, חגי דורון וניר אוגולניק, נכתב כי עסקת סינג'נטה מהווה הפרה בוטה של תניית אי התחרות בהסכם בעלי המניות באדמה.

דסק"ש מציינת כי היא פועלת מזה תקופה, ובכלל זאת בימים אלה ממש, ומקיימת סדרה של דיונים עם CNAC וגורמים הקשורים עמה, בניסיון לפתור בהסכמה את המחלוקת בין הצדדים. עם זאת, היא מדגישה כי ככל שלא יעלה בידה להגיע להסכמה עם CNAC עד סוף חודש יוני, בכוונתה לפעול בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותה על מנת למצות ולהגן על זכויותיה.

בתגובה, נכתב עוד כי הסכם בעלי המניות באדמה כולל תניית בוררות מפורשת, לפיו כל מחלוקות או תביעות הנובעות מההסכם ייושבו בהליך בוררות שיתקיים בלונדון בשפה האנגלית.

ככל הנראה, מטרתה של דסק"ש בראשות אלשטיין והמנכ"ל שולם לפידות, היא להשיג פיצוי כלשהו על הפגיעה שעלולה להיווצר לאדמה במקרה שגם סינג'נטה תעבור לבעלותה של כמצ'יינה ותקבל בשל כך שער כניסה נוח לשוק מוצרי החקלאות בסין. פיצוי כזה עשוי להיות תשלום כספי מסוים, או הסכמה להגבלות על פעילות סינג'נטה בסין בשנים הקרובות, או אפילו הענקת נתח גדול יותר של מניות לדסק"ש מהחברה הממוזגת אדמה-סנונדה. גם סיוע בפירעון ההלוואה הגדולה לבנק הסיני עשוי לרצות את בכירי דסק"ש.

חוב של 4.33 מיליארד שקל

נזכיר עוד כי לפני שבוע וחצי מכרה דסק"ש בבורסה ומחוצה לה כ-12% ממניות החברה הבת נכסים ובנין, בתמורה ל-219 מיליון שקל. זאת כמה ימים לאחר שדיווחה במסגרת תוצאותיה העסקיות לרבעון הראשון של 2016 כי היא שואפת שתהיה בידיה יתרת אמצעים נזילים נאותה, כך שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה במועדן.

לשם כך פירטה החברה מגוון מקורות אפשריים, ובהם מכירת אחוזים מחברות בנות תוך שמירת השליטה בהן. המועמדת המיידית היתה ונותרה נכסים ובנין, זרוע הנדל"ן של קבוצת אי.די.בי, הנסחרת כיום בשווי של כ-1.7 מיליארד שקל.

לא מן הנמנע כי במידת הצורך, תפעל דסק"ש למכירת 10%-20% נוספים ממניות נכסים ובנין שבידיה (מחזיקה כעת 64.4% מההון) לצורך אגירת מזומנים, ובאופן שיותיר לה שליטה בפועל בחברה הבת, כפי שהיא עצמה ציינה. לחילופין, עשויה דסק"ש לשקול גם את מכירת מלוא החזקתה (50.32%) בחברת ההשקעות בהיי-טק אלרון, שנסחרת בבורסה לפי שווי של מעל 500 מיליון שקל ושאינה נמצאת בליבת הפעילות של הקבוצה.

דסק"ש נושאת על גבה חוב פיננסי של 4.33 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים, עליו היא גם תידרש בעתיד לשלם ריביות בהיקף כולל של 1.05 מיליארד שקל. בתום הרבעון הראשון היו ברשות החברה מזומנים בשווי של 639 מיליון שקל, כאשר עד סוף השנה היא תידרש לתשלומי חוב בהיקף של 467 מיליון שקל. ב-2017 יעמוד היקף הפירעונות על 1.03 מיליארד שקל.

לאחרונה פורסמו הדוחות הכספיים של דסק"ש לרבעון הראשון של 2016, במהלכו השיפור בתוצאות סלקום ושופרסל, לצד המשך הביצועים הטובים יחסית של נכסים ובנין ואדמה, הובילו את חברת ההחזקות להציג רווח נקי של 245 מיליון שקל. זאת, בהשוואה לרווח של 15 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל אשתקד.

אוקטובר 2011

כמצ'יינה רוכשת את השליטה בחברת מוצרי ההדברה אדמה וחותמת על הסכם בעלי מניות עם דסק"ש

נובמבר 2014

כמצ'יינה ודסק"ש נכשלות בניסיונן להנפיק את אדמה בבורסת ניו יורק

אוגוסט 2015

דסק"ש מסכימה להצעת כמצ'יינה, לפיה אדמה תמוזג עם חברה אחרת שבשליטתה - סנונדה הסינית

פברואר 2016

כמצ'יינה מציעה לרכוש את ענקית חומרי ההדברה השוויצרית סינג'נטה ב-43 מיליארד דולר

יוני 2016

דסק"ש מכריזה כי רכישת סינג'נטה מפרה את תניית אי התחרות בהסכם שלה עם כמצ'יינה

עוד כתבות

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בוול סטריט בנעילה; אפל ודיסני קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים המובילים עלו למרות הדיווח על קשיים בשיחות הסחר, מדד דאו ג'ונס עלה לשיא ● יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● אמדוקס וטאואר עלו לאחר פרסום הדוחות

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

"ברלין מגניבה": טסלה תפתח את המפעל האירופי הראשון שלה בבירת גרמניה

מאסק, שנמצא בימים אלה בבירת גרמניה כדי לקבל פרס יוקרתי ממגזין הרכב "אוטובילד", הודיע בציוץ בטוויטר כי טסלה תפתח מפעל בשם "ג'יגה ברלין", בו ייצרו בטריות לכלי הרכב של החברה, מנועים חשמליים ומודל Y

הג’יהאד האסלאמי / צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני - ארגון קטן שמנסה לשחק בגדול

מאז עליית החמאס לשלטון ברצועת עזה, הג'יהאד האסלאמי אינו חדל לזנב בו, בפומבי ובחשאי, ישירות ובעקיפין • הג'יהאד עושה לחמאס את מה שעשה החמאס בשעתו לפתח, ואינו מאפשר לחמאס להשלים את המעבר מארגון צבאי לגוף פוליטי אזרחי שיכול לקדם מהלכים מדיניים ● דעה

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין על המהלך של אמזון: "מבצע טורפני שנועד להשמיד מתחרים"

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה לממונה על התחרות בנוגע למבצע החדש של אמזון, המציע משלוח חינמי ברכישה מעל 49 דולר ● ככל הנראה לין לא באמת מוטרד מהצעת הערך במבצע הנקודתי הנוכחי, אלא מבטא חשש כללי מהשיטה בה אמזון נוהגת לכבוש נתחי שוק

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

ירידה רבעונית של 41% ברווח התפעולי של טאואר; המניה צנחה 8% בתגובה לדוחות

טאואר ג'אז, שאותה מוביל המנכ"ל ראסל אלוונגר, צופה כי ברבעון הנוכחי מכירותיה יסתכמו ב-312 מיליון דולר, בדומה לרבעון החולף ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 928 מיליון דולר - ירידה של 4.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: הרפובליקאים הודפים האשמות נגד טראמפ

השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● הרפובליקאים דוחפים מסר שאוקראינה מושחתת כולה ושחובתו של טראמפ הייתה לקדם עקירת השחיתות ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם"

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

פלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק טראמפ עובר דירה: המיליארדרים של ניו יורק עוזבים אותה לטובת פלורידה

נשיא ארה"ב, שהכריז על אימוץ המדינה הדרומית כמדינת הבית שלו במקום ניו יורק, הוא רק האחרון ברשימה מתארכת של אנשי כספים ועסקים שכבר עשו זאת בזכות מדיניות המס הנוחה ומזג האוויר החם

עו"ד רונית בכר, ערן יעקב, אילן פלטו, עו"ד ירון סבר וצבי סטפק / צילום: אסף לב

על מס ועל פנס: למה צריכות חברות ציבוריות להיערך

כנס המסים השנתי של איגוד החברות הציבוריות בשיתוף עם פרמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ועם משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן עסק הפעם בגירעון ובאתגרים שעומדים לקראת תקציב 2020