גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כיצד להתנהל באופן נכון בחקירה פלילית?

חקירת משטרה היא סיטואציה שאינה נעימה לאדם הנורמטיבי ■ התנהלות נכונה בה יכולה לעשות את ההבדל ולקבוע מה יעלה בגורל הנחקר והאם החקירה תיסגר ובאיזו עילה

חקירת משטרה  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חקירת משטרה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף משפטיפ

חקירה במשטרה היא ללא ספק חוויה לא נעימה, אולם התנהלות נכונה בחקירה יכולה לעשות את כל ההבדל בין סגירת התיק לחלוטין לבין המשך הליכים העלולים להוביל להגשת כתב אישום. על כן, אם קיבלת זימון לחקירה, חשוב להפנים את נקודות הבאות:

חקירה פלילית - האם צריך עורך דין?

אחת הטעויות הנפוצות בקרב נחקרים היא ההנחה שהם יכולים להתמודד עם החקירה לבדם, אולם המציאות מלמדת כי ללא הכנה מקצועית של עורך דין פלילי, יש סיכוי רב שההליכים יימשכו ואף יגעו לכדי כתב אישום.

ראשית, חשוב להבין כי לחקירה הראשונה יש משמעות רבה מאוד. לעיתים קרובות, המתרחש בה יקבע האם החקירה תיסגר, והנחקר ישוחרר לביתו - או האם החקירה תמשיך ואף תוביל למעצר של ימים של הנחקר ואף להגשת כתב אישום.

שנית, נחקרים רבים סבורים כי די בכך שיגיעו לחקירה וימסרו באופן ספונטני את הגרסה שלהם, והדבר יביא לסיומה, אך בפועל גם אמירות תמימות לכאורה יכולות לבסס חשדות נגד הנחקר, מבלי שהוא מבין זאת כלל. חוקרי המשטרה ישתמשו לרוב בטקטיקות שונות שהאדם הנורמטיבי אינו מכיר. הם מסוגלים בקלות רבה לגרום לנחקר למעוד ולומר דברים שלא התכוון אליהם. על כן, בכל עת שאדם מקבל זימון לחקירה במשטרה, עליו לקבל ייעוץ של עורך דין אשר ינחה אותו כיצד להתנהג בחקירה.

הכנה לחקירה במשטרה

קיבלת זימון לחקירה? להלן 3 עצות מפתח כיצד עליך לנהוג במהלכה:

1. זכותך לקבל ייעוץ משפטי וזכותך לשתיקה: לכל חשוד נתונה הזכות לשמור על שתיקה ולהיוועץ בעורך דין. על כן, עמוד על זכותך להתקשר לעורך הדין והמתן בסבלנות עד להגעתו לתחנה. חשוב לדעת כי אינך מחויב להשיב לשאלות החוקרים עד להגעתו של עורך דינך.

2. שמור על ערנות מלאה: חשוב לזכור כי תפקידו של החוקר הוא להוציא מן הנחקר כמה שיותר מידע, אשר יאפשר לו לבסס את החשד נגדו. משום כך יש להיות ערניים במהלך החקירה, לשים לב לנוסח השאלות ולהיזהר מתרגילים ותחבולות של החוקר, אשר מטרתן היא לגרום לך ליפול בלשונך.

3. פרוטוקול החקירה: במהלך החקירה, על החוקר לנהל פרוטוקול ולתעד כל מה שנאמר ואירע בה. אל תחתום על הפרוטוקול לפני שקראת היטב מה כתוב בו, ואם ישנם חוסרים או אי-דיוקים בפרוטוקול, הפנה את תשומת-ליבו של החוקר לכך, בקש ממנו לתקן את הפגמים, ואל תחתום על הפרוטוקול לפני שהוא מתוקן ומשקף נכונה את מהלך החקירה.

עילות סגירת תיק החקירה

ישנם מקרים בהם הכנה טובה ומקצועית של הנחקר יכולה להביא לסגירת התיק העומד כנגדו. כאשר כל תיק חקירה נסגר, מדובר באחת מ-3 עילות: חוסר אשמה, היעדר ראיות או היעדר עניין לציבור. לעילת הסגירה יש משמעות רבה, וזאת בשל הרישום המשטרתי שנותר לאחר סיומה של החקירה.

במה דברים אמורים? כאשר תיק החקירה נסגר בעילה של חוסר אשמה, המשמעות היא שהחשד נגד הנחקר הופרך לחלוטין, ולא נותר כל רישום בדבר החקירה. לעומת זאת, כאשר התיק נסגר בשל היעדר ראיות או היעדר עניין לציבור, נותר לנחקר רישום משטרתי במאגרים הפנימיים של משטרת ישראל.

זוהי דוגמה נוספת עד כמה חיוני לנחקר לקבל ליווי משפטי של עורך דין. כאשר עורך הדין מעורב בשלב החקירה, ככל שהדבר ניתן, עליו לפעול מול הגורם המתאים לסגירת התיק בעילה של חוסר אשמה, על-מנת שלא ייוותר לנחקר רישום משטרתי.

עו"ד מעיין חיימוביץ עוסקת בתחום הפלילי.

הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש. 

עוד כתבות

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי ועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאוול: "לא צופים מיתון"

יוסי צילום: תמר מצפי

"גם כשמגיע מישהו כמו לפיד או כחלון ופוגע בענף הנדל"ן, החברות הטובות והחזקות לא נפגעות"

יוסי פרשקובסקי, יו"ר חברת הבנייה פרשקובסקי, שנסחרת בשווי של כמעט מיליארד שקל לאחר זינוק של 130% מתחילת השנה, טוען כי "אין מספיק היצע של דירות באזור המרכז והביקושים גדלים, ורואים את זה בעליית המחירים האחרונה, שתימשך כנראה כי אין ברירה אחרת"

שכונה ל’, צפון תל אביב / צילום: קלר וויליאמס

בכמה נמכרה דירת ארבעה חדרים בשיכון ל' בתל אביב?

הדירה, בשטח 103 מ"ר, בקומה 7 מתוך 8, עם מעלית וחניה בטאבו, נמכרה ב-3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מרחבי הארץ

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

"לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר, לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר רו"ח יורם טיץ, מנכ"ל ארנסט אנד יאנג (EY), על במת כנס הג'רני

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל ע"י בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

נבחרת ישראל / צלם: שלומי יוסף

רייטינג נמוך ועלויות בשמיים: משדר הספורט שכולנו משלמים עליו

רק 3% מהאוכלוסייה צופים במשחקי נבחרת ישראל בכדורגל המשודרים בערוץ הציבורי, אך תאגיד השידור ממשיך לשלם כ-850 אלף שקל לכל משחק ● הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקדם ותאפשר שידורי של משחקי הנבחרת בערוצים המסחריים ● פרשנות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות קלות בת"א לאחר הורדת הריבית בארה"ב; אופקו צונחת ב-4%

המדדים נסחרים סביב רמות הפתיחה ● הפד הוריד ריבית ב-0.25%, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008 ● הדולר אינדקס טיפס ב-0.4% ● שוק האג"ח צפוי לעורר עניין לאחר הודעת הריבית של הפד ● טבע חוזרת עם פער שלילי של כ-1%

 

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אג"ח הזבל משגרות איתותי אזהרה מוקדמים

כשהחששות עולים, המשקיעים מאבדים תיאבון לקחת סיכונים ● מאט איגן, מנהל משותף בקרן האג"ח לומיס סיילס: "המצב הבסיסי נחלש גם אם ארה"ב תימנע ממיתון"

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת חממת פודטק, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה, זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

אמות רוכשת מנכסים ובניין 50% מקניון קריית אונו תמורת כ-545 מיליון שקל

לאחר השלמת העסקה תחזיק אמות במלוא הזכויות בנכס ● מנכ"ל אמות: "אנו מנהלים את הנכס למעלה מעשר שנים ומכירים את יתרונותיו ואת האפשרויות הגלומות בו"

נחושת במפעל סיני / צילום: רויטרס

מתכות עם הבנה כלכלית: מה אפשר ללמוד משוק הסחורות?

לשוק הסחורות יצא מוניטין של שוק ספקולטיבי ותנודתי במיוחד אשר קשה להסיק ממנו מסקנות ברורות ● אלא שמבט עליו יכול לספק לנו מידע רב ערך על הכלכלה הריאלית ולאן פניה, כל עוד נתבונן עליו בכלים הנכונים

הנשיא דולנד טראמפ והנשיא ברק אובמה בטקס מינויו של טראמפ לנשיא בינואר 2016 / צילום: רויטרס

היועץ החדש לביטחון לאומי בבית הלבן: השווה בעבר את טראמפ לאובמה

● רוברט אובראיין, שהנשיא מינה אותו לתפקיד אתמול, אמר על המועמד טראמפ ב-2016, בפריימריס של המפלגה הרפובליקאית: הוא קרוב יותר להשקפת העולם של אובמה כלפי ישראל מאשר להשקפת ה'בייס' הרפובליקאי ● ג'ון בולטון, היועץ הקודם, תוקף את טראמפ: ההתקפה על סעודיה נובעת מחולשת הנשיא, שלא הגיב על התקפה איראנית קודמת

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

משתתפי הכנס/ צילום: איל יצהר

"כנראה שיגיע עוד משבר, אבל הוא לא יכלול מחסור חונק בכסף כמו ב-2009"

נגראג' קשייאפ, מנהל קרן הון הסיכון התאגידית של מיקרוסופט, נאם בפני כ-2,500 איש שהשתתפו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● קשייאפ דיבר על הרתיעה מקרנות תאגידיות ואמר: "יש יתרון בגיוס כסף מקרנות כאלו, כי יש לנו סבלנות ואנחנו לא צריכים לייפות את החברות בצורה מלאכותית"

נתניהו וראשי סיעות הימין / צילום: הליכוד

נתניהו בישיבת הליכוד בירושלים: "אסור שתקום ממשלה שנשענת על מפלגות אנטי ציוניות ערביות"

נתניהו ציין בישיבת הליכוד באוריינט אקספרס כי השר יריב לוין יעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני ● לדברי דובר הליכוד, בלוק הימין יהיה מתואם לגבי 55 המנדטים שהם מייצגים

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

איילת שקד תשבור את הבלוק? "רעיון מעניין, אבל לא סגור"

יו"ר ימינה אמרה בראיון לרשת ב': "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים"