גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כיצד להתנהל באופן נכון בחקירה פלילית?

חקירת משטרה היא סיטואציה שאינה נעימה לאדם הנורמטיבי ■ התנהלות נכונה בה יכולה לעשות את ההבדל ולקבוע מה יעלה בגורל הנחקר והאם החקירה תיסגר ובאיזו עילה

חקירת משטרה  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חקירת משטרה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף משפטיפ

חקירה במשטרה היא ללא ספק חוויה לא נעימה, אולם התנהלות נכונה בחקירה יכולה לעשות את כל ההבדל בין סגירת התיק לחלוטין לבין המשך הליכים העלולים להוביל להגשת כתב אישום. על כן, אם קיבלת זימון לחקירה, חשוב להפנים את נקודות הבאות:

חקירה פלילית - האם צריך עורך דין?

אחת הטעויות הנפוצות בקרב נחקרים היא ההנחה שהם יכולים להתמודד עם החקירה לבדם, אולם המציאות מלמדת כי ללא הכנה מקצועית של עורך דין פלילי, יש סיכוי רב שההליכים יימשכו ואף יגעו לכדי כתב אישום.

ראשית, חשוב להבין כי לחקירה הראשונה יש משמעות רבה מאוד. לעיתים קרובות, המתרחש בה יקבע האם החקירה תיסגר, והנחקר ישוחרר לביתו - או האם החקירה תמשיך ואף תוביל למעצר של ימים של הנחקר ואף להגשת כתב אישום.

שנית, נחקרים רבים סבורים כי די בכך שיגיעו לחקירה וימסרו באופן ספונטני את הגרסה שלהם, והדבר יביא לסיומה, אך בפועל גם אמירות תמימות לכאורה יכולות לבסס חשדות נגד הנחקר, מבלי שהוא מבין זאת כלל. חוקרי המשטרה ישתמשו לרוב בטקטיקות שונות שהאדם הנורמטיבי אינו מכיר. הם מסוגלים בקלות רבה לגרום לנחקר למעוד ולומר דברים שלא התכוון אליהם. על כן, בכל עת שאדם מקבל זימון לחקירה במשטרה, עליו לקבל ייעוץ של עורך דין אשר ינחה אותו כיצד להתנהג בחקירה.

הכנה לחקירה במשטרה

קיבלת זימון לחקירה? להלן 3 עצות מפתח כיצד עליך לנהוג במהלכה:

1. זכותך לקבל ייעוץ משפטי וזכותך לשתיקה: לכל חשוד נתונה הזכות לשמור על שתיקה ולהיוועץ בעורך דין. על כן, עמוד על זכותך להתקשר לעורך הדין והמתן בסבלנות עד להגעתו לתחנה. חשוב לדעת כי אינך מחויב להשיב לשאלות החוקרים עד להגעתו של עורך דינך.

2. שמור על ערנות מלאה: חשוב לזכור כי תפקידו של החוקר הוא להוציא מן הנחקר כמה שיותר מידע, אשר יאפשר לו לבסס את החשד נגדו. משום כך יש להיות ערניים במהלך החקירה, לשים לב לנוסח השאלות ולהיזהר מתרגילים ותחבולות של החוקר, אשר מטרתן היא לגרום לך ליפול בלשונך.

3. פרוטוקול החקירה: במהלך החקירה, על החוקר לנהל פרוטוקול ולתעד כל מה שנאמר ואירע בה. אל תחתום על הפרוטוקול לפני שקראת היטב מה כתוב בו, ואם ישנם חוסרים או אי-דיוקים בפרוטוקול, הפנה את תשומת-ליבו של החוקר לכך, בקש ממנו לתקן את הפגמים, ואל תחתום על הפרוטוקול לפני שהוא מתוקן ומשקף נכונה את מהלך החקירה.

עילות סגירת תיק החקירה

ישנם מקרים בהם הכנה טובה ומקצועית של הנחקר יכולה להביא לסגירת התיק העומד כנגדו. כאשר כל תיק חקירה נסגר, מדובר באחת מ-3 עילות: חוסר אשמה, היעדר ראיות או היעדר עניין לציבור. לעילת הסגירה יש משמעות רבה, וזאת בשל הרישום המשטרתי שנותר לאחר סיומה של החקירה.

במה דברים אמורים? כאשר תיק החקירה נסגר בעילה של חוסר אשמה, המשמעות היא שהחשד נגד הנחקר הופרך לחלוטין, ולא נותר כל רישום בדבר החקירה. לעומת זאת, כאשר התיק נסגר בשל היעדר ראיות או היעדר עניין לציבור, נותר לנחקר רישום משטרתי במאגרים הפנימיים של משטרת ישראל.

זוהי דוגמה נוספת עד כמה חיוני לנחקר לקבל ליווי משפטי של עורך דין. כאשר עורך הדין מעורב בשלב החקירה, ככל שהדבר ניתן, עליו לפעול מול הגורם המתאים לסגירת התיק בעילה של חוסר אשמה, על-מנת שלא ייוותר לנחקר רישום משטרתי.

עו"ד מעיין חיימוביץ עוסקת בתחום הפלילי.

הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש. 

עוד כתבות

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלחץ עבד: המדינה לא תעניק רישיונות להפקת פצלי שמן

משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה ● אדם טבע ודין: "קיים חשש כי ההחלטה דווקא מכשירה תכניות קיימות, למרות שהן הרסניות לסביבה"

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הפיילוט של ווינד - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר / צילום: יח"צ

לא רק קורקינט: ווינד יצאה בפיילוט - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר

החברה ביצעה השקה שקטה ופיזרה עשרות אופניים חשמליים ברחבי ת"א, לצד הקורקינטים שכבר פועלים בהצלחה ● עדיין אין תאריך כניסה לפעילות שגרתית, ובשלב זה מדובר בניסוי ● האופניים יושכרו תמורת 85 אגורות לדקת שימוש ללא דמי פתיחה

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

אזרחים ותיקים בשדה התעופה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הקורונה היא רק תירוץ? סוכני נסיעות זועמים על גל ביטולים בחסות חוק הגנת הצרכן

בהלת וירוס הקורונה חיזקה תופעה שמעמידה היום את סוכני הנסיעות בבעיה: לטענתם, חוק הגנת הצרכן נדיב מדי לאזרחים מעל גיל 65 ומאפשר להם לבטל עסקאות בקלות ● "בעבר היו ביטולים מעת לעת, היום זה טירוף. אנחנו מפסידים מאות אלפי שקלים"

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

יום שלישי של ירידות בוול סטריט לאחר אזהרת אפל

המדדים המובילים פתחו את יום המסחר בירידות של עד 0.5% ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ● HSBC פספסה את התחזיות ● ירידות באירופה

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בפריימריז/  צילום: הליכוד

מערך דלת לדלת והסעות הליכוד בשיתוף אפליקציית אלקטור יצא לדרך

כך נראה הממשק בין מאגר הנתונים לבין מבצע דלת לדלת של הליכוד, המתנהל בימים אלה, ועד מערך ההסעות לקלפיות - המנוהלים כולם דרך אפליקציה וקבוצות הוואטסאפ של המפלגה ● לפי תוכנית הליכוד, שיאו של המבצע יגיע ביום הבחירות כאשר ב-14 הימים שלפניהן נעשית עבודת התשתית

דור חמישי בסלולר, אילוסטרציה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

החל השלב הראשון במכרז הדור החמישי בסלולר: הוגשו הצעות משותפות

למרות חילוקי הדעות והמתיחויות סביב מיזוגים בשוק התקשורת, החברות הגישו הצעות למכרז ● ההצעות שהוגשו הן של פרטנר והוט מובייל והצעה נוספת של סלקום, גולן טלקום ואקספון ● פלאפון מגישה הצעה לבד, ולכן השלב הנוכחי אינו רלוונטי עבורה

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וירוס הקורונה והשווקים: לפרק את המולקולה

התנודתיות בשוקי ההון עולה מדרגה, וסוחרים מתוחכמים יכולים לנצל זאת לטובתם, בשעה שמשקיעים סולידיים יותר עושים התאמות בתיק ● מי שבחר לצאת מיד מהשוק בגלל פאניקה - הפסיד