גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל מזור: "85% מעובדינו לא ידעו על פיתוח מזור X"

המערכת תהיה בלב שיתוף-הפעולה של החברה הישראלית עם מדטרוניק ■ הפוטנציאל: מכירות במאות מיליוני דולרים ■ ערך מניית מזור רובוטיקה הוכפל ב-2016

מערכת מזור X / צילום: אתר החברה
מערכת מזור X / צילום: אתר החברה

חברת מזור רובוטיקה , המפתחת מערכות רובוטיות לניתוחי עמוד שדרה, השיקה אתמול (ג') את מערכת מזור X, מערכת שתימצא בבסיס שיתוף-הפעולה של מזור עם תאגיד המכשור הרפואי מדטרוניק. מזור הודיעה כי המוצר כבר מאושר לשיווק, בעקבות מאמצים שביצעה החברה בעבר.

על פי ההסכם בין הצדדים, מדטרוניק צפויה להזמין 15 מערכות לפחות עד סוף השנה, ומנכ"ל החברה, אורי הדומי, מסר היום (ד') כי ההזמנות כבר בוצעו. 10 מערכות ימוקמו בבתי חולים מובילים בארה"ב, ועוד 5 מערכות במרכזי הדרכה של מדטרוניק.

החברה לא דיווחה על ניסויים קליניים שבוצעו במוצר, אולם לדברי הדומי הוא כבר נבדק ב-100 ניתוחים באירופה ובארה"ב, "כולל ניתוחים מורכבים מאוד". ההשקה המסחרית של המוצר תתקיים בכנס רופאי עמוד שדרה שייתקיים בבוסטון באוקטובר.

"המוצר הזה מאפשר הסתכלות הוליסטית על עמוד השדרה. הרחבנו את ההגדרה של רובוטיקה", אומר הדומי. הרחבת תחומי האחריות של המכשיר מתבטאת בשני תחומים. האחד הוא ההחלטה על מיקום הבורג בניתוח לקיבוע חוליות עמוד השדרה. הדומי: "בעבר המערכת שלנו שימשה כדי למקם את הבורג במקום שבו הוא לא יעשה נזק לרקמות סמוכות ובאופן היעיל ביותר מבחינת הקיבוע. כיום המערכת נועדה לעזור לרופאים להחליט היכן למקם את הבורג, על פי הרבה יותר מידע.

"אנחנו מסתכלים על כל היציבה של המטופל, מבקשים ממנו להתכופף לארבעה כיוונים - ימין, שמאל, קדימה ואחורה - מצלמים ברנטגן וב-CT ומשתמשים באלגוריתמיקה חכמה כדי לנבא כיצד תשפיע השתלת הבורג על היציבה. כך אנחנו נותנים המלצה לגבי מיקום הבורג, שבסופו של דבר מאפשרת למטופל את הזקיפות, היציבות וחופש התנועה הרבים ביותר".

הדומי מוסיף כי "בעבר הרופאים אמרו לנו 'אל תקבלו החלטות בשבילנו, אל תעשו רובוטיקה-יתר של התהליך'. היום הם אומרים 'מה עוד אתם יכולים לעשות בשבילנו?', וזה אומר שיש להם אמון בנו".

רגע האמת: עוד שנתיים

תחום נוסף שהמערכת כעת תיקח על עצמה, הוא ניהול המידע בחדר הניתוח. למשל, המידע על כמה פרוצדורות מבצע כל רופא, מתי, כמה זמן הן לוקחות ומה תוצאתן. בין היתר ישמש המידע הזה עבור מדטרוניק לניהול המלאי שלה, ויתרום מידע גם לבית החולים. "אחת העלויות הגבוהות של מדטרוניק בתחום שתלי עמוד השדרה היא הבאת מלאי שתלים לכל בית חולים רלוונטי. כל יום יוצאים מטוסים מהמרכז הלוגיסטי של החברה לכל העולם. על ידי ניתוח דפוסי השימוש האמיתיים, ניתן לנהל מלאי בשיטת 'ג'אסט אין טיים' אמיתית". לדבריו, "אנחנו בקשר עם חברות גדולות כבר 10 שנים, אבל המערכת הזו שינתה את התמונה מבחינתנו ואפשרה לנו להיכנס למערכת יחסים עם כל מי שרצינו".

הדומי אופטימי, אולם נקודת המבחן של ההסכם ושל המערכת תהיה בעוד כשנתיים, כאשר מדטרוניק תצטרך לבחור האם להיכנס להסכם שיווק בלעדי עם מזור, ולהזמין מערכות בעלות של מאות מיליוני דולרים לאורך ארבע שנים. דבריו של הדומי שופכים אור מסוים על הסיבות שבגללן כדאי למדטרוניק לשווק את המוצר.

הדומי מספר כי הרעיון הבסיסי לרובוט המשודרג עלה לפני 5-7 שנים, "אבל לא ידעו אם קיימים בעולם כוחות החישוב הרלוונטיים למוצר כזה". מאז עבר העולם את מהפכת הביג דאטה וכוחות המחשוב נמצאו. "פיתחנו את המוצר בסודיות מוחלטת, עם צוות נפרד שגייסנו במיוחד, באתר נפרד מהמשרדים של מזור בקיסריה, ו-85% מעובדי החברה לא ידעו בכלל שמפתחים כזה מוצר", אומר הדומי.

נדרשים בוודאי מהלכי שיווק פנים ארגוניים נרחבים כדי שהעובדים שלא היו בסוד העניינים לא ייעלבו.

"כמובן, אך המצב הוא כרגע הפוך. זו אחת התקופות השמחות שהיו במזור, כולם מרגישים שעושים את הדבר הנכון, ולא גימיק או שינוי מזערי".

ערך המניה הוכפל ב-2016

על רקע זה השיבה החברה לאחרונה לטענות שהעלה בעל מניות מיעוט לעניין העלאת השכר שמעוניין דירקטוריון החברה להעניק למנכ"ל הדומי. המשקיע, עו"ד עמית שיף, הציג מספר טענות לשכר המיועד, אשר עשוי להגיע יחד עם אופציות ובונוסים תלויים בהישגים ל-7.5 מיליון שקל בשנה.

שיף ביקש לדעת האם השכר נקבע בתיאום עם מדטרוניק ובתגובתה מסרה החברה כי לא היה תיאום כזה. לעניינו של השכר, שיף טען כי האופציות של הדומי הן "בתוך הכסף" באופן שאינו מהווה תמריץ למנכ"ל. בתגובה ענתה החברה כי האופציות ניתנו על בסיס ממוצע מחיר המניה בימים שלפני סגירת החוזה מול מדטרוניק, וכי כל עליה במניה לאחר מכן היא תוצאה של פעילותו של הדומי לסגירת החוזה ולכן ראויה לתגמול.

שיף טען גם כי החברה לא פרסמה מידע מהותי לגבי ההסכם, למשל חישוב שווי האופציות לפי מודל בלק אנד שולס. החברה טוענת בתגובה כי דיווחיה עמדו בכל כללי ה-SEC (היא מדווחת כחברה דואלית) אולם הוסיפה את החישוב המבוקש בדיווח החדש כי על פי מודל בלק אנד שולס, האופציות שוות כ-3.8 מיליון שקל.

הדומי, שעלות העסקתו אשתקד עמדה על 571 אלף דולר (כ-2.2 מיליון שקל), צפוי לקבל לפי ההסכם, אם יאושר, בונוס מיידי של 900 אלף שקל, שכר חודשי של 80 אלף שקל, שיעודכן רטרואקטיבית לתחילת מארס 2016 (שדרוג של 10,000 שקל בחודש) וכן אופציות כמתואר לעיל. המניות יתממשו בחלקים לאורך 4 שנים החל משנתיים מהיום, או באופן מואץ אם תיכנס עסקת מדטרוניק לשלב השני.

מניית מזור עלתה אתמול (ג') בנאסד"ק בכ-4% ושוויה עומד על 1.8 מיליארד שקל, לאחר שהכפילה את ערכה מתחילת השנה. בעקבות אירוע האנליסטים שערכה החברה אתמול, העלה JPM Securities את ההמלצה עבור מזור למחיר יעד של 25 דולר, לעומת 21.13 בסוף המסחר אתמול.

עוד כתבות

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

אלון מאסק: יתכן והכלכלה הסינית תעקוף את כלכלת ארה"ב

סיטואציה בה סין אכן תעקוף את כלכלת ארה"ב, עלולה להוסיף דלק למתחים המלווים את יחסי הכוחות ואת מלחמת הסחר בין שתי המעצמות ● "יסוד המלחמה הוא כלכלה", אמר מאסק. "אם אתה לא חדשני, אתה הולך להפסיד"

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; שבעה חולי קורונה בישראל

החולים בישראל כוללים את שני הישראלים שחזרו מהאניה, חולה נוסף שהיה ביפן והחלים ואובחן שוב, אחד חזר מאיטליה בתחילת השבוע, הוא הדביק אדם נוסף ועוד שני חולים שאובחנו היום ● 2,867 איש נפטרו מהמחלה ו-36,822 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ארגון הבריאות העולמי: התפרצות הקורונה עשויה להגיע לכל אחת ממדינות העולם

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"בברלין אני משלם כבר למעלה מעשור את אותו שכר דירה"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

בני גנץ ובסאם גאבר / צילום: הערוץ הערבי ואתר פאנט, יח"צ

בכחול לבן נזכרו לחזר אחרי הקול הערבי, אבל הפיצו מסרים סותרים

לאחר שנתניהו פתח בקמפיין לעידוד הצבעה בקרב החברה הערבית, גם בכחול לבן התראיינו לעיתונות הערבית ● על דף המסרים: ניסיון למזער נזקים בשל התמיכה בתוכנית טראמפ, אבל גם שתי עמדות מנוגדות לגבי חוק הלאום

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

סקר הסקרים

נתניהו מתחזק וכך גם הרשימה המשותפת: סקר הסקרים בפעם האחרונה לבחירות מועד ג׳

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת