גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעצב שיער ויזמית פיננסית עלולים לחולל בעיות בברקזיט

השניים הגישו, יחד עם אחרים, תביעות לבית המשפט העליון של בריטניה נגד ההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי ■ האם מדובר באחד התיקים החוקתיים החשובים ביותר שייפסקו אי פעם?

ברקזיט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ברקזיט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

באולם הגדול של "ההיכל הפנימי" בלונדון, שבו התנהלה ארוחת ערב חגיגית ל-300 עורכי דין על רקע תפאורה מהסרטים של חלונות ויטראז' וקישוטי סמלי אבירים, השמיעו המשתתפים את תלונותיהם על החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי.

"הפכו למעשה את העולם על הראש", אמר התובע הכללי לשעבר דומיניק גריב. הקמפיין בעד הברקזיט היה "המקביל החוקתי של פשע נגד האנושות", העיר ריצ'רד גורדון, פרקליט מתדיין בבריק קורט צ'מברס (בית משפט). כאשר מנחי הערב שאלו אם יש בקהל מישהו שרוצה לומר דברים חיוביים יותר, השתררה שתיקה.

הממסד המשפטי בלונדון היה כמעט פה אחד בעד הישארות באיחוד. לכן איש לא הופתע כאשר קומץ תביעות משפטיות הוגש אחרי משאל העם נגד ההליך של הברקזיט. השאלה היא אם הערעורים המשפטיים הללו יכולים לעכב או אפילו להוריד מהפסים את תהליך הברקזיט.

התביעות, שהוגשו על ידי מעצב שיער, יזמית פיננסית ואחרים שנרתעו מפרסום שמם בפומבי, אוחדו לתביעה אחת שצפויה להגיע לבית המשפט הגבוה בבריטניה עוד השנה. התובעים מבקשים מבית המשפט העליון לפסוק שיהיה לא חוקי להפעיל את "סעיף 50" שמפעיל את שעון שתי שנות הפרישה מהאיחוד האירופי, ללא קיום הצבעה בפרלמנט בנושא זה תחילה.

בעוד שתומכי הברקזיט רואים במאמץ הזה רק פעלול חסר תועלת, ההשלכות עשויות להגיע הרבה מעבר לאולמות עץ האלון של בתי המשפט הבריטיים. התיק הזה עלול לעמת את הכוח של הרשות השופטת עם סמכותה של ראשת הממשלה באופן שטרם נראה כמוהו בבריטניה, לפי יותר מתריסר עורכי הדין והשופטים שהתראיינו לכתבה זו.

"זה יהיה אחד התיקים החוקתיים החשובים ביותר שייפסקו אי פעם", אמר ג'ף קינג, פרופסור ביוניברסיטי קולג' בלונדון. בבריטניה, שלא כמו בארה"ב, אין חוקה כתובה, אלא צבר של חוקים, מנהגים ופסיקות תקדימיות של מאות שנים.

אחת התוצאות הפוטנציאליות היא עיכוב ממושך כל עוד הדיונים המשפטיים מתנהלים. קיים גם סיכוי קטן לכך ששרי ממשלה ימצאו את עצמם בכלא אם הם יתעלמו מהוראות בית המשפט. אפשרות נוספת היא פרלמנט שיחויב להצביע על הברקזיט וידחה אותו. יתכן גם שבית המשפט העליון יחליט שהממשלה יכולה להפעיל את סעיף 50 בכל עת, עם או בלי הצבעה בפרלמנט.

"בית המשפט מתייחס להתדיינות הזו ברצינות רבה, והוא יפעל בהקדם", אמר השופט העליון בריאן לביסון בשימוע מוקדם ב-19 ביולי. "הנושא הוא בעל חשיבות חוקתית כה גדולה שקשה לראות איך הוא לא יגיע במהירות אל בית המשפט העליון".

ג'ינה מילר, מנהלת של חברת סטארט-אפ להשקעות, ומעצב השיער דיר דוס סנטוס, היו שני התובעים היחידים שזוהו בתיק. פרקליטו של סנטוס, דומיניק צ'מברס, תיאר אותו כ"בחור רגיל". לשופט לביסון נמסר שאחרים ששקלו להצטרף לתביעה נרתעו מכך בשל "גזענות ואנטישמיות".

ג'ינה מילר, התובעת הראשונה, לא נרתעה מכך. "אני לא בורחת ממה שאני חושבת שהוא נכון", אמרה היזמית בת 51. אביה היה התובע הכללי של גוייאנה, המושבה הבריטית לשעבר בדרום אמריקה, והיא למדה משפטים לפני שהיא הקימה את SCM פרייבט, חברת ניהול השקעות מקוונת.

מילר, שתמכה במחנה ההישארות באיחוד האירופי, רוצה "דיון ישר ומבוגר" בפרלמנט על ההשלכות של הברקזיט על המדע, החינוך והביטחון הלאומי של בריטניה, אבל היא אינה מעוניינת במשאל עם חדש. "הממשלה תוכל לעצור את כל זה בכל רגע אם היא תאמר: 'אנחנו נציית להליך המקובל'", היא אומרת.

"התביעות האלה הן במקרה הטוב טקטיות, ובמקרה הגרוע שטויות", אמר פיליפ יאנג, עורך דין במשרד קוק, יאנג וקיידן בלונדון. לדבריו, הפרלמנט יכבד את תוצאת משאל העם גם אם הוא יצביע בנושא זה.

משפטנים אחרים אומרים שהפעלת סעיף 50 ללא פעולה של הפרלמנט תהיה חסרת אחריות. לנציגי בריטניה והאיחוד האירופי יהיו רק שנתיים של דיונים כדי לגבש הסכמים חדשים לפני שזכויות הבריטים המתגוררים באירופה, או זכויות הבנקים שעושים עסקים ביבשת, יפקעו.

אוליבר לטווין, השר שהיה אחראי על הכנת מו"מ הברקזיט לפני שראשת הממשלה החדשה תרזה מיי מינתה את דיוויד דיוויס לעמוד בראש המשרד לענייני הברקזיט, אמר לוועדת החוץ בפרלמנט ב-5 ביולי שפרקליטים בממשלה יעצו לו ש"ברור" שהפררוגטיבה היא של ראש הממשלה, ולא של הפרלמנט, להפעיל את מנגנון הברקזיט. בתיאוריה, מיי תוכל להתעלם מפסיקת בית המשפט.

קונרד שיימן, שופט בדימוס ששירת גם בבית המשפט האירופי, תיאר את האפשרות הזו כ"דרך מסוכנת מאוד שפוליטיקאי יכול ללכת בה".

שופט יכול לגזור על שר בממשלה עונש מאסר אם הוא או היא מתעלמים מהוראה ישירה של בית משפט, אם כי זה קורה רק לעתים נדירות. במקרה כזה, בית המשפט העליון יספק כנראה הנחיות לגבי מה שחוקי במקום לפרסם הוראה מחייבת, אמר שיימן. והממשלה תוכל לבקש להתפשר.

אבל אם הממשלה תתעלם בכל זאת מפסיקה של בית משפט, התיק יוכל לעבור אפילו לבית המשפט האירופי - גוף שהבוחרים הבריטים דחו כאשר הם הצביעו בעד הברקזיט ב-23 ביוני. "זה יהיה סיוט", אמר שיימן. "אני מניח שהממשלה תעשה הכול כדי שזה לא יקרה".

בעבר, השופטים הבריטים נרתעו מכפיית פעולה על הפרלמנט. ב-1972, אחרי כ-300 שעות של דיון פרלמנטרי, בריטניה חתמה על אמנת רומא של ההצטרפות לקהילה הכלכלית האירופית ("השוק המשותף"). שנה לפני כן שמעו שלושה שופטים תביעה של ריימונד בלקברן, חבר פרלמנט מהלייבור, שטען שבריטניה תפר את חוקיה שלה אם היא תצטרף לקהילה האירופית.

בלקברן הפסיד בתביעה שלו. "להחלטות כאלה אין מקום בבתי המשפט", אמר אז השופט לורד סיריל סלמון.

עוד כתבות

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכול כלול, בלי יוצא מן הכלל"

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שלומי יוסף

דעה: על מה לא נדבר בבחירות 2020?

בבחירות המתקרבות נדבר על המון נושאים, אבל נדמה שעל מה שחשוב לכלכלה הישראלית לא נדון • השלום, שחסרונו גורם לעלויות כלכליות גבוהות, המסים שיש להעלות כדי להרחיב את היקף ואיכות השירותים הציבוריים וגם הילודה הגבוהה שעליה יש לתת את הדעת ● דעה

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

יעקב אחימאיר / צילום: אביב חופי

דעה: קציבת קדנציות - גם מאחורי המיקרופונים

קציבת קדנציות לשדרנים ולפרשנים הבכירים בשידור הציבורי תאפשר לכוחות חדשים ומגוונים להתקדם בארגון ותייצר מעבר פורה בין ערוצי התקשורת השונים, הפרטיים והציבוריים • דעה

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה בלתי נשכחת, אבל לא כדאי לשכוח גם את קודמותיה

מי שסיים לספור את הרווחים של 2019 (ויש הרבה מה לספור), כנראה מרוצה מאוד מתנובת ניירות הערך שלו - אך מי שיחבר את 2019 לתנובת ההשקעות בטווח קצת יותר ארוך, יגלה כי בסך-הכול התוצאות המצטברות ענו על הציפיות

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

מערכת העיתון "chicago tribune" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו