גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לית יאהו מאריסה מאייר מדברת על החיים התובעניים שלה

תג המחיר שבו נמכרה לורייזון, 4.83 מיליארד דולר, נחשב נמוך מאוד לעומת שווי השוק של יאהו בתחילת המיליניום - 125 מיליארד דולר ■ ראיון

מאריסה מאייר / צילומים: רויטרס
מאריסה מאייר / צילומים: רויטרס

4.83 מיליארד דולר - זה הסכום שהסכימה ענקית התקשורת וריזון לשלם על פעילות האינטרנט של יאהו בסוף חודש יולי השנה. תג המחיר הזה נחשב נמוך במיוחד, שכן בשיא תהילתה, בתחילת שנות ה-2000, שווי השוק של יאהו  עמד על 125 מיליארד דולר בקירוב.

אפילו לפני כ-8 שנים עוד הציעה מיקרוסופט בראשות סטיב באלמר לשלם 44 מיליארד דולר על החברה. יאהו - הקיימת כבר כ-22 שנה והייתה מחלוצות האינטרנט - נראית לעתים קרובות מדי כחברה אובדת עצות. לא מעט מהאשמה למצב של החברה מוטל לעתים קרובות לפתחה של המנכ"לית המיתולוגית מאריסה מאייר (בת 41).

לפני 4 שנים בקירוב הגיעה מאייר ליאהו, אחרי קריירה מוצלחת מאוד בגוגל. מאייר הייתה אחד העובדים הראשונים בגוגל, צמחה להיות סגנית נשיאה ונהפכה מעין הדוברת של גוגל. המעבר ליאהו עורר סערה בעמק הסיליקון והיא נרשמה כהבטחה גדולה, שלא בטוח שמאייר מצליחה לממש. סדרת הרכישות שהוציאה לפועל, המסתכמת ב-3 מיליארד דולר, לא נרשמה כהצלחה גדולה - בעיקר רכישת פלטפורמת הבלוגים טמבלר ב-1.1 מילארד דולר, ששוויה נחתך מאז בעשרות אחוזים.

נוסף על כך, גם המינויים שלה בחברה לא נרשמו כהצלחה גדולה. סערה גדולה התעוררה כשהתברר שמאייר עשויה להרוויח 55 מיליון דולר בקירוב מעסקת המכירה לווריזון, אם כי ישנן גם הערכות שהסכום יכול להיות מוכפל - תלוי באופציות שקיבלה. לא רבים חושבים שמגיע לה הסכום הזה. לא רבים מסכימים אפילו שהיא שווה את המשכורת הבסיסית שלה - מיליון דולר בשנה.

"כשאני מסתכלת על כל מה שהחברה השיגה לאורך שנות קיומה ועל איפה שאנחנו היום, אני לא יכולה להיות גאה יותר בקבוצה שלנו ובמה שהיא הייתה ועודנה מסוגלת להשיג", אמרה מאייר לאחר העסקה עם וריזון. לא רבים מסכימים איתה, ורבים דווקא כן שותפים לאכזבה ממאייר, שנחשבת אחד האנשים המבריקים בעולם הטכנולוגיה. עם זאת, למרות כל הביקורת, אומרת מאייר שהיא מתכוונת להישאר ביאהו: "אני מתכננת להישאר. אני אוהבת את החברה, ואני רוצה לראות אותה עוברת לפרק הבא". כך היא אומרת בראיון מיוחד לבלומברג.

- מה עורר את העניין שלך בטכנולוגיה?

מאייר: "הלכתי לסטנפורד, והתחלתי לימודי הכנה לרפואה. אחרי השנה הראשונה שלי, חזרתי לווסו (בוויסקונסין), העיר שבה גדלתי, והבנתי שאני לומדת את כל אותם הדברים שלומדים החברים שלי, שהלכו לאוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון. כולנו שיננו את אותו המידע, והיו לנו אותם אטומי ומולקולות פחמן. מה שאני עשיתי היה הרבה יותר יקר, אז איך אני יכולה להפיק את המקסימום מסטנפורד? בדרך חזרה לאוניברסיטה, בסתיו, התחלתי לעבור על רשימת הקורסים, וכך מצאתי מסלול לימודים ראשי חדש, מערכות סמלים, שמשלב פילוסופיה, פסיכולוגיה, בלשנות ומדעי המחשב. מתבוננים באופן שבו אנשים לומדים, כיצד אנשים מנמקים דברים, ואז מבקשים ממחשב לעשות את אותם הדברים. זה כמו ללמוד את המוח בלי הדם".

- הצטרפת לגוגל ב-1999 כעובדת מספר 20 של החברה. זה הרגיש כמו מקום מיוחד כבר בתקופה המוקדמת ההיא?

"לארי (פייג') וסרגיי (ברין) הם הוגי דעות שלא ייאמנו. מסלול הקשת שבו הם עברו תוך שנה אחת בלבד - מלהיות סטודנטים לתואר שלישי ללהיות מנהיגים עסקיים - היה באמת מרשים. בשנה הקודמת הם עוד שוטטו בקמפוס ברולרבליידס ונזפו בסטודנטים אחרים לתארים מתקדמים על שהפריעו להם.

"התראיינתי גם במקינזי, שהיא חברה נהדרת. אבל היו לי כמה חברים שהלכו לשם וסיפרו: 'אנחנו נותנים את המצגות, ואז אנחנו יוצאים מהחדר והמנהלים מקבלים את ההחלטות'. במחזמר 'המילטון' יש שיר בשם 'החדר שבו זה קורה'. הרגשתי כאילו בגוגל אני אהיה בחדר. אפילו אם את נכשלת, את לומדת כל כך הרבה מזה שאת נמצאת במקום שבו מתקבלת ההחלטה".

- מה הדבר החשוב ביותר שלמדת מלהיות חלק מההחלטות הגדולות האלה?

"אם את נותנת לאנשים חכמים את אותם הנתונים, בסופו של דבר הם יגיעו לאותן ההחלטות. למדתי את החשיבות שבשיתוף מידע ובשקיפות, וניסיתי להביא את זה ליאהו. משהו נוסף שמתעלמים ממנו בסיפור של גוגל הוא הערך של עבודה קשה. כשכתבים כותבים על גוגל, הם כותבים עליה כאילו זה היה בלתי-נמנע. החוויה האמיתית הייתה יותר כמו 'תוכלי לעבוד 130 שעות בשבוע?' התשובה היא 'כן', אם את נוקטת אסטרטגיה לגבי מתי את ישנה, מתי את מתקלחת, ובאיזו תכיפות את הולכת לשירותים. חדרי הנמנום בגוגל היו שם בגלל שהיה בטוח יותר להישאר במשרד מאשר ללכת למכונית שלך ב-3:00 לפנות בוקר. בחמש השנים הראשונות שלי עבדתי לפחות לילה שלם אחד בכל שבוע, חוץ מכשהייתי בחופשה - והחופשות היו מעטות מאוד".

- וואו.

"בעלי (משקיע ההון סיכון זקרי בוג) מנהל משרד לחללי עבודה שיתופיים בסן פרנסיסקו. הוא מנהל את העבודה שלו משם, וחברות סטארט-אפ אחרות עוברות דרך המקום ההוא. אם הולכים לשם בשבת אחר-הצהריים, אני יכולה להגיד לך אילו חברות סטארט-אפ יצליחו, אפילו בלי לדעת מה הן עושות. להיות שם בסוף השבוע זה אינדיקטור אדיר להצלחה, בעיקר מכיוון שהחברות האלה לא סתם נוצרות יש מאין. הן קיימות הודות לעבודה קשה".

כשהצטרפת ליאהו כמנכ"לית ב-2012, היו שני אתגרים: האחד היה דעיכת העניין במוצרי החברה; השני היה אתגר הנדסה פיננסית שהתרחש כשהאחזקה של יאהו בעליבאבא הייתה שווה יותר מפעילות הליבה. האם זו הייתה הפתעה?

"ידעתי שאקדיש המון זמן למאמצים לסייע ליאהו לקחת את המוצרים שלה ולעבור ממחשבים שולחניים לטלפונים ניידים. לא ידעתי כמה זמן אקדיש ללימוד דברים כמו חוקי המס ולגיבוש דעה על המסחר המקוון הסיני".

- למה זה היה כל-כך קשה ליאהו להפוך ניידת?

"היו רגעים בתחילת שנות האלפיים, שאנשים לא הבינו היכן יאהו נגמרת ומתחיל האינטרנט. קשה לעבור ממדיום אחד לשני ולשמור על אותה רמה של מודעות בקרב הצרכנים. פייסבוק היא שחקנית דומיננטית, אבל אפילו על פי האומדנים שלהם, הם זוכים ככל הנראה רק ב-20%-25% מסך הזמן שמבלים אנשים בנייד. המדיה כיום הרבה יותר מפוצלת".

- באחרונה הכרזת שיאהו הסכימה למכור את פעילויות הליבה שלה באינטרנט ובמדיה לווריזון תמורת 4.8 מיליארד דולר. למה זו תוצאה טובה לחברה שבעבר הייתה לה משמעות תרבותית כזאת?

"היו לנו בעלי מניות עם שתי קדימויות שונות. יש לנו כמה אנשים שהחזיקו במניות יאהו מכיוון שבאמת היה אכפת להם מפרסום דיגיטלי ומהאינטרנט ומהבראה אפשרית שם. והיה לנו סט אחר של בעלי מניות, שהחזיקו במניות בגלל שהם ראו המון עסקאות חיוביות שיוכלו להתרחש עם הנכסים האסיאתיים המאוד גדולים ורווחיים הללו. והיו לנו חובות לשניהם כצוות ההנהלה של החברה. הרכישה בידי וריזון היא דרך להרוג שתי ציפורים במכה אחת".

- איך זה למכור חברה בד בבד עם מאמצייך להבריא אותה?

"במועד מוקדם יותר השנה הייתה תקופה שבה ניהלתי את החברה, מכרתי את החברה, הבאתי חברים חדשים למועצת המנהלים (לאחר שיאהו יישבה מאבק עם בעלת המניות Starboard Value, שפעלה לקידום האינטרסים של בעלי המניות בחברה), ובמקביל ילדתי תאומות, וגם היו לי בעל ובן בגיל 3.5. כל אחד מאלה הוא עבודה במשרה מלאה. היה רגע שבו מישהו אמר לי: 'וואו, יש מצב שאת האדם העסוק ביותר על כדור הארץ'. באזור המערב התיכון, שבו גדלתי, אתה מתעלם ממחמאה כזאת ומעריך מאוד אנשים עסוקים מאוד בעולם, כמו הנשיא אובמה. ואז הנשיא אובמה התחיל להעלות קובצי וידיאו ביוטיוב בשביל הכייף".

- ילדת את הילד הראשון שלך זמן קצר לאחר שהצטרפת ליאהו, ובדצמבר ילדת תאומות בה בעת שהשערורייה סביב המאבק עם בעלי המניות הייתה בעיצומה. איך עשית את זה?

"החברה לא הייתה במצב שבו המנכ"ל יכול ללכת הביתה לארבעה עד שישה חודשים, אז שילבתי את הבן שלי בחיי היומיום. בארבעת החודשים הראשונים לחייו, פשוט הבאתי אותו לחדר כשערכתי שיחות ועידה. הוא כאילו תינוק עסקים קטן כזה. את מתחילה לדבר על הכנסות או מנהלת מו"מ על הצעה או עסקה, והוא מיד כאילו מבין את זה. התאומות היו ההלם וההפתעה הגדולים ביותר בחיי. זה היה כמו לזכות בלוטו".

- האם זה מטריד אותך שנמתחת ביקורת על הבחירות שעשית בתחום ההורות?

"לדעתי, פשוט יש לגמרי יותר מדי שיפוטיות לגבי האמהות. יש אמהות שרוצות לעבוד. יש אמהות שצריכות לעבוד. יש אמהות שרוצות להישאר בבית, ויש אמהות שצריכות להישאר בבית. אחת העצות הטובות ביותר שקיבלתי אי-פעם היא שתמיד יש המון אפשרויות טובות שמהן ניתן לבחור, ואז יש את האחת שבה בחרת, שלה התחייבת ושבה הצלחת. במקרה שלי, אני לא ממש חשה כאילו בחרתי לא לקחת חופשת לידה. זו פשוט הייתה עובדת חיים. ילדתי ילדים בריאים. הייתה לי חברה שהייתה זקוקה לי. מצאתי דרכים להבטיח שזה יעבוד".

- היכן את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

"אני אוהבת עיצוב. אני אוהבת בינה מלאכותית. אני חושבת שאני בונה סט באמת חזק של מיומנויות וניסיון כמנכ"לית, ואני באמת מקווה שאקבל את ההזדמנות ליישם את המיומנויות האלה. אבל אף פעם לא תהיה לי תוכנית חומש. לו דבקתי בתוכנית החומש המקורית שלי כשהייתי בת 18, הייתי מחמיצה את כל הדברים הנפלאים שקרו לי בחיים".

Deep Instinct מת"א זכתה בפרס אבטחת מידע בלאס וגאס

Deep Instinct מתל-אביב, שמיישמת בינה מלאכותית בלמידה עמוקה בתחום אבטחת הסייבר, הוכתרה בתואר "חברת ההזנק החדשנית ביותר" בכנס אבטחת המידע "Black Hat" בלאס וגאס, ארה"ב. Black Hat - אחד הכנסים הנחשבים בתבל בתחום - השיק קטגוריה חדשה, "המיטב של Black Hat", שבמסגרתה עורכי Dark Reading, האתר המקצועי המוביל בתחום אבטחת המידע, הכתירו חברות פורצות דרך עם גישה יצירתית לאבטחה ולשיפור של אבטחת ארגונים. היישום של Deep Instinct ללמידה עמוקה בעבור אבטחת סייבר, אשר הושק בנובמבר 2015, נמצא בהליכי רישום כפטנט. היישום מאפשר יכולות מתקדמות של זיהוי איומים ופרצות אבטחה ברמת דיוק חדשנית ואפשרות למנוע אותם בזמן אמת.

מנכ"ל Deep Instinct, גיא כספי: "אנו נרגשים לקבל את התואר. מאחורי הפרס החשוב הזה עומדת השאיפה הבלתי-פוסקת שלנו לחדשנות ולשינוי בעולם הסייבר סקיוריטי, ליישום של פתרונות בינה מלאכותית ולמידה עמוקה שאיו כמותם בעולם בתחום".

עוד כתבות

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה