גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט שוברת שיאים - וההימור הגרוע של סורוס ואייקן

ולא רק שלהם: רבים חשבו שהברקזיט והשפעות נוספות לא יעשו חסד עם S&P500 ■ האם מגזרי הטכנולוגיה, הפיננסים והבריאות ימשיכו להוביל את העליות?

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

אם הביצועים של מדד S&P500 בחודש וחצי האחרונים הפתיעו אתכם, אתם לא לבד. כמה ממנהלי קרנות הגידור והמשקיעים הגדולים בעולם הימרו נגד שוק המניות האמריקאי כבר בסוף יוני, והעדיפו להשקיע בזהב או במכשירי הגנה אחרים. בשבוע שבו העפילו מדדי המניות האמריקאים לשיאים חדשים, חשפו בדיווחים לרשות ני"ע בארה"ב כמה מהגורואים להשקעות הגדולים בעולם, כמו ג'ורג' סורוס, ג'פרי גנדלך, קארל אייקן ודיוויד טפר, כי לקראת סוף הרבעון השני הקטינו באופן דרמטי את פוזיציות הלונג שלהם על השוק האמריקאי והחליפו אותם בשורטים.

זה נראה כמו זיכרון רחוק, אבל לקראת סוף הרבעון השני החשש הגדול בשווקים היה ממשאל העם בבריטניה ומהאפשרות להחלטה בעד יציאה מהאיחוד האירופי. מאז התממש איום הברקזיט בסוף יוני והביא עימו את אחד הימים הגרועים בתולדות שוקי המניות, התהפכה הקערה על פיה.

הריביות בעולם שרק המשיכו לרדת (בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד היו רק האחרונות שהורידו ריבית), העלאת הריבית בארה"ב שנדחתה למועד לא ברור והשווקים שבהם עוד לא רואים שום השפעה שלילית של הברקזיט, הובילו לנכונות משקיעים להגדיל סיכונים בתיקי ההשקעות. עונת דו"חות מפתיעה לחיוב בארה"ב רק הגבירה את התיאבון.

מניתוח המגזרים הבולטים ב-S&P500, עולה כי הביצועים מתחילת הרבעון היו שונים מאוד מכפי שראינו בחודשים הקודמים. אם מתחילת 2016 בלטו בעיקר הסקטורים הדפנסיביים המצטיינים גם בדיבידנדים גבוהים, כמו תשתיות (שעלה עד הברקזיט בכ-20% ומאז ירד ב-5%) וטלקום (עם ביצועים לא רחוקים מכך), הרי שמאז תחילת יולי המוקד עבר לסקטורים שבלטו בביצועי חסר מתחילת השנה, כמו טכנולוגיה (עלייה של 10%), הפיננסים והצריכה המחזורית (כ-5%) וגם הבריאות (כ-4.5%), אשר מינואר ועד סוף יוני הניבו תשואה נמוכה יותר מהמדד עצמו, שעלה השנה ב-7.15%, הודות לזינוק של 9.80% מאז הברקזיט.

ובעוד שאחרי מהלך עליות דרמטי כמו בחודש וחצי האחרונים נשמעים שוב קולות החוששים לגבי ההמשך, נשאלת השאלה מה עשוי לתמוך בהמשך המגמות האלה.

אפל הפתיעה לטובה

המנצח הגדול מתחילת יולי הוא סקטור הטכנולוגיה. בדיוק כמו שהוא הפתיע לרעה בתחילת השנה עם תשואה שלילית של 1.17% עד סוף יוני (למרות תמחור חסר של המדד), הצליחו הפתעות חיוביות בגזרת הדוחות, במיוחד אלו של אפל (כ-10% מהסקטור), להזניק את הסקטור. מאז 27 ביוני, אחרי הירידות של הברקזיט, עלו מניות הטכנולוגיה ב-15%. זה התחיל דווקא עם מיקרוסופט, שדוח מצוין שלה הזניק את מניותיה. אפל, שתחזית לדוחות מאכזבים שלה היתה מהגורמים לציפיות הנמוכות במיוחד מהסקטור, פרסמה אמנם דוח חלש - אך טוב בהרבה מהתחזיות ומניותיה זינקו מאז 27 ביוני בכמעט 20%. אחר-כך באו פייסבוק וגוגל, הפתיעו ומשכו את הסקטור.

רגע לפני סוף עונת הדוחות, נגלה שהעליות החדות ביותר בטכנולוגיה, היו בתת סקטור החומרה והציוד, שבשנה שעברה ירד ביותר מ-3%, בעוד שסקטור הטכנולוגיה כולו עלה ביותר מ-10%, וזאת על רקע חולשה במכירות ה-PC. תת הסקטור הזה (שבו נכללת גם אפל) עלה ב-13% מתחילת יולי, לא רק בגלל דוחות מפתיעים לטובה אלא מאחר שחלק מהחברות העלו תחזיות להמשך השנה. גם הסמיקונדקטור (עם חברות כמו אפלייד מטריאלס, ברודקום וטקסס אינסטרומנטס) בלט בעלייה של 12.5%.

תת סקטור התוכנה והשירותים הניב ביצועים חלשים יותר של כ-8%, אך זה גם תת הסקטור בעל התמחור הגבוה ביותר (מכפיל של 20 ל-12 החודשים הקרובים). במבט קדימה, שני תתי הסקטורים האחרים אינם סובלים מתמחור גבוה מדי: המכפיל העתידי של חברות החומרה הוא 12.5, קצת פחות מהמכפיל הממוצע ב-5 השנים האחרונות; בחברות השבבים המכפיל העתידי הוא 15, לעומת מכפיל ממוצע של 18.6 בחמש השנים האחרונות.

אפשר להרוויח בריבית אפסית

הפתעה גדולה יותר זימן סקטור הפיננסים, שהיה החלש מבין כל הסקטורים במדד S&P500 מתחילת השנה ועד סוף יוני. ההכרה בכך שהריבית בארה"ב לא עומדת לעלות, היתה גורם מרכזי בביצועי החסר האלה, כך שהברקזיט רק חידד את ההבנה הזו ולכאורה אמור היה לדרדר עוד יותר את ביצועי הסקטור.

אבל, למרות הירידה הצפויה בהכנסות וברווחיות, הבנקים הצליחו להפתיע בדוחות לרבעון. אחרי רבעונים רבים הצליחו הבנקים לרשום עלייה בהכנסות מפעילויות כמו בנקאות להשקעות ומסחר בני"ע - מנועי צמיחה שהיו חסרים להם בעבר. במידה רבה של ודאות ניתן להעריך שאילולא החששות מהבנקים באירופה, הביצועים של הסקטור היו טובים אף יותר - כפי שניתן לראות בשבועיים האחרונים, שבהם נרשם תיקון גם במניות הבנקים באירופה. מתחילת יולי עלה תת סקטור הבנקים בארה"ב ב-7.5%, לעומת חברות הביטוח למשל שעלו ב-2.2% בלבד.

הדוחות החיוביים בבנקים, שמהם עולה שהם יודעים להרוויח גם בריביות אפסיות, ממשיכים לתמוך בביצועים שלהם, מאחר שלפחות חלקם עדיין נסחרים במכפיל הון נמוך יחסית. בנק אוף אמריקה וסיטי למשל עדיין נסחרים במכפיל 0.6, גם אחרי שמניותיהם עלו ב-13% ו-9% מתחילת יולי, בהתאמה. ג'יי.פי מורגן נסחר במכפיל הון של 1. הבנקים צפויים גם ליהנות ברגע שתחול עלייה בציפיות להעלאת ריבית בארה"ב - תופעה שאנו עשויים לראות ברגע שיהיו יותר נתונים חיוביים בכלכלת ארה"ב או אולי אפילו בעקבות התבטאויות בנוגע לריבית שיושמעו בוועידת הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול בסוף החודש. חשוב לציין שגם אחרי העליות הנאות בחודש וחצי האחרונים, סקטור הפיננסים הניב תשואה אפסית מתחילת השנה.

בפארמה מחפשים רכישות

אם הפיננסים והטכנולוגיה היו חזקים בעיקר בהפתעות (כי ההכנסות האבסולוטיות עדיין ירדו), הרי שסקטור הבריאות הפגין את הצמיחה המרשימה ביותר ברבעון. אחרי שפורסמו כבר כמעט כל דוחות הסקטור, עולה שהצמיחה בהכנסות היתה כ-9.5% (לעומת ירידה כללית של 0.3% בהכנסות כל חברות S&P500) והרווח למניה גדל בכ-4.6% (לעומת ירידה של כ-4% בחברות המדד).

החברות שבלטו בעליות חדות יותר בתוך הסקטור היו במיוחד בתחום הביוטכנולוגיה, כולל ביוג'ן שעלתה ב--30% וסלג'ן שעלתה בכ-16% (החברה הגדולה בתת הסקטור הזה, גיליאד, דווקא ירדה ב-4.5%, בשל אכזבה בדוחות). מה שפגע בביצועי הסקטור בשבועיים האחרונים, אלו דווקא ביצועים חלשים במניות חברות התרופות הגדולות, עם דוחות מאכזבים בחברות כמו פייזר ופריגו, או הודעות חריגות כמו במקרה של בריסטול מאיירס, שדיווחה על כישלון בניסוי של תרופה לטיפול בסרטן ריאות, ומנייתה צנחה ביותר מ-30%).

המכפילים בסקטור הבריאות אינם זולים, אם כי ברוב המקרים הם נמוכים מהממוצע בחמש השנים האחרונות. בנוסף, נראה כי פעילות המיזוגים והרכישות עדיין לא אמרה את המילה האחרונה בסקטור הזה, בין היתר מאחר שחברות הפארמה הוותיקות יושבות על הררי מזומן ומעוניינות לבצע רכישות כדי לצמוח. לאחרונה, למשל, נשמעו הערכות על כך שמרק או אלרגן שוקלות לקנות את ביוג'ן, הערכות שהובילו לעליות בכל הסקטור.

סקטור הבריאות הגיע לעונת הדוחות חבול ועם ביצועים גרועים בשנה האחרונה. אחת הסוגיות המכבידות הוא החשש מצעדים להורדת מחירי התרופות שתנקוט הילארי קלינטון, אם תיבחר לנשיאות ארה"ב. החשש הזה מלווה את התעשייה מאז התבטאה קלינטון לראשונה בנושא זה בספטמבר 2015. ייתכן כי העליות האחרונות נובעות בין היתר מההערכה כי גם אם תנצח קלינטון, הרפורמה שהיא תקדם בתחום הזה תהיה פחות חמורה מכפי שהעריכו תחילה.

ואולם, אחרי שרוב הדוחות כבר פורסמו ואפקט הברקזיט מוצה לעת עתה, נראה כי מאז תחילת אוגוסט חוששים יותר ויותר משקיעים להגדיל חשיפה למגזר בודד ומעדיפים חשיפה מפוזרת יותר לכמה סקטורים. זה אחד ההסברים להעדפה שלהם להגדיל חשיפה כוללת ל-S&P באמצעות קרנות סל. רק בשבוע האחרון גייסו קרנות סל על S&P500 מעל 4 מיליארד דולר, בעוד שקרנות הסל הסקטוריאליות הבודדות גייסו סכומים נמוכים יותר.

*** הכותב הוא מנהל מחקר יועצים בהראל פיננסים. אין לראות בכתוב שיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. הכותב, החברה, חברות קשורות ובעלי עניין בהן עשויים להחזיק או לסחור בניירות הערך המצוינים בכתוב

הפתעת השנה אילו סקטורים זינקו מאז הברקזיט

עוד כתבות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי