גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכנית פרישה בתעשייה האווירית: מעל 800 עובדים ילכו הביתה

תוכנית הפרישה הגדולה עוגנה במסגרת הסכם קיבוצי חדש, שפרטיו גובשו בתום חודשים ארוכים של משא-ומתן בין מנכ"ל התע"א, יוסי ויס, לבין יו"ר ועד העובדים בחברה, אהוד נוף ■ למדריך ומחשבון פרישה

תעשיה אוירית
תעשיה אוירית

הנהלת התעשייה האווירית וארגון העובדים בחברה הודיעו היום (ד') כי חתמו על הסכם קיבוצי חדש ש"מהווה רכיב מרכזי בתכנית הצמיחה של התע"א", כהגדרתם.

במרכז ההסכם החדש עומד קיצוץ משמעותי בכח האדם בחברה ובעלויות השכר- לצד שינויים במבנה הארגוני שלה, השקעה מוגברת בפעולות השיווק של מוצריה, במחקר ובפיתוח ובתשתיות.

על פי ההסכם, 730 מתוך כ-16,000 עובדי החברה וחברת הבת אלתא מערכות ייכנסו למסלולים של פרישה שסוכמו במסגרת תכנית ההתייעלות. מדובר בפרישה מוקדמת לגמלאות או בפרישה בתנאים של פיצויים מוגדלים. על פי הדיווח שהתעשייה האווירית הוציאו בצהריים לבורסה, עלות תכנית זו מוערכת בכ-150-250 מיליון דולר. גורמים המקורבים לתעשייה האווירית אמרו כי סוגיית המימון של התכנית נמצאת עדיין בדיונים עם משרד האוצר, ואחת האפשרויות שנבחנות בדיונים אלה היא שהתכנית תמומן באמצעות הפחתת הדיווידנדים שתעביר החברה לקופת המדינה במהלך השנים הקרובות.

730 העובדים שיפרשו הם עובדים קבועים, ולפי הנהלת התע"א בשנים הקרובות צפויים לפרוש עוד מאות עובדים, עם הגיעם לגיל פרישה. במקביל, החברה עתידה להפסיק את התקשרותה עם עובדים שאינם קבועים- ומספרם בלתי מוגבל.

יצוין כי בעבר, אמרו בכירים במשרד האוצר כי גישתם לבקשת תע"א ולפיה המשרד יממן את תכנית הפרישה של העובדים- שלילית, וכי יש בכוחה של החברה לממן אותה בעצמה.

עוד כוללת התכנית קיצוץ רוחבי בשיעור של 5% בעלויות השכר של כלל עובדי התע"א, לצד שינויים מבניים בהנהלת החברה ובמטות שלה, תוך הפחתת מספר היועצים החיצוניים שאיתם היא מתקשרת במסגרת הפעילויות השוטפות שלה. "לגלובס" נודע כי בחודשים האחרונים סיימו את תפקידם בתעשייה האווירית מספר בכירים וזאת על רקע תוכניות ההתייעלות.

בהודעה המשותפת של התעשייה האווירית וארגון העובדים צוין כי ההסכמות להפחתת עלויות השכר נוגעות גם לגמול שעות נוספות, דמי הבראה, חופשה שנתית קיצוץ גובהו של השי לחגים שמוענק לעובדים ועוד. ההסכם כולל גם דחייה ב 3 שנים של יישום הסכם השכר במגזר הציבורי שנחתם במשק.

ההסכם בתע"א מכיל גם הבנות על איחוד כפילויות ופונקציות בחברה, תוך הקטנת עלויות תקורה והגברת היעילות התפעולית בחטיבות החברה ובמטה שלה. עוד נמסר כי ההסכם החדש מסדיר מחלוקות בין החברה לבין משרד האוצר, על חריגות שכר שנעשו בה לכאורה.

"התעשייה האווירית היא החברה הביטחונית הגדולה והמובילה בישראל ובסיסה איתן- אך היא מתמודדת עם אתגרים מורכבים מבית ומחוץ", אמר היום מנכ"ל החברה, יוסי וייס בהתייחס להסכם ההיסטורי עם העובדים: "החלטנו לבצע את המהלכים האסטרטגיים הנדרשים- כדי לשמר את המובילות שלנו ולהתאימה לתנאי השוק המשתנים. ההסכם מבטא את מחויבותנו, ההנהלה והעובדים לפעול יחדיו ובהחלטיות כדי להבטיח את עתידה של התע"א. הסכם זה הוא רכיב מרכזי אך לא יחיד בקידום החזון העסקי של החברה להמשיך ולחזק את מעמדה כמובילה עולמית בתחומי פעילותה".

עוד אמר וויס כי "המהלך שעליו הוסכם היום כרוך בקושי של פרידה מאנשים רבים וטובים שעבורם היתה התע"א בית במשך שנים רבות. נעשה הכל כדי להקל עליהם ולצייד אותם בכלים להמשך דרכם".

יו"ר ארגון העובדים בחברה, אהוד נוף אמר בהתייחס להסכם כי "כדי שנוכל להמשיך ולתרום לביטחון המדינה ולכלכלתה ולפרנס כ-50 אלף משפחות הסכמנו ללכת לצעדי הבראה קשים שיבססו את יכולות החברה ואיתנותה הפיננסית. לצערי אנחנו לא נתמכים בידי המדינה כמו חברות ביטחוניות אחרות, והמחיר שנשלם יקר".

עוד אמר נוף כי "אנחנו משוכנעים שההסכם יאפשר לחברה להמשיך ולהתחזק ולהשקיע בפיתוח טכנולוגי ולצמוח כחברת ההיי טק הישראלית הגדולה בתולדות המדינה. התע"א היא חברה ממשלתית שלא נושאת רווח לאיש עסקים אחד או לקבוצה של אנשי עסקים אלא למדינה כולה".

גם מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב שהתעמת במהלך השנה האחרונה עם הנהלת החברה בגין פוליטיזציה בתעשייה האווירית, והוביל מהלך להדחת היו"ר שלה, רפי מאור בירך על ההסכם: "מדובר במהלך מוצלח נוסף כחלק מהרפורמה החברות הממשלתיות שמטרתה להפוך אותן למקצועיות, יעילות ורווחיות. זו פריצת דרך משמעותית עבור הניהול של התע"א ומהערכות שלנו עולה כי ההסכם יחסוך לה תקציב משמעותי של כ-130 מיליון דולר בשנה".

לדברי יוגב "ההסכם התאפשר הודות להתמודדות הפוליטיזציה בחברה, לדירקטורים שהם מנבחרת הדירקטורים ולהנהלת החברה האמיצה. זו דוגמה לאופן שאנו מצפים מחברה ממשלתית להתמודד עם אתגריה".

הצורך בתכנית ההתייעלות הגדולה בא על רקע ירידות מתמשכות בביצועים של החטיבות האזרחיות של תע"א ועל רקע המצב הכספי שלה מהשנים האחרונות.

לפי הדוחות הכספיים לרבעון השני של השנה, תע"א רשמה ירידה של יותר מ-5% הכנסות והן הסתכמו בכ-877 מיליון דולר. הרווח הנקי שלה היה 6 מיליון דולר שהם 0.7% מהמכירות שלה.

עוד כתבות

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

פסיכולוגיה / צילום: שאטרסטוק

להסתכל לחרדה בלבן של העיניים: כל מה שרצית לדעת על חרדה ודיכאון ולא העזת לשאול

חרדה ודיכאון: מה ההבדל בין השניים, איך עובד המנגנון, למה צריך לשים לב ובעיקר איך אפשר להיפטר מזה ● רויטל שוורץ מושיבה את החרדה על הכורסה

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: תסתיים הטבת הצבירה המוגדלת ביפו בחסות העירייה באפליקציית Colu

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38