גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם מהלך ההתייעלות של תע"א יצליח להבריא את החברה?

החברה נערכת ליישום הסכם ההבראה ופרישת 730 עובדים, רובם בחטיבות ההפסדיות, בלי עזרת המדינה ■ האתגר: להגדיל במהירות את צבר ההזמנות

יוסי וייס ואוהד נוף / צילום: יחצ
יוסי וייס ואוהד נוף / צילום: יחצ

לפחות מחצית מ-730 עובדי התעשייה האווירית שעתידים לפרוש משורותיה מתוקף הסכם ההבראה החדש משתייכים לחטיבות האזרחיות, שגורמות את רוב הפסדי החברה בשנים האחרונות. מדובר בחטיבת כלי הטיס האזרחיים וחטיבת בדק מטוסים, שמתקשות להתאושש מירידות בהזמנות מאז המשבר הכלכלי ב-2008, ופעילותן מתאפיינת בשנים האחרונות בתת-תעסוקה. ב-2015 רשמה חטיבת כלי הטיס האזרחיים הפסד תפעולי של 30 מיליון דולר וחטיבת בדק מטוסים רשמה באותה שנה הפסד תפעולי של 43 מיליון דולר.

ההסכם, שנחתם אתמול (ד') בין מנכ"ל התע"א, יוסי וייס, לבין יו"ר ארגון העובדים בחברה, אהוד נוף, בתום חצי שנה של משא ומתן אינטנסיבי ייושם בשלוש השנים הקרובות: העלות שלו, כך לפי הדיווח של התע"א לבורסה, מוערכת ב-150-250 מיליון דולר ואופן המימון שלו עדיין לא נסגר לגמרי: ראשי תע"א מקווים שמשרד האוצר יישא לפחות בחלק מן העלויות - אף כי גורמים באוצר הבהירו שוב ושוב, שהם מחוץ לתמונה ושבכוחה של החברה לממן את ההסכם ממשאביה.

בתע"א עדיין מקווים שיושגו הבנות עם האוצר, באופן שתוכנית ההבראה תמומן תוך הפחתת הדיבידנדים שהיא מעבירה לקופת המדינה, בפריסה על פני מספר שנים. עם זאת, נערכים שם גם לאפשרות שמשרד האוצר יישאר מחוץ לתמונה - ואז החברה תממן את התוכנית ממשאביה ותצטרך להמריא בכוחות עצמה.

בהליך מקביל ליישום תוכנית ההבראה הגדולה, בכוונת התעשייה האווירית להגדיל בשנים הקרובות משמעותית את הוצאותיה על מחקר ופיתוח, כדי להעמיד קו מוצרים חדש ועדכני ובאופן שיעלה את הכנסותיה ממכירות בארץ ובעולם.

כיום החברה משקיעה קצת פחות מ-200 מיליון דולר בשנה ממשאביה העצמאיים על מו"פ. בשנים הבאות היא רוצה להגדיל את ההשקעות האלה בעשרות אחוזים מתוך ראייה לטווח הארוך: יותר מוצרים עם יותר רלוונטיות לשווקים בעולם יהוו מנועי צמיחה, ישפרו את כושר התחרות ויגדילו את המכירות ואת ההכנסות שלה באופן ניכר. המדינה, כך משוכנעים גורמים שמקורבים לתע"א, תרוויח מזה כמה פעמים, גם מהכנסות ממסים וגם מדיבידנדים נדיבים יותר.

מבחינת גורמים שמקורבים לחברה, מצב כזה צריך להוות תמריץ למשרד האוצר לקחת חלק במימון ההסכם: ככל שייקח בו חלק גדול יותר- החברה תוכל להפנות יותר ממשאביה העצמאיים למען מחקר ופיתוח.

730 עובדים קבועים שיפרשו משורות התע"א הם רק ההתחלה: לצדם, עתידים לפרוש בשנים הקרובות עוד מאות עובדים שיגיעו לגיל פרישה וקליטה של עובדים חדשים שיבואו במקומם תיעשה במשורה. לצד פרישות אלה, החברה צפויה לצמצם את מספר העובדים הזמניים שלה, בהיקף שלא הוגבל בהסכם ההבראה שנחתם אתמול בינה לבין ארגון העובדים.

תע"א מעסיקה כיום כ-15 אלף עובדים, חזונם של קברניטיה מדבר על כך שבשנים הקרובות היא תמנה כ-1,500 עובדים פחות - אך תהיה הרבה יותר יעילה, דינמית, תחרותית ורווחית.

האם די בהסכם זה כדי לרפא את תחלואיה של החברה הביטחונית הגדולה ביותר בישראל? גורמים שמקורבים להנהלת החברה הביעו ביומיים האחרונים תקווה שכן. בכל מקרה, הם משוכנעים שזה צעד לכיוון הנכון, שיוביל את התע"א למקום אחר לגמרי.

זולת קיצוץ מאסיבי בכוח אדם, הנהלת החברה התחייבה במסגרת ההסכם עם העובדים על צמצום ההתקשרויות עם יועצים חיצוניים - התקשרויות שלפי דוח שפורסם בעבר בידי מבקר המדינה עלו לחברה עשרות מיליוני שקלים בשנה, ולצמצם את כוח האדם במטות שלה: בחודשים האחרונים הנהלת החברה סיימה את עבודתם של מספר מנהלים בכירים בשורותיה, פעילותם של עובדים בחטיבות אחרות תיסרק בחודשים הקרובים במסרקות של ברזל.

גורמים בתעשיות הביטחוניות אמרו כי הסכם כזה היה צריך להיחתם בתע"א כבר לפני שנים: זאת, מתוך ראייה מפוכחת של השוק הביטחוני העולמי שבחלקים מן העולם גדל - אך מתאפיין בתחרות עזה, שמחייבת את הרחבת מאמצי השיווק שלה לצד העמקת המחקר והפיתוח במטרה להרחיב היצע המוצרים שמביאים "מגה עסקאות"- עסקאות שהיקפן הכספי מהותי.

כיום צבר ההזמנות של תע"א כ-8.5 מיליארד דולר, שהם כ-2.5 שנות עבודה של החברה. ראשי החברה מקווים שבסוף השנה היקף צבר ההזמנות יגדל לכ-9 מיליארד דולר ושעם יישום ההסכם, אף יגדל לכ-10 מיליארד דולר - בזכות הרחבת הפעילות השיווקית שלה.

אלה, לצד השאיפה להגדיל את המכירות של תע"א בשנים הקרובות ביותר מ-4 מיליארד דולר, הרבה בזכות פעילות ענפה שיקיימו חברות הבת שלה ברחבי העולם, ועם סל מוצרים מהשורה הראשונה בשוק.

כל תחזית לשיפור ברמת הרווחיות של תע"א יכולה להיות ורודה, לעומת הדוחות שיוצאים ממנה בשנים האחרונות: לפי הדוחות הכספיים של תע"א לרבעון השני של השנה, החברה רשמה ירידה של יותר מ-5% בהכנסותיה והן הסתכמו ב-877 מיליון דולר - עם רווח נקי של כ-6 מיליון דולר בלבד שהם 0.7 ממכירותיה.

החיסכון שאליו מכוונת תע"א במסגרת ההסכם החדש הוערך בכ-2 מיליארד שקל - וזאת, לצד קיצוץ רוחבי בשיעור של 5% בעלויות השכר, הפחתת עלויות השי לחג שניתן להם והטבות נוספות. כך, גם הסכם השכר במגזר הציבורי שנחתם בין שר האוצר, משה כחלון, לבין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן לא יוחל בחברה בשלוש השנים הבאות.

מהנהלת תע"א יצאו אתמול מסרים המשבחים את הוויתורים שנעשו במסגרת ההסכם מצד ארגון העובדים שבראשו אהוד נוף, יורשו של חיים כץ בארגון. נוף עצמו התייחס אל ההבנות ואמר: "כדי שנוכל להמשיך ולתרום לביטחון המדינה ולכלכלתה ולפרנס כ-50 אלף משפחות, הסכמנו ללכת לצעדי הבראה קשים שיבססו את יכולות החברה ואיתנותה הפיננסית. לצערי אנחנו לא נתמכים בידי המדינה כמו חברות ביטחוניות אחרות, והמחיר שנשלם יקר".

לצד הסכם ההבראה ההיסטורי בתעשייה האווירית, לפני הנהלת החברה עומדים אתגרים נוספים: אחד מהם נוגע למאבק, שמתקיים מזה זמן רב בשקט ובחדרי חדרים, למען החזרת התע"א לתחולת החוק לעידוד השקעות הון.

שינוי החוק לפני כ-5 שנים הוביל להחרגת החברות הביטחוניות הממשלתיות ממנו, באופן שחברה פרטית כמו אלביט מערכות, המתחרה המרכזית בתע"א, נהנית מהטבות מס מתוקף החוק לעידוד השקעות הון.

בחודשים האחרונים נשמעו גורמים המקורבים לחברה בעניין זה שאמרו כי אם המדינה לא מוכנה לקחת חלק במימון הסכם ההבראה - ראוי שהיא תירתם ותסייע לחברה באמצעות החזרתה לחוק לעידוד השקעות הון. הדיונים בסוגיה זו בין ראשי החברה לבין בכירים במשרד האוצר עדיין נמשכים.

באופק- ניצב אתגר מעיק נוסף, שהולך ומתהווה בימים אלה במסגרת המגעים שמתקיימים בין משרד ראש הממשלה לבין הבית הלבן על היקף הסיוע הביטחוני האמריקאי לשנים הבאות. לפי דרישת הבית הלבן, כספי הסיוע שיועמדו לישראל, יאפשרו לה לקיים רכש ביטחוני רק מחברות אמריקאיות, בלי שחלקים מאותם כספים יהיו ניתנים להמרה לשקלים ויאפשרו רכש בחברות הישראליות.

מצב זה היה נהוג עד כה, לשביעות רצון מערכת הביטחון והחברות הביטחוניות, ובו כ-26% מסכום של כ-3.1 מיליארד דולר סיוע בשנה הומרו לשקלים ואפשרו הזמנות ורכש מהחברות הישראליות. אבל במגעים בין ירושלים לוושינגטון סוכם כי היקף הסיוע הביטחוני לשנים הבאות אמנם יגדל לכמעט 4 מיליארד דולר בשנה, אך החברות הישראליות לא יקבלו נתח ממנו.

בכירים בתעשיות הביטחוניות הביעו באחרונה חשש כבד ממצב זה, שיצמצם משמעותית את מרחב התמרון של גורמי הרכש במערכת הביטחון ויעמיד את התעשיות הישראליות בנחיתות אל מול התעשיות המתחרות בארה"ב. הנחמה שלהם, כך גם של התע"א, היא שתהיה להם ככל הנראה תקופת הסתגלות של כשבע שנים עד ביטול האפשרות לקיים את ההמרה מדולרים לשקלים.

תעשיה אווירית

עוד כתבות

כרמל שאמה הכהן / צילום: תמר מצפי

מכה לעיריית ר"ג: ביהמ"ש ביטל את מדיניות התמ"א שלה

השופט איתן אורנשטיין קיבל את עתירת התאחדות הקבלנים, קבע כי הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, ופסק כי המדיניות הקודמת של תמ"א 38 ברמת גן - היא התקפה ● ראש עיריית ר"ג: אערער לעליון

מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

החרם הפלסטיני עובד? בתי החולים בישראל צופים ירידה של 100 מיליון שקל בהכנסות

הרשות הפלסטינית הורידה באופן חד את מספר האישורים שהיא מספקת לתושביה לעבור טיפוליים רפואיים בישראל ● זאת בשל חוק קיזוז משכרות למחבלים שמקטין את הכנסותיה ב-500 מיליון שקל בשנה ● הנפגע העיקרי: בית החולים הדסה שהכנסותיו מהרשות ב-2019 קטנו ב-70 מיליון שקל

בנין המריבה ברחוב הציונות, חיפה / צילום: פאול אורלייב

כך הסתבכה עסקת הנדל"ן המשונה של הכנסייה בחיפה

בית ישן בחיפה עומד במרכזו של סכסוך משולש בין הכנסייה, הקונה שרכש את הבניין ומשפחה אחרת שטוענת כי הבניין שייך בכלל לה

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

עתירה לועדת הבחירות: עצרו מסרים מוקלטים ביום הבחירות עם מידע לא מהימן על שיעור ההצבעה

עו"ד שחר בן מאיר פנה בעתירה לועדת הבחירות ובה ביקש לעצור מסרים מוקלטים מראש, שהוכנו על ידי הליכוד, באמצעות ח"כ יואב קיש , ואנשים מטעם הליכוד כגון ראש מועצת בנימין ישראל גנץ

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

הדמייה של הרחבת הכנסת / צילום: פלג אדריכלים

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לצמצם את הרחבת הכנסת

שטחי הבניה מעל הקרקע צומצמו בחצי משיקולים של כבוד למבנה ההיסטורי

 

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מצטרפת לטרנד: גם תנובה תתחיל לסמן מוצרים ללא גלוטן

החברה תחל לסמן תחילה את מוצרי החלב שלה שאינם מכילים גלוטן, כאשר שליש מהמוצרים יסומנו עד הסוף השנה, והיתר במהלך 2020 ● המהלך מצטרף לסימון המוצרים שמכילים גלוטן שמבצעת חברת שטראוס בשנים האחרונות

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מה באמת יוקם במקום הפוסיקט ומאיפה צץ הסיפור על בית הכנסת?

"הסיפור הזה הוא הרי בכלל לא נכון. זה רחוק ממה שאנחנו מתכננים לעשות במקום", אומר ל"גלובס" יקיר שגב, מיוזמי הפרויקט של JTLV לשיקום מתחם "הפוסיקט" בכיכר אתרים בתל אביב, בתגובה לפייק ניוז על הפיכת מועדון החשפנות לשעבר לבית כנסת

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מציגים את תוכנית "הסיפוח" שלהם / צילום: דוברות העבודה-גשר, יח"צ

הבליץ של הרגע האחרון: פרץ ולוי-אבקסיס הציגו "תוכנית סיפוח"

ראשי העבודה-גשר חשפו היום את "מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים" ● "כשר בריאות הוא ויתר על החולים והפקיר על הדרך גם את הנכים, הקשישים, החקלאים, ואת היישובים הערביים"

פקקי תנועה/   א.ס.א.פ קריאטיב / Shutterstock : צילום

ממשיכים לשבור שיאים: מספר כלי הרכב בישראל גדל ב-2018 ב-3.9%

לפי הלמ"ס, סך הקילומטראז' של כלי הרכב המנועיים בארץ גדל ב-2018 ב-2.7% לעומת 2017 והגיע ל-61.2 מיליארד ק"מ

יגאל כרמי, מנכ"ל תדיראן סוללות / צילום: תמר מצפי, גלובס

תדיראן סוללות תובעת את מועצת ברנר ב-59 מיליון שקל: מונעת הקמת מפעל חדש

בכתב התביעה נטען כי "המהלכים השונים של הנתבעים לסיכול הקמת המפעל במגרש המיועד פוגעים באופן ברור בתדיראן סוללות, והצטברותם של כלל המהלכים לא מותירה מקום לספק כי מדובר בהתנהלות מאורגנת שמטרתה סיכול הקמת המפעל"

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

האוצר בודק חריגה של 160 מיליון שקל במתקן השבת מים בעמק הירדן

ההתייקרות נחשפה לראשונה ב"גלובס" ● רשות המים דנה בחמישי האחרון בבקשה לתוספת תקציבית למתקן שיבנה ליד דגניה, אך נציג האוצר ביקש לעכב את אישור התקציב עד להשלמת בדיקה שעורך החשב הכללי בנושא

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

תוכנית המתאר למושב בת שלמה אושרה להפקדה

מדובר בצעד ראשון לקידום והסדרת פיצול מהיר של הנחלות ושימור האופי הכפרי של היישוב ● התוכנית מגדירה את מקסימום ההתרחבות של היישוב לסך של 300 יח"ד

 

הפגנה בהונג קונג. הסלמה בהתנגשויות בין המפגינים למשטרה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפגיעה בתיירות בהונג קונג נמשכת: ירידה של 12.4% בתנועת הנוסעים הבינלאומית

כך עולה מנתונים שמפרסמת רשות שדות התעופה של הונג קונג, זאת בעקבות ההפגנות הסוערות ● חברת התעופה קתאי פסיפיק דיווחה על ירידה של 11.3% במספר הנוסעים דרכה באוגוסט השנה לעומת אוגוסט אשתקד

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי, ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים שהכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

יהודה בן אסאייג / צילום: אלה פאוסט

עסקת ביטוח ענקית נוספת למנורה מבטחים: תספק ביטוח סיעודי לחברי קופ"ח מאוחדת

החברה תבטח את חברי הקופה השלישית בגודלה בישראל החל בינואר הקרוב, וצפויה ליהנות מפרמיות שנתיות של 260 מיליון שקל למשך 5 עד 8 שנים ● הפרמיות של מנורה מחברי קופות החולים מאוחדת ולאומית יגדילו את הכנסותיה מפרמיות ב-5%

הראל ויזל מנכל ובעלים קבוצת פוקס / צילום: שוקה כהן

הראל ויזל מתרחב: במו"מ לפתיחת חנויות בשיתוף עם נייקי ו-Foot Locker באירופה

הקבוצה בראשותו של הראל ויזל במו"מ על הסכם לקבלת זיכיון של חנויות נייקי ופוט לוקר באירופה ● פוקס צפויה לבצע את המהלך באמצעות חברת ריטיילורס

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עוד חוזר הניגון: כניסתה לתוקף של הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי נדחתה שוב בחצי שנה

יום לפני הבחירות הורה שר המשפטים אמיר אוחנה על דחיית כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי, בדיוק כפי שעשתה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד יומיים לפני הבחירות הקודמות ● מבין נימוקיו של השר: הרפורמה עשויה לשמש "כר פורה לפרשנות ולאקטיביזם שיפוטי"

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ