גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וולס פארגו נקנס ב-185 מיליון ד'; המנכ"ל: העובדים אשמים

הבנק השני בגודלו בעולם, שילם בשבוע שעבר 185 מיליון ד' לרשויות לאחר שחשבונות רבים זויפו או נכפו על לקוחות שלא ידעו על קיומם ■ העובדים חשו בלחצים למכור מוצרים ושירותים כדי לעמוד ביעדים

סניף של וולס פארגו בניו יורק / צילום: רויטרס
סניף של וולס פארגו בניו יורק / צילום: רויטרס

בשבוע שעבר שילם בנק וולס פארגו  האמריקאי קנס של 185 מיליון דולר לרשויות הפיקוח, ביניהן הלשכה להגנה פיננסית על הצרכן, אחרי שהתברר שחשבונות רבים אצלו זויפו או נכפו על לקוחות שלא ידעו עליהם.

מאז גבר הלחץ הציבורי והלחץ בקונגרס על מנהלי הבנק, והמנכ"ל ג'ון סטאמפ זומן לשימוע בוועדת הבנקאות של הסנאט בשבוע הבא. בינתיים לשני המנהלים הבכירים ביותר בבנק היה אתמול (ג') הסבר לשיווק המוצרים בצורה לא חוקית ללקוחות הבנק: העובדים אשמים.

סטאמפ, מנכ"ל הבנק השני בגודל נכסיו בארה"ב, הגן על הבנק ועל האמצעים שהוא נקט כדי להפסיק את התנהגות העובדים, שכללה פתיחת חשבונות עבור לקוחות ללא אישורם. "לא היו תמריצים לעשות דברים רעים", אמר סטאמפ בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל". הוא כינה את התנהגות עובדי הבנק, שאילצה אותו להגיע בשבוע שעבר להסדרים עם הרשויות הפדרליות והמדינתיות, "לא מקובלת", והוסיף שהבנק "לא רוצה אפילו סנט של הכנסה שהתקבל בצורה לא ראויה".

במקביל, הבנק מסן פרנסיסקו הודיע שהוא יבטל בקרוב את הנהלים שעמדו במרכז המחלוקת: יעדי מכירות לכל סניף, שעודדו את העובדים לשווק מוצרים צולבים ללקוחות.

רבים מהעובדים חשו לחצים למכור ללקוחות מוצרים ושירותים רבים - לדוגמה, הלוואות נגד משכון בתים לבעלי תעודות פיקדון - כדי להישאר בתפקידם או להרוויח בונוסים שהיו קשורים ליעדי מכירות, לפי ראיונות עם עובדים בוולס פארגו בעבר ובהווה. כמה עובדים אפילו נפגשו עם הממונים עליהם כמה פעמים ביום כדי לדווח על התקדמותם ביחס ליעדי המכירות הצולבות של המוצרים.

כבר לא הכי גדול

שלשום אחר הצהריים, וולס פארגו היה הבנק הגדול בארה"ב במונחי שווי שוק, אבל באותו ערב נפוצה השמועה על שימועים מתוכננים בקונגרס. אתמול (ג') ירדה מניית הבנק ב-3.3%, ו-וולס פארגו, עם שווי שוק של 236.9 מיליארד דולר, הפך לשני בשוויו אחרי ג'יי.פי מורגן צ'ייס, עם 240.3 מיליארד דולר. וולס פארגו עקף את יריבו בשווי השוק ב-2013.

"הם נתפסו כמוסד אמין באיכות גבוהה", אמר ג'ון פנקרי, אנליסט באברקור ISI. "זהו סדק בשריון שלהם".

הקנס עצמו זעום ביחס לנכסי וולס פארגו. הוא שקול ל-3% מרווחי הבנק ברבעון השני השנה לבדו. אבל אנליסטים חוששים כעת שלקוחות הבנק יהיו חשדניים יותר כלפי מניעיו, ויעבירו חלק מפיקדונותיהם וההלוואות שהם לוקחים לבנקים יריבים.

ביום ו' שעבר, אנליסט אחד, ריצ'רד בואוב מרפרטי קפיטל מרקטס, הוריד את דירוג מניית וולס פארגו ל"מכירה" מ"החזקה", ואת היעד שלו למניה מ-51 ל-44 דולר. המניה ננעלה אמש ב-46.96 דולר.

סטאמפ סירב לומר תחילה מי היה האחראי העליון לנוהג של מכירת מוצרים צולבת ולתרבות המכירות הזו שהובילה עובדים להעביר כספים של לקוחות לחשבונות חדשים ללא ידיעתם, מה שהניב בכמה מקרים גם עמלות פתיחת חשבון לבנק.

אחר כך הוא מסר באמצעות דוברת שלו שכאשר הבנק מאכזב, "אני מרגיש צורך לתת הסברים, וצוות הניהול שלנו מרגיש צורך כזה - ואנחנו רוצים שציבור בעלי העניין בנו (עובדים, בעלי מניות ושותפים) יידע את זה".

אבל לדעת סטאמפ, חלק מהעובדים לא כיבד את התרבות של הבנק. "הלוואי שהתופעה הזו הייתה אפסית, אבל אם הם לא הולכים לעשות את הדבר שאנחנו מבקשים מהם לעשות - להעמיד את הלקוחות במקום הראשון, יחד עם כבוד, חזון וערכים - אני לא רוצה את העובדים הללו כאן, ממש לא", הוא אמר.

הבנק פיטר בחמש השנים האחרונות 5,300 מעובדיו בגלל נוהגי מכירות לא ראויים, אמר סטאמפ, ביניהם בנקאים, מנהלים ובוסים של אותם מנהלים. סמנכ"ל הכספים של וולס פארגו, ג'ון שרוזברי, מסר שכ-10% מהעובדים שפוטרו היו מנהלי סניפים או בכירים יותר.

שרוזסברי אמר שהבעיות של הבנק נבעו מכך ש"אנשים ניסו לעמוד ביעד מינימום כדי להמשיך להחזיק במשרות שלהם".

הרבה מהפעילות הזו התנהלה בחטיבת הבנקאות הקהילתית הגדולה של וולס פארגו. חטיבה זו הניבה הכנסות בסך 12 מיליארד דולר ברבעון השני השנה, ותרמה 57% מהרווח הכולל של הבנק ברבעון זה. אתמול אמר שרוזברי שהבנק משקיע 50 מיליון דולר בשנה בטיפול בבעיות שנחשפו בו.

"מכירות צולבות הפכו שם לדת", אמר דיוויד הנדלר, מייסד ומנהל חברת המחקר ויולה ריסק. "הם לא יכולים לומר שהם לא יעשו את זה בלי שיהיה להם פתרון אחר שאפשר ליישם בינתיים".

וולס פארגו ניסה להדגיש שמספר העובדים המפוטרים זעום יחסית לכוח העבודה שלו, כ-270,000 עובדים, אבל סטאמפ הודה אתמול שהמספר היה גבוה בהרבה ממה שהוא רצה. "אותם 1% מהעובדים שלא היו בסדר ואנחנו פיטרנו לא משקפים בשום דרך את התרבות שלנו, ולא את העבודה הנהדרת שהרוב המכריע של העובדים עושה", הוא אמר. "זהו נרטיב לא נכון".

ביקורת על המנהלים

כמה מהעובדים שעזבו את הבנק לאחרונה מתחו ביקורת על המסר של המנהלים. מיטה בואומיק, כספרית לשעבר בבנק מפנסילבניה, אמרה שהאחריות לטקטיקה של המכירות הצולבות "היא של כל ההנהלה: הבוסים שלנו, הבוסים שלהם והבוסים שלהם". היא עזבה את הבנק לפרישה מוקדמת ב-2014 בגיל 58. "הם מפעילים לחצים על העובדים, וזה קשה. האנשים זקוקים לעבודה שלהם", היא הוסיפה.

סערה ציבורית ופוליטית פרצה בעקבות הגילויים שעובדים בוולס פארגו פתחו שני מיליון חשבונות ללא ידיעת הלקוחות, ולעתים יצרו כתובות אי-מייל מזויפות שבהן התקבלו כביכול הוראות לפתיחת חשבונות.

עובדים בבנק יצרו אי-מיילים מזויפים כמו noname@wellsfargo.com כדי לצרף ללא ידיעתם לקוחות או אנשים שלא קיימים בשירותים המקוונים של הבנק, במטרה לעמוד ביעדי המכירות, מסר משרד התובע של העיר לוס אנג'לס, שתבע בעבר את הבנק על נוהלי מכירות שלו.

ההסדרים שעליהם חתם הבנק הניעו את ועדת הבנקאות בסנאט לזמן שימועים לבדיקת וולס פארגו. סטאמפ אמר אתמול שהוא מוכן להעיד ו"לחלוק את הסיפור של וולס פארגו". כשנשאל אם אינו חושש למעמדו, סטאמפ אמר שההתמקדות שלו היא בהנהגת הבנק. "אני חושב איך לנוע קדימה".

מנהלים בבנק מסרו שהוא עדיין מעוניין להגדיל את מכירותיו, אבל החליט שלא לקבוע יעדים. "אנחנו חושבים שהאופן שבו כמה עובדים או צוותים השתמשו ביעד מכירות כמניע לעשות משהו שאינו עולה בקנה אחד עם התרבות שלנו, לא שווה את המאמץ", אמר סטאמפ.

עוד כתבות

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

האוכל יגיע אחרי החגים? מה עומד מאחורי תורי הענק למשלוחים מהסופר, ולמה אין לזה פתרון

שילוח ההזמנות לבתים הוא דווקא החלק הפשוט בתהליך, צוואר הבקבוק הוא באיסוף רשימת הקניות - הליקוט ● רק תחשבו כמה זמן לוקח לכם למצוא את המוצרים

בדיקות קורונה במקדונלד'ס / צילום: מקדונלד'ס

מבורגרים למטושים: מקדונלד'ס הופכת סניף לדרייב אין בדיקות קורונה

מקדונלד'ס ישראל חוברת לקופת חולים כללית והופכת את סניף המק דרייב שלה בתל שוקת, ליד באר שבע, לדרייב אין לבדיקת קורונה המיועד למבוטחי הקופה שיגיעו עם הפניה מהרופא

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן - הארץ

במקום הגבלות על ערים ושכונות מסוימות - בממשלה יקדמו הגבלות על כלל אזרחי מדינת ישראל

במסגרת הדיונים מופעלים לחצים כבדים של השרים דרעי וליצמן וגם של ראשי רשויות ברחבי הארץ שלא לכתר ערים ושכונות חרדיות בלבד

הפגנת  התאחדות המלאכה והתעשייה / צילום: יח"צ

"90% מחברי התאחדות התעשייה הזעירה לא זכאים למענק מהמדינה"

על רקע הנתון הזה יוצאים היום חברי התאחדות המלאכה והתעשייה להפגנה רכובה מת"א לירושלים ● ההפגנה הרכובה הקודמת שעלתה לירושלים בשבוע שעבר כללה את מרבית ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, והשתתפו בה אלפי עצמאים שחסמו את רחובות העיר

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי לקראת הסדר חוב: תפנה למחזיקי האג"ח כדי לקבל את עמדתם ביחס לדרכי הפעולה האפשריות

לאי.די.בי יש חוב של 2.03 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בעוד שקופתה ריקה לחלוטין ממזומנים ● לחברה שווי נכסי נקי שלילי

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מינהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

אוניית ה"רובי פרינסס" / צילום: שאטרסטוק

האם צוות אוניית קרוז הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה

משטרת אוסטרליה פתחה בחקירה פלילית בחשד שצוות אוניית קרוז שעגנה בנמל סידני במרץ הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה בין נוסעים ואנשי צוות

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

דעה: האם קורונה היא כוח עליון המבטל חוזה או דוחה את ביצועו?

חלק נכבד מהמשק הישראלי אינו עומד בחיוביו החוזיים בשל המגפה ומצפה כי יוכל לבטלם או לדחותם בטענה ל"כוח עליון". אלא שלפי הדין הקיים, הקורונה אינה כוח עליון ● נדרש תיקון חקיקה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

בנק אוף אמריקה: השנה צפוי מיתון עולמי חמור בהרבה מזה של 2008

לגבי המצב בארה"ב צופים כלכלני הבנק צמיחה שלילית של 7% ברבעון הראשון, 30%- ברבעון השני, 1%- ברבעון השלישי ולאחר מכן התאוששות וצמיחה של 30% ברבעון הרביעי של השנה ● צמיחת גוש האירו תהיה השנה שלילית בשיעור של 7.6%

יעקב אילון / צילום: דויד וינוקור

עובדי חדשות 13 מבקשים צו נגד תוכנית הפיטורים ופותחים בעיצומים

בעקבות ההחלטה על הורדה מיידית של תוכניות מהאוויר, עובדי חדשות 13 ישביתו היום ב-12:30 את עבודתם למשך שעה

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ערכות בדיקת הקורונה מסין בדרך לרשות הפלסטינית ועזה

AID GENOMICS, הפועלת בשת"פ עם התאגיד הסיני BGI, הודיעה על הקמת "מעבדת ענק לביצוע 3,000 בדיקות קורונה ביום לתושבי עזה והרשות הפלסטינית" ● בימים האחרונים יוזמה דומה של מיי הריטייג' בשיתוף BGI הוקפאה ע"י משרד הבריאות ללא נימוק

סינגפור בתקופת הקורונה / צילום: AP

סינגפור מתמודדת עם גל שני של קורונה: הודיעה על סגירת מקומות עבודה

הודעת סינגפור מאותתת על כך שאפילו מדינות שהגיבו מוקדם והאסטרטגיות שלהן נתפסו כטובות ביותר בעולם, חוזרות לסגרים ולבידוד ● הרשויות בסינגפור מזהירות שהמשבר יימשך כנראה עד סוף השנה, ואולי גם ב-2021

עמיר פרץ ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

פרץ הודיע על פיצול העבודה-מרצ: סיעת העבודה תתמזג לתוך כחול לבן

יו"ר העבודה: "הלכנו לאיחוד כי הייתה סכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה. כיום איננו רואים עין בעין את האופן בו יש לשרת את עם ישראל" ● ח"כ מרב מיכאלי: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

שר המשפטים חתם על תקנות חדשות המקלות על רישום וביטול משכנתאות

מעתה ניתן יהיה לרשום משכנתא באופן מקוון ולבטל, רק על בסיס בקשה ● כך הוחלט במסגרת תקנות שגובשו ע"יי המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

בצל הטענות על חוסר באשראי: מנכ"לי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר ובכירי משרדו

ככל הידוע, הפגישה הייתה ביוזמת שר האוצר, והיא נעשתה על רקע תלונות שנשמעות נגד הבנקים ● אתמול שלח איגוד הבנקים מכתב למנכ"ל האוצר שי באב"ד, שבו שטח את הביקורת שיש לבנקים על תנאי הקרן בערבות המדינה

מטוס 737-800 מוסב / צילום: תע"א, יח"צ

תע"א קיבלה היתר מיוחד להסב מטוסי נוסעים להטסות מטען

מרבית החברות בענף התעופה השהו או צמצמו דרמטית את הטסות הנוסעים וכעת הפעילות העיקרית היא של הטסות מטען – סגמנט שבימים כתיקונם תופס לא יותר מ-10% מנפח הפעילות של חברות התעופה המסחריות

יקי בריגה, הבעלים של חברת בריגה / צילום: איל יצהר, גלובס

"מה שלא קנו החודש, ישלימו בחודש הבא": יזם הנדל"ן האופטימי יקי בריגה בראיון

מגפת קורונה? סחרור מוחלט במשק? היזם יקי בריגה לא מודאג, ובטוח שגם תוך כדי הסגר אנשים ימשיכו לקנות דירות ● ראיון אופטימי

אייל אלחיאני, מייסד טריא. / צילום: איל יצהר, גלובס

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון שקל שהלוותה טריא לחברה שקרסה?

חברת ההשקעות החברתיות העניקה הלוואה לקבוצת דלהום, שנכנסה לחדלות פירעון בחודש שעבר עם חובות המוערכים בכ–137 מיליון שקל לשורת גופים פיננסיים • אלא שההלוואה הגיעה לבעל השליטה בדלהום, ולא ברור שהיא אכן שימשה למטרה שלשמה ניתנה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-55; ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת

מבין 8,611 חולי הקורונה המאומתים בארץ, 141 במצב קשה, 191 בינוני, והיתר קל; מספר חולי הקורונה שהחלימו עומד על 585 ● המשטרה איתרה הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים בירושלים, ובתוך כל אחד מהם כ-30 מתפללים - בניגוד להנחיות