גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החששות מפני הברקזיט שככו: קרנות נדל"ן מחדשות פעילות

האפקט המיידי של ההצבעה היה פגיעה קשה בשוק ■ כמה מקרנות הנדל"ן הגדולות ביותר נשארו סגורות

לונדון / צילום: רויטרס
לונדון / צילום: רויטרס

כמה קרנות נדל"ן בריטיות מחדשות את פעילותן שהוקפאה אחרי הצבעת הברקזיט בסוף יוני.

חברת ניהול הנכסים קולומביה תרדנידל איננסטמנטס מסרה בשבוע שעבר שקרן הנדל"ן הבריטית שלה תיפתח מחדש עוד החודש. החברה הבריטית הקפיאה את המסחר בקרן שלה בתחילת יולי, כאשר המשקיעים מיהרו לפדות ממנה כספים אחרי החלטת בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי.

מוקדם יותר החודש ביטלה חברת קנדה לייף את השעיית הפדיונות מקרן הנדל"ן הבריטית שלה. חברת ניהול הקרנות אברדין אסט מנג'מנט פתחה מחדש את קרן הנדל"ן שלה במחצית יולי. חברה זו נקטה גישה קצת שונה בעקבות הצבעת הברקזיט: היא השעתה את פעילות הקרן שלה לזמן קצר, וגבתה עמלה גבוהה ממשקיעים שרצו לפדות את כספם.

כמה מקרנות הנדל"ן הגדולות ביותר נשארו סגורות, כולל הקרנות של סטנדרד לייף אינבסטמנטס, אביבה אינבסטורס ו-G&M אינבסטמנטס. אביבה מסרה למשקיעים באוגוסט שהיא לא תפתח מחדש את הקרן שלה עוד חצי שנה לפחות.

אך הפתיחה מחדש של כמה קרנות מאותתת שחששות המשקיעים מפני השלכות הצבעת הברקזיט על שוק הנדל"ן בבריטניה שככו במקצת מאז ההצבעה שהייתה ב-23 ביוני, שהאפקט המיידי שלה היה פגיעה קשה בשוק. מלבד הקרנות שהשעו את המסחר בהן, מניות של חברות ניהול נדל"ן צנחו, עסקאות בוטלו ועסקאות שבוצעו נעשו במחירי הנחה.

עד כה, השוק הבריטי החזיק מעמד יותר מכפי שחשבו מומחי נדל"ן. ההנחות על המכירות לא היו גדולות כמו במצבי ירידה קודמים בשוק, והמניות התאוששו. היציבות הזו שכנעה כמה חברות ניהול נכסים לחדש את העסקים.

"כל אפקט שיהיה להצבעת הברקזיט על הכלכלה הבריטית הרחבה, שלילי או לא, ייקח חודשים רבים אם לא שנים להשפיע, ושק הנדל"ן יהיה האחרון בתור", אמר דון ג'ורדיסון, מנכ"ל יחידת הנדל"ן בקולומביה תרדנידל.

קרנות נדל"ן פתוחות או סחירות פופולריות בקרב משקיעים מפני שהן מציעות תשואות של נדל"ן ללא התנודתיות שמאפיינת את מניות חברות הנדל"ן הבורסאיות. מחיר הקרן מבוסס על שערוך חודשי של הנכסים שהיא מחזיקה.

אבל הקרנות הללו סופגות ביקורת על המבנה שלהן: הן מבטיחות למשקיעים את היכולת לפדות את כספם מדי יום, למרות שנכסים כמו בנייני משרדים או קניונים נמכרים רק אחרי חודשים רבים. בזמני מתח בשוק, זהו סידור בעייתי. אחרי הברקזיט, חברות ניהול נכסים החליטו להקפיא את פדיונות קרנות הנדל"ן שלהן כדי למכור נכסים תחילה.

אברדין נפתחה מחדש אחרי שקבעה הליך חדש לפדיון תעודות הקרן שלה. משקיעים שרוצים לקבל את כספם צריכים לשלם עמלה של 17%. במקביל מכרה החברה נכסים, לעיתים קרובות בהנחות גדולות, כדי לממן את הפדיונות.

עמלת היציאה מאברדין הופחתה בינתיים ל-5%. קולומביה תרדנידל מכרה או הסכימה למכור 25 נכסים תמורת 167 מיליון ליש"ט (221 מיליון דולר) מאז יולי, לפי הודעתה. מחירי הנכסים שנמכרו היו נמוכים ב-1% בלבד בממוצע מהשערוכים שלהם לפני הצבעת הברקזיט.

כאשר הפעילות שלה הושעתה, הקרן של קולומביה תרדנידל הייתה שווה 1.3 מיליארד ליש"ט. הקרן הזו תיפתח מחדש למסחר ללא עמלות פדיון ב-26 בספטמבר.

נגיד בנק אוף אינגלנד, מארק קרני: "הלילה של ההצבעה היה הקשה ביותר בכהונתי"

הלילה שבו נודעה תוצאת משאל העם על הברקזיט בבריטניה היה הלילה הקשה ביותר של הנגיד הבריטי מארק קרני בכהונתו. הוא מלא שבחים לתגובתם של קובעי המדיניות להצבעה הזו.

קרני השיב לשאלות תלמידים בבית ספר בקובנטרי במפגש שצולם על ידי הבי.בי.סי. הוא אמר שחש "אחריות אדירה" לשמור על תפקוד המערכת הפיננסית כאשר התברר שהבריטים החליטו ב-23 ביוני לעזוב את האיחוד האירופי.

הנגיד סיפר שהוא חטף תנומה של שעתיים לפני שצפה בתוצאת הראשונות של המשאל בטלוויזיה, ויצא למטה הבנק המרכזי הבריטי ברחוב תרדנידל בלונדון ב-3.30 לפנות בוקר בערך כדי לעזור לפקח על פעולות הבנק ועל התיאום שלו עם בנקים מרכזיים אחרים בעולם.

"התגובה שלי הייתה לוודא שהתוכנית הגדולה והשמנה שהייתה לנו תבוצע", אמר קרני. "זוהי האחריות שלנו ב-BOE להיות מוכנים לרגעים כאלו. כולם בעולם הפיננסי התמקדו באירוע הזה, והיינו צריכים שהכול יתנהל כפי שצריך. זה מעניין, זה מרגש, זה חשוב והצלחנו לעשות הכל היטב בצורה מוחלטת".

קרני אמר שמדינות רבות רוצות לסחור עם בריטניה אחרי עזיבת גוש הסחר של האיחוד האירופי, וההזדמנויות "גדולות מאוד", עם הטכנולוגיה החדשה שמאפשרת לחברות קטנות יותר לעשות יותר עסקים בחו"ל.

עוד כתבות

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

בייניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● דעה

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38