גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ההוראה המתקנת הפכה למכת מדינה, המערכת נשחקת משנה לשנה"

ליאור לזר, הבעלים של "המרכז למצוינות": "יש התאמה מלאה בין רמת ההכנסה לרמת צריכת השיעורים הפרטיים, זה נתון ידוע, וכפי שזה נראה זה ימשיך להיות ככה גם בעתיד"

ליאור לזר / צילום: רונן דבש
ליאור לזר / צילום: רונן דבש

שנת הלימודים נפתחה בתחילת החודש, וכמו בשנים הקודמות, גם השנה ימשיכו ההורים לעמוד מול הוצאות רבות וכבדות הקשורות ל"חינוך חינם" שילדיהם מקבלים במסגרת מערכת החינוך הישראלית. מספר התלמידים הממוצע בכיתה אולי ירד בשנתיים האחרונות, ותלמידים לא מעטים מקבלים עזרה ממוקדת במסגרת שיעורים פרטניים, אולם גם השנה יאלצו הורים רבים לשכור את שירותיהם של מורים פרטיים.

הביקוש למורים פרטיים היה קיים מאז ומתמיד אולם נראה כי בשנים האחרונות הוא הולך וגדל. "אם מערכת החינוך הייתה פועלת בצורה טובה יותר אז לא הייתה לנו זכות קיום. איך שאני רואה את זה, מערכת החינוך מתדרדרת משנה לשנה ולכן לנו לא חסרה עבודה. יש אמנם איים של מצוינות במערכת והרבה בתי ספר הם טובים ואפילו טובים מאוד אבל בסך הכל המערכת מתקשה להתמודד עם האתגרים הגדולים הניצבים בפניה. לכן, הביקושים לשיעורים פרטיים רק עולים משנה לשנה. זה אולי עצוב אבל זה המצב וכמובן שזה טוב לחברה כמו שלנו", כך אומר בראיון ל"גלובס" ליאור לזר, הבעלים של המרכז למצוינות, רשת של הוראה פרטית שהוקמה לפני כ-20 שנה בחיפה.

איך אתה בוחר ומכשיר מורים?

"בהתחלה גייסתי מורים בשיטות פרימיטיביות, פשוט על ידי פרסום מודעות על לוחות מודעות של סמינרים למורים. זה היה הרבה לפני עידן האינטרנט. ובמקביל פרסמתי מודעות לתלמידים. התחלתי לעבוד במחסן של ההורים שלי בחיפה ועשיתי הכל לבד. לאט לאט התרחבתי והוספתי את אזור נשר והקריות. הכל בעשר אצבעות. אנחנו בוחרים מורים לפי קריטריונים מסוימים, אין אצלנו סטודנטים למשל".

הלימודים הם בבתי התלמידים?

"בעקרון כן, אבל לא תמיד. זה תלוי. אנחנו פעילים גם במגזר הפרטי, במגזר המוסדי ובמגזר העסקי. ונותנים מענה בכל המקצועות, החל מהכנה לכיתה א' ועד בכלל. במגזר הפרטי זה בבתים. אנחנו נותנים פתרון כמובן ללמידה עצמה אבל זה משפר גם את הביטחון האישי של הילד, יצירת קשרים עם חברים נוספים, וגם ההורה מרגיש הרבה יותר טוב עם עצמו כי הוא הפך להורה טוב יותר בעקבות ההצלחה של הילד. המורה גם מגיע אליך הביתה אז מבחינת ההורים זה פתרון מושלם. אגב, כל המורים שלנו הם אקדמאים".

למה?

"כי אנחנו רוצים מורים טובים עם ניסיון ואמינות שיגיעו לשיעורים בזמן ושיהיה להם זמן ללמד. אנחנו בודקים את המורים החדשים אם וכיצד הם יכולים להעביר את החומר. מורה טוב חייב ליצור כימיה ולתקשר עם הילד. תנאי הסף השני זה לדעת את החומר ולדעת איך להעביר את החומר".

נתקלתם בתלונות כלפי מורים שלכם?

"ברור. יש תקלות פה ושם. אם יש תלונות מטפלים בזה נקודתית. אנחנו מעסיקים כיום מאות מורים ופועלים גם עם חלק מהרשויות המקומיות בארץ".

יש לא מעט חברות בארץ המעניקות לעובדיהן הטבה בדמות תגבור של שיעורים פרטיים לילדי העובדים ולעיתים לעובדים עצמם. "אנחנו עובדים עם חברות גדולות במשק, כמו חיפה כימיקלים למשל. העובדים לא משלמים אלא המפעל מממן את הלימודים לילדי העובדים. עשינו שם הכשרת אנגלית גם להנהלה וגם לילדי העובדים. אנחנו עובדים גם עם עיריות ומועצות מקומיות כמו עיריית חיפה, עם המחלקה לתושבים חוזרים ועולים חדשים, לילדים שלהם, ועושים להם שעות תגבור בלימוד עברית. אנחנו עובדים גם עם בתי ספר, ביטוח לאומי וגופים נוספים במשק".

אתם עוקבים אחרי ההתקדמות של התלמיד?

"כמובן. חייבים להבין ששיעור פרטי מעניק הרבה מעבר לשיעור. הרגשת ביטחון, קשרים חברתיים והרגשת סיפוק גדולה גם להורים. אנחנו עושים מעקב כל הזמן, המורה מחתים את ההורים על נוכחות בשיעור ואנחנו עוקבים אחר הציונים של התלמיד במהלך תקופה וכך רואים את קצב ההתקדמות של התלמיד. המורים שלנו יודעים לקדם את התלמידים בקצב מהיר למדי והם נמדדים לפי תוצאות. מורה שלא מצליח לקדם לא יישאר אצלנו במערכת".

מה אתה חושב על מערכת החינוך?

"המערכת רק נשחקת משנה לשנה ולכן אנחנו גדלים משנה לשנה. גם עניין ההוראה המתקנת הפך למכת מדינה".

תסביר

"מספר התלמידים בהוראה המתקנת גדל במידה מאוד גדולה בשנים האחרונות. הביקוש מצד המורים ללמד הוראה מתקנת גדול כי מרוויחים שם הכי הרבה. אנחנו, אגב, לא גובים יותר עבור תלמיד בהוראה מתקנת. המורה בסך הכל נותן את אותו מספר דקות. אני מגייס מורים שעברו הכשרה מתאימה ואני מרוויח קצת פחות אמנם אבל לדעתי ההורים, שלא מקבלים עזרה מאף אחד, לא צריכים לספוג עלות נוספת. אין שום היגיון בזה. כיום 30% מהתלמידים הם בהוראה מתקנת כשלפני 10 שנים היו כ-15% ולפני 20 שנה היו כ-5% בלבד".

יש הורים ותלמידים שמנצלים את ההטבות וההקלות..

"זה נכון. אבל בסך הכל רמות האבחון של ילדים עם קשיים שונים השתכללו וגדלו כך שיותר קל לזהות אותם".

יש אצלכם עונתיות, תקופות עם ביקוש גבוה יותר?

"לקראת בחינות בגרות תמיד יש יותר לחץ אבל צריך להבין שגם בקיץ יש תלמידים שמשקיעים כדי לא להתחיל את השנה בפיגור ולהיות בבעיה. מי שמתקשה במתמטיקה או אנגלית אז מי שמתקשה צריך להשקיע כל הזמן".

אלה המקצועות הכי מבוקשים?

"כן. מתמטיקה ואנגלית. ואין כאן פתרון קסם, צריך להשקיע כל הזמן".

מה לגבי המחירים?

"אנחנו מציעים 3 חבילות: 20 שיעורים לפי 80 שקלים לשיעור, 40 שיעורים לפי 70 שקלים לשיעור ו-80 שיעורים ב-60 שקלים לשיעור. המחיר או אותו מחיר לתלמידי יסודי או תיכון.

ניסיתם לימוד בקבוצות?

"כן. אבל מהר מאוד הבנו שאין תחליף למורה פרטי כי תמיד יש שוני בין התלמידים אז המורה מלמד ברמה ממוצעת ותמיד יש תלמיד שלא מקבל פתרון ראוי וקידום בקצב טוב אז הפסקנו את זה. אנחנו כל יום מקבלים המלצות מתלמידים ואנשים שלומדים אצלנו וממליצים לאחרים. אני לא אעשה שום פעולה שתפגע לנו במוניטין".

אתם נותנים פתרונות גם לסטודנטים?

"כן. אנחנו נותן שיעורים בסטטיסטיקה, מיקרו כלכלה, מאקרו כלכלה ועוד. יש לנו גם אנשי עסקים וסתם אקדמאים שרוצים לשפר את האנגלית שלהם אז אנחנו מצמידים להם מורה שהוא דובר אנגלית כשפת אם. יש גם כאלה שרושמים את השיעורים כהוצאה על חשבון מקום העבודה. זה אפשרי וזה בסדר. היום בלי אנגלית טובה קשה מאוד להתקדם כמעט בכל עבודה".

מפעם לפעם מתפרסמים סקרים וכתבות על הפערים הגדולים בין המרכז לפריפריה ובין עשירים לעניים. איך אתה רואה את זה?

"צריך להבין שהוראה פרטית זה מותרות. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו את זה. אזור המרכז צורך הרבה יותר שיעורים מבאר שבע למשל. רואים שיש התאמה מלאה בין רמת ההכנסה לרמת צריכת השיעורים הפרטיים, זה נתון ידוע, וכפי שזה נראה זה ימשיך להיות ככה גם בעתיד".

עוד כתבות

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

רפאל סווירי / תמונה: WalkMe

ווקמי גייסה 90 מיליון דולר לפי שווי של כ-1.8 מיליארד דולר

שנה ורבע לאחר שגייסה 40 מיליון דולר לפי שווי של כמיליארד דולר, החברה המפתחת "פלטפורמה לאימוץ טכנולוגיות דיגיטליות" הכפילה את שוויה והודיעה על גיוס של 90 מיליון דולר מהקרן האירופית Vitruvian Partners

 

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

מחזיקי אג"ח אפריקה מתבקשים לאשר גישור קצר עם מוטי בן משה ביחס לפיקדון של 100 מיליון שקל

בתום חודשים ארוכים של מחלוקת ואיום בתביעות הדדיות פרסמו אתמול נאמני האג"ח של אפריקה זימון לאסיפת מחזיקים ● באסיפה יתבקשו מחזיקי האג"ח להצביע על הצעת החלטה, "לאשר ולהורות לנאמן לפנות להליך גישור למשך שבועיים עם כלל חברות בן משה"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות על ידי אותם יחידים היו פטורות ממס

חיה ויצחק תשובה יחד עם גל נאור  / צילום: אביב חופי

כבר לא רק נתניה: תשובה עובר לקומות העליונות של מגדל "פארק בבלי"

בני הזוג תשובה יחלקו את זמנם בין ביתם הנוכחי בשכונת פולג בנתניה ודירת דופלקס בחלק העליון של מגדל דירות בפרויקט "פארק בבלי", אותה מקימה חברת אלעד ישראל מגורים שבבעלותו של תשובה

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה ראש ממשלה עד חודש מאי, ואחר כך יפרוש, ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים, נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 9 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 19 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סוחרבוול סטריט/BRENDAN MCDERMID / צילום: רויטרס

סגירה שלילית בוול סטריט: המדדים קטעו רצף עליות של ארבעה ימים

מדד הנאסד"ק והדאו ג'ונס איבדו כ-0.4%, מדד S&P 500 השיל 0.3% מערכו ● המשקיעים ממתינים להתפתחויות בזירת הסחר ולהודעת הריבית של הפד בחמישי ● מורגן סטנלי צפוי לקצץ כ-1,500 משרות בצל אי הוודאות בסביבה העסקית

 אלדד בן משה / צילום: יחצ

אלדד בן משה, מנכ"ל נשר הנכנס, רכש 5% ממניות משאב

את תפקידו החדש בנשר, יתחיל בן משה בתקופה הקרובה ● בימים האחרונים הוא רכש כ-5% ממניות משאב ב-60-80 מיליון שקל

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע שהעילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך טענות טראמפ שהחלטת FBI לחקרו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, מוצא המבקר פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל”גלובס” נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

סניף רשת BE פארם של שופרסל באילת / צילום: שיר גולני

מנסה לשפר את הרווחיות: שופרסל תחל לאחד את פעילות הסחר שלה עם Be

ספקים בתחום מוצרי הצריכה עודכנו בשבוע האחרון כי Be תאחד את רוב פעילות הסחר שלה עם שופרסל • שופרסל: "פועלת ליצירת סינרגיה מירבית בין הרשתות"

האם הגרמנים חוסכים יותר מדי כסף? / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

אומה ללא מינוף: האם הגרמנים חוסכים יותר מדי?

לא קונים נדל"ן, מתרחקים ממניות וממשיכים לחסוך גם כאשר הריבית שלילית ● ממשלת גרמניה, העסקים במדינה וגם האזרחים לא מאמינים במינוף - למרות שהמומחים מזהירים שהגישה הזאת פוגעת בכלכלה

 

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

השכר החציוני במשק טיפס ב-2018 ב-6.3%; עלייה בפערי השכר בין נשים לגברים

ההכנסה החציונית ברוטו לחודש מעבודה שכירה עמדה על 7,988 שקל בשנה שעברה, ואילו ההכנסה הממוצעת עמדה על 10,584 שקל, עלייה של 4% ● ההכנסה החציונית של אישה לחודש עומדת על 72.5% מההכנסה החציונית של גבר, לעומת 75.3% ב-2017

ג'ייסון וויליאמסון וזיו גפני./ צילום: איל יצהר

“בתאגידים לא מבינים שמנכ”ל סטארט-אפ צריך לתקן את הלפטופ שלו בעצמו”

ג'ייסון וויליאמסון מאורקל וזיו גפני מ-J.P. Morgan, שמובילים שיתופי פעולה עם סטארט-אפים, שוחחו בכנס "גלובס" על האתגרים והבעיות ● וויליאמסון: "שיתופי הפעולה נראים טוב על הנייר, אבל קשה להוציאם לפועל"

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

דעה: ההסתדרות השתנתה

עולם העבודה משתנה במהירות, ובזמן שההסתדרות מתאימה את עצמה ומניפה דגלי חדשנות, יעילות ושיפור השירות, ישנם גורמים שמעוניינים להשאיר אותנו בעבר ● דעה