גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דן פרופר: "כל מיליון דולר של יבוא זה 4-5 מובטלים חדשים"

נשיא התעשיינים, שרגא ברוש, קורא לממשלה להחיל מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון בסיסיים, "כפי שנהוג באירופה" ■ האוצר: הוא מנסה רק להאדיר את שמו

דן פרופר/ צילום: איל יצהר
דן פרופר/ צילום: איל יצהר

ביקורת חריפה מצד התעשיינים על המדיניות הכלכלית של הממשלה: "מחיר של כל מוצר כולל מע"מ, ארנונות, בלו על הדלק, מכס על חומרי גלם ועוד", אמר יו"ר אסם, דן פרופר, במהלך סיור של חברי כנסת בכמה מפעלים באזור הדרום.

בסקירה שהעביר לחברי הכנסת הציג פרופר תוכנית של חברת אסם להשקיע בשנים 2017-2018 כחצי מיליארד שקל בפיתוח תעשייתי בישראל, שיביאו מאות מקומות עבודה חדשים במשק. הוא לא חסך בביקורת כלפי הממשלה, שמקדמת מהלכים לפתיחת השוק למוצרים מיובאים: "אני לא נגד יבוא: הכי קל לי לייבא לארץ מוצרים, ואז אסגור מפעל, לא בלי צביטה בלב אך במקום שייצרו את הביסלי פה - נייצר אותו במקום אחר. אבל המדינה עושה טעות: כל מיליון דולר של יבוא לארץ זה 4-5 מובטלים חדשים. אפשר לייבא בלי גבול, אבל זה הורס את התעשייה הישראלית ואת מקומה ככוח שמניע את הכלכלה הישראלית".

לביקורת של פרופר הצטרף גם נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שטען כי האוצר אינו מקדם תוכנית רצינית להעלאת הפריון המשק ולהעלאת הצמיחה: "באוצר לא הוסיפו משקל להשקעות בתעשייה ולחינוך הטכנולוגי ואפילו הפחיתו מיליון שקל מתקציב המדען הראשי".

ברוש קרא לממשלה לפעול למען הוזלת מחירי המזון - תוך החלת מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון בסיסיים.

התעשיין והבעלים של חברת רב-בריח, שמואל דונרשטיין, התלונן על קשיים שמערימות הרשויות על תוכנית שהוא מקדם להקמת מפעל חדש באשקלון, שיספק 700 מקומות עבודה חדשים. לדבריו, בשל קשיים אלה המפעל, שתוכנן להיפתח ב-2017, ייפתח באיחור של שנה, וזאת למרות שפתח בהליכים לקבלת האישורים הדרושים לכך כבר לפני כ-6 שנים.

במשרד האוצר הגיבו היום (ב') בחריפות על המתקפה מצד התעשיינים: "צר לנו ששרגא ברוש ממשיך להתעלם מהמציאות ומסרב להכיר בעובדה שהכלכלה הישראלית צומחת, משגשגת ומתפתחת. נשיא התאחדות התעשיינים מנסה להיאחז בקרנות המזבח ולהצדיק את פעולותיו להיות חלק מהמדיניות הממשלתית, והמערכה היחידה שאותה הוא מנהל היא על האדרת שמו".

באוצר הוסיפו כי "התקציב כולל הפחתת מסים בהיקף של יותר מ-3 מיליארד שקל, במטרה לעודד את הפעילות הכלכלית במשק, וצעדים אלה כוללים הפחתת מס חברות, מס הכנסה ליחידים וצעדים לקידום ומשיכת חברות עתירות ידע לישראל. כל הסיוע למגזר העסקי באמצעות משרד הכלכלה והתעשייה ורשות החדשנות הוגדל במאות מיליוני שקלים, שיוקצו למסלולים חדשים להעלאת הפריון, עידוד העסקים הקטנים, התעשייה, היצוא ועידוד החדשנות ותעשיית ההיי-טק. בנוסף יוקצו יותר מ-300 מיליון שקל לפיתוח תשתית הגז הטבעי, ביו היתר בעזרת מענקים לחיבור מפעלי תעשייה מרוחקים לגז טבעי".

בהתייחס לקריאתו של ברוש להחלת מע"מ דיפרנציאלי, מסר האוצר כי "ההצעה עומדת בניגוד לעמדת גופים כמו קרן המטבע הבינלאומית וארגון ה-OECD, שמשבחים את ישראל על משטר המס האחיד שהיא מנהיגה".

הכסף של המדען הראשי נגמר

במקביל, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, פנה בקריאה לשר האוצר, משה כחלון, המכהן גם בתפקיד שר הכלכלה והתעשייה, בדרישה "לשחרר את הפקק שנוצר באישור תוכניות השקעה חדשות במחקר ופיתוח - ולא לדחות אותן לשנה הבאה". זאת, על רקע המחסור בתקציב התמיכה לקרן המחקר והפיתוח המשמשים את רשות החדשנות לתמוך במיזמי מו"פ בתעשייה.

מדובר בתקציב של כ-900 מיליון שקל בשנה מתוך תקציב של כ-1.45 מיליארד שקל שעומד לרשות החדשנות שבמשרד הכלכלה והתעשייה. הכסף המיועד לקרן המו"פ חולק מאז תחילת השנה בהתאם לתוכניות העבודה שהציגו חברות - ונגמר.

רשות החדשנות מקיימת הידברות עם משרד האוצר בבקשה שיקצה לה עוד 150-200 מיליון שקל, כדי שתוכל לתמוך במיזמי מו"פ נוספים. "צמצום תקציבי התמיכה במו"פ הוא צעד חסר היגיון כלכלי וחברתי, שכן כבר הוכח במחקרים רבים שכל שקל המושקע במו"פ הוא השקעה בעלת התשואה הגבוהה ביותר", אמר אורנשטיין.

עוד כתבות

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"יש לך להמליץ על מישהו שהוא ממש כמוך, אבל גבר?"

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה