גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחן בוזגלו מול חמלה אנושית

מה יהיה עונשו של נוחי דנקנר? השופט כבוב ניצב בפני החלטה קשה ומורכבת

נוחי דנקנר/ צילום פול עמי שומן ישראל היום
נוחי דנקנר/ צילום פול עמי שומן ישראל היום

מלאכת גזירת הדין של נאשם שהורשע היא אחת המלאכות הקשות ביותר המוטלת על שופט. במקרה של הנאשם נוחי דנקנר, דומה שהמלאכה הזו אף קשה שבעתיים וגם מורכבת למדי.

בעוד 5 שבועות, ב-5 בדצמבר, בבבואו של השופט המחוזי חאלד כבוב לקבוע מה יהיה עונשו של דנקנר, יעמדו בפניו שורה ארוכה של שיקולים נוגדים שיהיה עליו לאזן ביניהם בקביעת העונש.

מצד אחד, עומדים השיקולים לחומרה. דנקנר הורשע בכך שהונה את ציבור המשקיעים בשוק ההון, באמצעות הרצת מניות. הוא עשה כן בעת שהיה עדיין אחד האנשים החזקים במשק, ולכן חומרת מעשיו כפולה: הוא ניצל כמעט בציניות את כוחו הרב ואת שמו הטוב - שהוא מבקש היום לשמור על שארית כבודו - כדי לגרום לאנשים שונים, בהם בכירים בבנק הבינלאומי, להשתתף שלא בכוונה או בידיעה בתרמית.

בנוסף, המחוקק העלה את רף הענישה על עבירות של תרמית בניירות ערך ל-5 שנות מאסר, ואף הורה לפרקליטות ולבתי המשפט ליישם בשטח את אותה החמרה.

בעקבות כל אלה, נראה כי יש להעניש את דנקנר בחומרה. אם לא יוטל על דנקנר עונש חמור, שלפי הערכות שונות יהיה בין שנה וחצי לשנתיים וחצי שנות מאסר - תיפגע אמינותו של שוק ההון, וציבור המשקיעים והציבור בכלל עלולים יהיו לקבל את הרושם שדנקנר מופלה לטובה לעומת נאשמים אחרים שהורשעו בעבירות דומות.

בהקשר זה, נזכיר כי לאחרונה שלח בית המשפט העליון את איש העסקים, ג'קי בן-זקן, ל-26 חודשי מאסר, בגין הרשעתו בהרצת מניות חברת מנופים פיננסים.

לדברי התובעת במשפט דנקנר, מבחינת הציבור הרחב וציבור המשקיעים יש משמעות רבה יותר לגזר הדין, מאשר להכרעת הדין. כי פער גדול בין הרשעה חריפה, כפי שהייתה בתיק דנקנר, לעונש קל, עלול לכרסם באמון הציבור בבתי המשפט ומעביר מסר של התחשבות ואי-מיצוי הדין לעבריינים פוטנציאליים.

אבל מול שיקולי ההחמרה הללו, עומדים שיקולים טובים לא פחות להקל בעונשו של דנקנר. ראשית, דנקנר, ובמידה רבה יותר מאחרים, כבר ספג עונש כבד בעצם העובדה שהועמד לדין פלילי והורשע בפלילים. בשנים שחלפו מאז פרוץ החקירה בפרשה, איבד דנקנר הן את השליטה בקונצרן אי.די.בי ואת מעמדו הכלכלי - וגם את מעמדו הציבורי, את כבודו, ואת שמו הטוב.

עדותו אתמול (א') של עו"ד שמוליק זיסמן בפני השופט כבוב, שמסר עדות אופי מרשימה לטובת דנקנר, מתארת היטב את התהליך שקרה לדנקנר. זיסמן סיפר בבית המשפט כי בימים האחרונים אנשים לא מעטים התריעו בפניו כי לא כדאי לו להעיד לטובת דנקנר במצבו הנוכחי. "יש תחושה שנוחי נפל, הרבה אנשים אמרו לי 'אל תלך להעיד'. אבל אני לא חשבתי פעמיים", אמר זיסמן.

סיבה נוספת להקל בעונשו של דנקנר היא תרומתו הגדולה לחברה לאורך השנים. אתמול עלו בזה אחר זה תושבים מוכרים יותר ופחות מרחבי הארץ והעידו על מעשיו החברתיים. לדבריהם, דנקנר רתם את משאבי קונצרן הענק שעמד בראשו כדי לסייע להם. למשל, הסיוע לתושבי הצפון בזמן מלחמת לבנון השנייה ולאחריה.

עם זאת, בהקשר זה נמתחה ביקורת מוצדקת על דנקנר, שכן עשרות ואף מאות מיליוני השקלים שתרם לאורך השנים למטרות חברתיות, היו ברובם כספים שהגיעו מחברות ציבוריות ולא מכיסו הפרטי.

בנושא זה העלתה אתמול התובעת בפני השופט כבוב טענה מעניינת ובעלת טעם. לדבריה, הקלה בעונש לאיש עסקים בשל תרומתו הכספית הגדולה לחברה עלולה להפר את עיקרון השוויון בפני החוק, שכן בידי נאשמים אחרים שהורשעו בפלילים אין את הכוח הכלכלי "לקנות" את אותה הקלה בעונש.

יצוין כי דנקנר תרם כספים גם מכיסו האישי (למשל, מיליון שקל לעמותה שהקים זיסמן למען חולות בתסמונת רט). מעבר לכך, דנקנר תרם לאורך השנים, נוסף על תרומות כספיות, את זמנו, את מרצו, את קשריו ואת כישוריו למען החברה הישראלית.

ביום השני למלחמת לבנון השנייה, בזמן שאנשי עסקים אחרים העבירו את זמנם במרכז הארץ או בחו"ל, דנקנר עלה צפונה, התייצב בעיר מעלות המופגזת, ירד למקלט עם התושבים ועמד על כך שסניף שופרסל בעיר ייפתח למרות המלחמה. כפי שהעיד ראש העיר, שלמה בוחבוט, מאותו היום הקדישו דנקנר ומשפחתו את מרב זמנם ומרצם למען תושבי הצפון.

סיבה נוספת להקלה בעונשו של דנקנר היא שאת הרצת המניות הוא לא ביצע למען בצע-כסף, במובן המלא של המונח. דנקנר, שהוא משפטן בהשכלתו, ידע להשתמש בחוק לטובתו, וכאיש עסקים ממולח הוא התקרב לעתים אל התחומים האפורים. אבל עד פרוץ פרשת הרצת המניות ובכל שנותיו, דנקנר מעולם לא עבר על החוק.

דנקנר סטה מדרך הישר רק כאשר ניצב עם הגב לקיר, ללא מוצא, ועמד לאבד את השליטה במה שראה כמפעל חייו - קונצרן אי.די.בי. וכפי שהשופט כבוב אמר אתמול במהלך הדיון: "אי-אפשר לקרוא לעבירות שבוצעו כאן שהן לשם בצע-כסף. הם לא רצו לחלוב את החברה".

בשלהי יום הדיונים הדרמטי אתמול, קיבל דנקנר את ההזדמנות השמורה לכל נאשם רגע לפני שדינו נגזר, לפנות אל השופט ולומר את אשר על ליבו. "הרשה לי לבקש ממך: חמלה. ותמצא את הדרך להמתיק את עונשי. בדמעות כתבתי, ברחמים קראתי", אמר דנקנר.

נכון, לענישה שיפוטית יש מטרות שונות ומעורבות - הגנה על החברה, גמול, מניעה, הרתעה, שיקום, אבל כששופט גוזר את דינו של נאשם, גם לחמלה יש מקום להוות שיקול בהחלטה.

עוד כתבות

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

בניין הבורסה, הונג קונג / צילום: רויטרס

בורסות אירופה נפתחו בירידות לקראת פגישת מנהיגי אירופה בבריסל

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש, הצעד שמפחית את הסיכויים להגיע לנוסח של הסכם במפגש הפסגה ● מגמה מעורבת באסיה; מדד הנג סנג בהונג קונג מטפס בעקבות זינוק במניות החברות לפיתוח נדל"ן, לאחר הודעת מנהיגת הונג קונג על החלת צעדים שנועדו להקל על מחסור הדיור ● ירידות באוסטרליה; נתוני התעסוקה לא עמדו בציפיות

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

דונלד טראמפ / רויטרס

האם התנהלותו של טראמפ מצביעה על התמוטטות עצבים?

פלוסי: "הבה נתפלל לבריאות הנשיא" ● מותחי ביקורת: העלבונות שטראמפ משגר לכל כיוון ומכתבו הילדותי לנשיא טורקיה הם סימנים לקריסה נפשית ● אנליסטים: בשורש הבעיה לא רק הביקורת הכמעט אוניברסלית על הנסיגה מסוריה אלא הכרה שלא יעלה בידו להימלט מאימפיצ'מנט בגין אוקראינה ● פרשנות

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור