גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סטארט-אפ שהקים מריוס נכט ממליץ לכם על תזונה

ההמלצה מבוססת על ניתוח החיידקים במעי ■ ליהיא סגל, מנכ"לית Day two: "בעתיד נוכל לנבא באמצעות חיידקי המעי לא רק מה צריך לאכול, אלא גם מתי, כמה ואיך"

המנכ”לית ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי
המנכ”לית ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי

"הרכב חיידקי המעי משפיע על ההחלטות שהמוח שלנו מקבל. ככל שהתעמקתי בנושא חיידקי המעי, כך הוא הטריד את מנוחתי יותר ויותר", כך אומרת ליהיא סגל, מנכ"לית חברת דיי2 (Day two), שמיישמת את המדע פורץ הדרך של חקר חיידקי המעי, ליישום מסחרי.

הרכב חיידקי המעי מתקבע אצל רובנו עד גיל שנתיים לערך, ואחר כך הוא ניתן לשינויים קלים בלבד. המחקר עליו מבוססת הטכנולוגיה של דיי2, שנערך במכון ויצמן בראשות פרופ' ערן סגל וד"ר ערן אלינב, נחשף לראשונה ב"גלובס" ב-2013. המחקר הראה כי הרכב חיידקי המעי, שייחודי לכל אדם, משפיע באופן דיפרנציאלי על המידה בה אותו אדם יגיב למזונות מסוימים, וספציפית על רמות הסוכר בדם. כך, ייתכן שאצל אדם א' עם הרכב חיידקי מעי מסוים, אכילת בננה מקפיצה את רמות הסוכר בדם בעוד תפוח לא משנה את רמות הסוכר, ואצל אדם ב' התגובה הפוכה.

דיי טו תשיק השבוע בישראל אפליקציה המאפשרת לכל אדם, אחרי שנתן לחברה דגימת צואה, לקבל רשימה של מזונות 'טובים' (כאלה שלא מעלים לו, אישית, את רמות הסוכר), לעומת מזונות 'רעים' לאותו אדם. ידוע כי עליות וירידות חדות ברמות הסוכר מסוכנות לסוכרתיים, מקדמות התדרדרות לסוכרת אצל קדם-סוכרתיים ואילו אצל בריאים הן כנראה תורמות לתהליך ההשמנה. לכן השמירה על רמות סוכר מפני עליות וירידות דרמטיות, היא מומלצת.

"במחקר של מכון ויצמן השתתפו אלפי אנשים", מספרת סגל, "הם חוברו למד סוכר רציף ונתנו הרבה מידע - מה אכלו, היסטוריה רפואית, סקירת גנום, 30 בדיקות דם ודגימת צואה. בתוך הדגימה אפיינו גנטית כל חיידק וחיידק. נתונים מ-800 נבדקים שימשו לפתח אלגוריתם שמקשר בין חיידקי המעי לתגובה השונה של כל אדם למזון. האלגוריתם תוקף על המדגם הנותר, 200 האנשים הנוספים. כלומר בנבדקים אלה החוקרים הצליחו לנבא את תגובת רמות הסוכר בדם שלהם למזונות השונים, על בסיס ניתוח הרכב חיידקי המעי שלהם.

בשלב הבא נערך במכון ניסוי חדש, התערבותי, שהראה שאם מנחים אנשים לצרוך מזונות "טובים" להם על בסיס הניבוי שנתן ניתוח חיידקי המעי שלהם, הם מצליחים לשמור על רמות סוכר אחידות יותר.

"אחד המשתתפים בניסוי היה מריוס נכט (ממייסדי צ'ק פוינט - ג.ו), שהתלהב והחליט שכדאי להביא את הידע הזה לציבור. הוא גייס כשותף את יובל אופק, בעבר מייסד ומנכ"ל חברת די בי מושן (חלוצת המחשוב הרפואי הישראלית שנמכרה לחברת Allscripts האמריקנית ב-2013 ב-235 מיליון דולר), ויובל גייס אותי". סגל הייתה סמנכ"לית הכספים של די בי מושן.

הקבוצה של נכט, אופק וסגל קיבלה לפני כשנה רישיון להפוך את המידע של סגל ואלינב לאפליקציה מסחרית. נכט מימן את החברה בכמה מיליוני דולרים, וכיום החברה מעסיקה 15 איש, ונמצאת בגיוס נוסף. במקביל, מכון ויצמן עורך ניסויים נוספים, שנועדו להראות שיפור לטווח ארוך אצל פרה-סוכרתיים ובעלי כבד שומני.

בשלב זה מדובר באפליקציה לסלולרי שאמורה לתרום לשיפור איכות החיים, ללא מטרה רפואית ספציפית. סגל: "הנבדק המשתמש באפליקציה צריך רק למלא שאלונים, לשלוח לנו בדיקות דם עדכניות, וגם לתת לנו בדיקת צואה".

- איזה כיף.

"זה לא כל כך נורא. עושים מה שעושים על גבי נייר איסוף, נוטלים דגימה עם כפית חד פעמית שמצורפת לערכה, מכניסים למבחנה ושולחים אלינו עם שליח, ללא הקפאה".הנבדקים בישראל ישתמשו גם במד סוכר רציף במשך שבוע, שיטייב את התוצאות.

- אם משתמשים במד הסוכר כדי לקבוע אילו מזונות מעלים לך אישית את רמות הסוכר במהירות, מדוע צריך גם לאבחן את חיידקי המעי?

"אם תענדי מד סוכר במשך שבוע, תלמדי רק על המזונות שאכלת באותו השבוע. לעומת זאת הרכב חיידקי המעי והאלגוריתם, מנבאים תגובה למגוון של מזונות ישראלים, באמצעות האלגוריתם".

לאחרונה חתמה החברה על שת"פ עם בית החולים האמריקאי המוביל מיו קליניק, שיערוך יחד איתה ניסוי שיתאים את האלגוריתם גם למזון אמריקאי וחיידקי מעי רלוונטיים לארה"ב.

- מה מקבל המשתמש באפליקציה?

"דו"ח של המזונות ה'טובים' וה'רעים', והשפעה של כמויות שונות על רמת הסוכר - כך למשל אני יכולה להפעיל מחשבון מזונות אישי, שאומר לי שממש בסדר לי אישית לשתות כוס בירה (ואולי למישהו אחר זה לא מומלץ), אבל אם אשתה שלוש כוסות בירה, זה כבר יעלה גם את רמות הסוכר שלי.

"כפתור אחר מאפשר לך להגיע לרשימה של ארוחות מובילות עבורך, 10 הארוחות הכי טובות, רשימה של 'חטיפים שאת יכולה להחליק', וכן מחשבון שבו אפשר לבנות ארוחה ולראות את הציון שהיא קיבלה במדד האישי שלך".

בטווח הארוך החברה מחפשת שיתופה פעולה. "נגייס דיאטנים שיציעו דיאטה מותאמת למזונות הטובים והרעים שלך, נשתף פעולה עם מסעדות ואתרי משלוחים כדי לתת לכל ארוחה ציון אישי לכל משתמש, ומגוף כמו שומרי משקל תוכלי לקבל תפריט על בסיס כללי שומרי משקל, אבל כזה שגם מתאים למזונות האישיים. בעתיד נוכל לנבא באמצעות חיידקי המעי לא רק מה צריך לאכול, אלא גם מתי, כמה ואיך ומתי צריך להתעמל ולישון".

המוצר יושק תחילה בישראל, משום שהמידע שנאסף במכון ויצמן עסק בישראל. מחירו יהיה 1,950 שקל. בעתיד המוצר יושק גם בארה"ב.

עוד כתבות

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקלים למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"