גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכניות פרישה מרצון בחברות גדולות: למי זה טוב?

בתקופה האחרונה מתרבים הדיווחים על חברות גדולות, בנקים לדוגמה, המציעות תוכניות פרישה מרצון לעובדיהם, במסגרת תוכניות התייעלות כללית שהן עורכות ■ מה כוללות תוכניות הפרישה, והאם ניתן לסרב להן?

נשים בגיל פרישה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב
נשים בגיל פרישה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

בתקופה האחרונה מתרבים הדיווחים על חברות גדולות המציעות תוכניות פרישה מרצון לעובדיהם, במסגרת תוכניות התייעלות כללית שהן עורכות. כך, לדוגמה, לפי הפרסומים, בנק לאומי אישר באחרונה תוכנית פרישה מרצון של כ-700 עובדים עד סוף השנה. גם בנק הפועלים הודיע על תוכנית כזאת, שבה יפרשו לא פחות מ-1,500 עובדים בשנים 2017-2020. בנק דיסקונט לא נשאר מאחור ויצא עם תוכנית פרישה מוקדמת, הכוללת פרישה מרצון של 500 עובדים בשנים הקרובות.

הצורך בתוכניות פרישה מרצון נובע מכך שמעסיקים רבים הנדרשים להתייעל מתקשים לפטר מספר לא מבוטל של עובדים, אומרת עו"ד טל קרת, שותפה ומנהלת מחלקת דיני עבודה במשרד תדמור ושות'-פרופ' יובל לוי ושות'. הקושי לסיים את העסקתם של עובדים מתחדד גם לאור הלכות בית הדין המאפשרות לעובד שהגיע לגיל פרישה לבקש להמשיך בעבודתו.

בהליך פרישה מרצון, מסבירה עו"ד קרת, מציע המעסיק לעובדיו תנאי פרישה משופרים מפתים כדי לעודדם לפרוש, אף שלא הגיעו לגיל פרישה חובה. במסגרת הזאת מוצעים תנאי פרישה מוגדלים ו/או הכנסה שתגשר על הפער עד שיגיעו לגיל פרישה, ולמעסיק ניתנת האפשרות "לרענן את השורות" או לבצע הליך התייעלות באווירה חיובית, בלי להיכנס לעימותים משמעותיים. 

טל קרת/ צילום: תומר יעקובסון

עו"ד מרי ציון, ראש מחלקת דיני עבודה במשרד ברנע ושות', מוסיפה כי הסכם פרישה מרצון הוא הסכם קיבוצי בין מעסיק לארגון עובדים, שנחתם במקום עבודה מאורגן. "בעוד שבעבר הסכמי פרישה מרצון היו מקובלים יותר בקרב מעסיקים ציבוריים ולגבי עובדים הקרבים לגיל פרישה, כיום אין זה המצב, ויש לכך כמה סיבות.

"הליך פיטורים אינו הליך פשוט או קל, לא לעובד המפוטר ולא למעסיק. קל וחומר במקומות עבודה שיש בהם הסכמים קיבוציים המתנים את פיטורי העובדים הקבועים בהסכמת ארגון ועד העובדים ובכך מגבילים את גמישותו של המעסיק המבקש לנהל את עסקו בדרך מסוימת.

"גם אם ההסכם הקיבוצי אינו מתנה את פיטוריו של עובד בודד בהסכמת ארגון העובדים, הדין ורוב ההסכמים הקיבוציים מחייבים את המעסיק להיוועץ ולנהל משא-ומתן עם ארגון העובדים במקרים שבהם יש צורך לפטר עובדים רבים, בין אם בגלל שינוי מבני ובין אם בגל צמצומים או תהליך הבראה.

"תוכנית פרישה מרצון מוצלחת היא תוכנית היוצרת מצב שבו מבחינת המעסיק הופרשו העובדים שהוא היה מעוניין בפרישתם, בלי לפגוע בתפקודו של הארגון שנשען פעמים רבות על הידע והניסיון של הוותיקים".

 - מה כוללות תוכניות פרישה מרצון?

קרת: "תוכנית פרישה מרצון היא הסכמית ולפיכך תוכנה נתון לחלוטין לרצון המעסיק ובמקרים מסוימים בתוך מעורבות ארגון העובדים. לרוב תוכניות פרישה מרצון מאפשרות בחירה בין שני מסלולים עיקריים: מסלול פיצויי פיטורים מוגדלים ומסלול פנסיה. במסלול פיצויי הפיטורים, מוצע לעובד לרוב שילוב של אחוזי פיצויי פיטורים מוגדלים וכמה חודשי הסתגלות. לרוב גובה פיצויי הפיטורים ומספר חודשי ההסתגלות המוצעים לעובד קשורים בהתאמה לשנות הוותק של העובד ו/או לדרגתו".

לדברי עו"ד קרת, הדבר המאפיין את רוב הפתרונות במסלול הפנסיה הוא הענקת פנסיה הסכמית עד המועד שבו היו יכולים לפרוש בגיל פרישה חוקי ולהתחיל לקבל את גמלתם מחברת הביטוח. "לעתים, מעסיקים רוכשים לעובדיהם זכויות בקרנות הפנסיה שבהן הם מבוטחים אשר יקנו להם פנסיה הסכמית שעליה הוסכם בתוכנית הפרישה. לעתים רוכש המעסיק זכויות בקופות נפרדות המקנות לעובדים תוספת שקלית לזיקנה ועוד. בנוסף, מוענקים לעובדים הפורשים במסלול הפנסיה חודשי הסתגלות המשתנים בהתאם לקריטריונים כגון ותק של העובד".

מחיר הסירוב

- האם ניתן לסרב ל"פרישה מרצון"?

"זו שאלה מורכבת. לעובד עומדת הזכות שלא לחתום על הסכם פרישה מרצון, אך סירוב כזה עשוי להיתקל בהמשך בתגובת נגד מצדו של המעסיק וגורמים שונים בארגון, לעתים עד כדי פיטורים. עובד שסירב לפרישה מרצון ופוטר בסופו של דבר, לא יהיה זכאי להשוות את תנאיו לתנאים שהוצעו לו מלכתחילה במסגרת ההסכם. כך נקבע על-ידי בית הדין הארצי לעבודה בעניינו של נגן ויולה לשעבר בתזמורת הסימפונית של ירושלים, שסירב לחתום על הסכם פרישה מרצון שהוצע לו. בהמשך, ולאחר שנחתם בין התזמורת לבין ההסתדרות הסכם קיבוצי שעניינו הליך הבראה, הופרש לגמלאות בהסכמת נציגות העובדים. במסגרת זו הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה תביעה לאכיפת הזכויות שבהצעת הפרישה המקורית שניתנה לו. לאחר שתביעתו נדחתה, ערער לבית הדין הארצי לעבודה.

"השופטת ורדה וירט-לבנה קבעה כי נוכח סירובו הגורף לחתום על הצעת הפרישה המקורית, הוא איננו יכול לדרוש את התנאים שפורטו באותה הצעה. השופטת הבהירה כי אי-הסכמה לחתום על הסכם פרישה מרצון בעת הרלוונטית כוללת בתוכה אפשרות כי בעתיד לא תהיה הזדמנות נוספת לזכות בתנאים המיטיבים הכלולים בהסכם זה.

"תנאי פרישה מיטיבים ניתנים כאשר ישנה פרישה בהסכמה וברצון, וזאת כחלק מהרצון לעודד עובדים ולתמרץ פרישה מוקדמת כאשר הדבר נצרך".

לדברי עו"ד ציון, לאור העלייה בשיעור ההתארגנות במשק, "צפוי בעתיד לעלות גם מספר הסכמי הפרישה מרצון במשק". 

עוד כתבות

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

יש תאריך: משפטו הפלילי של רה"מ נתניהו ייפתח ב-17 במרץ 2020

המשפט ייפתח בהקראת כתב האישום; עם זאת, הליך ההוכחות בתיק צפוי להתחיל רק בעוד כחצי שנה ● לפי החלטת ביהמ"ש, הדיון ב-17 במרץ ייערך במעמד הנאשמים - כלומר נתניהו יצטרך להגיע לדיון

המשנה למנכ``ל  ``ידיעות אחרונות`` ציון פרץ / צילום: יוסי כהן

בעקבות מינוי אבי בן טל: ציון פרץ, המשנה למנכ"ל רשת 13, פורש מתפקידו

כבר עם היוודע דבר מינויו של אבי בן טל לתפקיד מנכ"ל רשת, העריכו רבים כי פרץ יפרוש מתפקידו, זאת למרות שנעשו מאמצים מצד בעלי המניות לשכנע אותו להישאר לפחות לחודשים הראשונים

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלחץ עבד: המדינה לא תעניק רישיונות להפקת פצלי שמן

משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה ● אדם טבע ודין: "קיים חשש כי ההחלטה דווקא מכשירה תכניות קיימות, למרות שהן הרסניות לסביבה"

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה

תושבים בבייג’ינג / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

"משבר הקורונה אמור להיות משמעותי יותר; שוק ההון עוד מעכל"

כך אמר אלון גלזר מלידר שוקי הון במסגרת פורום דן & ברדסטריט בתל אביב ● אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות: "סביב שולחן ועדת השקעות היינו מעט דרוכים"

חניכי תנועת הצופים האמריקאית ביום הזיכרון הלאומי / צילום: Richard Vogel, AP

תנועת הצופים האמריקאית מבקשת הגנה מתביעות פגיעה מינית בחניכים

התנועה הגישה את הבקשה להגנה בניסיון להחזיק מעמד מול לחץ משפטי גובר של האשמות בפגיעה מינית בחניכים לפני עשרות שנים ● זהו קו פרשת מים ב-101 שנות קיומה של התנועה, שבמשך שנים הייתה מעורבת בתביעות שהאשימו אותה בטיפול סלחני מדי בפדופילים

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

האם משרד התחבורה ייחלץ לעזרת חברות התעופה הישראליות בעקבות משבר הקורונה?

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "המדינה תצטרך להכניס את היד לכיס ולפצות את חברות התעופה. באל על מדברים על הפסדים בסדר גודל של כ-50 מיליון דולר. אם המדינה רוצה לשמור על התעופה שלה, היא צריכה לעזור"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ירידות קלות בוול סטריט בהובלת אפל ואינטל, טסלה לא עוצרת

אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ומנייתה מאבדת יותר מ-2% ● מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה ממשיכה להתחזק לאחר העלאות מחיר יעד גם מצד האנליסטים הספקנים ● HSBC פספסה את התחזיות ● ירידות באירופה

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

דירקטוריוני החברות צפויים לאשר היום את פרטי העסקה ● העסקה כוללת מעל ל-600 מיליון שקל במזומן ו-130 מיליון שקל מחיקת חוב שנתנה סלקום לגולן טלקום