גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

25 מעלות של חוב: חוגגים חצי יובל ל-S&P מעלות

וגם: מה עשתה נאוה ברק על נקודת הזינוק של מרוץ הלילה בת"א?

רונית הראל/יח"צ
רונית הראל/יח"צ

25 מעלות של חוב: חוגגים חצי יובל ל-S&P מעלות

וגם: דורית סלינגר נזכרת בתחילת הדרך ובטחנות הצדק

המדרגים והמדורגים חוגגים. אמש (ד') צוינו במתחם אביגדור בתל-אביב 25 שנים להקמת S&P מעלות וענף דירוגי החוב בישראל. רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות, הודתה על הבמה כי "קשה להאמין שרק לפני 25 שנה היה צריך לשכנע את השחקנים המרכזיים בשוק להקים חברת דירוג חוב. אולי ההסבר נעוץ בכך ששוק האג"ח שלנו צעיר יחסית ולמעשה, בישראל, במידה מסוימת הדירוג הקדים את השוק, בשונה משווקים אחרים".

דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר שהייתה מנכ"לית מעלות במשך עשור, נזכרה כיצד החלה את הקריירה שלה שם, כשהגיעה לתפקיד אנליסטית, כשהיא בהיריון. היא נפגשה עם מי ששימשה אז כמנכ"לית הראשונה, תמי גוטליב, שקיבלה אותה לעבודה ללא כל היסוס.

עפרה שטראוס, יו"רית שטראוס גרופ, אמרה בשם החברות כי "מעלות עברה 3 מנכ"לים עד היום, אירוע נדיר בנוף הישראלי, וכך גם שנות קיומה - יש מעט חברות בישראל שיכולות להתגאות בכך שהן חוגגות כל כך הרבה שנים".

במסגרת האירוע גם חולקו אותות הוקרה של S&P מעלות לחלוצות הדירוג. בנוסף, ניתנה הוקרה מיוחדת לאריה מינטקביץ', מי שהיה יו"ר רשות ניירות ערך ויזם את הקמת מעלות בשנת 1991.

בחוגגים חצי יובל של דירוג חוב: פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך; שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר; פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים; בכירי S&P העולמית, בהם יאן לה פאלק, הממונה על דירוגי החוב ב-S&P אזור אירופה, מזה"ת ואפריקה (EMEA), וז'אן מישל סיקס, הכלכלן הראשי של S&P EMEA.

עוד הגיעו: יאיר אורגלר, היו"ר הראשון של מעלות; איזי בורוביץ; סגי איתן; יוסי בכר; גדעון תדמור; צדיק בינו; אביגדור קפלן; רמי לוי; עו"ד דוד חודק; פרופ' יוסי גרוס; דני נווה; עופר בלוך; ורבים אחרים. 

דורית סלינגר/ צילום:חן גלילי

חשיבות צבע החליפה של טראמפ

מי לא הופתע מהתבוסה של קלינטון?

משרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושות' וגלעד יחסי ממשל ולובינג ערכו השבוע כנס שעסק באתגרים שאחרי הבחירות בארה"ב וכיצד מדיניות הממשל החדש תשפיע על עסקי הטכנולוגיה, הנדל"ן, הנאסד"ק ושוק האנרגיה. באירוע, ראיין אלדד כורש, שותף מנהל במשרד עמית פולק מטלון, את בנימין (ביני) זומר, מנכ"ל נובל אנרג'י ישראל, על חבלי הקליטה של חברה אמריקאית בתרבות העסקים הישראלית. כורש סיפר על הבמה כי כשהם עיצבו את ההזמנות לאירוע, הם חיפשו תמונה של הילרי קלינטון עם שמלה בצבע שמשתלב הכי טוב ברקע של ההזמנה. "אף אחד לא טרח לחפש תמונות כאלה של טראמפ...", ציין כורש.

אריאל סנדר, מנהל העסקים הראשי של קבוצת גלעד, שגם שימש בחודשים האחרונים כיועץ אסטרטגי פוליטי של מטה טראמפ בישראל, אמר כי "ישראל וארה"ב הן 'סיים סיים'. הפריפריה ותל-אביב; לכאורה לא יכול היה להיות מהפך לפי הסקרים. אלא שקיבלנו דיווחים מתוך המטות שאנשים עומדים בקלפיות עם שלטים של טראמפ! לא של הילרי. הסתכלו עליי כהזוי כשצפיתי שטראמפ ינצח. התקשורת דיברה עם עצמה. שכנעה את עצמה. הכריעה בעצמה. מי שהיה בשטח - ידע אחרת. עיתונאים דיווחו מהמערכות, לא מהשטח, וזו הסיבה העיקרית לניצחון של טראמפ, ולא האלקטורים. אלא שאף אחד לא זיהה את זה, כמו בישראל, וכמו שיקרה באירופה בחצי השנה הקרובה".

עוד הקשיבו, תהו והשתתפו: אמיר גלעד, בעלים ויו"ר גלעד יחסי ממשל ולובינג; יעל שילוני ועמית אבנר, מנכ"לים משותפים; ניר דגן, מנכ"ל ארקיע; ענת לוין, משנה למנכ"ל כלל ביטוח; דורון ספיר, מנכ"ל כאל; ישראל רייף, יו"ר אפקון החזקות מקבוצת שלמה; ואחרים.

גלעד לוין וכורש/ צילום:משה כהן

כוונה טובה

מה עשתה נאוה ברק על נקודת הזינוק של המרוץ?

העיר תל-אביב נחלקה אמש לשניים - הספורטיבים, כלומר אלה שהצטרפו למרוץ הלילה ונהנו מהריצה במזג האוויר הנעים, ואלה שנאלצו לחוות אותו בעיקר דרך הפקקים ושינוי סדרי החניה. אבל הייתה גם קבוצה שלישית - של כאלה שפירגנו לרצים, גם אם רק מעמדת הזינוק. ברצים ובמשתתפים הניתן היה לפגוש גם לא מעט אנשי ונשות עסקים. מעניין במיוחד היה המקצה השלישי, שהוקדש לעמותת עלם לנוער בסיכון - אותו הזניקה נשיאת עלם, נאוה ברק.

במרוץ זה לקחו פעיל צעירי העמותה שרצו עם נציגי מספר חברות, בהן יוניליוור, תנובה, שיכון ובינוי, אמדוקס, ויקס ועמידר, ונכחו בו ענבל דור קרבל, מנכ"לית עלם ונדב גרינשפון, סגן יו"ר אפריקה ישראל, שגם רץ עד קו הסיום.

ברק גרינשפון ודור קרבל/ צילום:תמר מצפי

הפעמון של המגדל

מנכ"ל טאואר ג'אז חוגג בניו-יורק

חברת טאואר ג'אז, יצרנית השבבים ממגדל-העמק, זכתה לצלצל אתמול בפעמון בפתיחת יום המסחר בבורסת נאסד"ק, 22 שנים לאחר שהחלה להיסחר בה. לכבוד המאורע, הצטרפו אל ראסל אלוונגר, המנכ"ל שנחת לפני 11 שנה במגדל-העמק היישר מארה"ב כדי לנהל את החברה, גם אמיר אלשטיין יו"ר הדירקטוריון, יצחק אדרעי נשיא החברה, אורן שירזי סמנכ"ל כספים, ונואית לוי מנהלת קשרי משקיעים ותקשורת.

השמחה בראש המגדל גדולה עוד יותר, מאחר שהחברה בדיוק סיכמה שבוע טוב בתולדותיה, עם דיווח על תוצאות שיא ורבעון 11 ברציפות של צמיחה. על-פי החברה, ב-2016 כולה, צפויות הכנסותיה להסתכם בכ-1.25 מיליארד דולר, צמיחה של 30% לעומת שנת 2015.

אלוונגר ואלשטיין / צילום: nasdaq marketsite

הזמנה לפגישה עם ד"ר כריס בראוור

ד"ר כריס בראוור, מנהל החדשנות באוניברסיטת לונדון, ייקח חלק בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" וישתתף במושב "העולם ב-2025".

בראוור מתמחה במחקרים בנושא נקודות המפגש שבין טכנולוגיות חדשות, התנהגות אנושית וחיים סוציו-כלכליים. הוא משמש כמנהל חדשנות וכמייסד המרכז ליצירתיות וטכנולוגיות חברתיות (CAST) במכון ללימודי ניהול (IMS) באוניברסיטת לונדון.

בנוסף, בראוור משמש כיו"ר Technology for Edelman UK ומכהן כמנכ"ל חברת המחקר Smoothmedia שבסיסה בלונדון. הפרויקטים האחרונים שלבראוור עסקו בתחומי הבינה המלאכותית, טכנולוגיות לבישות, אבטחת סייבר, האינטרנט של הדברים ומציאות וירטואלית. לבראור טור אורח קבוע ב-CNN וב-CityAM. 

ועידת ישראל לעסקים 2016 תיפתח ב-10 בדצמבר ותארח דמויות בכירות בינלאומיות מתחומי הכלכלה והעסקים וכן מקבלי החלטות, אנשי עסקים, אנשי ממשל, בכירי המשק והכלכלה בישראל. 

כריס בראוור/ צילום: יחצ

עוד כתבות

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש" , שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

שלום לחיאני / צילום: תמונה פרטית

"יותר מדי אנשים גוזרים עליי קופון"

שלום לחיאני, בן 54, עצמאי מזה כשמונה שנים בתחום הטלוויזיה והקולנוע "ההוצאות הקבועות שלי הם הבעייתיות ביותר" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד רה"מ נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך אדוני ראש הממשלה במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך בשנת 2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען שמכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

מה צפוי היום בכנסת? לוח הזמנים וסדר הדיונים ביומה האחרון של הכנסת ה-22

כדי למנוע תאריך בחירות על יום חג פורים, העשירי במרץ, חייבים חברי הכנסת להתכנס היום ולהספיק עד לשעת חצות לתקן את מועד הבחירות ולהזיזו קדימה ל-2 במרץ 2020

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות מינוריות בפתיחה בתל אביב; טבע מאבדת 2%

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות קלות: הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו כ-0.1% ● אתמול ננעל המסחר בבורסה של תל אביב במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

24 שעות לפני התפזרות הכנסת ה-22 ח"כ גנץ: אני עושה מאמץ למנוע את הבחירות

ראש הממשלה נתניהו פנה לגנץ: "בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

לוגו: האח הגדול

HOT שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד HOT, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

בנק ישראל שוב מתערב באופן משמעותי בשוק המט"ח

ל"גלובס נודע כי בנק ישראל שוב רוכש מט"ח, בהמשך להתערבויות מאז הודעת הריבית האחרונה, וסיכום של רכישות 1.27 מיליארד דולר בחודש נובמבר ● נראה שבנק ישראל שוב רוכש מחוץ לשוק המסחר הסדיר

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בוחרים לגור רחוק מתל אביב? יש לזה השפעה על ריבית המשכנתה שלכם, ולא לטובה

מחקר של בנק ישראל מצא קשר ישיר בין ריבית משכנתה גבוהה יותר לבין מגורים בפריפריה • עוד נמצא, שתנאי ריבית טובים יותר לרכישת דירה מתקבלים בבנק שבו מתנהל חשבון העו”ש שלנו, וכי הסיכוי לריבית נוחה יותר עולה ביישובים שבהם מתקיימות יותר עסקאות