גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפרטת עידן פלוס: האוצר קרוב להסכמות עם היוצרים

החוק שמהווה את אחת מרפורמות התקשורת של האוצר נידון במהלך השבוע בוועדת הכלכלה וצפוי לעלות להצבעה ביום ג' ■ באוצר מקווים שהוא יוביל להגדלת התחרות בהוט וב-yes ולהורדת המחירים ■ הערוצים המסחריים מתנגדים לדמי ההפצה ולפרסומות

עידן פלוס / צלם: יחצ
עידן פלוס / צלם: יחצ

 

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה אתמול (ד') דיון נוסף בסוגיית הפרטת מערך עידן פלוס שנכללת בחוק ההסדרים.

על-פי התוכנית שמוביל משרד האוצר, המערך, שמתוחזק כיום על-ידי הרשות השנייה, יופרט כך שגופים שמעוניינים להתחרות בהוט וב-yes, ששולטות כיום ללא עוררין בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית, יוכלו לרכוש אותו ולהעביר באמצעותו את הערוצים הקיימים וערוצים נוספים. 

היוזמה של האוצר נתקלת במספר התנגדויות בוועדה, כשהבולטת או לפחות הקולנית מביניהן היא של ארגוני היוצרים, שכבר עם פרסום המהלך יצאו נגדו בחריפות.

על-פי הצעת החוק המקורית, גוף שייכנס לתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית באמצעות רכישת עידן פלוס, לא יידרש להשקיע בהפקות מקור עד שיגיע לנתח של 10% מהשוק במשך 3 שנים. היוצרים, שנהנים כיום מכך שהוט ו-yes מחויבות להשקיע 8% ממחזור ההכנסות השנתי שלהן בהפקות של תוכן מקומי, צפויים להיפגע ממהלך כזה, שכן המתחרה החדש יקטין את ההכנסות של שתי הפלטפורמות הקיימות ולא ישקיע בעצמו בתוכן כזה.

יחד עם זאת, בסוגיה זאת מסתמנות הסכמות בין היוצרים לאוצר, שעל-פיהן התקופה בת 3 השנים תבוטל, והגוף הרוכש יחויב להשקיע בהפקות מקור מיד עם הגעתו לנתח השוק הנדרש.

גם הרמה הנדרשת של נתח השוק (זו עומדת כאמור לפי החוק המקורי על 10%), צפויה לרדת, על-פי חלק מההערכות לאזור 5%-6%, ואחת האפשרויות היא שתוסדר גם מדרגת ביניים, שכבר עם הגעה אליה יידרש הזוכה להשקיע אחוז מסוים מהכנסותיו בתוכן מקורי. 

נושא נוסף שעומד על הפרק נוגע לדמי ההפצה. כיום מערך עידן פלוס - המאפשר לציבור לקלוט 6 ערוצי טלוויזיה (ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 1, ערוץ 33, ערוץ 23 וערוץ הכנסת) ואת רוב תחנות הרדיו ללא דמי מנוי - מופעל כאמור על-ידי המדינה באמצעות הרשות השנייה, וערוצים 2 ו-10 נדרשים לשלם לרשות 3.7 מיליון שקל מדי שנה עבור ההפצה.

עם הפרטת המערך, כחלק מתנאי המכרז, עלות ההפצה שתגבה מהערוצים המסחריים צפויה לרדת, אך אלה דורשים שהיא תבוטל כליל, ולא ייגבה מהם עוד תשלום על כך (כפי שהם לא משלמים ל-yes ולהוט שמעבירות את שידוריהן). באוצר מתנגדים לדרישה הזאת, וכמו בעניינים הנוגעים לסעיפים אחרים בחוק מבהירים כי ככל שיוערמו קשיים על הזוכה הפוטנציאלי, המכרז יהפוך לאטרקטיבי פחות, והסיכוי לצמצם את שליטתן של yes והוט בתחום יפחת. 

נושא נוסף ששנוי במחלוקת הוא האפשרות להעביר באמצעות מערך עידן פלוס ערוצים שבהם ישולבו פרסומות. למעשה, האפשרות הזאת קיימת כבר כיום, אך בשל חוסר האטרקטיביות של המערך, שנובע מסיבות שונות, לא קם אף גוף שבחר לנצל אותה. כעת חוששים בערוצים המסחריים וברדיו האזורי כי לאחר הפרטת המערך והפיכתו לכלכלי ואטרקטיבי, האפשרות הזאת תנוצל, ועוגת הפרסום, שכבר כיום מתקשה לפרנס את השחקנים בשוק, תינגס על-ידי גורמים נוספים. 

החוק כולל גם סעיף שמכונה "רישיון כפייה", שאמור להסדיר את העברת שידורי ערוצי הברודקאסט דרך האינטרנט, גם ללא הסכמתם. נושא זה כולל בעיות הנוגעות לזכויות יוצרים בינלאומיות, ומופעלים בו גם לחצים מצד חברות אמריקאיות. 

נקודת התנגדות נוספת שמובלת על-ידי yes והוט, שכמובן ממילא לא מתלהבות במיוחד מהרפורמה, שאמורה לפגוע בהן, נוגעת לכך שבמכרז הנוכחי אין דרישה שהזוכה יהיה דווקא גוף ישראלי, והוא פתוח גם לגופים מהעולם. 

החוק אמור להיות מאושר באופן סופי בוועדה ביום שלישי בשבוע הבא, והמכרז אמור לצאת לדרך חודשיים לאחר שהחוק יאושר באופן סופי, במסגרת חוק ההסדרים, בכנסת. שתי המועמדות הברורות לקחת חלק במכרז הן חברות הסלולר סלקום ופרטנר.

סלקום טי וי נסמכת כבר כיום על מערך עידן פלוס, שבאמצעותו קולטים לקוחותיה את ערוצי הברודקאסט, ויש לה אינטרס ברור לשלוט במערך שכיום סובל מהפרעות קליטה שונות ברחבי הארץ. פרטנר מתכננת להיכנס אף היא לתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית במהלך 2017, ולכן גם היא צפויה לגלות עניין ברכישה. 

כיום המערך מופעל כאמור על-ידי המדינה, שהשקיעה בו כ-130 מיליון שקל, כשעלות אחזקתו עומדת על 25 מיליון שקל בשנה. למרות העלויות הגבוהות, המערך סובל מבעיות קליטה באזורים שונים ברחבי הארץ, וערוצים נוספים שהיו אמורים להיות מועברים על גבו נמנעו עד כמה מלעשות זאת, בשל העלויות הגבוהות. באוצר מאמינים כי הפרטת המערך תאפשר להפחית את עלויותיו ולהפוך אותו לאטרקטיבי יותר.

עידן פלוס - תעודת זהות

שנת תחילת פעילות: 2009
ערוצים: ערוץ 1, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 33, טלוויזיה חינוכית, ערוץ הכנסת, תחנות הרדיו
לקוחות*: 160 אלף איש
השקעת המדינה במערך: 130 מיליון שקל
עלות אחזקה שנתית: 25 מיליון שקל

* השימוש במערך לא דורש תשלום אלא רק רכישת אנטנה (בטלוויזיות ישנות נדרש גם ממיר)

עוד כתבות

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי שישה משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● החברה: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בנתיבי תחבורה ציבורית? תל אביב היא העיר הגדולה היחידה שאוכפת אותם

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופה מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, דאקס עלה ב-0.1%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-0.2%

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון