גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עופר עיני חיתן את בנו עומרי; למה הוא מצפה כעת?

וגם: עו"ד אילן ורינה שביט השיאו את בנם; מי באו לחגוג עמם?

רוית דום עיני וציון אמיר / צילום: גדי צילום
רוית דום עיני וציון אמיר / צילום: גדי צילום

קבלו תיקון: שטיאסני לא יכהן כמנכ"ל תפרון

מתברר שבתפרון תפרו את התפקיד מוקדם מדי

חשבתם שחליפת המנכ"ל החדש של תפרון כבר תפורה? ובכן, מתברר שלא. לפני כשבועיים דיווחה החברה כי יומיים בלבד לאחר הודעת הפרישה של המנכ"ל גיל שמעון "בשל נסיבות אישיות הקשורות בהזדמנות עסקית שיש לו", היא כבר מיהרה ומינתה את איתן שטיאסני כמנכ"ל החדש. והנה מתברר כי השמחה הייתה מוקדמת.

היום (ב') דיווחה החברה כי "חרף כישוריו ויכולותיו המצוינים של מר איתן שטיאסני ורצונה של החברה למנותו כמנכ"ל החברה, מינויו של מר שטיאסני כמנכ"ל החל מיום 1 בפברואר 2017 לא ייכנס לתוקף. זאת, אך ורק בשל מניעה משפטית למינוי, הנובעת מהעובדה שלא חלפו שנתיים מהמועד שבו הוא כיהן כדירקטור בלתי תלוי בחברה".

עוד ציינה החברה כי אם עד פברואר 2017 לא יתמנה מנכ"ל חדש, ימלא את מקומו בן ליברמן, דירקטור ובעל שליטה בחברה, עד מציאת מנכ"ל חדש. נמשיך ונעדכן.

איתן שטיאסני /  צילום: פרטי

מגישור ובוררות יוצא - גישבור

וגם: מה הקשר בין קופת-חולים לבין משחק כדורגל ובית המשפט?

בשבוע שעבר ערך המוסד לבוררות עסקית, מיסודו של איגוד לשכות המסחר, כנס המהלל את יתרונות הבוררות בעולם העסקי. בכנס שנערך במלון קרלטון בתל-אביב מנתה אילה פרוקצ'יה, שופטת בית המשפט העליון בדימוס המשמשת כיום כנשיאת המוסד לבוררות עסקית, את כל יתרונות הבוררות.

השופט בדימוס דוד גלדשטיין המשיל על הבמה כי "כמו בקופת-חולים, גם לשופט יש רק 8 דקות לתיק, ויש לו אחריות למכסת התיקים שלפניו. הבורר לעומתו יכול להקדיש את יומו למקרה שלפניו. הדבר משול למשחק כדורגל, כאשר בבית משפט השופט יושב ביציע, ואילו בבוררות השופט רץ עם השחקנים קדימה". 

נילי ארד, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, אמרה כי "לאחרונה מתחיל בישראל הליך של 'גישבור', כלומר גישור שההופך לבוררות. החיסרון הוא שהצדדים לא ממצים את הליך הגישור עד סופו, אך היתרון הוא במעבר להליך בוררות ולא להליך משפטי, שהוא מהיר, קצר, תכליתי וכתוב, כך שהצדדים יוצאים רק 'חצי מרוצים'".

הקשיבו והשכילו: קובי אמסלם, הממונה לשעבר על השכר באוצר; השופט בדימוס אמנון סטרשנוב; השופט בדימוס דן ארבל; עו"ד שי רווה; עו"ד רלי לשם, המשנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר; עו"ד דן כרמלי, סגן נשיאת המוסד לבוררות עסקית; אלוף במיל. אורן שחור; עו"ד מנשה כהן, יו"ר ICC; ואחרים.

אילה פרוקצ'יה מנשה כהן /  צילום: גיל לופו

הזמנה לפגישה עם לוק בייקר

לוק בייקר, מנהל דסק החדשות של רויטרס בישראל, ייקח חלק בוועידת ישראל לעסקים 2016 של "גלובס", במסגרת מושב מיוחד בנושא ישראל בראי העולם, בו ישתתף גם פרופ' אמריטוס אלן דרשוביץ.

בייקר הוא כתב חדשות בינלאומי כמעט 20 שנה. הוא דיווח במסגרת תפקידו על המתרחש באירופה, במזרח התיכון, באפריקה ובחלקים מאסיה, והתמחה באחרונה במשבר החוב האירופי ובמדיניות החוץ של האיחוד.

מאז הצטרף לרויטרס, בייקר דיווח מיותר מ-40 מדינות והיה מוצב ביוהנסבורג, רומא, בגדד, ירושלים, לונדון ובריסל. הוא מתמחה בסכסוכים ונושאי ביטחון, אותם סיקר בעיראק ואפגניסטן, וכן בנושאים פוליטיים וחברתיים נרחבים, בדגש על בריטניה, איטליה, רחבי אירופה ואפריקה הדרומית. בתפקידו בירושלים בייקר ממונה על צוות עיתונאים ואנשי מדיה המכסה את ישראל, הגדה המערבית ורצועת עזה.

ועידת ישראל לעסקים 2016, שתיפתח בשבוע הבא, תארח בכירים בינלאומיים מתחומי הכלכלה והעסקים וכן מקבלי החלטות, אנשי עסקים, אנשי ממשל, בכירי המשק והכלכלה בישראל.

לוק בייקר / צילום: רויטרס

שמחה וסערה - 1

עו"ד אילן ורינה שביט השיאו את בנם; מי בחוגגים?

חתונה היא כמובן שמחה גדולה, והכוונה היא לאו דווקא לחגיגת ברית הנישואים עצמה כמו להזדמנות למפגשים עסקיים מהסוג הלא פורמלי שהיא מזמנת.

ביום חמישי בשבוע שעבר חיתנו עו"ד אילן שביט-שטריקס (המתמחה דווקא בפירוק חברות) ורעייתו רינה את בנם אסף, המכהן אף הוא כעורך דין ושותף במשרד חיים צדוק ושות' שבראשות אביו. הכלה נטלי סולימן, אף היא עורכת דין, פועלת בתחום זכויות היוצרים. 

למרות הסערה והגשם הגיעו לאולם הטראסק בנמל תל-אביב כ-700 אורחים, בהם בכירים ובכירות מעולם העסקים והמשפט.

בחוגגים ומשמחים חתן וכלה ביום חופתם (ולא פחות מכך את הוריהם): שמואל דונרשטיין, מנכ"ל רב-בריח תעשיות; יצחק מנור, בעל יבואנית הרכב לובינסקי; אבי פרידמן, מנכ"ל יונייטד ישראל; מיקי וקרן אקרמן, בעלי מ. אקרמן משקאות; דליה ומשה ממרוד, מנכ"ל ובעל השליטה בתדיראן; עורכי הדין אייל רוזובסקי, ארצי בן-יעקב, ברוריה לקנר ושכיב קופטי שהגיע במיוחד מנצרת עם רעייתו יסמין; יעקב פרץ, ראש עיריית קריית אתא; יואל לביא, ראש עיריית רמלה; איש העסקים אפרים קונדה ורעייתו ציפי; ורבים אחרים. 

דליה ומשה ממרוד ורינה שביט  משמאל / צילום: פוזה של אירוע

שמחה וסערה - 2

עופר עיני חיתן את בנו; למה הוא מצפה כעת?

מי שלא הגיע בחמישי לחתונה של שביט-שטריקס-סולימן (ראו לעיל), קיבל אולי הזדמנות להגיע לחתונה של עומרי ולנה עיני באולם חצר נצר, שם השיא עופר עיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל ולשעבר יו"ר ההסתדרות, יחד עם אשתו, עו"ד רוית דום-עיני, מנכ"לית רשת עמל, את בנו עומרי.

גם כאן הגיעו, חרף הגשמים והסערה, כ-700 מוזמנים ומוזמנות, בהם בכירי המשק, הפוליטיקה, הספורט והכלכלה.

האב המאושר לא נמנע מלהכריז כי "הוא כבר מצפה בקוצר-רוח להיות סבא". 

במפזזים על רחבת הריקודים ונהנים מהבופה: לילך אשר-טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונט; אשת העסקים תמי מוזס-בורוביץ'; ח"כ יאיר לפיד; שר האוצר, הכלכלה והתעשייה, משה כחלון; שר הרווחה חיים כץ; שרת התרבות והספורט מירי רגב; ההורים הטריים גדעון סער וגאולה אבן-סער; אשת העסקים אלונה ברקת; עו"ד ציון אמיר; ורבים אחרים.

רוית דום עיני וציון אמיר / צילום: גדי צילום

עוד כתבות

וואהן, השבוע / צילום: רויטרס - Aly Song

סין אחרי המלחמה: כך נראית החזרה לשגרה במקום שבו הכל התחיל

התושבים מסתובבים עם מסכות, הילדים עדיין לומדים מהבית, על תיירות אין מה לדבר והעסקים הקטנים לא מצליחים להרים את הראש. המסע הסיני לשגרה החל לפני חודשיים, וכבר אפשר לראות שגם כשאין יותר נדבקים בקורונה, החזרה לנורמליות איטית וארוכה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחדל בתי האבות: דיירת שישית ממשען מתה לאחר שנדבקה בקורונה

האישה, בת 84, סבלה ממחלות רקע ● מניין החולים בישראל הוא 7,851, ו-46 מתו מהנגיף ● בשעות הבוקר יתווספו מתחמי "היבדק וסע" גם בערים נוף הגליל ועראבה ● 750 מתו באיטליה בתוך יממה. המלכה אליזבת בנאום עידוד לאור התפשטות הקורונה: "נהיה חזקים"

קרקע חקלאית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שוב: תביעה נגד משווקי קרקע חקלאית שנותרה מיותמת מבנייה

לפני כעשור 79 קונים שילמו בממוצע כ-160 אלף שקל עבור קרקע חקלאית ליד כפר הס בעלת פוטנציאל השבחה  כעת הם תובעים את המשווקים בטענה כי ייעוד הקרקע לא השתנה ● הנתבעים: "תביעה מופרכת"

צוות רפואי עורך בדיקות קורונה בקרב דיירי בית אבות בברצלונה / צילום: Santi Palacios, Associated Press

צרפת: מספר המאושפזים בטיפול נמרץ עולה; סגר בספרד עד 26 באפריל

בצרפת מתו עד כה 7,560 בני אדם מקורונה ● הציבור הצרפתי נמצא תחת צעדי סגר חמורים, והמשטרה מחלקת קנסות של מאות אירו למי שמתרחקים מבתיהם ● באיטליה יותר מ-15,000 בני אדם מתו עד כה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; הנפט קפץ בעוד 12%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה קפצה לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

סר קיר סטארמר / צילום: AP

בריטניה: מנהיג חדש נבחר ללייבור; "מזדהה ותומך בציונות"

תהליך הבחירה לתפקיד התנהל בצל משבר הקורונה בממלכה המאוחדת, וחוסר שביעות בציבור מהמהלכים של הממשלה בראשות בוריס ג'ונסון ● סר קיר סטארמר יחליף בתפקיד את ג'רמי קורבין

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

שעון החול הולך ואוזל: חברות התעופה זועקות לסיוע ממשלתי. מה עוצר אותו?

ממשלות שונות ברחבי העולם כבר העבירו סיוע כספי משמעותי לחברות התעופה שפועלות בארצן, אך בישראל הנושא עדיין נמצא בדיונים עם משרד האוצר ● בחברות התעופה הישראליות חוששים שעד שיתנו אור ירוק להלוואות, כבר לא יהיה למי לתת אותן

מוזיאון הלובר, צרפת / צילום: AP Photo, AP

מסביב לעולם ב-360 מעלות: 5 סיורים וירטואליים תרבותיים במיוחד

תכננתם לבלות את חופשת הפסח בחו"ל, וכעת אתם מוצאים את עצמכם בעיקר על הספה, מחפשים איך להעסיק את הילדים? גם בימים אלה תוכלו להעניק להם ניחוח תרבותי מרחבי העולם

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

סימני השאלה סביב בדיקות הקורונה וגיוס ההון החריג בזמן המשבר: השבוע בהייטק

המדינה עומדת להשיק תוכנית סיוע לתעשיית ההייטק - האם צריך לסייע לסטארט-אפים ברוטשילד? ● מה חושבים בקרן בלאמברג על תעשיית הפינטק בזמן המשבר, ולמה משרד הבריאות הקפיא את ההסכם עם מיי הריטג' ● מה קרה השבוע בהייטק

אוגוסט. ,G7 מנהיגי העולם בכנס באוגוסט / צילום: רויטרס Philippe Wojazer

האם נגיף הקורונה יביא לסוף עידן הגלובליזציה?

החודשים הקרובים ירגישו כמו סוף עידן הגלובליזציה לכאורה ● ייתכן שהם יהיו סוף השלב הראשון שלה, אבל יהיה השלב הבא, שיהיה פחות אופורי וגם פחות מכאיב ● האם התהליכים והפעילוית הכלל-עולמיות שנוצרובמאה השנים האחרונות בין מדינות העולם ימנעו נסיגה מתמשכת לאחור

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות - נבואת הזעם והחורבן של טראמפ: "יהיה הרבה מוות בשבוע הבא"

בממשל מעריכים כי המגפה תגיע אל שיאה "בתוך ששה עד שבעה ימים" בשלושת המרכזים העירוניים המועדים ביותר לפורענות: ניו יורק, דטרויט וניו אורלינס ● 93,000 מתים הם עכשיו האומדן הזהיר, המספר עשוי להגיע ל-176,000

ספרים מומלצים ברוח התקופה

"ניסו, אתה מפוצץ באגו": ספרים לימים מערערים

העדכני, המצויר וההיסטורי ● ספרים מומלצים ברוח התקופה

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעבדה שתבצע אלפי בדיקות קורונה ביום בישראל הותירה שובל של סימני שאלה

בתחילת השבוע הודיע הסטארט–אפ הישראלי מיי–הריטג’ כי יקים בשיתוף חברה סינית מעבדה שתבצע 10,000 בדיקות קורונה ביום • זמן קצר לאחר מכן הקפיא משרד הבריאות את המיזם ללא הסבר • בכירים במערכת הבריאות, בהייטק ובאקדמיה מעלים שורה של שאלות • מאחורי הקלעים של ההקפאה

דירת 3.5 חדרים בנתניה ב–1.5  מיליון שקל / צילום: יח"צ

נמכרה בתוך חודש: דירת 3.5 חדרים בנתניה נרכשה ב-1.5 מיליון שקל

הדירה נמצאת בבניין עם מעלית וחניה מקורה בטאבו, והוא נמצא במרחק רחוב אחד מהים ורחוב אחד מהכיכר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת מעריך: לא נידרש לחקיקה שתעצור את ניידות המספרים

תהליך החקיקה לעצירת ניידות המספרים הוא למקרה קיצון בלבד שנראה כרגע שאינו באופק ● שר התקשורת אמסלם מקיים היום דיון בנושא

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

משבר הקורונה מייצר הזדמנות נדירה לאסוף אג"ח של חברות חזקות

הירידות החדות בשוק האג"ח האמריקאי בשבועות האחרונים, לצד התמיכה המשמעותית מצד הפדרל ריזרב, הופכות את איגרות החוב של חברות איכותיות לאטרקטיביות עוד יותר להשקעה, בלי לקחת סיכונים מוגזמים

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

קוראים לזה היסטרזיס: הקורונה תעבור, השאלה היא איזה נזק יישאר לכלכלה

קוראים לזה היסטרזיס: גם מיתון חולף יכול להשאיר חותם מתמשך בכלכלה ● האתגר הדחוף, כך מסבירה שורת כלכלנים, היא למנוע מהנזק הכלכלי להתמשך גם אחרי שמגפת הקורונה תחלוף

ארץ נהדרת, ספיישל קורונה / צילום: קשת

הטלוויזיה הישראלית בקורונה: החולים, המחלימים והמתחסנים

משבר הקורונה קיבע סופית את מעמדה של קשת כמדורת השבט החדשה בישראל - ובה בעת הבליט את הגיבנת הכלכלית והאסטרטגית שנושאת על גבה המתחרה רשת ● ולמה ייתכן מאד שהתאגיד דווקא ייצא נשכר מהמגפה? ● "גלובס" עם סקירה מתחייבת ותחזית לא בהכרח קודרת