לירז רז הורשעה בהונאת נדל"ן: הוציאה מקורבנותיה 2.7 מ' ש'

עם זאת, מכתב האישום המתוקן שהוגש נגד רז, ושבעובדותיו היא הודתה, הוסרה הטענה שהופיעה בכתב האישום המקורי, ולפיה רז ניצלה את עובדת היותה עיוורת כדי להונות את קורבנותיה

לירז רז משמאל. מכרזי דירות פיקטיביים צילום: אלון רון
לירז רז משמאל. מכרזי דירות פיקטיביים צילום: אלון רון

שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, צבי גורפינקל, הרשיע היום (ב') את לירז רז, לפי הודאתה, בביצוע תוכנית הונאת נדל"ן מתוחכמת כלפי אנשים שעמם קשרה יחסי ידידות, כדי להוציא מאותם אנשים מיליוני שקלים. רז הורשעה בעבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, זיוף, הלבנת הון ועבירות נוספות.

במסגרת תוכנית ההונאה הציגה רז מצגי-שווא שקריים, בין היתר שהיא אשת עסקים בעלת חברה מצליחה בתחום הנדל"ן, שהיא עובדת ברשות מקרקעי ישראל, שהיא שמאית מקרקעין מורשית, שהיא בעלת היתר מיוחד להגשת הצעות במכרזים המפורסמים על-ידי כונס הנכסים הרשמי ובעלת קשרים עסקיים ענפים.

בהסתמך על מצגים אלה קיבלה רז מקורבנותיה במירמה סכומי כסף בעבור הגשת הצעותיהם במכרזים שבדתה לרכישת דירות בתל-אביב ובאזור המרכז ועסקאות רכישה ושותפות פיקטיביות בקרקעות, בהיקף של כ-2.7 מיליון שקל.

מכתב האישום המתוקן שהוגש נגד רז, ושבעובדותיו היא הודתה, הוסרה הטענה שהופיעה בכתב האישום המקורי, ולפיה רז ניצלה את עובדת היותה עיוורת כדי להונות את קורבנותיה. סנגוריה של רז, עורכי הדין עמית בר ואדווה וייצמן, טענו כי היא לא ניצלה את נכותה, והפרקליטות קיבלה את הטענה.

התובע, עו"ד צלי פלג, אמר היום בבית המשפט כי "גם אם אנחנו סבורים שהיא לא ניצלה את היותה עיוורת, אלא היא ניצלה את האמון שניתן בה, והוספנו שהאמון ניתן בה גם בגלל היותה עיוורת. לא דומה המצב לאדם שבא ומנצל אמון שניתן בו בשל חולשה לאדם, שבא בדברי חלקות לרמות אנשים". 

נהג ועוזרת אישית

לטענת הפרקליטות, החל משנת 2012 ועל רקע מצבה הכלכלי, גמלה בליבה של רז החלטה לפעול בזדון לקבלת כספים במירמה ושלא כדין. רז הורשעה כי פעלה בדרכים מתוחכמות כדי לרכוש את אמונם של המתלוננים, ללכוד אותם ברשת מעשי ההונאה ולמנוע מהם לבדוק את מצגי-השווא שהציגה בפניהם.

כך, בין היתר, קיימה רז את פגישותיה בבנייני משרדים במרכז תל-אביב כגון מגדלי עזריאלי ובניין אלקטרה, השתמשה ברכב נהוג על-ידי נהג, כשלצידה עוזרת אישית, וקיימה שיחות טלפון רבות שנחזו להיות שיחות עסקיות חשובות.

רז שלחה למתלוננים מכתבים שזייפה, הנחזים להיות כתובים על נייר מכתבים של כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל ומטעמו, וכן החתימה את המתלוננים על חוזים כוזבים לרכישת נכסי מקרקעין, לשותפות עסקית או להצעת הצעות במכרזים בדויים.

במטרה למנוע מהמתלוננים לבדוק באופן עצמאי את מצגי-השווא, חייבה אותם רז בהסכמי סודיות. בהמשך לכך הורתה רז לקורבנות המירמה להעביר סכומי כסף לחשבונה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988