גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך להסכם קיבוצי בחברת החשמל: יוסדרו חריגות השכר

דירקטוריון החברה אישר הערב להנהלה לחתום על ההסכם הקיבוצי ■ בין היתר יכלול ההסכם החזר של 174 מיליון שקל של חריגות שכר, פרישה מוקדמת של 350 עובדים ושעון נוכחות לעובדי השטח ■ היו"ר רון-טל: "הישג היסטורי"

עובדי חברת החשמל / צילום:: יוסי וייס
עובדי חברת החשמל / צילום:: יוסי וייס

דירקטוריון חברת החשמל אישר הערב (ג') להנהלת החברה לחתום על הסכם קיבוצי עם ועד העובדים, הכולל כמה סוגיות: החזר של 174 מיליון שקל של חריגות שכר ששולמו לעובדים בכירים, ועצירת החריגות בעתיד; פרישה מוקדמת של 350 עובדים שמתקרבים לגיל פרישה וקליטה של 180 עובדים ארעיים כעובדים קבועים עוד השנה; חיוב עובדי שטח בהחתמת שעון נוכחות; הגדלת בסיס השכר הפנסיוני לעובדים שנקלטו מאז 2004; ותוספת שכר של 7.25% בחמש פעימות.

ההסכם הושג בהמשך לדיונים ומשאים-ומתנים בין גורמים שונים, בהם הנהלת חברת החשמל, ההסתדרות, רשות החשמל, רשות החברות ומשרד האוצר. מעורבות הגורמים השונים נדרשה משום שהדיונים לא נסבו רק על ההסכם הקיבוצי אלא על הבנות שיאפשרו להוציא לפועל רפורמה במשק החשמל.

מעורבות האוצר נדרשה בין השאר בשל העובדה שב-2013 קבע הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, כי בכירי חברת החשמל נהנים מאז 1998 מתוספות שכר חריגות, שנכון ל-2013 עמדו על כ-150 מיליון שקל בשנה. אמסלם התייחס לתשלומי אש"ל, שעות נוספות ותוספות מיוחדות, שהבולטת שבהן הייתה "תוספת פיקודית" בשיעור של 26% משכר היסוד.

במאי השנה, לאחר 3.5 שנות דיונים שיזמו עובדי חברת החשמל, פסק בית הדין לעבודה בחיפה כי טענת המדינה בנושא החריגות הייתה נכונה בעיקרה, אך הסכום הוא 130 מיליון שקל בשנה מאז מ-2010. המשמעות היא שבשנים 2010-2016 הצטברו תשלומים עודפים של 910 מיליון שקל. בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה החלו דיונים על ביטול התוספות והחזר התשלומים העודפים שהועברו מאז 2010.

על-פי החלטת דירקטוריון חברת החשמל, בכירים מכהנים בחברה וגמלאים שנהנו גם הם מהתשלומים יחזירו 174 מיליון שקל בסך-הכול, על פני 36 חודשים. מדובר בפחות מחמישית מהחריגות שניתנו ב-7 השנים האחרונות, ובשיעור קטן הרבה יותר מכלל התשלומים העודפים מאז 1998. הדירקטוריון מסר כי עצירת התוספות אמורה לחסוך 50 מיליון שקל בשנה, סכום שגם הוא נראה קטן לעומת היקף החריגות השנתי.

על-פי ההחלטה מהערב, תוספות השכר המצטברות של 7.25%, הניתנות בהתאם להסכם השכר הכללי שנחתם במגזר הציבורי, יבוצעו ב-5 פעימות שהאחרונה שבהן תינתן במארס 2019. עם השלמת המהלך, עלות התוספות לחברת החשמל תהיה 220 מיליון שקל בשנה בשכר שוטף. הגדלת בסיס השכר לפנסיה הצוברת של העובדים שנקלטו בחברה מאז 2004 צפויה לעלות לחברה 4 מיליון שקל בשנה.

הפרישה המוקדמת של 350 עובדים צפויה לעלות לקופת החברה 530 מיליון שקל. פרישתם מצטרפת לפרישתם לגמלאות השנה של 200 עובדים שהגיעו לגיל פרישה. מכיוון שההסכם הקיבוצי כולל גם קליטת 180 עובדים ארעיים כעובדים קבועים, מצבת עובדי החברה ב-2016 תקטן ב-370 איש.

בשל הזמן הארוך שארכו הדיונים על ההסכם ועל ההתקדמות לקראת הרפורמה במשק החשמל, ובשל המורכבות הכרוכה בהגעה לסיכומים בין גורמים רבים, מתאפיינות התגובות להסכם במליצות רבות.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, מסר כי מדובר "בהישג היסטורי", וכי הסדרת חריגות השכר "מסירה מעל החברה עננה מכבידה". לדבריו, "ההסכם מגלם בתוכו שינוי משמעותי בתרבות הארגונית של החברה וכולל מרכיבי התייעלות ומיצוי יום עבודה משמעותיים וחשובים. ניהול המשא-ומתן בהצלחה תוך אחריות ורגישות לעתיד החברה ועובדיה ראוי להערכה ואינו מובן מאליו".

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, מסר כי ההסכם "תומך את אסטרטגיית השינוי וההתחדשות של חברת החשמל", והוסיף כי מדובר במהלך שהוא "אבן-דרך חשובה בתהליך ההתייעלות של החברה והסדרת חריגות השכר לשנים הקרובות".

גם מנהל רשות החברות, אורי יוגב, לא חסך בדברי שבח למה שמהווה לדעתו שיא במהלכי התייעלות של החברה בשנה האחרונה לחיזוק איתנותה הפיננסית. "זו הצלחה חסרת תקדים של הנהלת חברת חשמל ודירקטוריון החברה. הנתונים הכספיים והמהלכים מוכיחים את הקשר בין הצלחת הרפורמה ונבחרת הדירקטורים בחברות הממשלתיות לשיפור האוריינטציה העסקית".

עמית אוברקוביץ, סמנכ"ל משאבי אנוש וארגון בחברת החשמל, מסר כי עובדי החברה יכולים להיות מרוצים. "ההסכם מאזן בין הצורך להתייעל בצורה מהותית לבין הצורך בשימור עובדים מקצועיים לחברה. אני שמח על הסדרת בסיס הפנסיה וחריגות השכר, מה שהיווה משקולת כבדה על כתפי העובדים".

עוד כתבות

אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אג"ח הזבל משגרות איתותי אזהרה מוקדמים

כשהחששות עולים, המשקיעים מאבדים תיאבון לקחת סיכונים ● מאט איגן, מנהל משותף בקרן האג"ח לומיס סיילס: "המצב הבסיסי נחלש גם אם ארה"ב תימנע ממיתון"

עו"ד שלמה הייזלר / צילום: יח"צ

משרד המשפטים משיק מערכת למניעת גניבת קרקעות

לפי הערכות בכל שנה עולות טענות לגניבה באמצעות זיופי מסמכים של מאות קרקעות ● את היוזמה מובילה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ● עו"ד חגי אדורם: "זה איתורן לדירות המגורים"

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

השופטת ורדה וירט לבנה/ צילום: אוריה תדמור

יובל לבתי הדין לעבודה: יותר זכויות לעובדים, יותר שקיפות ביחסי העבודה, פחות הפליה

השבוע מציינת מערכת המשפט 50 שנה להקמת בתי הדין לעבודה • מומחי משפט מסכמים את ההישגים, משרטטים את האתגרים, אך חלוקים בשאלה: האם בתי הדין מוטים לטובת העובדים או המעסיקים

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

נתניהו וראשי סיעות הימין / צילום: הליכוד

נתניהו בישיבת הליכוד בירושלים: "אסור שתקום ממשלה שנשענת על מפלגות אנטי ציוניות ערביות"

נתניהו ציין בישיבת הליכוד באוריינט אקספרס כי השר יריב לוין יעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני ● לדברי דובר הליכוד, בלוק הימין יהיה מתואם לגבי 55 המנדטים שהם מייצגים

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

פנל מאחורי אקזיט מוצלח בכנס ג'רני / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל הרבה יותר קל להתחיל סטארט-אפ ולמכור אותו מאשר לבנות קואליציה"

כך אמר מייסד הסטארט-אפ דמיסטו גיא רינת בפאנל "הסיפור שמאחורי אקזיט מוצלח" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "המטרה היא לנצח ולהיות המובילים בשוק, גם אחרי הרכישה"

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

שלושה דברים שלא היו בבחירות, אבל הרגשנו כאילו כן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק

פאנל "העתיד של ערים חכמות ושל התחבורה" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"בעתיד יהיה צורך להשתמש במחשוב קצה בערים חכמות

כך אמר ג'ונתן ווינר, מנכ"ל משותף בחברת Sidewalk Infrastructure Partners, בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● מנכ"ל HERE Mobility ליעד יצחק : "הצמיחה של אובר וחברות שיתוף הנסיעות לא מעבירה משתמשי רכב פרטי לתחבורה שיתופית, אלא דווקא את משתמשי התחבורה הציבורית"

מורדות משואה / צילום: נרדי גרין

אמא, תראי ג’ירפה: מאות דירות ייבנו בגבעות שצמודות לגן החיות התנ"כי בירושלים

התוכנית תרחיב את שכונת גבעת משואה לכיוון גן החיות • אישור התוכנית ארך כתשע שנים לאור מאות התנגדויות שהוגשו נגדה על רקע פגיעה אפשרית בחיות • השכונה תכלול דירות קטנות וכן דיור בר השגה

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

רוטציות, פיצולים, איחודים או ויתור על 61 ממליצים: ארבעה תרחישים להרכבת קואליציה

לאחר סיום פרסום תוצאות האמת, נתניהו יצטרך להתמודד עם העובדה שהציבור הישראלי מאס בו כראש ממשלה ● הוא עוד לא ויתר על ממשלה בראשותו וינסה לרתום אליה את כל מי שרק יסכים, אבל זה לא קל כשההכרעה נמצאת לבסוף בידיו של יריבו המושבע - הנשיא ראובן ריבלין

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל על ידי בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מגדיל החזקות בלהב אל.אר: רכש כ-4.83% תמורת 5.9 מיליון שקל

לאחר הרכישה יגדלו אחזקותיו לכ-14.67% ● המניות נרכשו במחיר של 1.91 שקל למניה ● בנוסף רכש לוי אופציות להמרה למניות החברה שבמידה ויממשם יגדלו אחזקותיו בחברה לכ-19%