גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אובמה: מדהים שיותר משליש מהרפובליקאים תומכים בפוטין

נשיא ארה"ב אמר במסיבת העיתונאים האחרונה שלו: במעשי הטבח בסוריה, ידי אסד והרוסים מגואלות בדם ■ "כנשיא, אני תמיד רואה עצמי אחראי לכל מה שקורה בעולם"

הנשיא פוטין והנשיא אובמה / צילום: רויטרס
הנשיא פוטין והנשיא אובמה / צילום: רויטרס

 

במסיבת העיתונאים האחרונה שלו בבית הלבן, אמש (ו'), קונן נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על השסע העמוק בין רפובליקאים לדמוקרטים, שהלך וגדל במהלך הבחירות לנשיאות ואחריהן. עד כדי כך העמיק הקרע עד שרפובליקאים מסוימים מעדיפים לתמוך ברוסיה, שבחשה במערכת הבחירות בארה"ב, רק כדי שלא יצטרכו להגן על הדמוקרטים שנפלו קרבן לבחישה הזו, אמר הנשיא היוצא.

הוא הדגיש, שאחת מהעובדות המדהימות ביותר בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות היא, שיותר משליש מהבוחרים הרפובליקאים בארה"ב תומכים עתה בשליט רוסיה, ולדימור פוטין, למרות ראיות מובהקות לכך שהרוסים הם שפלשו למערכות המחשבים של המפלגה הדמוקרטית, חמסו רבבות דוא"לים של הקמפיין של המועמדת הדמוקרטית, הילארי קלינטון, ואחר-כך נתנו להם פומבי טיפין טיפין באמצעות וויקיליקס.

"עד כדי כך הידרדר התהליך הפוליטי בארה"ב עד שכל דבר נמצא תחת חשד, כל אחד מושחת, כל אחד מונע ע"י מניעים מפלגתיים צרים וכל המוסדות שלנו מלאים באנשים שוחרי רעה", אמר אובמה.

יש רפובליקאים שלפתע החלו לראות בחיוב ממשלה זרה, שערכיה מנוגדים לכל מה שהרפובליקאים האמינו בו עד כה, רק מפני שאת הדמוקרטים הם שונאים יותר, אמר הנשיא היוצא. בהצביעו על סקר של אקונומיסט - YOU GOV , שנערך באחרונה, הוא אמר: "37% מהבוחרים הרפובליקאים תומכים בוולדימיר פוטין, לשעבר ראש ק.ג.ב. רונלד ריגן היה מתהפך בקברו". כדבריו: "בוחרים ומנהיגים פוליטיים מסוימים שיש להם אמון רב יור במנהיג זר מאשר בשכניהם".

"איך זה קרה"? - שאל אובמה. "זה קרה פני שבמשך זמן רב מדי כל דבר שקורה בעיר הזו נבחן מזווית אחת בלבד: האם זה עוזר או מזיק לדמוקרטים או לנשיא אובמה... אם זה לא ישתנה, אנו נוסיף להיות פגיעים להשפעות זרות, כי שכחנו מי אנו ומה מטרתנו".

הוא ציין, עם זאת, כי לא היתה התערבות רוסית במערך הטכני של הבחירות. "ככל הידוע, איש לא ניסה לשבש את ספירת הקולות". אך הוא חמק מקביעה, שהפריצות הרוסיות למחשבי המפלגה הדמוקרטית לא השפיעו על תוצאות הבחירות.

ובביקורת לא כך כך מרומזת על העיתונות האמריקאית, גינה אובמה את ההתמכרות של העיתונאים לפרסם כל פיסת רכילות, כל רסיס מידע שנכללו בדוא"לים המודלפים של קלינטון. הוא טען, שרמת העניין של התקשורת בחומר המודלף נראית כבלתי יאה בגלל הסוגיות הגדלות החשובות שעמדו על הפרק. כל הדיון הציבורי על ההבדלים התהומיים בין שני המועמדים, קלינטון וטראמפ, התגמד על רקע העניין האובססיבי של העיתונות בהדלפות".

"חבר'ה, אתם דיווחתם כל יום על כל הדלפה (מהדוא"לים של קלינטון), על כל רסיס עסיסי, לרבות המתכון לריזוטו של ג'ון פודסטה (יו"ר מטה הבחירות של קלינטון)", אמר הנשיא.

אובמה גם מתח ביקורת עקיפה על סירובו של טראמפ לקבל תדרוכים יומיים מ- CIA , ועל קלות הדעת שבה הוא מפריח הצהרות בשיחות עם מנהיגים זרים: "עצתי לו היא, שלפני שהוא מתחיל לקיים מגעים עם ממשלות זרות, למעט שיחות טלפון לצרכי נימוס, הוא צריך להשלים את הרכבת הצוות המלא שלו. הוא צריך לדרוש שהצוות שלו יקבל תדרוכים מלאים על מה שהתרחש בעבר והיכן עשויים להימצא מכשולים בעתיד. הוא צריך לדאוג לכך שהדבר ייעשה בצורה מסודרת ושיטתית".

זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים, מסר "וושינגטון פוסט", כי FBI מסכים עתה עם קביעת CIA , שפריצת ההאקרים רוסיים למחשבי המפלגה הדמוקרטית, במהלך מסע הבחירות, נועדה לקדם את נצחונו של דונלד טראמפ. זה שינוי משמעותי בעמדת הבולשת הפדרלית, שעד עתה הסכימה שהרוסים אכן פרצו למחשבי הדמוקרטים, אך טענה שהסיבה לכך היתה רצונם לזרוע תוהו ובוהו בבחירות ובכך לפגוע במוניטין של ארה"ב כמעצמה דמוקרטית. עתה מצטרפת הבולשת לעמדת CIA וסוכנויות מודיעיניות אחרות, שלפיה הקרמלין שאף להעניק לטראמפ ניצחון בבחירות.

מטה טראמפ אינו מקבל זאת וטוען שמדובר במאמצים לשלול לגיטימציה מממשלו העתידי. אחד מתומכיו, ג'ון בולטון, מועמד אפשרי לסגן שר-החוץ בממשל הבא, אפילו הרחיק לכת וטען שאלמונים שתלו ראיות מזויפות כאילו מדובר בפריצת האקרים רוסיים ולמעשה מדובר בפורצים אחרים.

בסוגיית סוריה, הוא מתח ביקורת קשה ביותר על רוסיה ומשטר אסד ואמר שידיהם מגואלות בדם הקרבנות בחאלב ובמקומות אחרים שבסוריה. "אסד אינו יכול לקנות לגיטימיות בשפיכות דמים", הוא אמר.

על אחריותו האישית לשפיכות הדמים בסוריה אמר הנשיא היוצא: "יש מקומות בעולם שבהם מתרחשים מעשים נוראים. בהיותי נשיא ארה"ב, אני חש עצמי אחראי. אני שואל עצמי כל יום: האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי להציל חיים?" אך הוא ציין, שלדעתו הוא עשה כל מה שהיה יכול לעשות בסוריה, למעט הצבת כוחות קרקע גדולים במדינה, ללא תמיכה של הקונגרס.

בפגישות רבות שקיים עם יועציו, תמיד התקבלה אותה מסקנה, שום דבר, חוץ מפלישה צבאית מלאה, לא יוכל לשנות את המשוואה בסוריה, אמר אובמה. "כל דבר אחר נראה מפתה מפני שרצינו לעשות משהו, וכל רעיון נראה כפיתרון המתאים. לא היה אפשר לעשות דבר בהשקעה של פרוטות. או פלישה צבאית מלאה - או שום דבר".

מבחינת האינטרס הלאומי של ארה"ב, עשיתי כל מה שיכולתי לעשות, הוא הוסיף. "אינני יכול לומר שהצלחתי... זה משהו שאני הולך אתו למיטה כל ערב".

"המצב בחאלב הוא אחד מהסוגיות האנושיות הקשות ביותר שעימן התמודדתי בהיותי נשיא", אמר אובמה. הוא קרא להציב בסוריה כוח משקיפים בינלאומי, שיוכל להגיש סיוע הומניטרי לאזרחים. 

עוד כתבות

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

מסיכת מגן זרוקה על מרצפות אחת הסמטאות העמוסות של העיר העתיקה בברצלונה. כעת ריקה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

פרשנות: איך יכול להיות שבחלקים מאירופה כבר רואים את האור בקצה המנהרה?

הקורונה הוכיחה כי לצד השקעה משמעותית יותר בתשתיות בריאות, בזמנים אלה מדינות אירופה צריכות מנהיגים פרגמטיים, שלא חוששים לשנות את עמדותיהם ולקבל החלטות קשות בזמנים קצרים ● אלה שעשו כך, כבר מריחים את היום שאחרי

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הטוויטר של טראמפ מכה שוב: התערב במשבר הנפט העולמי

בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקאי לפני זמן קצר כי הוא דיבר "חברו" הנסיך הסעודי, מוחמד בין סלמאן, ששוחח עם הנשיא פוטין, וכי הוא מקווה שהשניים יקצצו בערך 10 מיליון חביות נפט ● מחר ייפגש טראמפ עם ראשי חברות הנפט האמריקאיות

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מטפס ל-24.9%; ביומיים נרשמו 38,321 דורשי אבטלה חדשים

לפי נתוני שירות התעסוקה, מתחילת מרץ ועד היום נרשמו 879,372 נרשמים חדשים – 89.2% מהם בחל"ת, 6.6% פוטרו

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"קודם צריך לחלץ את האנשים - לא כל עסק חייב לשרוד כל זעזוע"

כך אומרת פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון ● בראיון מיוחד "לגלובס" היא מסבירה איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

זה המחיר הכבד שישלמו האוכלוסיות החלשות במדינה: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

יוסי שסטוביץ/ צילום: יחצ

מנצלת את זמני המשלוח הארוכים ברשתות: שסטוביץ תמכור ברילה וקולגייט ישירות לצרכנים

שסטוביץ עלתה לאוויר עם אתר מכירה תחת השם ״דה אונליין סטור״ אשר מציע לספק את מוצרים תוך 3 ימי עסקים

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

חברות הנדל"ן המניב נערכות למאבק מול הרשתות: ביקשו מרשות התחרות אישור להתאגד

חברות הנדל"ן המניב ובעלי נכסים עצמאיים פנו לממונה על התחרות כדי שתאשר להן להתאגד בהתמודדות מול השוכרים ● צעד זה מגיע אחרי ש-400 רשתות אופנה ומסחר הקימו ועד פעולה כדי להתמודד מול הקניונים עם השפעות משבר הקורונה על העסקים שלהן

ענת גואטה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה / צילום: מיכל פתאל, יח"צ

רשות ניירות ערך מקילה על עסקאות ההחלף; בשוק ישמחו גם לוודאות בנוגע לאכיפה בדיעבד

מוטי ימין ממשרד ארדינסט, בן נתן טולידאנו ושות', בעבר מנהל מחלקת תאגידים ברשות: "עסקאות SWAP הן כלי מימוני מקובל בשוקי הון משוכללים בעולם. אם רוצים להבטיח שוק מניות בריא, חשוב להבטיח כי לצידו יתקיים שוק נגזרים פעיל"

אילן פז, מנהל ברקליס ישראל  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

מנכ"ל ברקליס ישראל: "ישראל עשתה צעד אמיץ; היא מובילה על מדינות אחרות בטיפול במשבר הקורונה"

בנק ברקליס ישראל ליווה את גיוס החוב שהשלימה השבוע מדינת ישראל, בהיקף כולל של 5 מיליארד דולר ● בראיון ל"גלובס" אומר מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פז: "לא יודע לומר אם רואים את סוף המשבר, אבל אני מניח שהרע כבר מאחורינו"

גיל שוויד / צלם: תמר מצפי

גיל שויד קיבל בשנת 2019 תגמולים בעלות כוללת של 40 מיליון דולר

כמו בכל השנים האחרונות, גם ב-2019 רובו ככולו של התגמול לשויד הוא מנייתי ● שכר הבסיס של שויד הוא שכר מינימום, לפי בקשתו

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תמ"א 38: האם אי-קבלת היתר בנייה הוא כוח עליון?

ביהמ"ש המחוזי בת"א כי אי-קבלת היתר בנייה אינה בגדר כוח עליון - והיזם נאלץ למחוק את הערות האזהרה שרשם על הדירות

קצינים/ צילום: דובר צהל

צה"ל הודיע לאוצר: גילינו חריגות שכר למפקדים לוחמים

צה"ל דיווח על חריגה שבוצעה ביישום הסכמי שכר מהשנים 2003 ו-2010 בנוגע למתן תוספת שכר למפקדים לוחמים ● מדובר בכ-200 איש, והחריגה היא בהיקף כולל של 20-25 מיליון שקל ● לא נמסר האם הקצינים שקיבלו את השכר העודף יחזירו אותו

שוק הביומד / צילום: Shutterstock

כנס משקיעי הביומד של קבוצת קוקרמן ייערך בשבוע הבא

בכנס המקוון בנושא הקורונה, שייערך ב-6-7 באפריל, ישתתפו סטארט-אפים בתחומים של חיסונים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פארמה, אבחון, רובוטיקה ובריאות דיגיטלית

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

נעילה שלילית בת"א; דלק זינקה ב-13%, פריגו צנחה 10%, מדד הנפט והגז קפץ 6%

מניות חברות הבדים בלטו בעליות: ספאנטק קפצה 10% ● בעקבות זינוק של 9% במחיר הנפט: תמר פטרוליום נסקה 48%, רציו פטרוליום ב-17% ואנרג'יאן ב-6%

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

עיריית הוד השרון ניסתה לבטל תוכנית מגורים לאחר שאושרה

הוועדה המקומית ניסתה לבטל תוכנית לתוספת של 14 דירות שאושרה בהרכב של לפני הבחירות המקומיות האחרונות ● ועדת הערר המחוזית ביטלה את החלטת המקומית

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

משרד התקשורת יבהיר: בזק רשאית שלא לנתק לקוחות אינטרנט

אי הבנה בין משרד התקשורת לבזק סביב סוגיית הניתוקים באינטרנט ● בזק ביקשה להפסיק לנתק לקוחות קיימים והמשרד סבר שהכוונה היא ללקוחות חדשים ולכן הוחלט להוציא הבהרה שתתיר לבזק להפסיק לנתק

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

נכס של אקסטל  / צילום:אתר החברה

האג"ח של חברות הנדל"ן הזרות בת"א חזרו לרמת השפל: "הלחץ על מי שהסתמכו על מימושים ומחזורי חוב ילך ויגבר"

כעת נסחרות אג"ח של לפחות 24 חברות זרות בתשואות דו-ספרתיות, המלמדות כי עבור חברות אלו, שוק מחזורי החוב בישראל סגור לחלוטין, והן יידרשו להסתמך על מקורות עצמיים או על מקורות חיצוניים בארה"ב, לצורך פירעון חובות האג"ח