גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה בת"א: שנה גרועה למשקיעי הפארמה, טובה לכל השאר

צניחת 3 חברות הביג פארמה - טבע, פריגו ומיילן - העלימה את הצלחת המניות האחרות: מדד ת"א 75 עלה ב-17%, יתר 50 זינק ב-26%, ומדדי ההיי-טק עלו ב-16%-24%

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי
הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

מבט ראשון, 2016 עשויה להיראות כשנה לא מוצלחת עבור המשקיעים בבורסה בת"א. מדד הדגל, ת"א 25, איבד השנה כ-5% מערכו והמדד המורחב, ת"א 100, רשם גם הוא תשואה שלילית של כ-2%. זאת בשעה שמחזורי המסחר מתכווצים וחברות חדשות ואיכותיות ממעטות להידפק על דלתות הבורסה.

אלא שמבט מעמיק יותר מספר סיפור שונה לחלוטין ומבהיר כמה חשובה הרפורמה במדדי המניות, שתבצע הבורסה בפברואר הקרוב. רפורמה, שבמסגרתה יורחבו שני המדדים המובילים ויופחת המשקל המקסימלי שיקבלו המניות בהם. למעשה, שלוש חברות התרופות הגדולות: טבע, פריגו ומיילן, היו אחראיות השנה למרבית התשואה השלילית שרשמו השנה שני המדדים המובילים, כך שמי שנמנע מההחזקה בהן הרוויח, ובגדול. טבע ופריגו איבדו השנה כל אחת יותר מ-40% מערכן, בשעה שמיילן רשמה ירידה של כ-30%.

הזינוק של אורמת

כך, שכאשר בוחנים את המדדים בהן לא נכללו מניות אלו, מקבלים לרוב תמונה שונה לחלוטין. למשל מדד ת"א 75, בו נכללות מניות החברות הבינוניות בבורסה, עלה השנה בכ-17%, בשעה שמדד המניות הקטנות יתר 50 רשם זינוק של לא פחות מ-26%. גם בחלוקה מגזרית נרשמו תשואות מרשימות, כאשר מדדי ההיי-טק לסוגיהם (בלוטק, טק עילית וטכנולוגיה) טיפסו ב-16% עד 24%, בשעה שמדד נדל"ן 15 התחזק ב-16%, מדד הנפט והגז עלה בכ-18% ומדדי הבנקים והביטוח עלו ב-18% וב-13%, בהתאמה.

חלק מהעליות הללו, יש לייחס כנראה לרפורמה במדדי המניות, שתשנה את הרכב המדדים ותכניס מניות רבות יותר לתעודות הסל העוקבות אחריהם. אם הנחה זו נכונה, הרי שחלק מהעליות באותן מניות הקדימו אולי את זמנן והגיעו על חשבון התשואה של השנה הבאה. כך או כך, יש לקוות כי החל מהשנה הבאה והרבה בזכות אותה רפורמה במבנה המדדים, לא נראה יותר מספר כל כך קטן של מניות משפיע במידה כה דרמטית על תשואת ההמדדים.

להלן המספרים המרכזיים של הבורסה בתל-אביב בסיכום 2016:

5% היה שיעור הירידה השנתי של מדד ת"א 25 בסיכום 2016, בסיומה של שנה רבת דרמות ותהפוכות בשווקים. את שנת 2015, נזכיר, סיכם המדד המוביל בעלייה של 3%, אחרי קפיצה של 10% ב-2014.

2016 נפתחה בסערה בכל שוקי ההון בעולם, עם צניחה של מחירי הנפט לרמות שפל בהן לא שהו מאז 2003, שעוררו חששות בנוגע לסיכונים הגלומים במצב הכלכלה העולמית ושלחו את השווקים לירידות חדות (ואף גררה חלק מהמדדים המובילים בעולם לטריטוריה של שוק דובי). שוק ההון המקומי לא נותר אדיש להתפתחויות אלה וסבל גם הוא מירידות חדות בתחילת השנה.

בהמשך השנה, התמתנו חששות אלה, ובמקביל לתיקון חלקי במחיר הנפט, פורסמו נתוני מאקרו שונים שהצביעו על קצב צמיחה חיובי בכלכלות האמריקאיות והאירופאיות, שסייעו לתקן חלק ניכר מאותן ירידות.

לצד האירועים הכלכליים השונים, השנה התאפיינה בתנודתיות גבוהה יחסית, שהושפעה גם מאירועים בזירה הגיאופוליטית, שהתרחשו בניגוד למרבית הציפיות המוקדמות ובמרכזם החלטת בריטניה להתנתק מהאיחוד האירופי ("ברקזיט") ובחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב.

בבורסה מציינים כמה גורמים שהשפיעו השנה לחיוב על המסחר בזירה המקומית, ובהם השפל ההיסטורי של שיעור הריבית העומד על 0.1%, נתונים מאקרו כלכליים חיוביים ותוכנית האוצר להפחתת מסים ובהם מס חברות. בצד השלילי, מזכירים שם את שיעור הצמיחה המתון, והיחלשות הדולר והאירו ביחס לשקל.

בבחינת ביצועי מדד ת"א 25, מי שבסיכום שנתי משכו אותו לצד השלילי, היו שלוש מניות הפארמה, וזאת לפי הבורסה, "עקב ירידת מחירים חדה בענף והאטה בשוק הגנרי, ולאחרונה גם פתיחת חקירה בארה"ב לגבי תיאום מחירים על-ידי חברות מובילות בענף". בצד החיובי, בולטת בסיכום שנתי מניית אורמת, שקפצה בכ-45% ולצידה מניות מליסרון והבינלאומי שהתחזקו בכ-30% כ"א.

מבין המדדים, בין מי שבלט לחיוב בסיכום שנתי, היה יתר 50, שקפץ בכ-25% ולצידו מדדי הנפט והגז והנדל"ן טיפסו בכ-15%-20%. בצד השלילי בולט מדד התקשורת, שנשחק השנה בכ-10%.

1.26 מיליארד שקל היה מחזור המסחר היומי הממוצע במניות בבורסה בשנה החולפת (כולל תעודות סל), המשקף צניחה של 12.5% ביחס לממוצע ב-2015 שעמד על 1.45 מיליארד שקל, ועלייה של 5% ביחס לנתון זה ב-2014, שעמד על 1.2 מיליארד שקל.

המחזור הממוצע היומי רחוק בכ-50% מזה שנרשם בשנת השיא שלו, ב-2007, אז הוא הגיע לכ-2.4 מיליארד שקל. עוד בבורסה מציינים כי באמצע חודש יוני, ערב עדכון המדדים החצי שנתי, הגיע מחזור המסחר היומי ל-4.3 מיליארד שקל.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שנתי המשיכו חברות מדד ת"א 25 לשמור על הדומיננטיות שלהן מסך המסחר במניות, והיוו 72% ממנו - דומה למצב ב-2015. בבורסה מציינים כי "שיעורים אלה יציבים, פרט לשנת המשבר של 2008 - בה גדלה הריכוזיות וחלקן במסחר של מניות מדד ת"א 25 עלה לשיא של 81%".

452 הוא מספר החברות שמניותיהן הנסחרות בבורסה בסיום 2016, ירידה של 9 חברות לעומת אלה שנסחרו בה בסוף 2015, נתון אשר ממשיך את המגמה השלילית של התמעטות החברות הציבוריות הניכרת בשנים האחרונות. מספר החברות הנוכחי נמוך ב-30% (כ-200 חברות) לעומת כמות החברות שנסחרו בה ב-2007.

בבורסה מציינים כי בסיכום שנתי נמחקו מהבורסה 17 חברות, לעומת 23 בשנה שעברה ו-42 ב-2014 - 10 מתוכן בעקבות הצעות רכש ומיזוגים, 5 עקב הסדר או פירוק ו-2 חברות דואליות שממשיכות להיסחר בבורסת נאסד"ק.

בסיכום שנתי, שלוש חברות בלבד ביצעו רישום כפול (אביליטי, פוינטר ומטומי) ובוצעו שלוש הנפקות ראשוניות בלבד, בהיקף של כ-260 מיליון שקל. את עיקר הסכום גייסה חברת אוברסיז, שנרשמה למסחר במסגרת הצעת מכר, ואת היתר גייסו מגוריט - קרן הריט המשקיעה בנדל"ן למגורים; וחברת הטכנולוגיה וונטייז. היקף גיוסי ההון באמצעות מניות עלה ב-15% לרמה של 6.4 מיליארד שקל, מתוכו סך ההנפקות לציבור הגיע ל-4.4 מיליארד שקל - סכום המשקף עלייה של 28% ביחס ל-2015.

בזירת החוב, היקף האג"ח הקונצרני שגייסו החברות הגיע השנה לסכום שיא כ-61 מיליארד שקל (לא כולל רצף מוסדיים), לעומת כ-55 מיליארד שקל ב-2015. כ-2.4 מיליארד שקל מגיוס האג"ח השנתי בוצע על-ידי שש מנפיקות חדשות - עיקרן חברות נדל"ן זרות הפועלות בארה"ב, ובהן נמקו ריאלטי, קייביאס, דלשה קפיטל וקורנרסטון, לצידן של פתאל אירופה ואורן השקעות המקומיות.

בורסה: פתרון מימון רק לגדולות?

השנה מבינים גם בבורסה שהמצב רחוק מלהיות אידיאלי, וכותבים במסגרת הסיכום השנתי כי "התפקיד המרכזי של בורסה הוא לאפשר לחברות לגייס הון להמשך צמיחתן והתפתחותן, לייצר נזילות וסחירות בני"ע שלה ולשתף את הציבור באופן יעיל בצמיחתן של החברות. אי אפשר להתעלם מכך שיעדים אלו לא הושגו בשנה האחרונה".

עוד הוסיפו כי "מספר החברות אשר בוחרות להיות ציבוריות הולך ויורד באופן עקבי, בורסות הופכות להיות רלוונטיות בעיקר עבור חברות גדולות מאוד והן אינן מצליחות לספק פתרון מימוני עבור חברות קטנות ובינוניות. זה קורה בכל העולם וגם בישראל".

עוד מציינים שם כי, "למגמה זו מתווסף הסנטימנט השלילי כלפי הנפקות בבורסה בתל-אביב ותפיסה רווחת הנוגעת לרגולציה מכבידה על שוק ההון".

בבורסה מנסים לשמור על אופטימיות ומזכירים את הצעדים השונים בהם נקטו יחד עם הרשות לני"ע להוביל לשינוי הסנטימנט השלילי כלפי שוק ההון הציבורי המקומי, בהם שינוי מבנה הבעלות, הקלות לחברות טכנולוגיה, הטבות מס לחברות קטנות ובינוניות ועוד, וכותבים כי "חלק גדול מהשינויים המבורכים עדיין לא חלחל את תודעת החברות ואנו עושים מאמצים רבים, יחד עם הרשות, להביא את הבשורה הזו".

בקרוב תיכנס לתוקף רפורמת המדדים שהובילה הבורסה, שם מביעים ביטחון בהצלחתה וכותבים כי היא "מהווה את השינוי העמוק ביותר במדדים מזה כ-20 שנה, ואנו בטוחים כי היא תסייע להגדיל את הסחירות, להפחית את הריכוזיות במדדים ולפתור בעיות נוספות במדדים המובילים".

נתוני המסחר

מניות בולטות

מדדי מניות

עוד כתבות

בית קולנוע בארה”ב/ צילום: רויטרס

משרד המשפטים האמריקאי מטלטל את תעשיית הפצת הסרטים בארה"ב

משרד המשפטים האמריקאי פועל לביטול צווים שנגעו לתעשיית הקולנוע מאז סוף שנות ה-40, במהלך שעשוי להיות בעל השלכות רחבות על הפצת סרטים, והתנאים שבהם הם מוקרנים על המסך הגדול

גיל מנדלזיס, קפיטוליס / צילום: אייל טואג, יח"צ

חברת הפינטק קפיטוליס גייסה 40 מיליון דולר

המערכת שמפתחת החברה יודעת לבצע אופטימיזציה של העסקאות שרשומות בספרים של גופים פיננסיים - באמצעות קיזוז עסקאות שנעשות בין גופים שונים, או על ידי העברת פוזיציות לאכסניה האופטימלית ביותר עבורן ● את סבב הגיוס B הובילו הקרנות ספארק ו- SVB קפיטל, שהצטרפו למשקיעים הקיימים סקויה ואינדקס ונצ'רס

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

האיראנים אחראים לירי מסוריה אבל נזהרים שלא להיגרר למהלך רחב

ארבע הרקטות שנורו הבוקר משטח סוריה אל צפון רמת הגולן הן לפי הערכות גורמי הביטחון, ירי של אחת מהמיליציות שמחזיקה איראן בסוריה ● על מה הגיבו האיראנים?

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

מימין ניר קלר ואייל ליפשיץ יזמי BlueVine  / צילום: בלו ויין

חברת הפינטק הישראלית BlueVine גייסה 102 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה הישראלית ION Crossover Partners, משקיעה חדשה בחברה ● צוות BlueVine מתוכנן לגדול ל-400 עובדים לפחות עד סוף 2020 בעקבות הגיוס

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

לא מצליחים לשרוד בפקקים? תוך עשור יעלו על הכבישים עוד 1.8 מיליון כלי רכב

הגידול באוכלוסייה והצמיחה בתמ"ג יהפכו את הכבישים ב-2030 לגיהנום ● מחקר חדש טוען שמספר כלי הרכב בכבישים יזנק ל-5.2 מיליון ● השקעות העתק בתחבורה הציבורית והפנטזיות על רכב ללא נהג ישפרו את המצב אבל לא ימנעו קטסטרופה

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשכ"ל חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בדצמבר 2018 ירד לפתע ל-2.9%, כשבכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על הבחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון

אמנון ברויט,/צילום: תמונה פרטית

"גביית התשלום מהלקוחות היא כמעט בלתי אפשרית"

אמנון ברויט (45) הוא חשמלאי מת"א ● "אני מפחד להעסיק עובד כי אני לא בטוח שיהיה לי מאיפה לשלם לו" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט; ירידות חדות במגזר הקמעוני

הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2% ומדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי ● קוהל'ס והום דיפו צללו לאחר תוצאות מאכזבות והנמכת תחזיות, וגררו גם את מייסיס ● מספר היתרי הבנייה בארה"ב זינק לשיא של 12 שנה, עלייה במספר התחלות הבנייה למגורים ● נעילה מעורבת באירופה: פוטסי עלה ב-0.1%, הדאקס נותר כמעט ללא שינוי, הקאק ירד ב-0.4% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2% ● מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

המודעה שיצאה בשיתוף הפעולה המיוחד של סטימצקי עם צומת ספרים / עיצוב: משרד הפרסום ענבר מרחב G

סטימצקי וצומת ספרים שילבו כוחות בניסיון למנוע עוד סבב בחירות

רשתות הספרים המתחרות פרסמו הבוקר מודעה משותפת שבה הם קוראים לגנץ ולנתניהו שלא להיכנס לספרי ההיסטוריה כמנהיגים שהובילו לסבב בחירות שלישי

צילום מסך מאתר המכירה / צילום: צילום מסך

מכירה פומבית של ממורביליה נאצית מעוררת סערה בגרמניה ובישראל

קרוב ל-200 פריטים מתקופת הרייך השלישי, רבים מהם ממורביליה נאצית של מנהיגי המשטר, צפויים לעמוד מחר למכירה פומבית במינכן ● המכירה עוררה סערה בגרמניה, למרות הכחשות בית המכירות כי הקונים הם פעילי ימין קיצוני או מעריצים של המשטר הנאצי

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

הספירה לאחור החלה: האם טראמפ בדרך לעוד ארבע שנים בבית הלבן?

סיכויי טראמפ להיבחר מחדש טובים, למרות הסקנדלים ● אליזבת' וורן פונה לשכבות הנמוכות, למרות שאלה לא מודעים לסנאטורית ממסצ’וסטס ● ומה הקשר של "רוקדים עם כוכבים" לבחירות? ● "המדריך לטראמפיסט" - פודקאסט חדש לקראת בחירות 2020 לנשיאות ארה"ב ● האזינו

האומן17/ אמיר מאירי

עסקת ענק אחרי הליך דרמטי: דמרי ויהלומית פרץ רכשו את מתחם האומן 17 בת"א ב-355 מיליון שקל

המתחם כולל 16 דונם ועל פי הערכת השמאי שוויו הגיע ל-200 מיליון שקל ● המחיר המריא במהלך ההתמחרות על הנכס, שבה לקחו חלק גם החברות יובלים, אקרו וקרן ריאליטי

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ: העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים ע"י החברות הממשלתיות מגבירה ניגודי עניינים

בפסק דין עקרוני המצדיק את יוזמת רשות החברות הממשלתיות לצמצם העסקת רואי חשבון חיצוניים כמבקרי פנים, מגדירה שופטת העליון דפנה ברק-ארז כללים להתערבות רשות החברות בניהול החברות הממשלתיות, ודוחה את העתירות שהגישו נגדה רואי החשבון

שוקי אברמוביץ  / צילום: איל יצהר

בדרך לעוד חברת פינטק: שוקי אברמוביץ' מונה ליו"ר גליליאו טק

אברמוביץ', פעיל ותיק בשוק ההון, יחליף בתפקיד היו"ר את שלומי טופז, בעל השליטה ומנכ"ל גליליאו טק ● השלד הבורסאי, שנסחר כיום בשווי שוק של כ-13 מיליון שקל, הסב באחרונה את תחום פעילותו ממיחזור פסולת לטכנולוגיה פיננסית

מייסדי אינטסייטס אלון ארבץ, גיא ניצן וגל בן–דוד / צילום: IntSights

חברת מודיעין הסייבר IntSights גייסה 30 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה קומרה קפיטל ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-70 מיליון דולר

ישראל גרטי, שלמה אליהו וניר גלעד  / צילום: יוד צילומים אילת

כיפת ברזל באילת: מי הגנו על כבוד "שומרי הסף של המבוטחים"

וגם: הנהלת פנאקסיה ישראל פתחה את המסחר בבורסה לני"ע

 

משטרת ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המחוזי: המשטרה תורשה לבצע חיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ עופר גולן ויונתן אוריך

זאת לצורך חקירת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר ● עופר גולן ויונתן אוריך בתגובה: "במקום שבית המשפט ייתן למשטרה סטירה על שהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו - הוא נותן לה סוכריה. אבסורד"