אובמה גירש דיפלומטים רוסים; הקרמלין: "הוא גוויה פוליטית"

(עדכון) - ארה"ב הודיעה כי היא נוקטת סנקציות נגד ממשל פוטין על רקע הטענות להתערבות בבחירות, ותגרש משטחה 35 דיפלומטים רוסים ■ טראמפ: "הגיע הזמן לעבור הלאה"

הנשיא פוטין והנשיא אובמה / צילום: רויטרס
הנשיא פוטין והנשיא אובמה / צילום: רויטרס

המתיחות בין ארצות-הברית לרוסיה מגיעה לשיא חדש: הבית הלבן הטיל אמש (ה') סנקציות על ממשל פוטין והודיע על גירושם של 35 דיפלומטים רוסים בתוך 72 שעות, כמו גם על סגירת שני מתחמי מודיעין רוסיים בניו-יורק ובמרילנד. במוסקבה לא משתהים ומזהירים: "הסנקציות הללו משמידות את היחסים בין המדינות. הנשיא פוטין יורה על תגובה הולמת". בכיר במשרד החוץ רוסי אף כינה את המהלך כ"פרפורי גסיסה של גוויות פוליטיות".

דימיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימין פוטין, מסר כי "מצער שוושינגטון ממשיכה בדרך ההרסנית הזו", וכי במוסקבה מאמינים שהמהלך האחרון של ממשל אובמה "משמיד את היחסים". בינתיים, ברוסיה מתחילים להגיב לסנקציות ורשת CNN דיווחה כי הקרמלין הורה על סגירת בית ספר אמריקאי במוסקבה.

בתוך כך, נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ התייחס לראשונה לגירוש הדיפלומטים ולמשבר עם רוסיה. בתגובה רשמית שפרסם טראמפ אמר כי "הגיע הזמן שנמשיך הלאה לדברים גדולים וטובים יותר. עם זאת, למען האינטרס של המדינה ושל העם הנפלא שלנו אפגש בשבוע הבא עם ראשי קהילת המודיעין כדי להתעדכן במצב".

אמש צייצה שגרירות רוסיה בלונדון בטוויטר תמונה של ברווז עם הכיתוב "צולע". "הנשיא אובמה מגרש 35 דיפלומטים בדז'ה וו למלחמה הקרה", נכתב. "כולם כולל העם האמריקאי ישמחו לראות את הסוף של הממשל חסר האונים הזה".

נוסף על גירוש הדיפלומטים, הוחלט לסגור שני מתחמים מודיעיניים רוסיים של שירות הביטחון הפדרלי (FSB) ושירות המודיעין הרוסי (GRU) במרילנד ובניו-יורק. נשיא ארצות-הברית ברק אובמה אמר הערב כי הצעד "הכרחי ומהווה תגובה הולמת לפעולות של רוסיה. כל אמריקאי צריך להיזהר מהפעולות הללו. הן הובלו על-ידי הדרגים הבכירים ביותר בממשל הרוסי". הנשיא האמריקאי הוסיף כי הצעד הנוכחי "אינו האחרון".

בעבר העריכו ב-CIA כי רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב וסייעה לדונלד טראמפ לנצח בבחירות. לדברי גורמים רשמיים, החקירה שביצע ה-CIA מעלה לא רק שרוסיה ניסתה לחבל בהליך הדמוקרטי בארה"ב ולערער את אמון אזרחי ארה"ב בדמוקרטיה האמריקאית, אלא גם ניסתה לעזור באופן אקטיבי למועמד הרפובליקני לכבוש את הבית הלבן.

לפי ממצאי החקירה, סוכנויות המודיעין זיהו אנשים הקשורים לממשלת רוסיה שהעבירו לאתר "ויקיליקס" אלפי תכנים מתוך מיילים פרוצים, בהם התכתבויות של בכירים בוועדה הדמוקרטית הלאומית ושל יו"ר מטה הבחירות של הילרי קלינטון ג'ון פודסטה.

"הערכת קהילת המודיעין היא שרוסיה העדיפה מועמד אחד על פני השני בבחירות לנשיאות, ועזרה לטראמפ להיבחר", אמר גורם בכיר בתדרוך לסנאטורים. "זהו הקונצנזוס בקרב החוקרים", הוסיף. אנשי הסוכנות אף הוסיפו בשיחה כי "די ברור" שהיבחרותו של טראמפ לנשיאות ארה"ב היא אינטרס רוסי.

אמש הורה נשיא ארה"ב ברק אובמה על בדיקה מקיפה של הטענות לפריצות סייבר במהלך הבחירות האחרונות לנשיאות. עם זאת, צוות המעבר של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ דחה את מסקנות החקירה של ה-CIA שהתבצעה עד עתה, ובהודעה קצרה לתקשורת תקף את אנשי קהיליית המודיעין האמריקאית. "האנשים הללו הם בדיוק אותם אנשים שאמרו שלסאדם חוסיין יש נשק להשמדה המונית. הבחירות הסתיימו לפני זמן רב באחד מהניצחונות האלקטורליים הגדולים בהיסטוריה. הגיע הזמן לעבור הלאה ו'להפוך את אמריקה לגדולה שוב'", נאמר בהודעה.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988