גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דור חמישי בסלולר: חברות התקשורת כבר לא מסוגלות להתאפק

הרגולציה סביב הטכנולוגיה של הדור החמישי טרם הושלמה, אבל השחקניות בתחום הסלולר כבר קובעות עובדות בשטח

סטיבן מולנקופף מנכל קוולקום / צילום:רויטרס
סטיבן מולנקופף מנכל קוולקום / צילום:רויטרס

ראשי תעשיית הטלקום העולמית לא מתרגשים בדרך כלל מתערוכת האלקטרוניקה השנתית CES, אשר נערכה בשבוע שעבר בלאס וגאס. ההצהרות המשמעותיות נשמעות בדרך כלל בתערוכת המובייל בברצלונה (MWC) שנחשבת ל'מכה' של התעשייה. האירוע שכל השחקנים עולים אליו לרגל, משיקים מכשירים חדשים ומדברים על המגמות של השנה הבאה. הכנס בברצלונה ייצא לדרך בעוד חודש וחצי, אבל חלק מהחברות לא המתינו ופרסמו הצהרת כוונות כבר ב-CES.

אחת ההכרזות המעניינות נשמעה בהרצאה שנתן סטיבן מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום העולמית, אחת היצרניות המובילות בעולם בתחום של שבבים למכשירי סלולר. בעוד כולם מדברים על רובוטים, מציאות מדומה ורבודה (VR ו-AR) ומכוניות אוטומטיות, מולנקופף הכריז ללא שמץ של היסוס שהדור החמישי בסלולר הולך להיות המהפכה הכי חשובה לאנושות - מאז המצאת החשמל.

לדבריו, אשר מבוססים על נייר עמדה שגיבשה קוואלקום, הדור החמישי הולך לייצר 22 מיליון מקומות עבודה, ולייצר 12 טריליון דולר, במוצרים ושירותים עד 2035 בעסקים חדשים וקיימים, וביצירת הזדמנויות עסקיות חדשות.

מולנקופף ציין עוד כי 8.3 מיליארד סמארטפונים ייוצרו בין השנים 2016-2020, נתון שמצביע על כך ש-50 סמארטפונים יימכרו בעולם בכל שנייה.

מולנקופף התייחס בהרצאה שלו לשלוש מגמות מרכזיות בתחום הדור החמישי, שכאמור ישנה את החיים של כולנו בשנים הקרובות: מציאות מדומה, המכוניות האוטונומיות והאינטרנט של הדברים (IoT). הדור החמישי יאפשר "לסמוך על הסלולר באופן כזה שכישלון בקישוריות הוא אינו אופציה", אמר.

"אנחנו לא מחכים"

במקביל לדברים שלו, היה מעניין לשמוע מה אומרים באחת החברות הסלולריות הגדולות ביותר בעולם - AT&T - שהכריזה שלא תחכה עד להשלמת התקינה הפורמלית של הדור החמישי, אלא תנסה לעצב את הטכנולוגיה החדשה.

בעוד שכל העולם ממתין בסקרנות ומצפה לראות איך הסטנדרט לדור החמישי מתגבש, וכיצד התעשייה תתגבר על הביקושים המטורפים למהירויות וקיבולות בסלולר, הרי שההצהרות של AT&T מדאיגות מאוד את גופי התקינה שהיו רוצים לראות את כל התעשייה מגיעה לקו הסיום בצורה מסודרת, כאשר התקינה מושלמת. זה אמנם לא סוף העולם ומקרים כאלה קרו כבר בעבר, אבל סטנדרטיזציה מוקדמת הופכת בהדרגה לתופעה נופצה בתחום הטלקום. הדרישה והציפייה למהירויות יותר גבוהות, מקדימות את התהליכים להשלמת התקינה של הדור החמישי.

"התוכניות שלנו לדור החמישי יסללו את הדרך לדור הבא של תוכניות מהירות ללקוחות", אמר ג'ון דונובן נשיא קבוצת הטכנולוגיה ב-AT&T, "אנחנו לא מחכים עד שהסטנדרט הסופי יושלם, אלא מוציאים לפועל דברים כבר עכשיו.

"היקף התעבורה ברשת שלנו גדל ב-250,000% מאז 2007 ורוב התעבורה ממוקד בווידאו. הדור החמישי טומן בחובו הזדמנויות נפלאות לרשתות מהירות יותר ומביא איתו הזדמנויות גם לביצועי רשת שאנחנו לא מכירים בתחומים כמו ה-IoT, K4 וידאו, AR ו-VR, בתים חכמים וערים חכמות, מכוניות אוטונומיות ועוד".

דונובן התייחס בנוסף להבדלים בין הדור החמישי לבין הדורות הרביעי והשלישי. לדבריו, "הפיצולים בין הטכנולוגיות והעובדה שהרשתות נבנו באופן שונה, גרמו לכך שמרכיבים ברשת עלו יותר מדי כסף. המעבר לדור החמישי הוא יותר בגדר של אבולוציה של הרשת ופחות קיטוע לחתיכות של הרשת כפי שהיה בדורות הקודמים, כך שיש לנו יסוד להאמין שהפעם הלקח נלמד, ונוכל להימנע מטעויות עבר שנעשו ואשר עלו למפעילים הרבה מאוד כסף".

חשוב להדגיש כי ההכרזה של דונובן אינה בגדר חדשה בעולם הטלקום העולמי וישנם לא מעט מפעילים שכבר עובדים על היישום של הדור החמישי עוד לפני AT&T. מפעילים כמו NTT, ביפן, SK טלקום בקוריאה, וכן KT (קוריאה טלקום), כבר מקדמים את יישום הדור החמישי. גם ורייזון, המתחרה המושבעת של AT&T, כבר הכריזה על כך שהיא מגבשת את האסטרטגיה שלה להקמת רשת דור חמישי. כנראה שאף מפעיל גדול בעולם אינו יכול לעצור את הפיתוי להתחיל ולקדם את הדור החמישי עוד לפני שהתקינה נסגרת והדבר מתחיל לייצר חשש אמיתי מפני הבאות בעיקר בתחום הספקטרום, שכן ללא תקינה מסודרת מפעילים יכולים להפעיל דור חמישי בתדרים שונים והדבר עלול לגרום הרבה מאוד בעיות בעתיד.

כלי תקשורת שסיקרו את התערוכה ואת דבריו של דונובן המשילו את מה שאמר לילד שמן שחובה עליו לעשות דיאטה, והוא מסתכל בעיניים כלות על עוגה שנאפית בתנור, כאשר השאלה הגדולה היא האם הוא יוכל להתאפק ולא לאכול את העוגה עד שתהיה מוכנה או עד שההורים יוציאו אותה מהתנור או שפשוט יישבר וינגוס בה עוד קודם.

בנקודת הזמן הנוכחית נראה שהמפעילים הגדולים בעולם לא יחכו להשלמת התקינה ובהיבט הזה יהיה מעניין לראות מה יקרה בברצלונה השנה. בשנים האחרונות היה נראה שהתאריך 2020 היה מקובל כשנה להשקת הדור החמישי באופן רשמי. מה שקורה הוא שהתעשייה פשוט רצה יותר מהר והחליטה שהיא כבר לא משחקת את המשחק. הביקושים למהירויות גדלים בצורה שמאיימת על החברות הסלולריות והן לא מוכנות לקחת את הסיכון שהרשתות שלהן ייקלעו למצב בעייתי.

מהירות מטורפת

בלאס וגאס דיברו על כך שרשתות דור חמישי כבר יוכלו להציע מהירויות של 14 ג'יגה. זו מהירות מטורפת שנכון לעכשיו ניתן להגיע אליה רק בתנאי מעבדה, אבל היא מצביעה על כך שהתעשייה בעצמה אינה מסוגלת לחזות את המהירויות בדור החמישי שכן משנה לשנה הטכנולוגיות משתכללות ומסוגלות להציע מהירויות הרבה יותר גבוהות.

לפני שנתיים דיברו בברצלונה על כך שהמהירות בדור החמישי תעמוד על 1 ג'יגה לשנייה. עכשיו זו המהירות שכבר מדברים עליה בדור ה-4.5, או מה שאנחנו קוראים LTE-Advanced. וכן, בכל העולם מבינים שחייבים לעשות שימוש באתרים סלולריים קטנים כחלק אינטגרלי של הרשתות החדשות.

יש להניח שראשי תעשיית הטלקום בישראל יהיו גם השנה בברצלונה ויבואו לראות את החידושים העולמיים. אבל בתכלס, מה השתנה מהשנה שעברה? האם משרד התקשורת קידם את המדינה לטובת הדור החמישי מאז השנה שעברה? האם ניתנה הדעת לנושא הספקטרום בישראל, שאם לא יטופל ניקלע למשבר עמוק? האם מישהו בקרב הרגולטורים נותן דעתו לחובה לפתור את בעיית האנטנות הסלולריות ואת הצורך הקריטי של המפעילים להוסיף עוד אלפי אתרים קטנים?

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 ברמת שיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך. אילו ערים בפנים?

מחר תיפתח ההרשמה להגרלה העשירית של מחיר למשתכן, שתכלול למעלה מ-2,500 יחידות דיור ב-12 יישובים ברחבי הארץ

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"

מגדל וואן מנהטן סקוור של אקסטל / הדמיה: אתר החברה

חברת הנדל"ן הזרה אקסטל בוחנת גיוס אג"ח נוסף בת"א, לאחר שפרעה כמיליארד שקל

החברה היזמית של גארי ברנט, הפועלת בעיקר בשוק הנדל"ן של מנהטן, צפויה לגייס 200-100 מיליון דולר, כאשר האג"ח שכבר הנפיקה נסחרות בתשואה של 6.36% לאחר זינוק של 38% בשנה האחרונה

אפליקציית Envelope החדשה של גוגל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מנסים לצמצם את זמן השימוש בטלפון? גוגל רוצה שתכניסו אותו למעטפה

גוגל השיקה אמש אפליקציה בשם Envelope שמטרתה לסייע בהפחתת זמן השימוש בטלפון בעזרת מעטפת נייר

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

מייקל בלומברג  / צילום: רויטרס

מייק בלומברג: פירוק ענקיות הטכנולוגיה זו לא התשובה. וורן וסנדרס לא יודעים על מה הם מדברים

"לפרק דברים רק כדי להיות רעים (nasty) זו לא התשובה", טען בלומברג, "חייבים סיבה טובה והסבר לאיך זה הולך לעבוד, ואני לא שומע את זה מאף אחד"

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

רוצה להיות אמזון: סופר פארם מקימה פלטפורמת מכירות

הרשת מחפשת מנועי צמיחה חדשים לאור התחרות המחריפה בענף בישראל ● סופר פארם כבר החלה לגייס עובדים למיזם ותגייס מוכרים מהעולם ● המודל דומה לזה של אמזון, שיותר מ-60% ממכירותיה הן של צדדים שלישיים

עמליה דואק / צילום: יוסי כהן

דעה: כשחדשות 12 מזלזלים בפגיעה בנוסעי האוטובוסים בפריפריה

פרשת ביטול מספר קווי אוטובוס בימי שישי לפני כניסת שבת היא הוכחה בדבר הבועתיות התל אביבית שמאפיינת חלק ניכר מכלי התקשורת בישראל ● דעה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח על רקע בהלת הווירוס המחודשת

ירידות חדות באסיה היום על רקע עלייה במספר מקרי המוות מהתפרצות הווירוס ● טבע ואופקו חוזרות עם פערים חיוביים מוול סטריט של כ-3% ו-7% בהתאמה ● מנגד, נייס ונובה חוזרות עם פער שלילי של 1.3% ו-2% בהתאמה

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

איך מסקרת התקשורת הצרפתית את תקרית מקרון בעיר העתיקה בירושלים

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית והם אף הזכירו כי עימות דומה התרחש לפני 24 שנים עם נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק

ג’רום פאואל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

בעזרת הפד: בנקים עולמיים שוב נוהרים לשוקי הריפו

דוח לשכת היציבות הפיננסית מצביע על האטה ניכרת בצמיחת מכשירי "בנקאות צללים" מרכזיים, שמהווים את הסיכונים הגדולים ביותר למערכת הפיננסית העולמית ● הבנקים העניקו ב-2018 הלוואות ריפו ב-5.9 טריליון דולר, זינוק של 21%, ונטלו הלוואות קצרות טווח ב-6 טריליון דולר, גידול של 15%

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

אלי כהן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

אין תקציב מדינה מאושר. האם ההשקעה באזרחים יורדת?

שר הכלכלה אלי כהן טען שבלי תקציב מאושר וממשלה קבועה, כל המגזרים במשק מקבלים פחות כסף. למה הוא מתכוון? ● המשרוקית של גלובס

קתרינה סאקלארופולו  / צילום: EUROKINISSI, רויטרס

הפרלמנט היווני בחר לראשונה בנשיאה למדינה

קתרינה סאקלארופולו זכתה לתמיכה רב-מפלגתית וקיבלה 261 מתוך 300 קולות חברי הפרלמנט ● סאקלארופולו כיהנה עד כה כראשת מועצת המדינה של יוון, והייתה גם האישה הראשונה בתפקיד זה

מגייסים, מוכנים למשחקי הרעב / צילום: באדיבות yes, יח"צ

מיי יתן והסיכויים יהיו תמיד לטובתכם: גיוס עובדים בשיטת משחקי הרעב

מכון המחקר BTI ביקש ממועמדים לחבור לקבוצות לפי רצונם ולהגיש הצעת מחקר יחד, ואז שכר את הצוותים החזקים ● האם זה יעבוד גם בעסקים?

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"