גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: "דרוש מחוקק אמיץ שיביא שקיפות לחדרי החקירות"

"במדינת ישראל הפך עם השנים חדר החקירות ליעד מבוצר אשר בו נוכחים אך ורק החוקר והנחקר, שנאלץ לעמוד בודד מול כוחה המאיים של המשטרה"

חקירה משטרתית / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חקירה משטרתית / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

"יש לך זכות לשמור על שתיקה"; "כל דבר שתאמר עלול לשמש ואף ישמש נגדך בבית המשפט"; "יש לך זכות לשכור עורך דין שיהיה נוכח בעת החקירה"; "אם לא תוכל להרשות לעצמך לשכור עורך דין, ימונה עבורך עורך דין" ("אזהרת מירנדה" הנאמרת לחשוד בארה"ב בטרם נחקר).

רוב מדינות המערב מאפשרות נוכחות עורך דין בחדר החקירות, מתוך הבנה כי מדובר בזכות בסיסית העומדת לחשוד אשר לבדו אינו יודע להתמודד עם מעצר. התיקון החמישי לחוקה האמריקאית קובע בין היתר את זכותו של אדם להימנע מהפללה עצמית. מלבד זכות השתיקה, שמקנה תיקון זה, הוא אף הכניס את עורכי הדין האמריקאים אל חדר החקירות, וכיום הם משמשים חלק בלתי נפרד ממערך החקירות האמריקאי.

גם בדנמרק, באנגליה ובקנדה זכותו של החשוד לנוכחות עורך דין בחקירה מעוגנת בחוק. אולם לא כך הוא המצב בארצנו, ועורך הדין אינו יכול להתלוות לנחקר בחדר החקירות.

ביקשנו מעורכת הדין הפלילית מעיין חיימוביץ'' לשפוך מעט אור אודות הדברים המתרחשים בחדרי החקירה. לדבריה, "במדינת ישראל הפך עם השנים חדר החקירות ליעד מבוצר אשר בו נוכחים אך ורק החוקר והנחקר. כתוצאה מכך, רק למה שיחליט החוקר לומר ולמה שיבחר לספר, ייחשף בית המשפט.

"מניפולציות רבות מפעילים החוקרים, לרבות הצמדת ראשים עד כדי טווח אפס תוך כדי צעקות וקללות, הבטחות למאסר ממושך, הטעיית הנחקר, סחיטה נפשית, המתנה ארוכה ומיותרת ושיטות נוספות. למעט דברים ספציפיים אשר מוקלטים ומצולמים, כל החומרים נמצאים ביד החוקר - עובדה המותירה מרחב אינסופי לשיטות חקירה פסולות ואכזריות.

"מיותר לציין כי כשמתלונן על כך החשוד, אין לו כל יכולת להוכיח את צדקת דבריו - שהרי אין ולא היה כל תיעוד", מסבירה עו"ד חיימוביץ' ומוסיפה: "אנשים נורמטיביים אשר אינם מודעים לשיטות החקירה וללחץ בו הם עלולים לשרות, טועים לחשוב כי אם יגידו את האמת - הם ישוחררו. אך משנתקלים הם במבטי הבוז של החוקרים המיומנים, אשר מצדם מבטיחים כי 'אם לא תספר לנו מה היה, תמצא את עצמך מאחורי סורג ובריח למשך 20 שנים', ולעתים אף לוקחים את העצור לסיבוב במתקן הכליאה, כדי שייווכח במו-עיניו במציאות הצפויה לו - נכנעים הנחקרים ומספרים לחוקרים את מה שהם רוצים לשמוע ולא את האמת.

"אילו היה במקום עורך דין בצמוד לעצור, שמדריך אותו ומייעץ לו על מה ואיך לענות, מסביר לו באילו מקומות השוטרים משתמשים במידע שגוי כדי להטעות אותו - כתבי האישום היו ללא ספק קטנים משמעותית".

ניידת משטרה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

התיאורים שמציגה עו"ד חיימוביץ' מזכירים לא פעם סצנות מסדרות מתח מורכבות, ואנו תוהים אם מדובר בסטנדרט או שאלה מקרים בודדים . לדברי חיימוביץ', "עלינו לזכור כי דווקא לחשוד שטרם הוגש כנגדו כתב אישום קמה חזקת החפות ביתר שאת, שכן בניגוד לנאשם שיש צורך ביסוד סביר להרשעה על-מנת להגיש כתב אישום בעניינו - הרי די בחשד סביר למעצר לצורך חקירה, ולכן עלינו להעניק לזכויות הנחקר הגנה חזקה יותרת", אומרת עו"ד חיימוביץ' ומוסיפה "המחוקק ניסה לתת התייחסות לשאלה הבוערת הזו. ועדת גולדברג, שבחנה בין היתר את נושא הרשעה על סמך הודאה בלבד ואת העילות למשפט חוזר, המליצה במפורש לתקן את החוק, כך שיותר לעורך הדין להיות משקיף בחקירתו של חשוד, אלא אם תוסרט החקירה בווידאו. המלצותיה של הוועדה טרם יושמו, והממשלה החליטה לדחות את ביצעו של החוק המחייב הקלטה של חקירות בשל מחסור בתקציב למימונו".

עוד מוסיפה עו"ד חיימוביץ' כי "נוכחותו של עורך הדין בהליכי חקירה, יש בה הרבה יותר מהרצון למנוע גביית הודאות באמצעות שימוש באלימות כלפי הנחקר או שימוש במניפולציות פסולות אחרות, דוגמת הבטחת-שווא כמו 'אם תודה, תשוחרר', הפעלת לחץ על מעצר קרובים ובני משפחה במקרה של אי-הודאה, הבאת העצור במכוון אל מול מצלמות הטלוויזיה באולם המעצרים ואמצעים פסולים אחרים הרווחים יותר משימוש באלימות. לכן נשאלת השאלה, מדוע הנאשם זכאי לייצוג מלא על-ידי עורך דין, ודווקא החשוד נאלץ לעמוד בודד אל מול כוחה המאיים של המשטרה?".

"זכויות בסיסיות לחשוד"

עו"ד חיימוביץ' מספרת על תיק המטופל במשרדה, הממחיש באופן הכי גרפי (ומצער) את הצורך בנוכחותו של עורך דין או גורם נוסף, פרט לחוקרי המשטרה, בחדר החקירות: כאשר הבולשת האמריקאית (ה-FBI) דרשה ממשטרת ישראל לפתוח בחקירה נגד שני נערים בעקבות חשד לעבירות סייבר, המשטרה נענתה במהירות. בכל זאת, לא בכל יום ישראלים צעירים וגאונים עומדים במרכז "חקירה בינלאומית".

על-פי החשד, השניים פיתחו תוכנה אשר שימשה לביצוע עבירות סייבר, ביניהן: חדירה למחשבים, הונאה בכרטיס חיוב ושיבוש פעילות מחשב. בנוסף ועל-פי החשד, התוכנה שפיתחו משווקת בשוק העסקי ושימשה לכ-150 אלף תקיפות סייבר.

"העבירות שיוחסו לשניים היו חמורות, אך בוודאי שלא הצדיקו את מה שעבר על אחד מהם, מרשי, בחקירה", אומרת עו"ד חיימוביץ'. "כזכור, מדובר בנער צעיר, העומד מול חוקר מיומן ושומע שוב ושוב הטחות מפי החוקר: 'יש לי פה מספיק חומר להכניס אותך לכלא להרבה שנים'. המניפולציה החמורה ביותר שהופעלה הייתה זו בה השמיעו לנער מוזיקת לוויות מתוך הסרט 'הסנדק', תוך שהחוקר חוזר ואומר: 'זו מוזיקת אווירה, המשחק נגמר - אתה הפסדת, אנחנו ניצחנו', ולמעשה כשהנער התחיל לבכות עד כדי מחנק, ולא היה מי שיהיה שם לצידו.

"סיפור זה ורבים אחרים מדגישים מה רב הצורך של עורך דין מלווה מטעם החשוד בחדר המעצר. על כן דרוש מחוקק אמיץ שלא יפחד - לא ממשטרת ישראל ולא מציבור המתנגדים - ויוביל מהלך אשר יביא לשקיפות בחדר החקירות. לא עוד שלטון הסתרה ופחד, אלא רשויות אשר דבקות ומנסות להגיע לחקר האמת. כאלה שמאפשרות זכויות בסיסיות לחשוד.

"אין בי רצון להוציא שם רע לעבודת השוטרים חלילה, אך מספיק חשוד אחד היושב בכלא על לא עוול בכפו רק בשל העובדה שנכנע ללחצים ולשיטות החקירה הפסולות של החוקרים והודה במיוחס לו, על-מנת ליישם את המלצות ועדת גולדברג ולחוקק חוק המעניק זכות לחשוד לבחור מי מטעמו, עורך דין או אחר, יישב לצידו, מה שיאפשר ביקורת על החקירה. לא ייתכן שחדר החקירות הפך למין מבצר בו יכולים החוקרים לעשות הכול מבלי למסור על כך כל דין וחשבון", מסכמת עו"ד חיימוביץ'.

סייעה בהכנת הכתבה עו"ד מעיין חיימוביץ', העוסקת במשפט הפלילי.

*** המאמר לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, משה כחלון, בני גנץ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טוב גם לכלכלה: ממשלת אחדות יציבה היא החלום של משרד האוצר

ממשלה חזקה, שתטיל את מרותה על הכנסת, יכולה לסלול את הדרך להעביר החלטות ורפורמות חשובות למשק, כמו העלאת גיל הפרישה לנשים או ביטול פטורים ממס • מדובר גם בבשורה טובה לתומכים בהגדלת תקציב הביטחון • אחרי שנים של עימותים בין פקידים ורגולטורים לח"כים - מאזן הכוחות עשוי להשתנות

רכב צילום: רויטרס

גרמניה ירוקה? חוק האקלים המהפכני שעשוי לשנות את פני המדינה

הקמת קרן שתוקדש להפחתת פליטת גזי חממה ותמומן באמצעות אג"ח לאזרחים, התחייבות חוקית לשיעור ההפחתה והשקעה של עשרות מיליארדי דולרים על שלל יוזמות הן רק חלק מהצעדים שתציג ממשלת גרמניה במסגרת חוק האקלים

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות קלות בת"א לאחר הורדת הריבית בארה"ב; אופקו צונחת ב-4%

המדדים נסחרים סביב רמות הפתיחה ● הפד הוריד ריבית ב-0.25%, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008 ● הדולר אינדקס טיפס ב-0.4% ● שוק האג"ח צפוי לעורר עניין לאחר הודעת הריבית של הפד ● טבע חוזרת עם פער שלילי של כ-1%

 

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי ועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאוול: "לא צופים מיתון"

פרופ’ דפנה קריבן/ צילום: שלומי יוסף

עלייתו של השכיר היזם: בעל חזון ולא מתכוון לפתוח עסק משלו

פרופ' דפנה קריב, החוקרת אקוסיסטם של יזמות, מצביעה על תופעה חדשה: יזמות פנים-ארגונית, שמאפשרת גם לשכירים לממש את הלהט היזמי שלהם ● בראיון ל"גלובס" היא מסבירה מדוע כדאי לחברה להעמיד לרשות עובדיה סוללה של מנטורים ולשתף פעולה עם אקסלרטורים

נבחרת ישראל / צלם: שלומי יוסף

רייטינג נמוך ועלויות בשמיים: משדר הספורט שכולנו משלמים עליו

רק 3% מהאוכלוסייה צופים במשחקי נבחרת ישראל בכדורגל המשודרים בערוץ הציבורי, אך תאגיד השידור ממשיך לשלם כ-850 אלף שקל לכל משחק ● הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקדם ותאפשר שידורי של משחקי הנבחרת בערוצים המסחריים ● פרשנות

טראמפ ונתניהו בדאבוס / צילום: Carlos Barria, רויטרס

דונלד טראמפ: "לא דיברתי עם נתניהו מאז הבחירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבהיר הערב כי לתוצאות הבחירות בישראל ולממשלה שתקום בעקבותיהן אין כל השלכה על יחסו לישראל

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים?

נחושת במפעל סיני / צילום: רויטרס

מתכות עם הבנה כלכלית: מה אפשר ללמוד משוק הסחורות?

לשוק הסחורות יצא מוניטין של שוק ספקולטיבי ותנודתי במיוחד אשר קשה להסיק ממנו מסקנות ברורות ● אלא שמבט עליו יכול לספק לנו מידע רב ערך על הכלכלה הריאלית ולאן פניה, כל עוד נתבונן עליו בכלים הנכונים

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

נתניהו מדבר לבוחרים דרך הטוויטר./ צילום: מתוך טוויטר

נתניהו והאחרים צפצפו על חוק איסור התעמולה? אולי הגיע הזמן להתאים אותו לימינו

לפי חוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה בהצעה שניסחו לרפורמה בדיני תעמולת הבחירות באפריל 2015, "חוק הבחירות הוא נטע זר במציאות התקשורתית והפוליטית של המאה ה-21, אין בו התייחסות רצינית לאינטרנט, והוא אינו מתמודד עם סוגיות של פגיעה בפרטיות או טרגוט בוחרים"

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס / צילום: מטה מפלגת העבודה

עמיר פרץ: "ההסתה נגד הערבים בלתי נסבלת. לא נשב עם נתניהו"

יו"ר מפלגת העבודה פרץ חזר היום על ההתחייבות שלו ממערכת הבחירות: "ישראל זקוקה לריפוי מן הקוטביות ושנאת החינם. אין חרמות. אבל שלא ישלחו אלינו פיתויים. אנחנו לא נשב עם נתניהו"

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

הפגנה נגד הבניה המואצת בפתח תקווה / צילום: גלעד קוולרצ'יק

תוכנית הבנייה המסיבית באזור סירקין תשנה את פתח תקווה לתמיד, והתושבים מתרעמים

תושבי פ"ת וכפר סירקין יצאו למאבק נגד הבנייה הנרחבת הצפויה באזור ● הטענות שהם מעלים מצטרפות לטענות שנשמעות בכל מקום שבו מתוכננות דירות רבות בבת אחת: אין תשתיות, יש פקקים, חבל על השטחים הפתוחים האחרונים ● ברקע עומדת גם השאלה איך תתמודד העיר עם תוספת התושבים

ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק / המחנה הדמוקרטי / צילום: המחנה הדמוקרטי

"אין לנו אג'נדה": הטעויות שהובילו לנפילת מפלגות השמאל

תוצאות הבחירות מציגות תמונה עגומה לגוש המשאל, שלמרות התחזקות במנדט, נותרו מצומק עם 11 מנדטים בלבד ● ליאת רון אירחה באולפן "גלובסטוק" את חה"כ לשעבר איתן כבל ואת ד"ר מוטי גיגי, ראש ביה"ס לתקשורת במכללת ספיר, כדי לנתח את הטעויות שהובילו את אזרחי ישראל לעזוב את המפלגות שהיו בעבר שחקניות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית ● האזינו

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

"לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר, לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר רו"ח יורם טיץ, מנכ"ל ארנסט אנד יאנג (EY), על במת כנס הג'רני