גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: שינויי המדדים לא יפתרו את בעיית הבורסה הגוועת

נכון ששיפור פיזור המניות הוא דבר חיובי שיקטין תנודתיות במדדים, אך איך הוא יגדיל את היקפי המסחר ואת כמות ההנפקות הראשוניות בשוק?

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי
הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

רשות ניירות ערך והעומד בראשה, פרופ' שמואל האוזר, האחראי על המסחר בבורסה, אישר לאחרונה שינויי במדדי המסחר. עיקרי השינויים הם בהרחבת המדד המוביל ת"א 25 למדד ת"א 35, הרחבת כמות המניות גם בשאר המדדים, הוספת מדדים חדשים והפיכת מדדי המניות לישראליים יותר.

בעוד שהרושם המתקבל הוא שמדובר במהלך דרמטי ומשמעותי שיסייע להקטין את התנודתיות במניות, ישפר את פיזור המדדים ואת הנזילות והסחירות של המניות, יימנע זעזועים חריפים ויקטין את כוחם של בעלי השליטה, למעשה זהו מהלך שאינו אלא מהלך קוסמטי חסר משמעות אמתית לפתרון הבעיות הקיימות בשוק ההון הישראלי.

במקום לנקוט צעדים רדיקלים שיחלצו את השוק הגוסס מגוויעתו, בחרו ראשי הבורסה לעשות שיפוץ למדדים. נכון ששיפור פיזור המניות הוא דבר חיובי שיקטין תנודתיות במדדים, אך איך הוא יגדיל את היקפי המסחר ואת כמות ההנפקות הראשוניות בשוק?

מניעת כניסת חברות זרות למדדים היא אולי מהלך פטריוטי אבל מנוגד לצורך בעדוד משקיעים זרים להשקיע בבורסה שלנו ובהגדלת המסחר בעזרת כספם של אותם משקיעים זרים.

השקת מדדים חדשים ויצירתיים ככל שיהיו, הם בעצם הכלאה בין מניות עם פרמטר כלשהו משותף ביניהם, שיהוו רק גיוון בסל המוצרים שעל שולחנם של המשקיעים, אבל שלא יגדילו את היקפי המסחר באופן מהותי.

כרף כניסה למדדים, מתנה הרפורמה את הגדלת שעור החזקות הציבור במניות והקטנת כוחם של בעלי השליטה, אולם בעלי השליטה לא פועלים ולא מחליטים על מכירת החזקות על פי שיקולי מדד זה או אחר בלבד, אלא מפעילים שיקולי כדאיות כלכלית ופועלים על פי התחזיות האישיות שלהם לגבי תשואת המניה בעתיד.

הרפורמה במדדים אמנם תפזר כספים בין המניות השונות ותיצור מסחר פנימי, אבל לכל היותר הדבר יעצור את ירידת המסחר בחלק מהמניות הקטנות ומניעת מחיקתן מהמסחר אולם החשיבה היא חשיבה בקטן משום שהמטרה העיקרית צריכה להיות הגדלת היקפי המסחר, הגדלת כמות החברות הנסחרות ומשיכת חברות בינוניות וגדולות לגייס הון בבורסה ולא רק באמצעות גיוסי אג"ח בסכומי עתק שחושפים את כל המשקיעים לסיכון מטורף, שהפך לנוהג ב-10 השנים האחרונות.

קברניטי הבורסה ואנשי הרשות בוחרים לשים פלסטר על הבעיות האמיתיות במקום לבצע צעדים משמעותיים כגון: הגדלת אנשי המקצוע המסוגלים לבדוק תשקיפים של חברות מחו"ל שינפיקו מניות בישראל, עידוד ומתן הטבות לבעלי הון מהארץ ומחו"ל אשר יסכימו לרכוש חברות בורסאיות מובילות שנקלעו לקשיים, הקמת בורסה נוספת לשם הפרדת המסחר בין חברות גדולות מאוד לקטנות ובין בטוחות יותר לבטוחות פחות כפי שנהוג למשל בארה"ב ובאנגליה ובכל המדינות המפותחות בעולם.

כאשר יבוצעו צעדים אלה, הרי השקלים המנוהלים אצל המוסדיים אשר כבר זמן רב יוצאים להשקעות בחו"ל - יופנו ברובם חזרה לשוק הישראלי, יגדילו מאוד את המחזורים ובכך ישנו את המגמה ויגרמו לחברות רבות לשקול להנפיק כאן.

לאחרונה מונתה דורית סלינגר למנהלת רשות שוק ההון החדשה, אך מסיבה לא ברורה התערבותה בשוק ההון בוששת לבוא, וחבל שכך. לא מתקבל על הדעת ששוק המניות הישראלי גווע למוות, בשעה שקיימים כל-כך הרבה רגולטורים ומנהלים מקצועיים שעומדים בראש הבורסה, שכל מה שביכולתם להציע כדי לחלץ אותה מהבוץ בו היא שקועה כבר תקופה ארוכה, הינה רפורמה המתרכזת בשינוי קוסמטי במדדים.

הגיע הזמן ששתי הרשויות יחד עם הבורסה ישימו בצד אינטרסים שונים או מנוגדים, יחלו לשתף פעולה ויבצעו מהלכים משמעותיים יותר להחזרת הבורסה בתל-אביב לגוף פעיל, משמעותי ומכונן בכלכלה הישראלית.

חן שרייבר / צילום: יח"צ

■ הכותב הוא בעל משרד ייעוץ פיננסי המתמחה בהשבחת חברות, דירקטור בלשכת רואי החשבון ובחברות ציבוריות. 

עוד כתבות

מימין: שגיא גידלי ועמית ברקת  / צילום: נדב כהן יונתן

SonicWall הובילה השקעה של 10 מיליון דולר בחברת הסייבר פרימטר 81

פרימטר 81 מפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות ● עוד השתתפו בגיוס המשקיעים הקיימים בחברה, Spring Ventures, ומשקיעים פרטיים שהשתתפו גם בסבב הגיוס הקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה