400 עובדי בית הזיקוק באשדוד הכריזו על סכסוך עבודה

זאת בעקבות סירוב ההנהלה להיענות לדרישותיהם בנושאי שכר והטבות כלכליות אחרות ■ העובדים יוכלו לנקוט בעיצומים או שביתה בתוך שבועיים

בית הזיקוק אשדוד / צלם: רפי קוץ
בית הזיקוק אשדוד / צלם: רפי קוץ

400 עובדי בית הזיקוק באשדוד, שבבעלות פז, הכריזו על סכסוך עבודה, שיאפשר להם לנקוט עיצומים או שביתה בתוך שבועיים, בעקבות סירוב ההנהלה להיענות לדרישותיהם בנושאי שכר והטבות כלכליות אחרות. בית הזיקוק באשדוד מייצר כ-40% מתצרוכת הדלק בישראל וכ-20% מגז הבישול.

על פי ההודעה על הכרזת הסכסוך, בוועד העובדים מבקשים לבטל את דור ג', "שמעמדו התעסוקתי נמצא בשפל. יתרה מכך, ההנהלה אף דורשת מצידה לבטל את מנגנוני הביטחון התעסוקתי של העובדים, כך שהם יהיו חשופים לפיטורים שרירותיים. ההנהלה אף רוצה לבטל את טבלאות הקידום".

לדברי שלווה אלישקשוילי, יו"ר ועד העובדים, "אנחנו לא רוצים לפגוע בציבור הרחב בשביתות ועיצומים, ומקווים שההנהלה תתעשת ולא תאלץ אותנו להגיע לזה. במשך זמן רב ניהלנו מו"מ וגילינו אחריות גדולה מאוד. לצערנו ההנהלה מנצלת זאת ולא מתקדמת במו"מ. ההנהלה אף דורשת דרישות שמבחינתנו הן קו אדום, כמו ביטול מנגנון הפיטורים והדרגות".

אלישקשוילי הוסיף: "כאשר החברה היתה בבעיות כלכליות העובדים נרתמו. בהסכם 2011 הוועד הקודם ויתר על מעל 30% מהזכויות הכלכליות של העובדים, בטענה שהחברה מפסידה. כרגע החברה מרוויחה, ואפילו טוב, כבר שנתיים רצוף. החברה מסרבת לאפשר לעובדים ליהנות מהרווחים, כפי שבעלי המניות והמנהלים נהנים בדיבידנדים ושכר גבוה. גם אם הדרישות שלנו ייענו במלואן, זה אפילו לא יכסה את מה שהפסידו העובדים בהסכם 2011. במקום זה אף דורשים מאתנו לבטל את מנגנון הפיטורים, שמשמעותו ויתור על העבודה המאורגנת. לא נאפשר להנהלה להפוך אותנו לעבדים".

מפז נמסר בתגובה: "לא קיבלנו הודעה על סכסוך עבודה מההסתדרות. צר לנו שוועד העובדים מנצל את הבחירות הקרבות להסתדרות כדי לקדם אינטרסים שלו על גב עובדי בית הזיקוק ותוך סיכון פרנסתם. מדובר בציבור עובדים אשר מוגן ומטופח על ידי ההנהלה וההסתדרות".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988